ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.02.2017
ÎNSCRIS: 02.07.12
FEB-2017
single

Cazare... si atat

Cazare si atat mi-am dorit avand ceva treaba in Bucuresti, principalul criteriu a fost pretul avand in vedere ca am fost singur, distanta fata de centru nu conta deoarece obiectul cu 4 roti pe care o numesc caruta cu numele stramosilor nostri adica dacii ma ajuta la distante de parcurs. Dar se pare ca pe langa pretul mic am gasit si stil si bun gust folosit la amenajarea camerelor din City Comfort Villa (3 stele) aflat pe centura Bucuresti la o distanta de cca 5km de aeroport. Bineinteles ca nu trebuie confundat cu ansamblul rezidential cu acelasi nume din acelasi oras. Pensiunea este destinatia pentru o anumita categorie, adica turisti care urmeaza sa foloseasca aeroportul dar nu vor sa decoleze obositi, turisti care se afla in drum si au obosit pe drum, si turisti care au treaba in Bucuresti sau vor sa viziteze capitala dar au mijloacele necesare pentru deplasare.

Rezervarea si gasirea locatiei: Ca de obicei rezervarea a avut loc cu intermediul Sf. Booking cu plata la check-in. De si pensiunea este extrem de usor de gasit fiind chiar pe centura pe sensul meu de mers directia Otopeni, avand in vedere ca era deja intuneric la ora sosirii si drumul bun indemna soferii sa circule in viteza am pornit totusi GPS ul ca nu cumva sa trec de locatie si sa-mi fac probleme pe unde ma intorc. Dar eroare, chiar daca am introdus adresa corecta (Sos. Odaii 201-205) GPS ul m-a oprit in dreptul unei fabrici, asa ca am pornit mai incet mai departe si forma cladirii+firma mica luminoasa m-a ajutat s-o gasesc cu cativa km mai departe.

Parcarea si cazarea: Din convorbirea telefonica cu receptionerul am aflat ca parcarea se afla pe partea stanga intr-o curte separata de pensiune, am intrat si am parcat pe ultimul loc disponibil, erau cca 10 masini dar si multa zapada adunata, cred ca vara incap mai multe masini. Conform receptioner parcarea este pazita, daca nu mai este loc mai sint locuri de parcare si afara. Dupa ce mi-am luat unicul bagaj, un rucsac mic am intrat in curtea pensiunii, care vara este folosita ca terasa, am intrat pe hol in care se afla receptia. De si pe booking am bifat optiunea plata cu card nu a fost posibila si dupa scuzele receptionerului am platit cei 85 ron cash, am fost condus spre camera si am primit o cafea din partea casei. Orele de cazare: Intrare 14.00 Iesire 12.00.

Camera: Fiind toate camerele personalizate(dint-un total de 14 camere) eu am nimerit intr-o camera cu numele de Paris. Bineinteles ca si obiectele din camera aratau acest lucru, asa ca de la cearceafuri, perne si tablouri parca toate imi aduceau aminte ca peste 2 luni chiar o sa ajung pe acolo. Fiind o camera twin neexistand single este incapatoare pentru 2 persoane, dar merge si un copil, patul suplimentar costand inca cca 30ron ori pt copil ori pt al treilea adult. Mobilierul la camera mea a constat in cuier, dulap, pat matrimonial, comoda, noptiere, taburet, aer conditionat, tv led dar mic, ceva covoare si parchet laminat pe jos, prize suficiente. Baia nici mica nici mare cred eu suficienta cele necesare acolo fiind cabina dus, wc (cu o banda cu inscriptia dezinfectat inainte) cuier, chiuveta, raft, priza, 2 dozatoare de sapun si sampon) prosoape suficiente. WIFI cu parola 000000008 a fost ca iepurele adica rapid. Minusuri ar fi caldura mare neputand opri, robinetul de la caloriferul din camera era oprit, iar din baie lipsea. Inca un minus era semnalul insuficient pentru receptorul tv, unele programe aveau acele animalute care se numesc... pureci. Zgomotul produs de la traficul de pe centura nu m-a deranjat, izolatia este buna, poate vara sint ceva probleme daca turistul vrea sa doarma cu geamul deschis.

Servicii: In afara de camera dubla mai sint si triple si cvadruple, pretul va creste acestea din urma se apropie la 200 ron. Referitor la masa se poate opta pentru mic dejun cu comanda prealabila contra sumei de 16 ron. Nu stiu despre celelalte mese dar avand in vedere ca in camera am gasit brosuri cu pizzerii si restaurante(cu comanda la domiciliu) este posibila si pranzul si cina in sala de mese destul de incapatoare langa receptie. Langa sala de mese mai exista o bucatarie comuna dotata cu toate utilitatile, chiar si un gratar. Alte servicii pe care nu le-am folosit dar am auzit/citit ca exista ar fi: room service, spalat/calcat rufe, o sala de petreceri (sau pt business). De si transferul la/din aeroport sau alte zone din Bucuresti nu apare ca serviciu dar se poate rezolva/comanda la receptie (nu neaparat taxi) Restrictii ar fi privind fumatul (doar afara) si animalele de companie.

Personalul: Pot sa dau un plus aici, fiind promti, comunicativi si cu deschidere catre nevoile clientului.

Recomandarea si contrarecomandarea mea: Pentru turisti in tranzit da, pentru vizitatorii Bucurestiului da si nu prea mai ales pentru cei care vor sa viziteze si la pas cateva obiective turistice.

Trimis de AZE in 15.02.17 22:27:01
Validat / Publicat: 16.02.17 08:15:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1545 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

webmaster26 [16.02.17 08:15:05] »

@AZE: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "City Comfort Villa, BUCUREȘTI" (nou-creată pe sait)

AZE [16.02.17 08:26:58] »

@webmaster26: Da, este ok

AZE