La ski în Bukovel

înscris/ă în 18.02.17
FEB-2017
600eur

Bukovel, Ukraina nu recomand

Am mers la Bukovel la recomandarea unor prieteni.

Drumul de la Bacău la Sighet destul de greoi, in vama am stat cam 2 ore deșii nu era aglomerat, la ghișeu ne au cerut tradiția 5 lei și la ieșire un soldat a cerut din nou tradiția!

Dupa vama drumul a fost groaznic, ca după bombardament, 100km in 4 ore.

Zona Bukovel frumoasa, ne am cazat la hotelAltair, cazarea cam de 2 stele, prețul 600 RON, 3 nopți, 3 pers.

In tot hotelul mirosea a canalizare, am înțeles in toate hotelurile e același miros pentru ca nu au sistem de canalizare.

Ski pas am laut de la hotel, 680 moneda lor și in Weekend 780, pe pârtie e mai scump inclusiv echipamentul este mai avantajos de închiriat de la hotel, pârtiile ușoare majoritatea, cam aglomerate.

Mancarea acceptabila la preț,buna dar problema cea mai mare este limba, nu vrb decât rusa, nu au meniu decât in limba rusa ceri ceva și Primești altceva! Foarte bine și ieftin am mâncat la hotelul unde ne am cazat.

Ne am întors prin vama Siret, drumul mult mai bun și pentru noi mai scurt, înainte de Cernauti cam cu 50 km, 4 polițiști opreau mașini, deșii nu aveam mai mult de 60 km/ora au zis ca am depășit cu 15 km viteza legală și ca amenda e de 100 EUR.

Ne au chemat in ghișeul lor și au luat permisul și ca avem 2 variante, plătim amenda sau le dam lor 50 EUR. Am zis nu, plătim amenda am cerut sa ne arate legea, nu știu engleză nici un cuvânt, nu te înțelegi cu ei, pana la urma am zis ca mergem sa plătim amenda dar ne au păcălit, au zis ca dacă avem bani in moneda lor putem plătii la ei. Am scos banii, echivalent la 70 EUR, ne au luat banii au dat permisul, au rupt așa zisul pv care l au scris și ne au zis drum bun!!! Deci nu ai nici o șansa! A întrebat de cel puțin 10 ori dacă am consumat alcool ca in masina miroase alcool, am cerut sa mi pună fiola, bine-nțeles ca nu au vrut, știau ca nu au motiv! Prin urmare stau ca Hoții la drumul mare, dacă te au oprit nu ai nici o șansa chiar dacă nu ai greșit cu nimic!

La vama la Siret am stat 3 ore, erau putine mașini, cel puțin 10 polițiști și vameși ne au întrebat dacă avem alcool și cafea!

Deci in Ukraina nu o sa mai merg curând!!

Impresii încărcate de Mariana dume in 18.02.2017 18:52:52

Validat / Publicat: 18.02.17 19:35:19

• A fost prima sa vizită/vacanţă în UCRAINA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Mariana dume); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8100 PMA (din 11 voturi) nota2

[18.02.17 19:34:47]

@Mariana dume: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 85&ridAnt=76389

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)