ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2010
MAR-2010
single

ARTICOL ARHIVAT

Popas la Exotic Cafe / Aiud

Incep sa scriu, cu acest prilej, despre ce merita vizitat intr-un municipiu destul de mic, dar foarte interesant, aflat pe traseul Alba Iulia - Cluj Napoca si anume Aiud.

Exotic Cafe

Barul este foarte aproape de centru, langa un rau care strabate Aiudul si cu o priveliste placuta spre o cladire deosebita care gazduieste unul din putinele licee din localitate.

In apropiere este o statie de autobuze, care face legatura cu comunele invecinate.

Apectul neplacut este slaba intretinere a albiei raului. In rest este foarte frumos, iar zona este linistita.

Barul are o terasa mobilata modern bine intretinuta.

Servirea este rapida si de calitate. Avea trei tipuri de bere fara alcool, lucru destul de rar intalnit. Am primit imediat si bonul fiscal, putand astfel sa castig timp la plecare.

Era o muzica placuta si in surdina, care nu deranja o discutie.

Un lucru care trebuie remarcat este aspectul foarte igienic al WC-lui. Avea sapun lichid, servetele pentru sters pe maini si hartie igienica.

Barul in interior era curat. Aspectul neplacut: era prea mult fum de tigara si o lumina de taverna, aspect neagreat de nefumatori.

Concluzia: este un bar pentru viciosii in ale nicotinei, iar pentru nefumatori doar atunci cand poate fi folosita terasa.

Trimis de dumidalba in 25.03.10 15:38:19

VIZUALIZĂRI: 1980 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dumidalba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[25.03.10 16:03:39]

Incep sa scriu, [***], despre [ceea] ce merita vizitat in [***] Aiud

si asta ti s-a parut tie mai demn de vizitat intr-un oras atat de incarcat de istorie cum e Aiudul: un bar?!?

are cetate, turnuri de bresle, vreo (cel putin) 4 biserici foarte frumoase si vechi, muzee, castel... si nu in cele din urma, temuta inchisoare! macar daca le-ai fi amintit...

PS: raul care strabate orasul se cheama... culmea! tot Aiud.

[25.03.10 16:21:15]

PPS: o chestie gasita pur intamplator, acum cateva minute, pe net > priviti locul cu numarul 7!!!

click aici

mario 110
[25.03.10 19:12:00]

"sapun lichid, servetele pentru sters pe maini si hartie igienica" are orice bomba de cartier, conditii esentiale de igiena; ba unele au si loc special amenajat pentru nefumatori...

[26.03.10 07:24:07]

La prima vedere ai dreptate 100%.

La a doua vedere, daca nu personal atunci, desigur, altii vor fi curiosi ce voi mai scrie.

Doar stand, privind si nedispunand de mult timp pana la plecare, am vazut cate vestigii istorice si arhitecturale are un oras destul de mic.

Cum o sa merg des prin Aiud, un calator va fi interesat si de aceste vestigii, dar si de locuri de popas: pensiuni, restaurante si baruri, ca doar omul mai si doarme, manaca si bea o cafea.

Multumesc, totusi pentru remarca, pentru ca mi-ai trezit si mai mult dorinta de a culege informatii interesante si a face poze, unde nu prea sunt tare, despre acest oras, cu un lung si interesant trecut.

Printre altele, nu cu mult timp in urma, aici au fost inchisi multi care au indraznit sa vorbeasca si sa scrie ce au crezut ei ca este bine. Iar altii...

Dumnezeu sa-i ierte.

[26.03.10 07:40:02]

Datorita meseriei mele, calatorind destul de mult, iti spun din proprie experienta ca sunt multe, prea multe retaurante si baruri unde toaleta este mizerabila. Am obiceieiul sa ma uit si la acest aspect si sa nu mai vizitez un astfel de local.

Nu sunt adeptul polemicilor. Sfatul meu este sa lasati omul sa scrie ce crede de cuvinta, sa aveti rabdare, pentru ca am promis un sir de pareri.

Intentia mea este de a fi constructiv pe acest site.

Cred ca ceva imi sacapa. Am inceput sa deranjez cu ceva?

Poate ca se manifesta si la mine supiciunea, o forma a viciului cel mai cotidian, teama.

Poate ca ceea ce simt eu acum, niste colti; sunt figurativi sau nici atat.

Sa va simtiti bine in calatoriile voastre.

Cu stima Dumidalba.

[26.03.10 08:25:54]

@ dumidalba > daca impresiile de mai sus ar fi inceput cu o fraza de genul "Incerc sa prezint locuri de popas din Aiud... ", eu chiar nu as fi spus nimic... din partea mea, sigur nu-s colti! nici macar virtuali. incercam doar sa arat cum poate o fraza sa strice un review... : (

[26.03.10 10:30:15]

Este, intradevar, o diferenta mare de mesaj si continut intre ce spune "vizitat" si "popas".

Pregatirea mea tehnica, nu o spun ca si o scuza, a fost de multe ori o mica problema.

Multumesc.

abbilbal*
[16.09.10 11:05:10]

dumidalba, chiar dacă te va deranja modul meu de adresare, nu-mi schimb obiceiul.

Reviewul tău este scris în 2010 şi de prin 2009 în Bălgrad, la orice local, vezi scris mare pe uşă: "În acest local este permis fumatul" sau "În acest local nu se fumează". Aşa că fiecare consumator poate să-şi aleagă, după preferinţă, pe ce uşă să intre. Cred că şi la Aiud este acelaşi lucru.

Despre Aiud se poate spune că atunci când treci cu maşina fără să oreşti se văd puţine lucruri, dar şi atunci se văd câteva, dar când te opreşti la o cafea, imposibil să nu vezi mai multe dacă te uiţi în jur.

abbilbal*, dumidalba, mario 110
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Aiud-Teiuș?: