ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.02.2017
DE Nicu
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
JAN-2017

Oscar Resort Hotel - Girne (Kyrenia)

Am fost in Cipru de Nord in un fel de circuit (despre cum am ajuns acolo am scris) si prima cazare a fost in Girne la Oscar Resort Hotel, am avut cazare aici 5 nopti.

Hotelul e amplasat la aproximativ 1,5 km de centrul orasului Girne si de faleza.

Capacitatea de cazare - peste 150 camere in corpul principal plus citeva in cladirile de linga piscina foarte aproape de mare.

Cazarea

Am avut o camera dubla la etajul unu cu balcon destul de mare cu vedere spre strada, in stinga era intrarea in hotel, in dreapta intrarea in cazinou. Camera destul de mare cu pat matrimonial, tv lcd mare, baia cu vana si cu tot felul de geluri si sampoane de baie, permanent erau doua suluri de hirtie igienica, curatenie in fiecare zi cu toate ca nu era necesar, inclusiv schimbat prosoapele.

Prizele erau pe stil englez dar puteai incarca telefonul la prizele din baie dar trebuia un pic de timp pina invatai sa pui in priza incarcatorul.

Masa

Am avut in pachet inclus micul dejun dar am achizitionat la fata locului si masa de seara pentru toata perioada.

Masa foarte buna cine a fost la turci la all inclusive la 5* stie ce e aia masa la turci cu toate ca aici nu eram in Turcia dar... tot turci sunt si astia de aici din Cipru de Nord.

Bufet suedez cu tot ce vrei inclusiv prajituri de tot felul si de calitate.

Peste in fiecare seara, legume foarte bine preparate adica coapte, clatite, gratare facute in fata ta, etc, etc.

Bauturile nu au fost incluse.

Facilitatile resortului

Aqua park, centru spa cu tot ce inseamna asta, piscine interioare / exterioare.

Piscinele exterioare sunt deschise doar in sezon, sezon insemnind aici si luna octombrie cind in Cipru e foarte bine pentru vacanta. In virf de sezon temperatura urca si pina la 55 grade si e foarte cald.

Cazinoul este si aici ca peste tot in Cipru, in toate hotelurile exista cazinou, aici au acces doar turistii straini, localnicii au voie doar o data pe an la revelion, la cazinou vin si cei din Turcia fiinca acolo e interzis si asa vin aici unde e voie cu toate ca aici sunt tot turci dar e alta tara... deocamdata.

O tara sub embargou recunoscuta doar de Turcia dar unde vin foarte multi occidentali sa lase banii in cazinouri.

Am fost si in cazinoul din acest hotel si in cel de linga de la hotelul Vuni de 5* si ambele erau pline de turisti, unii la aparate, altii la ruleta, virsta de la 20 la mult peste 80 majoritatea cu tigara in gura fiinca miinile erau ocupate cu butonatul aparatelor de joc.

Asa zisa lume civilizata vine aici sa pape banii. Asta se numeste embargo?

In zona receptiei sunt mai multe fotolii si e o zona destul de mare cu bar si in unele seri si muzica live, doar aici este internet la liber si merge destul de bine, in camere e cu plata, dar aici in zona asta e mai placut sa stai daca vrei internet.

De la parter mergi in zona liftului si cobori jos si acolo la stinga e cazinoul si la dreapta zona spa. Tot pe acolo poti cobori si spre plaja si piscinele exterioare.

Ce sa faci in zona

Cobori din hotel spre plaja (hotelul e ff aproape de plaja) si ai o zona de plimbare destul de buna de la acest hotel pina la celalalt adica Vuni 5* si poti sa te plimbi lejer si in extrasezon.

In partea cealalta adica iesirea spre oras privelistea e identica cu o zona de linga un resort din Turcia adica nu prea curata, la 10 - 15 minute de mers pe jos este supermarket unde gasesti de toate inclusiv mincare gatita.

De la hotel pina in zona centrala a orasului sunt aprox 1,5 km si se asigura transport cu un fel de tractoras turistic de trei ori pe zi dus intors pentru clientii hotelului fara a platii o taxa pentru transport.

Turisti in hotel

In perioada aia plin de vestici in general vorbitori de limba germana, hotelul plin in permanenta veneau grupuri de turisti cu autocarul stateau citeva zile si plecau spre alt hotel.

Ce am remarcat - nu e adevarat ca turistii din Romania pun mult in farfurie si cei din vest nu - total fals, am vazut acelas comportament si la cei din vest, diferenta - vorbeau alta limba.

Ca o recomandare - cine vrea sa mearga in vacanta in Turcia la un resort cu all inclusive dar nu prea are curaj din cauza situatiei create acolo, recomand o vacanta in Cipru de Nord si se va simtii la fel ca in Turcia si chiar are ce vizita.

Sejurul in acest hotel il incadrez la... foarte bine.

Trimis de Nicu in 13.02.17 13:54:51
Validat / Publicat: 13.02.17 15:29:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU.

VIZUALIZĂRI: 2719 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Coborirea spre faleza

[13.02.17 15:28:28]

Bune, chiar foarte bune recomandările!

Mutat în rubrica "Oscar Resort Hotel, GIRNE [KYRENIA]" (nou-creată pe sait)

[13.02.17 15:51:38]

@Nicu: Foarte frumos ceea ce povestesti tu si din ce am mai citit turistii incep sa caute zona aceasta.

Frumoase si pozele insa cele mai frumoase mi s-au parut P04 si P08.

Felicitari, votat cu mare placere.

[13.02.17 16:06:05]

Articolul este selectat ca fiind "de interes turistic crescut" (dintr-o destinaţie inedită sau de la care nu avem impresii recente).

Beneficiază în consecinţă de un spor de punctaj la voturile FB/FU şi B/U (eventualele voturi exprimate anterior selecţiei au fost «convertite» în unele de 1300 PMA, respectiv 600 PMA)

NicuAUTOR REVIEW
[13.02.17 17:19:10]