ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2017
DIN: Ghimbav
ÎNSCRIS: 30.07.12
SEP-2016

O zi de relaxare la Aqua Park Căciulata

In septembrie 2016 ne-am hotarat sa testam si noi aqua-park-ul de la Caciulata. Am plecat din Brasov in jurul orei 15 si am ajuns la Caciulata pe la ora 19. Pe Valea Oltului sunt lucrari si am stat la un semafor, vreo 30 de minute, cred. La intoarcere, am stat cam tot atat la acelasi semafor. M-am ingrozit cate masini erau la coada pe sens opus, mai bine de 10 km de masini oprite.

Am fost cazati la hotel Cozia (vezi impresii). Am ales acest hotel deoarece se afla in acelasi loc cu aqua-park-ul si ca aveam acces multiplu la piscine. Cred ca pretul a fost de 30 lei/zi de adult si 15 lei/zi de copil.

Practic aqua-park-ul este format din piscinele interioare si exterioare de la Cozia si de la Oltul. Cele doua zone comunica intre ele printr-o alee situata pe malul Oltului. Daca platesti accesul in aqua-park te poti bucura de facilitatile celor doua zone Cozia si Oltul, fara restrictii. Nu stiu cum se face trecerea pe timp de iarna caci nu am vazut o legatura interioara, astfel incat sa nu iesi prin frig. Noi am folosit aleea de pe malul Oltului.

Toate piscinele sunt cu apa termala, foarte calda, cu zone spa si de masaj. In cadrul zonei Cozia sunt doua randuri de topogane, unele exterioare si doua interioare, care functioneaza dupa un program bine stabilit, afisat in fiecare zona, sunt 5-6 piscine interioare si 2-3 exterioare. Daca nu ma insel topoganele functionau 30 de minute si se odihneau tot atata timp.

La Oltul sunt doua piscine mari interioare, vreo 4 exterioare si zona de topogane.

Personal ne-au placut mai mult topoganele si piscinele de la Oltul, care erau si mai putin aglomerate.

In ambele zone gasiti cabine de schimb, dulapuri, toalete, dusuri si puteti achizitiona masaj de relaxare (30 lei/ 30 minute in week-end). Zona aceasta de schimbat arata bine dar mirosea ingrozitor. Am aflat cu stupoare ca sunt persoane care isi fac nevoile in cabinele de schimb, care sunt foarte aproape de toalete. Nu mi-a venit sa cred. Am aflat acelasi lucru si despre apa din piscina de la topogane care avea o culoare verde. Eu am crezut ca este de la alt izvor, ca o avea alta compozitie, cand colo era plina de urina.

Aveam de gand sa petrecem doua zile la aqua-park dar una ne-a fost suficienta, asa ca duminica dimineata am plecat pe Transalpina.

Cum doar micul dejun il aveam asigurat am decis sa luam masa in oras. Masa de pranz din ziua de sambata am servit-o la hotel Oltul si deja am scris despre ea. O sa va povestesc de celelalte doua mese servite in oras.

Vineri seara, dupa ce ne-am cazat am plecat la o mica plimbare. Am plecat spre Calimanesti prin curtea hotelului. In coltul curtii este o poarta dechisa pana la ora 21 care da in aleea superba de pe malul Oltului. O alee frumos amenajata si foarte bine luminata. Am vazut aici si vaporasul care face plimbari de o ora pe Olt, dar pe care nu am avut timp sa-l incercam. Am ajuns in parc la Calimanesti si ne-am continuat drumul pana cand, pe partea dreapta am vazut cu restaurant cu o terasa frumoasa.

Este vorba de restaurantul Parc. Terasa restaurantului este la inaltime, este frumos amenajata si de aici se poate admira Oltul. Ne-am asezat la masa si am asteptat. Intr-un final a venit cineva cu un meniu. Nu ne grabeam si nu ne era foarte foame. Am studiat meniul si am dat comanda. Eu am vrut fasole cu ciolan dar nu aveau. M-am reorientat si am comandat cordon bleu cu legume mexicane si ai mei au luat piept de pui cu cartofi prajiti. Am comandat si doua beri. Cand a venit bautura era altceva decat ceea ce comandasem. Noroc ca a vazut sotul la timp si a facut-o atenta pe chelnerita. Nu era foarte aglomerat, mai erau vreo 4 mese ocupate. Cand a venit mancarea sotul mi-a spus sa nu mananc ca miroase a acru. Nu era stricata mancarea, doar ca pusesera peste cordon bleu un sos acru, nu pe placul meu. As fi preferat sa-l primesc separat sau il alt loc amplasat in farfurie, nu pe mancare. In fine, mancarea primita a fost ok. Nu ne-a dat pe spate dar am mancat cu placere. In timp ce asteptam chelnerita sa mai comandam ceva de baut caci era abia ora 21, afara era cald si placut si nu ne era somn, a sosit chelnerita cu nota de plata si ne-a rugat sa achitam atunci. Am ramas stupefiati. Am platit si am plecat. Ce mai puteam face? Oameni buni, este vineri seara, este ora 21, e frumos, sunt multi turisti, voi nu traiti din asta? Nu ne-a venit sa credem. Ajunsi in camera vad pe facebook o poza facuta de @pepsi70ro de pe litoral, cu o multime de oameni care se plimbau pe aleile de pe litoral si nu aveau unde manca ca totul era inchis, pustiu. Serios? Ce tara e asta? Nu suntem singurii?

In drum spre hotel, vineri seara, observam peste drum o locatie cu agitatie multa. Era vorba de Terasa-Pizzerie Dada. Pe loc am stabilit ca sambata seara sa mancam aici. Zis si facut. Sambata pe la ora 20 plecam de la aqua-park, facem dus si in jur de ora 20:30 iesim din hotel cu directia pizza Dada. Traversam drumul, ajungem in curtea terasei-pizzerie care era plina. Gasim intr-un final o masa murdara. Ne asezam dar nu apare nimeni. Facem curat pe masa, gasim meniuri, le studiem si agatam din zbor un chelner.

“-Doua pizza Dada, va rog. (noi)

- Nu mai avem pizza. (chelnerul) ”

Tacere, stupefiati din nou. Pizzerie care nu mai are pizza sambata seara. Nu ne-a venit sa credem. Am crezut ca e o gluma, dar n-a fost. Am gasit pana la urma ceva de mancare si am plecat in camera dezamagiti de serviciile gasite in statiune.

In cele doua locatii preturile sunt ca peste tot, nici mai mari, nici mai mici. Am platit in jur de 100 lei in ambele locatii. Serviciile lasa de dorit, insa.

Va las pe voi sa trageti concluziile. Din pacate pozele de la restaurante lipsesc caci le-am avut in telefon si s-au sters.

Sa nu uit, apa din piscina schimba culoarea argintului in negru. Nu cred ca merita sa bat drumul pana la Caciulata pentru aqua-park … e ok Paradisul Acvatic din Brasov care e la doi pasi de noi.

Trimis de Denisa13 in 12.02.17 13:52:23
Validat / Publicat: 12.02.17 15:05:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 34832 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denisa13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 piscina interioara cozia cu "rau" pe margine
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 23 voturi)

[12.02.17 15:05:47]

Mutat în rubrica "Aquapark Căciulata, CĂLIMANEŞTI-CĂCIULATA" (nou-creată pe sait)

[12.02.17 15:19:48]

@stefan_cristina: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[12.02.17 15:59:55]

@webmaster26: Da, este Ok. Locatia apare scrisa corect pe harta insa observ ca "baloanele" cu numere nu sunt pozitionate langa cladiri. Din punctul asta de vedere exista o eroare de cativa metri atat la aqua-park, la hotel Cozia, Oltu sau Caciulata.

Dana2008
[13.02.17 09:03:17]

???? Cu prea multe lucruri negative pentru o presupusă ieșire relaxantă! Îmi pare rău! Titlul articolului mi-a stârnit interesul pentru o posibilă ieșire, dar... Treaba cu urina m-a lecuit.

Ce ghinion cu pizza, cu cordon bleu... Cam multe ghinioane, nu?

Vă doresc călătorii plăcute, cu mai mult noroc!

Pe curând, cu vești bune!

[13.02.17 09:19:13]

@Dana2008: Da, cam asa ceva. Sper sa fii fost doar ghinioane si nu un stil de a face turism.

De relaxat ne-am relaxat deoarece eram foarte obositi, mai ales eu. Toate ghinioanele le-am tratat cu umor. Nu le-am lasat sa ne strice mica pauza menita sa ne incarce bateriile. Cat despre urina iti dai seama ce soc am avut eu. La fel si cu vestiarele. Am aflat despre ele de la doamna ce imi facea masaj.

Vacante faine!

adrianaglogo
[13.02.17 14:55:00]

@stefan_cristina: Din cate stiu eu, intre cele trei hoteluri exista comunicare. Nu am mai fost de cativa ani pe acolo, dar comunicarea exista de la constructia complexului. Nu cred ca putea fi inchisa. Ce faci cand afara sunt multe grade sub zero?

[13.02.17 15:03:43]

@adrianaglogo: Asa este. Exista comunicare intre hoteluri. Din orice hotel se ajunge prin interior la piscinele de la Oltul. Intrarea la piscinele de la Cozia se face prin exterior. Nu stiu sigur daca pe timp de iarna se poate ajunge prin interior de la o zona de piscine la cealalta.

ady2016
[27.08.18 15:53:05]

@Denisa13: Multumesc pentru cele doua articole. Eram in cautarea unui loc in care sa ne petrecem concediul si aveam pe lista de optiuni si statiunea Calimanesti Caciulata. In urma celor citite... cu parere de rau am taiat de pe lista aceasta staiune. Pacat de tara asta frumoasa.

[27.08.18 16:33:07]

@ady2016: Asa este, pacat de tara asta frumoasa. Noi avem niste prieteni care merg des aici. La recomandarea lor ne-am dus si noi. Lor le place, noi am fost foarte dezamagiti. Ultima data, acum 2 luni, prietenii au venit si ei dezamagiti de conditiile de la hotel. Ziceau ca a fost mai scump si au primit mai putin decat de obicei.

Asa, off topic, aseara mama a venit dintr-o excursie la Chisinau. O noapte au dormit la Iasi si a doua la Chisinau. La Iasi, la micul dejun, nu au primit cafea. Cine a dorit cafea a fost nevoit sa dea 8 lei pe o cafeluta. Au primit si cereale fara o picatura de lapte. La Chisinau incepea micul dejun la ora 7:30. Cum unii au fost foarte matinali, pe la ora 6:30 au intrebat la hotel de unde pot cumpara cafea. Li s-a oferit cafea gratis la hotel, desi nu incepuse micul dejun... cam asta este diferenta.

Vacanta placuta si alegeri inspirate.

adrianaglogo, ady2016, Denisa13
Alte impresii din această RUBRICĂCozia Aquapark [Căciulata]: