Pensiunea Valea Mariei [Rânca]

Avatar georgetoader
înscris/ă în 01.07.10
FEB-2017

O dezamagire profunda

Apa si curentul s-au intrerupt extrem de des pe parcursul sejurului. Cand curge, apa are o presiune infima si culoare dubioasa, fiind aproape imposibil sa te speli optim. Noi am stat la primul nivel, asa ca probabil cei de la al doilea au avut si mai mari probleme. Avand in vedere aceste neajunsuri majore, dar si gustul mancarii, care este totusi facuta in casa, dar lasa mult de dorit (depinde de gusturi, evident), nu asi da unitatii decat 2*, nici pe departe 4*. Oricine a calatorit un pic poate aprecia la justa valoare conditiile esentiale inadmisibile oferite de aceasta locatie, pentru 4*.

E curat, intretinut si personalul isi da silinta, nu zic, dar Valea Mariei este exemplul clasic pentru cum se intelege sa se faca turism in Romania.

Atentie, SUITA inseamna o camera cu 3 locuri, nici pe departe apartament. "Suita" in care am fost cazati avea incuietoarea usii stricata si trebuia sa depunem eforturi inumane pentru 4* si 1.000 lei pentru 4 nopti, sa o putem deschide sau inchide.

Saltele sunt extrem de moi si nu iti permit un somn odihnitor.

In camera aveam DOAR 2 paharele tulip, din acelea de sampanie pe care trebuia sa le folosim si pentru baut si pentru spalat la baie. Incredibil!... 4*

Exista, din pacate, mai multe exemple negative de turism in Romania, decat pozitive. Ma intreb, in ce stare de indolenta putem fii, sa consideram ca un TV Smart, sau truse de obiecte de unica folosinta in baie, sau cabina de dus cu hidromasaj (care nu putea fi folosita din cauza lipsei presiunii la apa), sau un pat cu bladachin, dar cu saltea jalnica, reprezinta atuuri pentru 4*, dar nu suntem in stare sa asiguram apa curenta si electricitate in mod constant?

Unii pot spune ca poate suntem prea fitosi, dar eu le pot raspunde ca o locatie care vrea sa respecte standardul de 2, 3 sau 4* TREBUIE sa asigure apa curenta si electricitate, macar!

[...]

NOTĂ: Operatorul acestei destinații (proprietarul, administratorul etc) a scris un răspuns / drept la replică referitor la aceste impresii

Impresii încărcate de georgetoader in 14.02.2017 15:04:49

Validat / Publicat: 14.02.17 17:44:37

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (georgetoader); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2699 PMA (din 4 voturi) nota2

[15.02.17 12:07:33]

@vileamariei: În calitate de reprezentant legal aveți drept de replică, MULT mai vizibil ca explicațiile la un vot negativ - vă invităm (chiar vă recomandăm) să-l folosiţi.

- valeamariei
[15.02.17 12:19:36]
NB: este (sau a fost) reprezentant al unității

Ne pare rau ca s-a inteles gresit explicatia tehnica de la finalul postarii, astfel ca aceasta sa fie descrisa de dvs cu atata ironie, insa am inteles ca vi-s-a spus asa: "daca se mai ia apa la retea, se va pompa apa din bazinul tampon de dinaintea pastravariei", ceea ce s-a si intamplat fara ca apa sa aiba miros de peste...

Se stie ca pastravul nu poate rezista fara apa curgatoare mai mult de 2-3 ore, deci izvorul are apa suficienta in conditiile in care consumul unei pensiuni este mic fata de cata apa curge prin pastravarie;

Am verificat si curenul a fost intrerupt de 3 ori cateva zeci de minute din cauza viscolului din zona dar generatorul nefiind automat dureaza circa 1-2 minute pana cand cineva il porneste.

De asemenea am inteles ca sirul de nemultumiri a aparut totusi dupa lipsa permisiunii de a va prepara gratar in curtea unitatii. Exista aceasta rugaminte trecuta pe site.

Desi descrierea si notarea ni-se pare subiectiva, va asiguram ca depunem eforturi in continuare sa extragem esentialul observatiilor din postarea dvs si ca de fiecare data sa facem tot ce putem pentru a fi mai buni.

- georgetoader
[15.02.17 12:31:58]

@valeamariei: se poate intr-adevar sa fii inteles noi gresit (desii ne-am si amuzat, dar si enervat copios de acest fapt) si pentru a va da dovada de corectitudine din partea mea, voi elimina ultima observatie referitoare la "apa de la pesti", desi nu am spus ca apa avea miros specific, ci doar ca avea o presiune extrem de scazuta si o culoare dubioasa. Continui insa sa sustin ca nu se poate ca un sejur la 4* sa presupuna asemenea conditii indiferent de situatiile fortuite inevitabile insa intr-o statiunea administrata la maniera cum este Ranca.

Pana la urma si noua ne pare extrem de rau de experienta avuta, cu atat mai mult cu cat intr-adevar recenziile citite aproape peste tot sunt mai mult decat laudative, asta fiind unul dintre motivele pentru care v-am ales pentru 4 nopti in vacanta copiilor.

[15.02.17 12:50:24]

Pentru conformitate: eliminat, la solicitarea autorului, ultimele 2 paragrafe din articol.

Hmm... Pe cale de consecinţă, voi elimina şi cele 2 ecouri care au ca subiect aceste paragrafe - ca rămase "fără obiect".

[LE] precizez că prin "solicitare" mă refer la cererea explicită de eliminare a celor 2 paragrafe, trimisă prin funcţia SESIZARE (şi nu la cele scrise în ecoul său)

- georgetoader
[15.02.17 12:58:17]

@webmaster: Pentru a nu induce in mintea cititorilor anumite confuzii nedorite, dar si ca semn al aprecierii faptului ca personalul pensiunii a incercat totusi sa gaseasca o solutie, am solicitat Admin-ului eliminarea din recenzia initiala a urmatoarelor paragrafe:

"Patroana ne-a spus ca daca nu se rezolva cu alimentarea cu apa, o sa bage apa din crescatoria de pastravi a locatiei, pentru a ne spala si a trage apa la toaleta. Pe bune!? Incredibil!!! Ramanea sa nu stim la cine sa ne gandim mai repede: la saracii pesti, sau la sanatatea noastra

4* (patru stele) !!! "

Reduceri pentru membrii AFA:
  • minim 5% reducere ptr membrii GOLD - Reducerea poate ajunge pana la 30%-40% in extrasezon sau in perioadele in care cererea este mica.
  • minim 10% reducere ptr membrii PREMIUM si sup. - Reducerea poate ajunge pana la 50-60% in extrasezon sau in perioadele in care cererea este mica
Click pentru a solicita o ofertă personalizată