ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2017
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 09.02.17
FEB-2017
colegi

Am facut rezervare la aceasta pensiune prin telefon, inca din decembrie 2016 inainte de sarbatori apoi am platit avansul pe 12 ianuarie 2017 pentru un grup de 20 studenti, pentru 3 nopti pentru perioada 9-12 februarie 2017.

Asteptand apoi cu nerabdare minivacanta... Ne-am cumparat biletele pentru calatorie, dar pe 8-02, (cu 24 de ore inainte) in jur de ora 14 primim telefon de la proprietar ca nu ne poate caza, motivand ca s-a stricat centrala si ca ne da banii de avans inapoi.

Dezamagire totala!

Dupa sesiune, dupa atata asteptare...

Statiunea era arhiplina fiind vacanta elevilor si a studentilor in acelasi timp, fiind si Serbarile zapezii, Spectacole etc. etc... unde sa mai gasesti cazare pentru 20 de oameni?

Dupa lungi si interminabile discutii cu proprietarul s-a gasit o cazare in afara orasului dar nu in aceleasi conditii cum ar fi trebuit sa fie la Rubin'N (cum era descrisa pensiunea pe site de fapt)

Am primit banii de avans in gara din Vatra Dornei, proprietarul nu a vrut sa mergem la pensiune, sa vedem macar ce s-a intamplat.

Sambata pe 11-02-2017, sub pretextul servirii pranzului au fost 2 colegi acolo si ce sa vezi... pensiunea avea turisti, caloriferele erau calde... la bucatarie se pregatea masa... nici vorba de centrala stricata!

Nu am vazut cum aratau camerele, dar impresia lasata de restaurant si baie (de camin confort 3) a lasat mult, mult de dorit pisicutele se plimbau nestingherite prin restaurant, canile de cafea cam nespalate, mesele de biliard uzate, administratorul pensiunii (proprietarul?) imbracat cam neglijent ca si doamna care ne-a servit cafeaua... Am renuntat la masa, am luat numai o cafea si am multumit „destinului” ca nu ne-am cazat acolo.

Ar trebui o curatenie generala!

Nu am inteles nici acum care au fost motivele refuzului proprietarului de a ne caza acolo, dar acum dupa ce am vazut ce era acolo: bine ca am scapat!

NU recomandam aceasta pensiune!

Trimis de bya ilin in 16.02.17 21:09:45
Validat / Publicat: 16.02.17 22:21:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VATRA DORNEI.

VIZUALIZĂRI: 1775 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bya ilin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.02.17 22:17:03]

@bya ilin: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Acest prim „review” va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazați efectiv la această unitate.

Rog trimiteţi dovezi ale plăţii avansului — prin email, pe adresa webmaster[@]amfostacolo[. ]ro.

După verificarea acestor documente, unitatea va fi inclusă pe Lista Neagră AmFostAcolo - unităţi care nu respectă rezervările.

roxxie
[17.02.17 21:31:15]

Mai exista???

Maria Camelia
[20.02.17 15:47:40]

@bya ilin: Buna ziua, Pensiunea Rubynn suntem.

Adevaratul motiv pentru care nu am putut sa primim grupul de studenti a fost inundatiile inainte cu doua zile de a veni dvs., care ne-au umplut camera unde se afla centrala cu apa, asa cum v-am spus.

Dar cine si-a dat tot interesul si v-a gasit pensiunea unde a-ti fost?

Asta de ce nu spuneti in Recenzie???

Stiti in cate locuri am sunat?? prieteni cu pensiuni care aveau locuri disponibile, dar toti se feresc sa primeasca grupuri de studenti, pentru ca stiu ce dezastre fac.

Apropo la Domnul Costel unde v-am rezervat eu, ce a-ti lasat in urma? M-a sunat omul si mi-a reprosat ca am pus cuvant sa va cazeze, asta de ce nu a-ti scris?

Punctul II:

Cand au fost cei doi colegi ai dv, erau oaspeti la noi pentru ca, cei care au plecat din cauza lipsei caldurii au preferat sa manance la noi. Mancarea este foarte apreciata fiind gatita la foc de lemn cu produse din propriea ferma, nu congelate de la supermarket.

Pisicutele sunt foarte apreciate de toti oaspetii nostri, (INAFARA DE VOI), mari iubitori de animale (oamenii buni iubesc animalele, probabil dv nu faceti parte din aceasta categorie) am avut oaspeti care ne-au vizitat tocmai pentru ca avem animalute, pe langa asta pisicile la casa omului, eu stiu de la bunici, ca se tin din doua motive, ;

- din dragoste pentru aceste animale, si pentru ca distrug si indeparteaza rozatoarele care sunt mari purtatoare de microbi, (scuze ca iti spunem noi lucrurile astea dar asa ceva se invata in clasele I si a-doua).

Dupa ce speli vesele inclusiv cestile cu cele mai scumpe produse de curatat de pe piata, si la 90 de grade in masina de vase, s-ar putea sa mai fie murdare? asta a vazut doar acei doi colegi ai vostri, alti clienti nu ne-au spus de asa ceva? Ma mir, dar am sa verific.

