ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2017
ÎNSCRIS: 08.01.11
FEB-2017

O particica din 'comorile' turismului romanesc: Cascadele Romaniei (IX)

Chiar daca in zona Moldovei sunt cateva cascade cunoscute si se pot face drumetii interesante, noi nu prea am fost atrasi de aceasta zona, cu exceptia Bucovinei, care ne-a placut tare mult. Asa ca in foarte putinele noastre vacante din aceasta parte a tarii am reusit a vizita si o cascada.

Cascada Putnei

Aceasta cascada este printre cele cateva obiective turistice ce le poti vizita in Lepsa.

Daca ajungi aici, ai cateva optiuni: sa vizitezi Manastirea Lepsa din apropiere, sa faci o plimbare prin superbele Chei ale Tisitei si sa vizitezi aceasta micuta cascada.

Chiar la iesirea din Lepsa spre Focsani, se coboara pana la nivelul apei pe niste scari amenajate pana la firul apei unde intalnim si aceasta micuta cascada. Micuta, micuta dar foarte vijelioasa si zgomotoasa, apa strecurandu-se, izbind cu putere fagasul stramt sapat in stanca albiei.

Daca ajungeti in zona nu o ratati, mai ales ca nu sunt prea multe optiuni de petrecere a timpului liber in Lepsa (sau cel putin cand am fost noi acum ceva ani) cand totul parca incremenise, parca toate casele/vilele/pensiunile erau de vanzare, fiind in diferite stadii: neterminate inca, terminate si parca parasite, sau abia terminate. De toate pentru toti. :)

Ar mai fi de vizitat in aceasta zona a tarii cateva cascade importante cea mai impunatoare fiind Cascada Duruitoarea. Ar fi si Cascada Casoca din zona Buzaului, o cascada micuta la care noi am renuntat in a o vizita intr-un mic sejur petrecut in acea zona.

Va puteti inspira despre multele obiective turistice din aceasta regiune putand "arunca un ochi "pe unul din articolele: Tura de o zi - Asezarile rupestre din Muntii Buzaului, noi cazandu-ne aici: Pe malul Lacului Siriu la… Izvorul Bucuriei!

Ca un rezumat, ca o concluzie a celor scrise in aceste articole dedicate cascadelor romanesti, as zice ca fiecare cascada are frumusetea si originalitatea ei, singura problema ar fi variatia debitului ei, riscand sa o prinzi in momentul vizitarii ei, intr-o perioada secetoasa, cand abia uda stanca pe care curge, nemaiavand maretia din zilele de „glorie”, de debit maxim.

Iar ca o recomandare de plimbare, mai ales in drumetiile pe carari mai scurte sau mai lungute de munte: mergeti cu un echipament minim, avand ca incaltaminte cel putin un pantof sport solid, avand cu tine o pelerina sau o jacheta in cazul in care te prinde ploaia, o sticluta cu apa. Informeaza-te in prealabil despre dificultatea traseului si lungimea sa, despre cum este marcat traseul, pentru a a avea timpul sa te si intorci, fara sa te prinda noaptea pe traseu.

Am vazut acum vreo 3 ani, pe un traseu foarte usor de drumetie, de la Cabana Ciucas spre Vf. Ciucas, undeva sub varf, un grup de tineri, doar in pantaloni scurti si tricouri (e drept era mijlocul verii), cand brusc s-a schimbat vremea, in cateva minute, trecand de la caldura arzatoare la o furtuna cu descarcari electrice si grindina. Instantaneu neavand nicio pelerina sau jacheta cu ei, au fost udati pana la piele, iar vantul rece, taios, a accentuat disconfortul lor incepand a tremura clantanindu-le dintii la propriu, aproape ca au intrat in hipotermie, au inghetat efectiv. Abia au reusit sa-si revina, dupa oprirea ploii, fiindu-le oferite tricouri uscate, sa se schimbe si sa-si revina.

In incheiere va doresc vacante cat mai reusite!

Trimis de Testosu' in 18.02.17 01:25:56
Validat / Publicat: 18.02.17 02:36:39

VIZUALIZĂRI: 1577 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Cascada Putna

zlatna [18.02.17 03:15:11] »

@Testosu'- În primul rând felicitări pentru această serie de articole despre cascadele tarii noastre. Articolele sunt adevărate ghiduri turistice. Multe dintre aceste cascade le-am vizitat, pe unele le-am descoperit cu această ocazie. Pe lista as mai adaugă, în zona Oltenia, cascada Stânișoară, cate se află lângă mănăstirea cu același nume.

Felicitări încă o dată.

Testosu' [18.02.17 10:41:37] »

@zlatna: Multumesc pentru aprecieri.

Bine-venita completarea cu o alte cascade.

Chiar am rugamintea de a completa fiecare, cu ce cascade a mai vizitat sau se mai pot vizita, pentru ca cititorul va avea numai de castigat, cand cauta informatii despre cascdele din cutare zona. Sigur l-ar ajuta in creionarea vacantei sale.

Tot rascolind netul in a gasi o lista cat mai completa de cascade, care sa ma ajute sa-mi rascolesc memoria, de a ma ajuta sa-mi amintesc ce cascade am vizitat de-a lungul timpului, am avut surpriza neplacuta de a nu gasi o lista completa, sau cu o proportie foarte mare de cascade din Romania. Nici pe Wikipedia nu sunt multe prea multe cascade listate.

Dan&Ema [19.02.17 09:26:41] »

@Testosu: Felicitari! Faine cascadele astea! Le cunosc si le iubesc! SI tocmai ce am insirat randuri si foto azi despre Casoca...

Michi [19.02.17 20:29:02] »

De Casoca n-am auzit până acum. Cascada Putnei (ne-am cazat la Lepşa) şi Duruitoarea le-am văzut acum doi ani într-un periplu care a cuprins ţinutul Vrancei şi zona Ceahlăului

Testosu' [20.02.17 08:39:51] »

@Dan&Ema: Gand la gand, cu bucurie!

Nici daca le potriveam articolele, nu iesea asa.

Sa scrii de o cascada, o cascada pe care eu nu am vizitat-o!

Testosu' [20.02.17 09:34:37] »

@Michi: Duruitoarea este una din frumoasele cascade la care inca nu am reusit sa ajungem.

zlatna [20.02.17 11:29:12] »

@Testosu : Mai este o cascadă foarte frumoasă în staţiunea Geoagiu Bai se numeşte cascada Clocota. Se ajunge foarte uşor la ea, traseul spre ea fiind marcat cu panouri indicatoare. Din centrul staţiunii până la cascadă se ajunge cam în zece minute. Colega @ Adri-nico spunea în articolul despre staţiune, că acestă cascadă este mai frumoasă decât cascada Bigăr.

Dacă îmi mai amintesc de alte cascade pe care le-am vizita o să mai revin cu alt ecou.

Toate cele bune.

Testosu' [20.02.17 12:16:05] »

@zlatna: Cat de frumoasa este aceasta Cascada Clocota!!!

Habar nu aveam de ea. Si cat de usor este accesul pana la ea.

O informatie tare utila!!!

mishu [21.02.17 17:31:21] »

@Testosu: Normal ca de abia asteptam sa spui ceva si despre cascada Putnei care imi este atat de draga si pe care am vazut-o in toate ipostazele.

Recunosc cinstit ca nu imi place cand este vijelioasa, din locul de observatie ai senzatia ca se pravaleste peste tine, si am o senzatie de disconfort total.

Cand insa este mai linistita ai senzatia ca nu-ti poate face nimic rau. Am pozat cascada de pe ambele maluri si este minunata intradevar.

Dan&Ema, Michi, mishu, Testosu', zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Moldova: