ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2017
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10
FEB-2017
single

Epava si “gogoasa” de la “Week-end”

Cuvant inainte

Alaltaieri a nins viscolit, astazi ploua/Ieri a fost cutremur, spuneti-ne si noua/Ce-i cu harababura asta meteorologica/Fara nici un sens, fara nici o logica? /Azi ploua, maine ninge, poate si poimanie/Nu poti sa scoti afara nici un caine! Ce vreme! /Ieri mi-am cumparat sandale noi din piele/Poate apare si primavara ceva mai devreme/Dar credeti ca-i pasa naturii potrivnice de ele? /E-o ploaie dusmanoasa, care ma stropeste, ma uda/Care pica din cer numai ca sa-mi faca mie in ciuda/N-am sa scap de ea decat la crasma sau la piscina.

"Week-end" este “nick-name”-ul sau numele incetatenit in popor al “Complexului de agrement si sport Muresul” din Tg. Mures (denumire cam lunga), patronat de primarie. Aici gasesti destule oferte de destindere, atat vara cat si iarna. Vara, n-are rost sa va mai zic, toata lumea vine aici la plaja si la balaceala. Iarna, cand iti plesneste capul de-atat internet si televizor, unde sa te duci? Tot la “Week-end”, care are cateva restaurante fara somn, deschise “non-stop”, printre care “Casa de Oaspeti a Primariei, “Queen-pub” si “La Petrica”. Plus de asta aici, cu doar 6,8 sau 10 lei, (6 lei e si taxa de intrare vara in complex), poti sa te balacesti “la gogoasa”, precum, tot popular se numeste si piscina acoperita de-un gigantic balon de plastic, pentru care, toti pionierii aerostaticii mondiale, atat Von Zeppelin, inginerul Andre cat si fratii Mongolfier sau Samuel Fergusson, ar fi invidiosi.

Dar fie ca vrei s-ajungi la Casa de Oaspeti a primariei sau “la gogoasa” treci pe langa o “ruina de lemn” care te intriga.

Epava lui Columb

Prin anii '70, corabia de lemn de la Week-end era in plina glorie. Eram studenti si binecuvantam momentul cand aveam vreo "ferestra" sau reusesam sa chiulim de la facultate, care nu se afla departe si sa servim o bere pe aceasta corabie-restaurant. Ideea a apartinut unui om de afaceri targumuresean, mare indragostit de calatorii si care citise, fara-ndoiala biografia celui care descoperise salbatica si primitiva “Lume noua”, care in nici cinci secole de existenta, avea sa depaseasca toate civilizatiile industriale ale lumii si sa influenteze bunul mers al unei mari parti din planeta noastra. Columb a grabit evolutia umanitatii cu cel putin un secol sau doua. Daca nu era el si cele 3 caravele ale sale, Nina, Pinta si Santa Maria (reprodusa in miniatura la Week-end), care intr-o frumoasa zi de august a anului 1492 au pornit "spre India", un Eldorado al matasii si al mirodeniilor, atat de mult ravnite in Europa, astazi noi eram inca la stadiu de patefon si comunicare prin telefonie fixa sau semnale morse. Azi, lap-topul si tableta, ar fi fost inca un vis frumos, de domeniul fantasticului julvernian.

Dupa anii '89, au aparut insa, in urbea mea niste voci ecologiste care afirmau sus si tare, ca toaletele de pe corabia lui Columb de la Week-end, polueaza apa din jur in care uneori mai inoata si copiii. Autorizatia de functionare a fost retrasa. Acesta a fost inceputul sfarsitului. Corabia-restaurant, un unicat in tara noastra, avea sa devina o epava iar afacerea patronului a intrat in insolventa. Una din banci i-a confiscat-o prin executare silita. Astazi, ea e o ruina. E de vanzare. Intr-o dimineata uitand-ma in oglinda, am constatat, ca nici eu nu arat prea bine. M-am legat intr-un fel de ea. M-am gandit s-o cumpar eu. Am inceput sa fac economii severe. Mergeam pe jos la serviciu, faceam dus doar odata pe luna, mancam numai supa de fasole si tocanita de mazare, am renuntat la carne, ma asezam in pozitia meditativa de “lotus” ca sa ma hranesc cu energia gratuita a naturii. E-adevarat ca dupa acest regim eram mereu infometat si balonat. Colegii m-au intrebat in ce luna sunt si cand am sa nasc si daca e fetita, baiat sau gemeni. Ei, dar astea toate, sunt niste mizilicuri pe langa ideea in sine, aceea de-a salva, de la pieire, macar una din epavele orasului meu.

Gogoasa

Este un bazin olimpic situat langa “epava”, de dimensiuni 50 x 25 m si adancimi variabile (datorita unui fund mobil) adica de 1,90 m si de 0,90 m. Aici au acces atat echipele de inotatori sau poloisti ale orasului cat si cetatenii ce doresc o balaceala in plina iarna. “Gogoasa” este administrata tot de primarie. Programul ei, l-am afisat intr-o fotografie. Cel mai bine e sa te prezinti la “gogoasa” in cursul saptamanii, dimineata, sau, si mai bine intre orele 11 si 14, cand elevii (mai ales de la cele doua scoli sportive) sunt la scoala. Dar si daca nimeresti in afara acestor ore, exista doar 3 culoare de inot pentru sportivi si 4 pentru publicul larg.  De inotat, n-ai sa poti inota prea mult, caci apa dulce te sustine mult mai greu la suprafata, decat apa sarata, spre exemplu. Adica, daca in apa sarata concentrata si adanca, poti rezista chiar si o ora, in cea dulce, nu poti s-o faci mai mult de 5-10 minute si asta miscand energic din toate incheieturile. Dupa o varsta, insa, totusi, sportul cel mai complex si usor de practicat ramane tot inotul. E mult mai usor sa inoti, punandu-ti in miscare astfel toti muschii corpului, uneori chiar si pe cel al limbii ”Da-te dom'le la o parte din calea mea, nu vezi ca inot ca un submarin? ”. Aerul din interiorul “gogoasei” are 27 de grade iar apa, 29 gr. C. Vestiarele sunt curate. Exista multi targumureseni, care, mai ales in sezonul rece, vin aici si “fac vreo 5-6 lungimi de bazin”, si-apoi pleaca. Astfel, isi mentin forma fizica si mentala. Atunci cand nu sunt in Grecia, aici ma veti gasiti, la ”gogoasa”.

Restaurantul “La Petrica”

Dupa ce iesi de la gogoasa”“, dupa o ora de balaceala, ti se face o foame de lup. Cauti un restaurant. Trec mai intai pe la restaurantul Casa de Oaspeti a Primariei, la doi pasi de “gosoasa”. E modern si ospitalier. Vara aici e “full”. Aici te poti si caza. Casa dispune de o pensiunea de doua stele cu 6 camere duble si 3 apartamente dotate cu baie proprie, televizor, cablu tv, minibar si aer conditionat. Pe terasa din fata “Casei”, vara, se organizeaza si ateliere de pictura. Am adimirat unul in vara ce-a trecut. Dar iarna, restaurantul duce lipsa de clienti, asa ca chelnerii imi zic: “Stiti, acum suntem ocupati cu servirea mesei pentru echipa de fotbal ASA Tg. Mures, veniti mai tarziu, dupa ora 14”. Toate cele trei unitati pomenite pana acum, “Epava”, “Gogoasa” si Casa de Oaspeti, se afla aproape una de alta. Trec pe langa bazinele de inot exterioare si ajung la cele doua restaurante care stiu ca nu te refuza nicicand: “Queen Pub “ si “La Petrica”, aflat deasupra terasei “Hot Fresh”. Interiorul restaurantului "La Petrica" e simpatic, cu multe flori. Peretii laterali sunt din sticla, poti admira intreg complexul. Mai fusesm eu pe aici. Esti servit ca la “Mc Donald's”, repede. Nu trec nici 3 minute si apare si ciorba de vacuta (6 lei). Apoi, foarte curand apare si giganticul “grill” de pui cu cartofi prajiti (23 de lei). E-atat de multa carne in farfurie ca nu stii daca o vei putea consuma pe toata. Si, daca ai indepartat carnea, ramai in fata cu-o portie tripla de cartofi prajiti.

Terasa “Hot Fresh” si restaurantul cocotat pe ea, “La Petrica”, sunt vesttite in oras pentru mancarea multa, buna si ieftina.

In loc de final

Traim astazi intr-o lume ciudata, anacronica, in care totul e viteza, egoism si acumulare de capital. Traim intr-o mare inchisoare a vietii cotidiene, ducem o viata robotizata, pe care noi singuri ne-am creat-o, ca sa evoluam mai repede. Spre ce? Nimeni nu stie! Plutim, printre insule feerice pe care n-avem timp sa le admiram, dusi de un curent puternic si manati din spate si un vant criminal, peste un ocean de smog si stress. Principala preocupare a omului, este, nu sa se opreasca si sa caute pentru o clipa, cerul azuriu, norii imaculati, padurile de smarald si spuma valurilor ce se sparg la picioarele sale, pe-o plaja aurie zamislita parca anume ca sa te-ndragostesti de ea, ci sa se scufunde tot mai adanc, in acel ocean gri cu miros de nepasare, suferinta si boala, din care, odata intrat, nu mai vede nimic in jur, decat conturi bancare, chitante sau peretii unei case cat mai mari si o caroserie cat mai luxoasa a masinii sale din import, care-i va rupe fara-ndoiala, gura vecinului sau de peste gard care n-are decat un biet Logan. Si uite-asa, viata trece. Fericirea e simpla si e foarte aproape de noi. Ea e alcatuita din zambete, glume, soare (chiar si cand ploua), din multi prieteni si multa libertate.

Banii sau viata?

Directorul Apple, Steve Jobs, a pierdut in 2011 lupta cu viata. A fost cunoscut pentru stilul sau de viata modest dar și pentru rigurozitatea si perfectionismul de care dadea dovada pe plan profesional. Ultimele sale cuvinte, sunt simple si ii contrazic intreaga existenta, dedicata aproape in intregime, carierei. “Am ajuns pe culmile succesului. Viața mea pare a fi un simbol al succesului. Dar, în afară de munca mea, nu prea am alte motive de bucurie. Averea e doar o “felie” de viață cu care sunt obișnuit. Pe patul de spital, filmul vieții mele mi se perindă prin fața ochilor. Realizez că toată recunoașterea, laudele, bogăția de care m-am bucurat, au pălit, au devenit fără de sens în fața apropierii sfarsitului. Am făcut bani cât pentru trei generații, dar, poate era bine sa ma indrept si spre alte aspecte ale vieții. Să fie relațiile intre oameni, să fie arta, natura, calatoriile, să fie un vis neîmplinit din tinerețe? Fuga non-stop după bani te transformă dintr-o persoană, cât de cât normală, într-o ciudățenie asemenea mie. Dumnezeu ne-a lăsat simțurile ca să recepționăm dragostea, sentimentele si dorintele celor din jur. Și nu iluziile false aduse de averi. Toți banii, toate proprietățile și investițiile din viața mea, nu le pot lua cu mine în lumea de dincolo. Tot ce pot lua, sunt amintirile scăldate în iubirea dată și primită, adevăratele bogății care te vor însoți mereu, dându-ți puterea ca să mergi mai departe. Dragostea si viața nu au limite. Mergi unde vrei să mergi. Atinge vârfurile pe care vrei să le atingi. Totul se bazează pe 2 lucruri: inima și mâinile tale. Atât”. (preluat de pe Internet).

Eu, inca de mic, am avut noroc, n-am cunoscut scarbosul ocean de smog, in care au ajuns alti copii ce-aveau sa devina stalpii societatii, adica sclavii zidurilor si caroseriilor groase de care v-am povestit. Dar nu e dupa cum vrem noi ci dupa cum se nimereste. Cu totii, plutim ca niste coji de nuca pe un ocean inospitalier si rece, calatorie interupta doar de cateva scurte popasuri prin mult ravnitele oaze de caldura si lumina, pe care le asteptam in fiecare an si pentru care muncim din greu. Una din definitiile notiunii (nedefinite inca de nimeni, caci simtirile nu pot fi cuantificate in algoritmi si teoreme), numita bucurie, relaxare, extaz sau chiar fericirie, ar fi, sa zicem, aceea ca, daca dorim ca in vara asta sa batem cu piciorul o insula salbatica sau sa escaladam un munte cu paduri strivite de nori si ozon, chiar stand intr-un cort pe-o pajiste alpina sau pe-o stanca sau pe nisipul gol sub cerul liber, s-o facem. Vom uita repede de peretii apasatori ai casei si ai caroseriei, care ne sugruma si ne imbolnavesc. Aceste momente ne umple sufletul de bucurie. Un acoperis deasupra capului, o pereche de adidasi, doua mere, un bol de orez langa o bicicleta, sunt suficiente uneori, ca sa putem zbur (d) a nestingheriti peste acel ocean gri, in care daca vom intra, ni se vor frange aripile.

@Web, te rog clipul, mersi! youtube

Trimis de dorgo in 10.02.17 10:21:31
Validat / Publicat: 10.02.17 13:32:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ. A mai fost în/la: cam peste tot

VIZUALIZĂRI: 2808 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Interiorul restaurantului "La Petrica", in plan indepartat se observa barul

[10.02.17 13:32:11]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Complexul de Agrement și Sport 'Mureșul' - Weekend, TÎRGU MUREȘ + jud. MUREŞ" (deja existentă pe sait)

[10.02.17 14:27:05]

@webmasterX: E perfect!

[10.02.17 14:57:11]

@all

Azi am trecut din nou pe la piscina olimpica, la ora 13, apa si aerul erau mai calde cu cateva grade decat ieri (aer-30 de grade, apa 32 de grade). Apoi m-am abatut pe la corabia lui Columb, arata jalnic, mau rau ca-n toamna, mi-e teama sa mai atasez cateva poze c-am sa va stric ziua.

Ioan Raita
[10.02.17 16:39:34]

La vremea adolescenței mele, îi ziceam locului respectiv ”La Vikent” Hai la o baie la ”Vikent”.

Dana2008
[10.02.17 17:23:25]

Felicitări pentru articol!

Votat cu mare plăcere pt că și eu sunt fan terasa Hot&Fresh.

Am o părere foarte bună despre Weekend și mă bucur când apar articole noi despre această destinație.

Călătorii plăcute!

[10.02.17 18:05:57]

@dorgo: Apa dintr-o piscină e perfectă pentru mine la 32 de grade. Pentru alții la 30. Tot ce e sub 30 înseamnă rece.

Când am fost la Tg Mures erau famili care plecau dis de dimineață la "piscină". Nu mi-a trecut prin cap să îi întreb unde, ce, cum, la care. Dar erau entuziasmați.

Eram deja îngândurată, acum sunt si mai

[10.02.17 18:39:32]

@krisstinna: Urbea noastra are, pe langa "gogoasa", adica piscina olimpica de la Week-end, inca 4 bazine acoperite: la Aquarock Spa (la Hotel President), piscina acoperita de la Business Spa (la hotelul cu acelasi nume), apoi, piscina "ing. Mircea Birau" (Mircea Birau a fost o legenda a orasului, un suflet mare, un om foarte popular al urbei, el a fost directorul unei companii de constructii (TCM), si, inainte de '89, a reusit sa construiasca pentru angajatii sai... o piscina pentru relaxare (care apoi a devenit a tuturor, fiind gestionata de primarie), apoi, mai e si piscina de la UMF si nici piscina de la Wellness Club Apollo din Sangeorgiu Mures nu e departe de oras (5 Km). Fiind situat "pe Mures", targul nostru beneficiaza de multa apa, asadar bazinele acoperite sau descoperite au aparut ca ciupercile dupa ploaie si se concureaza intre ele. Cand cineva in Tg. Mures iti zice "ma duc la piscina", nu stii incotro merge. Sunt prea multe piscine.

[10.02.17 20:06:58]

@dorgo: Mulțumesc pentru lămurire.

Sunteți bogați în piscine si nu numai.

[10.02.17 20:35:08]

@krisstinna: Ziceai: Off, chiar azi vorbeam cu un prieten despre fericire. Ce e, care e, cum e? Pentru fiecare înseamnă altceva, nu cred să existe un raspuns concret valabil pentru toată lumea.

Asa e! dar exista totusi ceva ce face femeia fericita. Inca n-am vazut dama careia sa-i pui in palma 500 de euro si s-o lasi toata ziua intr-un supermarket (mai ales la standurile cu bijuterii si cosmeticale) si care sa nu fie fericita. Am eu niste versuri pe tema asta:

“Ploua verde, ploua cu crengi prelungi peste lume, ploua urat, ploua lung, ploua cu spume, ploua la nesfarsit in interminabile siroaie, dar ploua degeaba, caci inima mea de piatra nimeni n-o mai inmoaie, nici macar al tau altadata atat de dorit si parfumat nume. Palmele ei atata de catifelate de fata frumoasa de la tara, desi miroseau doar a sapun "Cheia", imi mangaiau cu-atata tandrete si caldura chelia in timp ce o plimbam cu motoreta, dar ce mai conteaza, am pierdut-o si pe ea, s-a dus fata dupa un damph de Chanel ce iesea dintr-un superb Opel, ei, n-a mers si gata desi soferul era mult mai chel! Iubirea-i ciudata! In dragoste nu-i timp decat pentru Nu sau Da, daca e Nu, abandoneaza iute "Cheia", nu fi prost, ce-i al tau ti se cuvine numai tie, undeva, in umbra, te astepta mereu un Da, chiar daca mirose a lesie! ”

[10.02.17 21:20:37]

@dorgo: Uită-te la o poză cu mine.

Asta fiindcă zici că n-ai văzut ce-ai scris mai sus.

Sunt eu, eu nu merg în Mall la cumpărături, nu merg nici măcar săptămânal la șopingăreală de alimente.

Vezi, pentru fiecare înseamnă altceva.

[11.02.17 21:00:59]

@dorgo: Un articol foarte interesant si pe care in functie de momentul in care il citesti iti poate oferi o alta perceptie. La mine aceasta lectura vine intr-un moment de oboseala combinata cu melancolie daca pot spune asa. Azi am facut pomenire de 7 ani pentru socrul meu si desi iesise la pensie din 1987 una dintre persoanele care au venit la pomenire isi aducea aminte cu mult respect de el si de felul in care se purta cu oamenii.

Cred ca ceea ce facem si ce lasam in urma conteaza.

Poate insa ca ar trebui sa lasam melancolia, poate ca nu este cel mai bun moment al meu, insa din acest articol pentru mine a contat mai mult ce se ascunde in spatele "gogosii".

Si ca sa revenim la ale noastre, as cum imi este obiceiul, felicitari, votat cu placere ????

[11.02.17 21:58:41]

@mishu: Multumesc!

"Cand paharul gol al vietii se umple cu simtiri desarte/Cand inchizi rapus de vreme a viselor prafuita carte/Cand carii incep sa misune pe sub scoarta de stejar/Cand glasul bland al primaverii, te-alinta tot mai rar/Deodata iti dai seama ca nemurirea ai ravnit-o in zadar/Timpul e-un calau cu inima de piatra, ornic fara glas/Ce picura nisip slugarnic peste-al vietii molcom pas/Zamislind o lume ciudata ce in mreaja-i te cuprinde/Un desert de suflete bolnave, ce se-ntinde si se-ntinde/In lumea lui, alesi ai sortii sau cersetori fara merinde/Cu totii sunt sortiti pieirii, c-asa a fost intotdeauna/Sa piara odata cu noi si Timpul si Soarele si Luna"

[12.02.17 09:57:52]

@valimi & dorgo: dacă aveți probleme legate de FB, vă rog să vi le rezolvați acolo.

Mulțumesc.

Ecourile de mai sus au fost șterse.

[12.02.17 10:05:18]

@webmasterX: Corect! Bine zis! Macar asa ma pot concentra mai bine pentru review-urile viitoare!

Dan&Ema
[12.02.17 16:18:49]

@dorgo: Foarte tare articolul asta cu gogoasa, cu Weekendul, cu balaceli, cu 32 sau 30 grade. Si cu 1492. Mai ales cugetarile despre preocuparile omului, unde mare adevar graiesti. Banii sau viata? Viteza, Logan, liniste, recreere

Dan&Ema, dorgo, Ioan Raita, mishu, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark 'Mureșul Weekend':