Suntem imbracati inadegvat?? Tot ce se poate, dar un om care munceste pe branci nu poate sa poarte costum sau rochie de gala. Tot ce se poate este sa se schimbe de cateva ori pe zi, ceea ce facem, te asigur.

Cand ai spus ca baile erau (de camin confort 3), la ce te-ai referit?? un lucru care il puteai spune este ca intrand douazeci de persoane in cateva ore cu zapada de afara, probabil era apa pe jos, dar domnisoara draga, alea sunt bai publice, crezi ca pot sa stau cu mobul dupa fiecare persoana care intra si iese sa spal??

Daca doresti sa vezi baile din camere uitate pe poze, ca le vezi, sau am sa-ti trimit pe nr. tau de tel. 10 numere a domnilor si doamnelor care au fost cazati aici si poate asa o sa te lamuresti, chiar sanbata am avut un grup de tineri, DOI STUDENTI IN IASI, o domnisoara doctorita, 3 baieti directori la Auchan, un capitan de nava si poate daca ai sa ai placerea sa citesti pe (alt sait turistic) cum s-au simtit, si ce au mancat.

Eu cred ca imi pierd timpul cu dvs., sunteti la o varsta foarte frumoasa, dar frageda si fara experienta vietii, pentru a intelege aceste lucruri pe care eu incerc sa vi le explic.

De aceea va cerem scuze inca o data, asa cum am facut-o si in gara cand v-am returnat avansul, va dorim succes in viata, si nu mai aruncati cu noroi in cine nu trebuie, ca s-ar putea sa va murdariti tot dvs.

NB Maria Camelia este (sau a fost) reprezentant al unității
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
bya ilinAUTOR REVIEW
[20.02.17 18:31:37]

@Maria Camelia: Buna ziua,

nu cred ca motivul refuzului de a-i caza pe studenti a fost centrala (am fost acolo sambata 11/02) si:

- caloriferele erau calde, (si nu au fost 2 studenti ci ,,niste'' adulti, parintii copiilor, ingrijorati pentru copiii lor, care au trecut printr-o sesiune, nu tocmai usoara, si care chiar s-au straduit sa le faca o vacanta placuta copiilor lor, )

-si daca nu ati vrut sa inchiriati studentilor de ce i-ati mai incurcat - puteau sa plateasca avansul unei pensiuni care primeste studenti

- nu v-a cerut nimeni rochie de gala -dar o tinuta decenta... (slapii din guma- or fi ei comozi dar v-ati cam impiedicat in ei, pe teritoriul dumneavoastra de altfel... nu vreau sa fiu sarcastic dar nici cu limba romana nu stati prea bine...)

- nu am primit nici o reclamatie de la cealalta pensiune si sa stiti ca am fost si acolo dar nu am avut obiectii conditiile erau ok.

Concluzia ar fi sa va faceti treaba corect si cinstit acolo la locul de munca si nu mai trimiteti mesaje la studenti, ca au de invatat, daca aveti ceva de spus spuneti aici ca aveti drept la replica!

Maria Camelia
[23.02.17 18:12:10]

Buna ziua, am asteptat si inca astept un raspuns si o dovada la titlul atasat de dvs. si anume - "TEAPA: Pensiunea Ruby'nN / trebuia sa fim cazati acolo, dar foarte bine ca nu am fost!"

VA ROG RESPECTUOS SA VENITI CU DOVEZI IN CARE SA SE VADA CA V-AM DAT TEAPA... Va rog cat mai urgent.

Am inteles supararea dvs., dar depasiti limitele..., stim cine santeti acum, (doamna cu domnul cu Fordul focus de BT-...), a-ti consumat doua cafele, dar de ce nu a-ti avut atunci curajul sa spuneti:

- Domnule eu sunt xxxxx, am venit sa ma conving ca ceea ce a-ti spus este adevarat sau nu... de ce??? v-a spun tot eu,

Dvs. a-ti vrut doar sa ne faceti un rau, dar mintiti ca v-am dat TEAPA.

A-ti spus ca m-ati vazut in slapi de guma.

Da, doamna, atunci venisem din spate de la centrala si nu am putut veni cu cizmele pline de noroi sa ma incalzesc putin, dar cred ca dvs. nu a-ti purtat niciodata slapi, daca stiam ca sunteti dvs. in restaurant nu veneam, Cred ca ar fi timpul sa spuneti adevarul, si sincer nu vreau sa va plimb pe drumuri, dar nu mai MINTITI ca v-am dat teapa!! eu va spun doar atit, (...) o zi cat mai buna sa aveti si succes copiilor la scoala. (astept dovada tepei).

Scuze Uitasem; In primul mesaj mi-ati indicat sa mai varuim peretii!

Da doamna, aveti perfecta dreptate, dar tinand cont ca noi am preluat aceasta Pensiune in 22 decembrie 2016, nu am putut face acest lucru pana acum, din cauza asta au intervenit probleme si la centrala.

Noi am schimbat tot ce inseamna bucatarie, si in camere, dar va anunt ca atunci cand timpul ne va permite, vom renova complet restaurantul /bucataria si exteriorul pensiunii.

NB Maria Camelia este (sau a fost) reprezentant al unității

bya ilin, Maria Camelia, roxxie