ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.02.2017
DIN: Ghimbav
ÎNSCRIS: 30.07.12
JUN-2016

Rusalii la Miruna

Se apropia Pastele si eu ma gandeam cum sa profitam de minivacanta de Rusalii. Am tot cautat ceva tentant pentru noi. Am gasit ceva prin Hunedoara si de acolo am dat peste Pensiunea Miruna. Initial am crezut ca este tot in Hunedoara, dar mi-am dat seama rapid ca este vorba despre Pensiunea Miruna din Sambata de Sus. Perfect, este la doi pasi de noi ceea ce ne-a placut si mai mult.

Nu eram straini de Sambata de Sus, am mai facut plimbari in zona, dar pozele, oferta si pretul de la Miruna ne-au convins sa rezervam. Oferta suna asa: 3 nopti de cazare cu demipensiune, masa festiva de Rusalii in ziua de duminica, acces la piscina si sauna, lumea lui Disney pentru copii, pret 1000 lei/2 adulti plus 100 lei taxa de scaun pentru copil.

Am ajuns la pensiune in jurul orei 19 deoarece in acea zi se produsese accidentul de pe dealul Persani, cel cu autocarul de copiii, cred ca va aduceti aminte. Eu sigur nu o sa uit acea zi deoarece accidentul s-a produs cand eu eram la poalele dealului in drum spre casa, de la munca. Am ajuns printre primele masini la locul accidentului. Deci, drumul spre Miruna a fost prin Zarnesti, pe sub munte, un drum cu gauri, foarte aglomerat din cauza accidentului.

Am fost intampinati de dna Lucica, sotia patronului si de fiica acesteia, ne-au intampinat cu afinata si cozonac de casa si ne-au dat in primire camera 24 (cred), prima pe stanga de la etajul 3. Ne-au informat despre programul meselor, ne-au aratat intrarea in restaurant si ne-au spus programul de la piscina.

Pensiunea este formata din mai multe corpuri de cladire iar noi am fost cazati in primul, cel in care se afla si receptia. Am urcat si am descoperit o camera mare, calduroasa, curata, dotata cu televizor, wi-fi (peste tot in incinta pensiunii), baie cu dus, bideu, uscator de par si consumabile, alaturi de prosoape, masuta, pat dublu foarte mare, cred ca 1.80 m latime si un balcon imens. Atentie, nu toate camerele au balcon, probabil cele de la mansarda nu au balcon. Am auzit acest lucru de la niste vecini care si-au aratat destul de zgomotos aceasta nemultumire, insa n-am aflat exact din ce camera vin vocile nemultumite.

Mesele, micul dejun si cina, au fost servite in regin bufet suedez, mancarea a fost gustoasa, proaspata si destul de variata. Bauturile nu au fost incluse in meniu. Am apreciat faptul ca pe masa s-au aflat multe mancaruri traditionale si branzeturi facute “in casa”. Am inteles ca pe langa pensiune, proprietarul creste si animale. Omul a fost plecat si pe meleaguri straine si la intoarcere a aplicat ce a vazut pe acolo si aici, la el acasa. Felicitari!

Masa de Rusalii a inceput la ora 14 si s-a terminat undeva tarziu in noapte. Am avut mancare traditionala, porc si pui la protap, gratar cu mici, frigarui, bulz, pe langa alte gustari reci si alte mancaruri gatite, dar si dulciuri, multe gatite in pensiune. Bauturile au fost si ele incluse. Suc, apa, cafea, vin si afinata… imi amintesc eu; posibil sa fii scapat ceva.

Lumea lui Disney a fost si ea prezenta. Au fost animatori imbracati in personajele preferate ale celor mici si s-au ocupat de distractia celor mici. Seara, am avut foc de tabara. Vremea a fost foarte frumoasa, desi noaptea a plouat torential.

Piscina nu este foarte mare, dar este curata, foarte bine incalzita si nu a fost aglomerata. De sauna nu va pot spune nimic deoarece nu suntem fani ai acestei activitati, dar jacuzi-ul era gol.

Curtea pensiunii este mare, exista loc de joaca pentru copii si zona cu iarba, dar si foisoare cu mese. Totul este curat si bine intretinut.

In zona se pot face diverse drumetii, se poate merge la Parc Aventura Dragus – foarte bine organizat, iar manastirea este foarte aproape de pensiune.

Pranzul de sambata l-am servit la pastravaria aflata pe drumul spre chilia lui Arsenie Boca. Am descoperit si aici un personal dragut, am fost multumiti de servicii si de mancare.

Trimis de Denisa13 in 13.02.17 13:43:05
Validat / Publicat: 13.02.17 15:24:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SÂMBĂTA de SUS [BV].

VIZUALIZĂRI: 1857 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denisa13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 mic dejun in aer liber

[13.02.17 15:47:51]

@stefan_cristina: Foarte frumoase locuri, felicitari, votat cu placere.

Denisa13AUTOR REVIEW
[13.02.17 15:57:57]

@mishu: Multumesc.

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[13.02.17 22:15:39]

@stefan_cristina: Felicitări pentru această frumoasă prezentare a unei locații de cazare ce se află într-un cadru natural deosebit! Îmi plac mult și fotografiile pe care le-ați atașat, ultimele trei sunt de-a dreptul superbe! Ce poate fi mai frumos decât să admiri din balcon în luna iunie crestele înzăpezite ale Făgărașului?!

Am petrecut și noi o noapte la Sâmbăta de Sus în august 2015, însă am optat atunci pentru o cazare la pensiunea Cristian (o pensiune cu prețuri mici unde, de altfel, ne-am simțit foarte bine). Pentru o altă ieșire în această stațiune vom avea în vedere și pensiunea Miruna. Ne dorim să revenim la Sâmbăta și, de ce nu, să urcăm apoi din nou pe Transfăgărășan...

Off! Mai e încă mult până la vară!

Denisa13AUTOR REVIEW
[13.02.17 22:25:55]

@Crazy_Mouse: Asa este, peisajul este superb. Daca vor avea o oferta similara anul asta de Rusalii poate ne intalnim acolo. Eu astept oferta de Rusalii caci oscilez intre trei locatii si una dintre ele este chiar Miruna. Daca nu ai fost pe drumul de sub munte Zarnesti-Poiana Marului- Sinca... pana la Sambata merita sa faci o aroganta. Peisajul este superb dar drumul nu tocmai. Este destul de rau deci vei merge mai incet si vei face mai mult dar o data in viata cred ca merita.

Denisa13, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Miruna: