ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2017
ÎNSCRIS: 13.04.10
JUL-2015
6 AD. + 2 COPII -- v: 7,8

Giorgio Apartments, o alegere buna

Dupa doi ani in care am cochetat cu ideea de a veni in Halkidiki, punind intrebari si aici, si ajungind pe alte meleaguri, intr-un final a venit si rindul acestei zone

Giorgio Apartments a fost alegerea noastra in urma notelor avute aici pe site si pe trip advisor.

L-am contactat pe Giorgio undeva in luna mai, stiu destul de tirziu, dar am avut norocul sa mai aiba 3 camere libere in perioada 4-14 iulie.

Doua camere au fost la parter si una la etajul 1, existind putine "discutii" care unde sa stea, personal pentru a impaca lumea am ales eu etajul.

Vila are 9 camere, trei pe nivel, 8 pentru oaspeti, a noua fiind resedinta lui Giorgio

Pretul pentru aceasta perioada a fost de 40 euro doua persoane si 48 euro pentru trei persoane. Camerele sint identice, pentru a treia persoana se introduce un pat pliabil de o buna calitate, cu o saltea confortabila, singurul dezavantaj fiind reducerea spatiului

Prima impresia a fost usor dezamagitoare, chiar linga vila in partea dreapta fiind un teren viran plin de balarii si o "magazie" ca sa spun asa. Ulterior am vazut ca acea magazie ara casa a 30-40 porumbei calatori, cineva venea zilnic si le dadea mincare si drumul pe afara. Nu au fost deranjanti de loc, cred ca prietenii mei nici nu au stiut de ei, noi vazindu-i cind am intins prosoapele la uscat

Pentru un concediu reusit aici recomand alegerea unei camere la parter sau, daca sinteti un grup, macar una sa fie jos

Camerele pot fi vazute pe pagina de net a vilei, se diferentiaza doar prin culoarea diferita a zugravelii. Bineinteles ca acolo sint pozate din cele mai bune unghiuri, lasind imaginatia sa lucreze, dar nu pot spune ca pacalesc, insa personal am avut usor mai buna impresie.

Curentul se porneste pe baza de cartela legata la cheie, aerul conditionat merge foarte bine, dar se intrerupe la 5 secunde dupa deschiderea usii de intrare sau de la balcon. Frigiderul model mic este logic legat separat

Baia este mica tipic greceasca cu dusul stropind peste tot. Exista perdele pentru protectie dar personal ma claustrofobez, cind se lipesc de tine, prefer sa dau cu mopul din dotarea camerei. Tot in dotarea camerei exista matura si faras, curatenia fiind ca la self catering, in 10 zile schimbindu-se asternuturile la mijlocul perioadei, prosoapele la cerere

Dulapul este foarte incapator cu umerase in dotare si multe compartimente

La etajele superioare balconul este foarte mic, incape doar o masuta rotunda si doua scaune

Acesta este motivul pentru care daca veniti aici sa insistati pentru o camera la parter. In fata vilei este o terasa destul de mare in care nu se poate intra decit prin camere. Terasa nu este divizata intre cele 3 camere, dar nu sint probleme, camerele avind draperii foarte eficiente.

Aici se poate sta la finalul zilei la un pahar de vorba, vin, bere, whisky, uzo, etc

Este acoperita cu o "perdea" facuta de o planta din familia reginei noptii, aproape trecuta la momentul vizitei noastre, dar care cred ca e superba la momentul infloririi. Pina la urma faptul ca am ales camera de sus a fost benefic, fiind jos doar ca musafir. Consider un lucru foarte important existenta unor terase sau balcoane mari in ecuatia unui concediu reusit al unui grup, locul de intilnire, masa, povestit, schimbat impresiile de peste zi

Strada este foarte ingusta, se parcheaza si pe stinga si pe dreapta, ca apoi sa trebuiasca sa fii foarte atent la oglinzile laterale cind treci. La 50 m insa este o parcare foarte mare, luminata, aproape goala. E perfecta decit sa tremuri ca ramii fara oglinzi. Daca parchezi aici ai o mica dilema. Exista mai multi arbusti cu flori rosii eu cred ca mimoza, daca nu foarte apropiati. Parcarea este 90%in soare, stiti cu totii cum e sa intri intr-o masina care a stat ore. Daca alegeti sa parcati sub arbusti florile acestora fac o mizerie lipicioasa de nedescris. Poate era perioada de asa natura, eu oricum am preferat umbra.

In spatele vilei exista o alta terasa sa zic asa, complet nefunctionala pentru turisti. Exista un grill care insa nu se poate folosi.

Pe aceeasi intrare din strada principala pot intra si locatarii unui ansamblu de apartamente din spate, ansamblu a carui curte e separat de o portita si este dotat cu o piscina. Nu incercati, este strict al locatarilor

Referitor la acestia pot povesti urmatoarele. E cea mai mare greseala de a cataloga a natie intreaga; romanii sint ospitalieri-haida-de-, grecii sint amabili-aiurea! , lenesi-nu toti.

Locatarii sus numiti sint toti greci, acestea fiind apartamentele lor de vacanta.

In ultimii ani perioada noastra de concediu a fost aceeasi si unul din membrii grupului isi sarbatoreste ziua de nastere tot timpul printr-un grill traditional combinat cu peste local, stropit cu de toate dupa dorinta

Grill-ul de la vila nu era functional asa ca Giorgio a vorbit cu unul din locatarii greci ai vilei din spate sa fim lasati la un grill comun al lor.

Mai frate, daca nu au venit tot felul de babe ofensate pe rind sa ne intrebe cum, ca, si ce cautam acolo, foarte ofensate ca le incalcam teritoriul. toate in pasareasca lor, doar pe final a venit una cu care am putut sa ne intelegem si sa ne explicam

Mi-a lasat un gust amar experienta, eu chiar am crezut-sau am vrut sa cred in inconstient-ca grecii sint altfel, intotdeauna m-am simtit bine aici, niciodata nu m-a deranjat sa spun ca sint roman in Grecia, nu am primit nici o privire reprobabila-dimpotriva-ca in zona vestica a Europei.

Mentionez ca grill-ul era cred ca nefolosit de vreo 2 ani, impaianjenit, am curatat la el o ora, ne puteau multumi, nu-l folosea nimeni veci, totul a fost o problema de proprietate. Deci daca nu au interese in turism amabilitatea dispare

Cel mai mare avantaj al acestei cazari este proprietarul, Giorgios. Pentru el in primul rind scriu acest rew. Intr-adevar este presedintele asociatiei de proprietari din Halkidiki, confirmat de alt proprietar care m-a intrebat unde stau.

Pentru noi Giorgios afost o sursa excelenta de informatii fara a incerca sa ne impuna nimic, asa cum a fost usor acuzat in alt rew pe aici. In functie de ce doresti sa faci are solutii bune.

Astfel amfost la plaja super cu sezlonguri gen Mamaia dar si la plaja pustie pentru snorkel. Am fost pe partea cealalta a bratului la o taverna cu peste excelenta cu o priveliste la apus ireala, dar si la un concert in Sani, toate la indicatiile lui.

Recomand aceasta locatie cu caldura, imi pare rau ca nu am mai multe poze,m-am trezit sa fac in dimineata plecarii, dar ce se vede pe site e corect

Trimis de horachira in 06.02.17 13:43:33
Validat / Publicat: 06.02.17 14:40:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Paralia, Thassos, Zakynthos

VIZUALIZĂRI: 2084 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (horachira); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 nu mai stiu ce am vrut sa pozez, fetele mele care iau tot soarele sau funduletul lui tanti
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.50 EUR pe cameră

webmaster26 [06.02.17 14:16:37] »

horachira [06.02.17 15:13:35] »

@webmaster26: e ok

calatorul [16.07.17 19:00:13] »

@horachira: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele insotitoare. Reactia la folosirea gratarului am vazut/o si eu in alte locuru din grecia, cred ca nu le place sa/i afumi prin curte, cand toate tavernele au gratar si grilluri la greu. Si felicitari pentru companie, fetele mele de vreo doi ani merg in vacante separate, chiar si departe la mare, noi am ramas doi turisti linistiti si melancolici. Dar asa e lumea, copiii cresc si isi vad si singuri de grija, Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

horachira [19.07.17 10:37:38] »

@calatorul: multumesc și eu pentru cuvintele alese, ma fac sa ma răzgândesc și sa mai scriu.

Nu sint un fan al gătitului în concediu-desi respect alegerea fiecaruia. insa e mai ușor sa cinstesti 10 oameni asa decit la o taverna pentru bugetul prietenului meu. cu grilul era strict o problema de proprietate mai mult decit de fum

Vizavi de companie, e ceva ce noi ne dorim, uneori coborând ștacheta doar pentru a-si permite toata lumea

Iar pe băiat l-am prostit tot liceul luind cu noi în fiecare an cite un amic

Acum e anul 4 nu mai merge prostit, chiar dacă i-am propus sa își ia o fata

calatorul [21.07.17 23:45:21] »

@horachira: Asa este, dar copilele mele au terminat si facultatile si umbla in voie prin lume cu mai mult elan decat noi. Dar pot sa spun ca toate vacantele si drumurile prin lume le/au folosit si in degajarea cu care calatoresc deja acum la tinerete, nu ca mine la batranete. INsa ambele solutii ma multumesc la fel de mult.

Asa ca succes si vacante frumoase in continuare.

calatorul, horachira
    Alte impresii din această RUBRICĂGiorgio Apartaments: