ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2017
ÎNSCRIS: 25.06.11
FEB-2017

la PMM* = 75 USD

Finihyaa Inn - Bodu Huraa Island, North Male Atoll

Am plecat pe 28 ian. pentru ca a doua zi, dimineata la 08.20 sa aterizam pe Male International Airport. Fara prea multe formalitati in aprox. 25 min. eram cu bagajele in mana, intreband in stanga si dreapta despre ferryport-ul, de unde sa ne imbarcam pentru Hurra Island.

Va trebui sa apelati la un taximetrist, nu mai mult de 4USD (negociat), cereti sa va duca direct in Villingilli Ferryport. Noi am luat initial un ferryboat pana in Male si apoi taxiul.

Aici am stat pana la ora 14.30, cand am avut un ferryboat cu destinatia Hurra. Am ales aceasta obtiune deoarece, o barca rapida fara 150 $ n-am gasit. La ferryboat am dat aproximativ 4 $ - 3 persoane. Bagajele le urca ei pe ferryboat, tot ei le coboara la destinatie. Dupa o ora si ceva am ajuns in sfarsit la destinatie. Cursul de schimb era 16 rufya la 1$, preferabil sa aveti USD la voi, merge aproape peste tot.

Aici ne astepta Hussain proprietarul pensiunii (ei spun hotel), impreuna cu un baiat si un carut pentru bagaje. In 4 min am fost la pensiune, aici propietarul ne-a propus ca peste o ora sa fim gata, pentru un scurt tur al insulei. Zis si facut baiatul cu carutul Ahmed-Sharum ne-a facut o prezentare foarte frumoasa: incepand cu magazinele de suveniruri, rezervatia de mangove, plaja privata si terminand cu istoria insulei, moscheia si cimitirul de langa aceasta.

Pensiunea (Hotelul) are doar 3 camere, curate, mari, self service, ceai, cafea, apa din partea casei plus micul dejun asigurat. Am fost intampinati cu un juice de portocale in timp ce faceam prezentarile. Rezervarea am facut-o pe booking.com, noi asa am preferat. Pe insula nu se gaseste si nu se accepta sa fi vazut ca consumi alcool.

Plaja privata Bikini Beach este in parte opusa a insulei fata de locul unde eram cazati, oricum in 5-6 min. ajungeai la plaja, unde aveam sejlonguri de ratan la alegere si cateva locuri la umbra palmierilor.

La restaurantul unde luam "breakfast-ul" aveam de ales intre mic dejun continental si maldivian, apoi am descoperit ca puteai sa soliciti numai fructe.

Masa de pranz care de fapt o luam pe la intre 16.00 si 17.00 apoi cat mai spre seara, ne ducea la maxim 10 USD de persoana, ex: un juice de papaia, o sticla de apa si felul de mancare ales, a la carte.

La magazinele de suveniruri sa nu dati niciodata cat vi se cere desi au pretul in rufyaa pe eticheta fiecarui produs. Localnicii sunt foarte respectosi, majoritatea te saluta, chiar si copiii. Dimineata inca de la ora 05.00, femeile ieseau si maturau strada de frunze. Am prins cateva ploi, de scurta durata, majoritatea noaptea, chiar si asa vremea a fost superba.

Snorkeling-ul pe plaja e nemaipomenit, ca si cum ai baga capul intr-un acvariu, pentru ceva mai spectaculos am vorbit cu Hussain, care ne-a oferit barca cu motor, si ne-a facut si un pret pe masura, 10 $ de pers., bineinteles cu insotitori. care stiau locurile bune pentru asa ceva. Apa era calda, dar va recomand sa aveti un tricou pe voi cand intrati in apa, daca vreti sa nu va arda pielea.

Am vizitat si mica fabrica de ton, de unde se exporta in 4 state.

In alta zi am fost la pescuit de adancime, chipurile a facut un baiat Nuru cinste. Am pescuit cativa Nepal, un peste foarte bun, oferit apoi la gratar cu garnitura de orez, apoi inainte de plecare a venit sa ii dam 80 $. Chiar si asa a fost minunat.

La plecare Hussain ne-a oferit o barca rapida privata cu 75$, cu care am ajuns foarte repede direct la aeroport.

Trimis de IDACO in 16.02.17 12:04:33
Validat / Publicat: 16.02.17 17:37:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALDIVES

VIZUALIZĂRI: 2999 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IDACO); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 La snorkeling
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 75.00 USD pe cameră

[16.02.17 17:35:46]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Finihiyaa Inn Maldives [Huraa, North Male], RESORTURI / ATOLI [CAZARE]" (nou-creată pe sait)

[16.02.17 19:46:59]

Articolul este selectat ca fiind "de interes turistic crescut" (dintr-o destinaţie inedită sau de la care nu avem impresii recente).

Beneficiază în consecinţă de un spor de punctaj la voturile FB/FU şi B/U (eventualele voturi exprimate anterior selecţiei au fost «convertite» în unele de 1300 PMA, respectiv 600 PMA)

ANILU
    [17.02.17 08:39:04]

@IDACO: Foarte frumos tot ce ne-ai povestit și felicitări pentru vacanța la soare în plină iarnă.

De ce să ai un tricou pe tine când intri în apă să nu te ardă pielea, poate n-am înțeles eu? Sau cât stai în barcă să ai tricou pentru că te arde soarele?

Călătorii frumoase va doresc și toate cele bune.

nicole33
    [17.02.17 09:13:22]

@ANILU:

Hai că -ți explic eu utilitatea purtării unui tricou în apă. Când faci snorkeling tricoul te ajuta sa nu arăți ulterior ca un pinguin: negru pe spate și alb pe burta

IDACOAUTOR REVIEW
    [17.02.17 18:08:44]

@ANILU: Da! din pacate de parca zapuseala din atmosfera nu era de ajuns, ajunsesem sa ma bucur cand erau nori. Soarele ardea in special cand erai ud, cu apa din ocean. Intr-o ora de expunere pe anumite portiuni te ardea serios, asa ce evitati expunerea la soare mai ales dupa contact cu apa sarata!

IDACOAUTOR REVIEW
    [17.02.17 18:13:48]

@webmaster: Aproape OK! mutati "bulina rosie" mai in stanga peste drum. Acolo sunteti in curtea scolii!

[18.02.17 20:46:25]

@IDACO: Foarte interesant si l-am citit cu mare placere si cu aceeasi mare placere l-am si votat.

ANILU, IDACO, mishu