ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2017
  • --- F ---
    DIN: Brașov
    ÎNSCRIS: 22.07.09
    JAN-2016

O pensiune frumoasă, primitoare, cu mult bun gust

La Sibiel am ajuns pentru prima oară, aşa cum spuneam într-un ecou precedent, în martie 2015. Întâmplător am aflat atunci de un eveniment organizat la pensiunea Sibiel, prilej numai bun pentru a vizita acest sat tradiţional din Mărginimea Sibiului. Mai era mai bine de o lună până la eveniment dar, spre surprinderea mea, pensiunea era deja rezervată în totalitate. Nu am vrut să renunţ, mă gândeam că nu întâmplător se ocupaseră locurile atât de rapid şi am ales o altă pensiune din apropiere, despre care am scris la momentul respectiv un review.

Pensiunea Sibiel mi-a plăcut din prima clipă, nu doar prin poziţionarea sa într-un cadru natural pitoresc ci şi prin stilul arhitectural cu elemente tradiţionale de bun gust. Am fost întâmpinaţi de gazde cu multă căldură, ca şi cum ne cunoşteam de multă vreme.

Toate mesele le-am luat atunci la pensiunea Sibiel, un adevărat festin culinar cu produse traţionale, făcute în casă şi care proveneau, în mare parte, din gospodăria proprie. Cu greu am făcut faţă abundenţei de preparate dar toate erau atât de bune şi frumos prezentate încât nu am putut rezista ispitei. Micul dejun a fost tip bufet, se aproviziona în permanenţă şi, deşi grupul a fost mare, personalul a fost prompt şi amabil, nu au fost momente în care să lipsească ceva. M-a impresionat faptul că gazdele au fost mereu în mijlocul nostru, au mâncat cu noi la masă şi au fost atente la cele mai mici detalii. Am înţeles atunci de ce pensiunea era atât de solicitată şi apreciată şi mi-am propus să revin, pentru a-i cunoaşte mai bine pe aceşti oameni extraordinari, care fac turism din suflet.

Am revenit la pensiunea Sibiel în anul următor, la sfârşitul lui ianuarie, în special pentru a face o drumeţie în Munţii Cindrel. Şi de acea dată am fost întâmpinaţi cum se cuvine, cu pălincă, vişinată, o gustare cu produse tradiţionale, de casă. Mi-a plăcut foarte mult cum este amenajat restaurantul dar şi faptul că nu se găseşte în aceeaşi clădire cu camerele astfel că nu eşti deranjat de zgomot dacă se rămâne până mai târziu.

Pensiunea se găseşte la ieşirea din sat, pe malul râului, într-o zonă foarte liniştită astfel că m-am odihnit foarte bine peste noapte. Am avut căldură suficientă, apă caldă, lenjerie de un alb imaculat, plăcut parfumată. Toate camerele sunt decorate cu mobilier din lemn pictat manual, descrierea de pe pagina oficială a pensiunii corespunde întocmai cu ceea ce găseşti la faţa locului.

Mă bucur că am descoperit acest loc minunat şi m-aş bucura să mai revin aici, este o pensiune frumoasă, primitoare şi cu mult bun gust, unde eu m-am simţit ca acasă.

Trimis de krondia* in 10.02.17 17:27:39
    Validat / Publicat: 10.02.17 19:26:20
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI.

VIZUALIZĂRI: 1388 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

• sait oficial al acestei destinații:
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

webmasterX [10.02.17 19:25:37] »

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun — vezi impresii.

Eugenia55* † [11.02.17 11:52:21] »

Am descoperit, la batranete , Marginimea Sibiului, vara trecuta, multumita colegului @Safta Radu, si am fost foarte incantati de zona, peisaj, atmosfera, gazde si, nu in ultimul rand, de mancarea simpla dar gustoasa si in portii pantagruelice!

Cand e prea cald in sat, se ajunge repede sus, la Paltinis, unde iti iei o portie de aer rece de nu te vezi

Pozele cu peisaje de iarna sunt mirifice!

Bine ai revenit, draga mea Diana!

mishu [12.02.17 20:31:32] »

@krondia: Un articol minunat, despre un loc deosebit. Pozele arata si ele intr-un mare fel, ca sa ma abtin totusi sa comentez pozele pe care le-am vizualizand inghitand in sec la greu.

Felicitari, votat cu mare placere.

krondia* [14.02.17 11:50:49] »

Mulţumesc frumos, Eugenia, mishu pentru aprecieri. Mărginimea Sibiului este, într-adevăr, un loc pitoresc şi liniştit cu oameni primitori, de preferat celebrei zone Bran-Moeciu atât de aglomerată şi gălăgioasă.

Eugenia55*, krondia*, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Sibiel [Sibiel]: