ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2017
ÎNSCRIS: 08.02.17
JAN-2016
single

Week-end minunat

Am fost la Pensiunea Sibiel anul trecut. Acolo am petrecut clipe minunate impreuna cu un grup de prieteni, veniti din toate colturile tarii. Pensiunea este situata intr-o zona superba, intr-o zona pitoreasca la poalele muntilor.

La sosirea autocarului, gazdele ne-au intampinat cu amabilitate si multa caldura. Dupa cazare, ne-am intalnit in restaurant – o sala spatioasa, curata, decorata cu mult bun gust, unde ne astepta o masa plina de bunatati: platouri de lemn pline de produse traditionale, din gospodaria proprie (branza, sunca, carnati, zacusca, slaninuta fripta, paine de casa, placinte si inca altele…), palinca si afinata la discretie. Dupa o plimbare de vreo 2 ore pana la Barajul Gura Raului si inapoi, ne-am intors la pensiune unde am luat cina, 2 feluri de mancare plus desert si iarasi afinata, palinca si vin la discretie… apoi muzica, dans si multa veselie.

A doua zi, dupa un mic dejun copios, am urcat la Patinis unde am petrecut o zi excelenta cu plimbare prin statiune, drumetie montana si un popas la o pensiune la un vin fiert, o cioba si niste papanasi deliciosi.

Seara am luat iarasi o cina imbelsugata la pensiunea Sibiel, stropita cu palinca, afinata si vin la discretie. Iarasi muzica, dans, voie buna.

Dupa micul dejun, la plecare, gazdele ne-au dat gogosi si placintele calde, sa avem pe drum, facute de personalul pensiunii dupa o reteta specifica zonei.

Am fost in foarte multe locuri din tara, in interes personal sau de serviciu, si pot sa apreciez conditiile pe care le-am gasit aici: personal amabil, politicos, mancare din belsug si curatenie.

Camera, cu mobilierul din lemn in maniera rustica, avea un aspect ingrijit, deosebit, foarte curata, lenjeria de pat impecabila. Baia stralucea de curatenie, prosoapele la fel.

Mi-a placut foarte mult week-endul petrecut la Sibiel si am sa revin cat de repede pot.

Recomand cu toata caldura acest loc minunat.

Puteti vizita Muzeul de Icoane pe Sticla din satul Sibiel, Ruinele Cetatii Salgo - aflata la o ora si jumatate de urcat de la pensiune, Schitul Sibiel -aflat la 4 km de pensiune, puteti efectua drumetii, chiar trasee montane.

Va garantez ca nu veti regreta.

Trimis de 2015Maria in 09.02.17 16:07:28
Validat / Publicat: 09.02.17 17:05:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI. A mai fost în/la: Bucuresti, Maramures, Herculane, Bran, Apuseni, zona Buzaului, delta, etc.

VIZUALIZĂRI: 1238 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (2015Maria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • sait oficial al acestei destinații:
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

[09.02.17 17:02:07]

@2015Maria: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 68&ridAnt=76214

Pentru acest prim review sunt obligat însă să retrag notele acordate - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun — vezi impresii, vezi impresii.

[adăugat ulterior, by webm]: s-a revenit asupra măsurii de mai sus, urmare a celor din acest ecou. [/end editat ulterior]

Sperăm să nu te afecteze "rigoarea" Regulamentului nostru — încercăm să ne facem treaba cât mai «nemţeşte» - chiar ne-am bucura să ne mai povesteşti, de prin vacanţele sau sejururile tale.

[09.02.17 17:12:18]

@2015Maria: Bun venit! iti spun si eu odata cu primul vot si ma bucur ca ceea ce ai gasit acolo a fost atat de frumos, avand in vedere si distanta de la care ai plecat.

Imi pare rau ca nu ai pus niste poze sa ne putem clati si noi macar ochii cu ceea ce ai vazut tu pe acolo, dar poate ca urmatoarele articole vor fi insotite de poze.

Felicitari, votat cu mare placere.

[09.02.17 17:31:13]

@mishu: Din pacate, ca si ceilalti 4 autori care au postat in ultimele 3 zile despre aceasta pensiune, nu au atasat nicio fotografie. Macar acest articol este un picut diferit fata de celelalte 4 anterioare.

Sa speram ca nu este doar o "intoxicare" cu articole favorabile, dupa singurul articol despre aceasta pensiune care era scris cu aproape un an in urma si era negativ, iar culmea, fix in aceasta perioada, a ultimelor 3 zile, cu articolele pozitive s-a nimerit sa fie si dreptul la replica al proprietarului.

Poate este o pura intamplare, dar cum fiecare are propriile pareri, asa si eu am rezerve/indoieli fata de acest "serial".

Din acest motiv am scris un ecou si articolului anterior scris de @Alice I

Sincer sper ca sa fie chiar OK acolo si doar intamplarea si... cheful de scris sa fi generat aceste actiuni.

[09.02.17 17:34:16]

@Testosu : asemenea probabilităţi nu pot fi eliminate niciodată complet (inclusiv — sau în primul rând! — pentru noi).

Te asigur însă că — în aceste 3 cazuri cel puţin — verificările noastre au confirmat că autorii sunt persoane reale, având domiciliul în localităţile declarate.

Suntem la curent cu o întâlnirea a unui grup mai mare desfăşurat recent la această pensiune. la care au venit oameni din toată ţara - similar Întâlnirilor noastre

Cel mai probabil, proprietarul i-o fi contactat şi rugat să scrie.

Ceea ce în principiu e un lucru bun - dacă revs apar însă "ca ciupercile după ploaie"... acest lucru bun se poate transforma uşor în DESERVICIU...

[09.02.17 17:55:06]

@webmaster:

Cel mai probabil, proprietarul i-o fi contactat şi rugat să scrie.

Exact acest lucru l-am punctat si eu in in ecourile mele.

Cred ca nici daca roaga proprietarul pe un turist multumit sa scrie, iar acesta nu este obisnuit a scrie, vor iesi modelele de articole deja scrise. Plus ca daca roaga pe cineva sa scrie, acela inevitabil va cauta sa pluseze in evaluarea sa, din reflex.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [09.02.17 22:25:58]

@Testosu : explicația este în acest mesaj:

Am o rugaminte pentru cei care ati fost la noi la Sibiel si v-a placut ceea ce ati gasit acolo. Daca vreti sa ma ajutati, am sa va transmit pe Email despre ce este vorba, cu explicatii si detalii. Trimiteti-mi va rog pe (.adresa de mail.) daca intentionati ajutorul. Este vorba de cateva randuri... Va multumesc mult!

de pe forumul clubului organizator al întâlnirilor.

[09.02.17 22:55:04]

@Dragos: ????... mda, asta explica ploaia de articole, confirmand totodata si cele spuse de mine. ????

krondia*
    [10.02.17 10:18:09]

@webmasterX:

Sejurul despre care scrie Maria a avut loc în ianuarie 2016, reviewurile la care faci trimitere se referă la sejururi din ianuarie 2017.

Îmi permit să fac această precizare întrucât am fost împreună anul trecut la pensiunea Sibiel.

[10.02.17 11:28:04]

@krondia: Mulţumiri de sesizare - având în vedere vechimea şi statutul câştigat în comunitate, evident că nu se pune problema vreunui "semn de întrebare" (precum cele discutate mai sus), din partea nimănui.

Impresiile au fost republicate CU NOTE.

Înţeleg că aţi făcut parte din acelaşi grup -- astfel că eventuale impresii ale tale ar fi publicate FĂRĂ NOTE. Ele ar fi însă oricum binevenite - îţi adresăm oricum aceeaşi invitaţie, de a scrie impresiile ca articol (review) nou.

2015MariaAUTOR REVIEW
    [10.02.17 12:24:40]

@Testosu : Eu nu cred ca un client nemultumit, oricat de mult l-ar ruga un proprietar, ar putea sa scrie un articol favorabil in care sa minta... Cel putin nu eu... Tot ceea am scris este adevarat si sunt inca cel putin 18 persoane, din toate colturile tarii, care pot confirma acest lucru.

Imi pare rau ca nu mai am pozele de atunci, dar promit ca la urmatoarele sejururi, oriunde voi merge, voi posta si imi voi sustine afirmatiile cu poze.

[10.02.17 12:58:31]

@2015Maria: Nu era vorba de clienti nemultumiti, ci doar de cei multumiti, dar care scriu doar la indemn.

Nu ti-am contestat parerea despre acel sejur.

Doar am remarcat multitudinea de articole scrise in acea perioada scurta.

Este cat se poate de clar cand apar astfel de "rafale" de articole, ca ceva/cineva le-a pus in miscare.

Raman la parerea ca astfel de articole mai mult aduc daune decat sa imbunatateasca imaginea pensiunii, o pensiune chiar OK judecand dupa nota din recenziile de pe booking.com

In alta ordine de idei, ... te asteptam cu scrieri cat mai multe pe AFA.

Toate cele bune!

krondia*
    [10.02.17 23:12:51]

@Testosu, te asigur că există dovezi că persoanele care au scris recent reviewuri au achitat un sejur la această pensiune.

Pe de altă parte, mie mi se pare firesc să te plângi la fața locului dacă ai o nemulțumire, mai ales atunci când spui că ai avut probleme grave de sănătate, nu să aduci apoi acuze, fără să îți probezi spusele.

Ca membru vechi al site-ului AmFostAcolo știu că aceste persoane nemulțumite sunt mult mai active pe site-urile de profil decât un client mulțumit. Așa se explică și faptul că primul review care s-a scris despre pensiunea Sibiel a fost negativ, în pofida faptului că pensiunea organizează în mod constant evenimente pentru grupuri mari. Îmi pare rău că nici eu nu am scris un review la momentul sejurului dar uite că nu am făcut decât să confirm și eu ceea ce tocmai spuneam.

Nu aș fi intervenit dacă nu aș fi cunoscut bine situația, te vei convinge și tu dacă vei ajunge vreodată la Sibiel.

[13.02.17 17:40:11]

@krondia:

Nici macar nu am contestat prezenta la pensiune a celor care au scris.

Corecta afirmatia. Orice nemultumire trebuie adresata in timpul sejurului, reprezentantului hotelului/pensiunii. Iar acuzele ar trebui sustinute si de dovezi clare. E simplu a arunca o vorba.

Pe oricare site/forum de turism, nu numai pe AFA, numarul articolelor pozitive nu reflecta numarul clientilor multumiti, comparativ cu cel al articolelor scrise de turisti nemultumiti.

Cei ce nu obisnuiesc a scrie despre vacantele lor, doar o vacanta ratata ii va face sa scrie, vacanta care poate fi ratata si doar din cauza turistului, unitatea de cazare nefiind vinovata, dar trebuie gasit un tap ispasitor pentru frustrarile cuiva. Cand te nemultumeste ceva, atunci gasesti toate site-urile si forumurile posibile, toate gazetele de perete unde sa "arati cu degetul", "sa infierezi" serviciile unei unitati de cazare, care nu au fost pe placul tau.

Asta nu justifica lipsa unor articole pozitive. Mai ales cand are o capacitate asa de mare, organizeaza atatea evenimente, are foarte multe recenzii pe booking.com

Nu cred ca dupa ce a intervenit dreptul la replica al propietarului pensiunii (... si rugamintea catre clientii multumiti de a scrie cate ceva) si au inceput sa curga articolele pozitive, "telegrafiate", ne facem o parere mult mai buna despre aceasta pensiune.

Cred ca interventia, foarte bine argumentata a proprietarului, "cu subiect si predicat" era suficienta pentru a demonta acel artocol negativ (despre care am zi si eu ca nu este credibil in masura asa de mare)

te vei convinge și tu dacă vei ajunge vreodată la Sibiel.

Chiar nu doresc a ma convinge. De obicei evit astfel de pensiuni care, chiar daca ofera servicii bunicele/bune, judecand dupa nota si recenziile de pe booking.com (nu pot lua in considerare articolele actuale de pe AFA), faptul ca incearca influentarea "artificiala" a imaginii pensiunii sale si a nu lasa sa "curga" firesc, la latitudinea clientilor multumiti sau nemultumiti, articolele despre pensiune, de a nu incerca sa obtina "peste rand", de la clienti, scrieri despre pensiune.

Poate oferi conditiile cele mai bune cu putinta, dar nu se va regasi printre optiunile mele de cazare.

Fiecare cu "nebuniile sale"

[13.02.17 18:05:30]

@krondia: si as mai adauga in continuarea ecoului anterior ca totusi ar fi cam discrepanta intre notele de 10 "pe linie", acordate de autorii articolelelor de pe AFA si media de 8,3 de pe booking.com, unde destul de multe recenzii au note sub 8, chiar si cu argumentarea lor in unele cazuri.

Nota pensiunii este ridicata de nota acordata pozitionarii si este scazuta de calitatea semnalului wifi. In rest in jurul notei 8.

Nici la capitolul curatenie nu as zice ca exceleaza.

2015Maria, krondia*, mishu, Testosu'
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Sibiel [Sibiel]: