ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2017
ÎNSCRIS: 30.03.08
NOV-2016
single

Dar Salam - hotel sau pensiune in centrul orasului

Imi e greu sa pun Dar Salam intr-o categorie clara de hotel sau de pensiune. As spune ca nu e nici una, nici cealalta. E undeva intre. In Maroc sunt trei feluri de cazare: hotel, riad sau dar. Din ce am vazut eu in Marrakech, hotelurile sunt cele cu arhitectura occidentala sau cele foarte mari. Riadurile si darurile sunt cladiri care respecta arhitectura traditionala, cu o curte interioara in jurul careia sunt amplasate camerele. Riad inseamna gradina, deci riadurile ar trebui sa aiba amenajata o gradina in acea curte interioara, iar dar inseamna casa, asa ca in curtea interioara este amenajat doar spatiu de relaxare, fara gradina.

Nu am vazut nicaieri o clasificare in stele a Dar Salam. L-am ales pentru amplasare si pret: 185.5 euro camera single pentru 7 nopti cu taxa de oras inclusa. Hotelul este situat in Medina, un fel de centru vechi al Marrakech-ului, dar imens. De la hotel se poate merge pe jos pana la majoritatea obiectivelor turistice.

Fiind aproape de iesirea din Medina, se poate merge si cu masina pana la hotel, dar hotelul nu are parcare, deci daca inchiriati masina, trebuie sa o parcati intr-una dintre parcarile cu plata din zona. Noi am ales parcarea de la intrarea in Medina ca sa putem iesi mai repede cu masina. Prin Medina sunt stradute foarte inguste, se circula haotic peste tot si noi am reusit sa ne ratacim cu GPS cu tot. Parcarile sunt pazite 24/7 si pretul in mod normal este de 20-25 de dirhami/noapte (2-2.5 euro). Evident ca ei vor cere mult mai mult, dar sa nu va lasati pacaliti. Daca insistati, vor accepta si 20-25 de dirhami/noapte in functie de cate zile urmeaza sa stati.

Hotelul este cochet, amenajat in stil marocan, cu un fel de curte interioara care seamana mai mult cu o camera decat cu o curte si cu o terasa micuta pe acoperis, unde sunt cateva mese si scaune sau bancute in aer liber si cateva acoperite. Tot pe aceasta terasa se mai afla cateva camere foarte mici si mai ieftine decat camerele din interior.

Check-inul a mers foarte repede, gazda ma astepta, mi-a aratat camera, apoi am mers sa facem formalitatile. Am ales sa platesc pe loc tot sejurul si am platit fara probleme cu cardul. Micul dejun nu era inclus in pret in oferta mea, asa ca gazda m-a intrebat daca nu vreau mic dejun si mi-a facut si o oferta pentru ce i-am cerut eu: omleta sau oua fierte, salata asortata, masline, lipie, cafea si fresh de portocale. Am fost foarte multumita de micul dejun, mai ales dupa ce am aflat ca la acelasi pret, la alt hotel, la micul dejun primeau o cafea, un croisant si un triunghi de branza topita sau o cutiuta cu gem sau miere.

Am avut rezervata camera Reine de Saba (fiecare camera are alt nume), destul de spatioasa si exotic amenajata. Un pat mare, un dulap incapator cu umerase, o masuta si doua scaune. Ce mi s-a parut ciudat la aceasta camera a fost peretele dinspre baie care nu era pana in tavan. Daca nu as fi stat singura in camera, m-ar fi deranjat aceasta lipsa de intimitate. Baia era micuta, dar avea dus si apa calda tot timpul. Aerul conditionat este gratuit, in noiembrie noaptea este destul de frig, dar a facut fata cu brio pe cald.

La capitolul curatenie, lucrurile nu sunt roz. Nu stiu care sunt asteptarile in Maroc, dar pentru mine nu a fost o cazare curata. Am avut doua insecte mici in pat care nu m-au ciupit, dar poate le-am omorat eu pe toate inainte sa apuce :))) Plus doi gandaci in baie. Camerista facea curat zilnic, dar in locurile mai greu accesibile tot era praf. In schimb avea grija sa nu lipseasca de la baie sapun, sampon si hartie igienica. Presupun ca se poate si mult mai rau, iar la pretul asta nici nu poti sa ai mari pretentii...

Hotelul este micut si linistit. Wi-fi-ul merge foarte bine. Gazda vorbeste destul de bine engleza. Femeia care o ajuta la micul dejun si la curatenie nu stie boaba de engleza, dar a fost si ea foarte draguta si facea tot posibilul sa inteleaga ce vreau de la ea (am vorbit la franceza de ma dureau mainile). Gazda a fost foarte draguta, m-a ajutat de multe ori, dar preturile oferite de ea pentru servicii in afara hotelului erau foarte mari.

Medina este foarte murdara si dupa o zi de plimbat prin mizerie as fi vrut sa ma retrag la somn intr-un loc curat. Marrakech este un oras imens, iar partea noua a orasului este foarte curata (mai ales zonele de lux). Cred ca merita si o experienta low-cost macar odata in viata, mai ales pentru cei care nu isi permit vacante luxoase, dar data viitoare cand voi merge in Marrakech (sper ca voi mai avea ocazia), voi incerca sa merg la un hotel de macar 4 stele in orasul nou.

Trimis de Lullaby in 12.02.17 22:38:25
Validat / Publicat: 12.02.17 23:55:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAROC

VIZUALIZĂRI: 2030 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lullaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Imprejurimile
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.00 EUR pe cameră

[12.02.17 23:55:18]

Mutat în rubrica "Dar Salam Hotel, MARRAKECH" (nou-creată pe sait)

[13.02.17 00:02:22]

@Lullaby:

LullabyAUTOR REVIEW
    [13.02.17 00:21:13]

@webmasterX: Da, este corecta localizarea. Multumesc!

[13.02.17 12:09:51]

@Lullaby: Foarte interesant, o cazare care merita povestita.

Felicitari, votat cu placere.

Lullaby, mishu