La ski în Bukovel

Avatar Criss1975
înscris/ă în 08.02.17
FEB-2017
800 eur

Bukovel - Ukraina - nu recomand!

Am ales aceasta destinatie de ski dupa ce am primit recomandari de la niste prieteni care mi-au laudat atat partiile cat si statiunea Bukovel.

Am plecat din Bucuresti si intrucat am fost un grup numeros (multe masini) am decis sa trecem frontiera pe la Vama din Sighetul Marmatiei. Desi nu aveam mai mult de 15 masini inainte, am asteptat mai bine de 3 ore sa trecem de vama; ca si costuri cerute de "traditia" vamala ucraineana acestea au fost de 30 lei (e bine sa aveti bancnote de 1,5 si 10 lei).

Odata ajunsi in Ucraina, ne-am continuat drumul spre Bukovel pe un drum nu prost, inimaginabil de prost, plin de gropi - astfel desi distanta nu e mare, cca 100-120 km, am avut nevoie de mai bine de 4 ore sa o parcurgem.

Ajunsi in final la Bukovel, la Hotel Milli and Jon, ne-am confruntat cu o alta problema: comunicarea cu personalul acestui hotel (inafara de proprietar si fiul lui nimeni nu stia gram de romana, engleza, germana sau alta limba - doar ucraineana - noroc ca aveau meniuri la restaurant in limba romana. Oricum era o aventura sa te intelegi cu ei - vorbeai pana te dureau mainile.

Pretul unei camere (careia cu indulgenta i-as da 2 stele) era de 40 dolari/noapte. mobilierul era unul chicios, saracacios, camera mica, antifonare spre 0, auzeai orice de pe hol sau din camerele alaturate, baia extrem de modesta cu un permanent miros de canal. Partile bune erau ca aveai caldura si apa calda:-).

Preturile la restaurantul hotelului nu erau foarte mici: o bere nefiltrata = 70 grivne (cca 11 lei), o pizza = 160 grivne (cca 25 lei), etc. Skipass-ul se putea achiziona de la hotel (era un baiat care numara cu mare dificultate banii) contra sumei de 700 ghivne (L-V) si 780 grivne (S-D).

Partiile sunt putine, cele mai multe sunt albastre (niste drumuri practic), cele rosii nu rezista mai mult de ora 13, dupa care sunt numai galme, cele negre (16 B, C, E, F) sunt ok dar extrem de scurte. Practic sunt singurele din resort pe care un schior mediu poate merge. Restul sunt inguste, pline de oameni (mare parte care habar nu au sa schieze, sau de altii gen kamikaze - recomand sa va faceti asigurare ca nu se stie cina da peste voi).

Inafara de asta, in Bukovel aveti cateva restaurante cu mancare bunicica dar servire proasta si binenteles eterna problema de comunicare care face ca orice masa sa devina o aventura.

Mai este si un centru spa cu piscina care este laudat de unii turisti - eu nu sunt fan, asa ca nu am fost.

La intoarcere am decis sa intru pe la SIret - imi spuneau niste cunoscuti ca drumul desi mai lung este mai bun.

O prima provocare a fost sa parcurg cca 230-240 km de drum acoperit cu zapada de aprox 15 cm (ninsese noaptea dinaintea plecarii si nu au deszapezit deloc).

A doua provocare a fost sa reusesc sa scap din mainile militiei ucrainiene corupte; mai concret, cu cca 50-60 km inainte de vama am trecut prin fata unui post de militie; era si un militian pe afara, vorbea la telefon - mergeam in coloana, imediat ce am trecut, vad in oglinda ca pleaca o masina de militie cu girofarurile aprinse - am intuit ca au plecat dupa mine si asa fost, m-au ajuns usor, eu mergand incet in coloana cum spuneam.

M-am oprit, a venit un militian, m-a apostrofat prin gesturi ca nu am oprit la semnalul colegului lui si mi-a cerut documentele, i le-am dat incercand sa ii explic pe un ton calm ca nu mi-a facut nimeni niciun semn; mi-a luat actele, mi-a facut semn sa merg la postul de militie. Cand am ajuns acolo, mi-a spus sa merg inauntru unde odata intrat, au inceput sa urle, sa stau jos, ca o sa-mi confirste permisul si multe altele pe care nu le intelegeam. Eu incercam tot calm sa le explic ca nu am gresit dar ca nu vreau probleme si vreau sa rezolvam amiabil... M-au intrebat daca am consumat alcool - le-am spus ca nici vorba, au desfacut o geanta unde aveau un aparat, am stiut atunci ca lucrurile se complica pentru ca auzisem de acest gen de inscenari, m-au pus sa suflu iar inainte imi faceau semne ca duhnesc a alcool - mi-ar aratat satisfacuti ca am 0,36 alcool in aer expirat - concluzia era clara, se retine permis si pasaport, eu incercam sa ma apar ca nu am baut dar evident fara nicio sansa.

Am asteptat sa inceapa runda de negocieri, au sunat cica la consulatul Romaniei (practic la un traducator cu care erau intelesi) si acesta practic ajuta sa ajungem la un compromis... Lucrurile se intamplau asa: acel traducator, imi spunea ca lucrurile sunt foarte grave, ca eu am comis o infractiune, eu ii ceream sa vb cu cei 5 militieni sa imi spuna cat vor. La un moment dat, am incercat sa le dau 20 eur dar nici nu au vrut sa auda, mi-au scris pe o foaie de hartie: 300 eur daca vreau sa scap cu basmaua curata - le-am spus ca nu am atatia bani ceea ce i-a infuriat la maxim si mi-au cerut sa le aduc toti banii pe care-i aveam in masina. Le-am dat in cele din urma 70 eur si 300 lei si intr-un final m-au lasat sa plec. A fost una dintre cele mai mari umilinte pe care le-am trait.

Sper ca dupa cele povestite, daca aveati unele dubii daca sa mergeti sau nu in Ucraina, sa luati decizia corecta - eu NU RECOMAND aceasta destinatie.

Bafta!

Impresii încărcate de Criss1975 in 08.02.2017 16:31:53

Validat / Publicat: 08.02.17 18:18:36

• A fost prima sa vizită/vacanţă în UCRAINA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: In intreaga lume, pe diferite continente.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Criss1975); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  10350 PMA (din 16 voturi) nota2

[08.02.17 18:18:25]

@Criss1975: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 85&ridAnt=76201

Ajunsi in final la Bukovel, la Hotel Milli and Jon

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

- Radu Tudoran
[08.02.17 20:51:48]

Te felicit, ai curaj. Asta n-a fost concediu, a fost aventura :) Am mai citit la o alta colega ceva asemanator desfasurat in Africa. Eu raman cu Europa de vest. Sunt prea batran pentru asa experiente :)

- Criss1975
[08.02.17 21:49:21]

@Radu Tudoran: Multumesc de aprecieri, din pacate in acest an nu am fost inspirat cand am ales concediile - in ianuarie am fost in Zanzibar unde deasemenea am avut aventuri, am luat o bacterie, am fost la un fel de clinica de urgenta (o baraca), perfuzii, etc. Desi sunt mult mai saraci, nu se compara cu o parte din rusii din Ucraina la care am identificat o serie de defecte majore in opinia mea... Europa de vest e o alegere foarte cunoscuta si sigura dpdv servicii, oameni, etc.

- Mihai18
[08.02.17 22:36:08]

Rod citiți PM pe care l-am trimis pt. dv. chiar acum. Vă este util pentru situațiile când treceți printr-un punct de frontieră, mai ales că sunteți la început de drum în cazul excursiilor în străinătate, cu autoturismul.

[08.02.17 22:39:01]

@Criss1975:

in ianuarie am fost in Zanzibar...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

- Dana2008
[10.02.17 09:59:18]

Foarte util articolul👍!

Mulțumesc pentru informațiile negative pentru că eu eram foarte supărată că nu mergem cu familia prietenei mele în Ucraina. la schi. Ea și-a făcut rezervare acum două zile pentru perioada 1-3martie. Acum mi-a trecut complet supărarea și îți mulțumesc iară.

Călătorii plăcute!

Nu mai risca pe viitor, citește înainte și despre locație și despre cazare, să nu ai așteptări nefondate. Eu după lectura articolului tău, mi-am pus pofta în cui.