ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2017
DIN: Gura Humorului [SV]
ÎNSCRIS: 03.09.12
JUL-2015

Fulya, o experienta placuta

La inceputul lunii iulie am ajuns in jurul orei 17.00 la receptia hotelului Fulya.

Dupa citeva schimburi de amabilitati cu receptioniera, am observat ca aceasta nu avea decat doua cartele pentru camere standard si intrucat avea impresia ca ne mai vazuse cu un an in urma la acelasi hotel (impresie gresita), se codea sa ne dea una dintre acele camere.

Asa ca, dupa o scurta ezitare, ne-a intrebat daca am vrea un apartament cu doua camere in zona piscinei de relaxare, care apartine de Selin, fara cost sumplimentar.

Am spus ca da, a sunat la managerul de la Selin, am completat o foaie ca suntem de acord si iata-ne condusi la partierul unui complex care mai mult semana cu cladirile unui castel din Disneyland.

Apartamentul super spatios, cu un pat mare si cu saltea exceptionale in dormitorul matrimonial, cu terasa cu vedere la piscina de relaxare, la care si ajungeai in doua minute.

Baia grozava, mare, cu doua chiuvete, cu cada cu dus si separat o cabina de dus, asa ca ingramadeala era exclusa.

Singurul dezavantaj a fost ca era la partier si nu aveam vederea pe care mi-o dorisem de acasa, respectiv una de la et. 6 sau 7.

Curatenia ireprosabila, iar intruna din zile, de ziua sotului, am gasit la amiaza in camera o sticla de vin, o farfurie mare cu tort (avea un gust mult mai bun decat la restaurantul principal) si o felicitare, o atentie foarte draguta din partea lor!

Desi am fost cazati la un corp ce apartine de Selin, masa o aveam la restaurantul de la Fulya.

Fata de alte hoteluri la care am platit mai mult, mancarea nu a fost asa diversificata, dar era suficienta, cat poti minca... si foarte gustoasa.

Pentru 2015, inainte de criza din 2016 provocata de atentate, pretul platit pentru acea perioada a fost unul bun privind serviciile oferite.

Piscina de la Fulya nu m-a dat pe spate, asa ca preferam dimineata sa stam la piscina de relaxare dela Selin, dupa care la amiaza ne mutam pe spatiul verde cu palmieri tot de la Selin, iar dupa amiaza pe plaja.

Avantajul la Complexul Kamelya este ca poti sa te relaxezi in atit de multe locuri si ai atit de multe feluri in care poti sa-ti petreci timpul incat nu ai cum sa te plictisesti.

Seara se organizau tot felul de spectacole, noi am prins si o petrecere pe plaja cu spuma si artificii.

Mai ai avantajul ca la amiaza poti manca la oricare din restaurantele paralele cu plaja, mai este un restaurant si pe plaja, noi preferam corabioarele de la Casa vinului, unde privelistea era minunata, insotita de murmurul vesel al fantanilor arteziene.

Piscinele se pot folosi de la toate cele trei hoteluri, doar ca cea de la Kamelya, in zona de jacuzzi este mai adinca, circa 160 – 165 cm.

Plaja de la acest complex este minunata, cu nisip fin si intrarea lina in mare.

La orice ora gasesti sezlong pe plaja, intrucit esta una dintre cele mai intinse din Side.

Seara, dupa o cina copioasa, obisnuiam (daca renuntam la spectacol) sa facem plimbari pe promenada sa vedem ce hoteluri noi s-au mai construit, asa ca ne plimbam pina la Royal Taj ma hal, parcurgind o distanta de circa 5 km dus intors, si cu mare placere, la intoarcere ne opream la Casa vinului, unde serveam o bere neagra la halba.

A fost un sejur foarte reusit si complexul Kamelya ramine unul din destinatiile mele preferate, la care m-as intoarce cu plăcere, macar o data la 3 ani.

Trimis de elenaadina in 06.02.17 10:18:58
Validat / Publicat: 06.02.17 14:20:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2994 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 piscina de la Selin
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 61.24 EUR pe cameră

[06.02.17 14:20:02]

Cum aţi fost cazaţi, în fapt, la Selin şi cum acesta (cazarea) este criteriul care primează, aici pe AFA,

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Kamelya Selin Hotel [Evrenseki], SIDE" (deja existentă pe sait)

Aurici
    [06.02.17 21:57:21]

@elenaadina: Un singur sejur am avut si noi in Turcia, la un resort de 5 stele la care am ajuns din greseala, dar asa tanjesc dupa o leneveala ca atunci... A fost demult tare si cu mult peste inchipuirile noastre la vremea aceea. Este vorba de 2004-2005, cred. Ne-am propus sa ne mai oferim si noi cate un ragaz din cand in cand dar n-a mai fost sa fie pana acum. Asteptam la cotitura! In general nu-mi sta gandul acolo, dar cand citesc articole despre Turcia ma apuca nostalgia...

elenaadinaAUTOR REVIEW
    [08.02.17 17:20:03]

@Aurici:Noi anul trecut am profitat de criza din Turcia si am mers in trei sejururi la trei hoteluri diferite.

Anul acesta am cumparat deja doua sejururi, pentru ca noi cu adevarat ne relaxam in Turcia.

Deci, cine poate, recomandam cu caldura sa mearga.

marinescudinu
    [19.04.17 21:03:03]

@elenaadina: Va rog sa mi spuneti daca minibarul este cu plata, pt ca am o oferta pt. o camera terrace room de 45 m2 (cred ca este la fel cu cea in care ati stat dvs), din 23 iunie cu 1950 euro pt. 2 adulti si 2 copii, dar cu minibarul cu plata. Cind ati fost dvs ati platit pt minibar? Multumesc frumos.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [19.04.17 21:20:10]

@marinescudinu: Cine ti-a zis prostia asta? Minibarul este gratuit, are apa, suc, bere si se suplimenteaza zilnic cu ce se consuma.

[19.04.17 21:24:55]

@marinescudinu: a raspuns @Andox! Cu plata sunt doar urmatoarele: peeling, masaj, sporturi pe apa cu ambarcatiuni cu moror, jocuri electronice, carucior pt copii si din cele 6 restaurante cu specific, unul pe sejur este gratuit cu rezervare prealabila, pentru celelalte s-ar plati intre 5-7 euro/pers.

La un resort precum acesta cum sa-ti spuna agentia o asemenea ineptie?!

elenaadinaAUTOR REVIEW
    [20.04.17 12:47:07]

@marinescudinu:

Nu am platit pentru minibar.

[20.04.17 18:59:35]

@elenaadina: nici nu trebuie sa platesti pt minibar! Este inclus, ce Doamne iarta-ma!

marinescudinu
    [20.04.17 20:21:44]

@maria55: Pe site ul unei agentii care are numele unei zone din Turcia (nefiind voie sa mentionam numele unei agentii) este specificat clar ca minibarul (cola fanta bere apa) este cu cost extra iar toate celelalte facilitati ale hotelului sunt incluse in UAI. Miine voi merge la agentie sa ma interesez de un sejur si voi intreba si acest amanunt.

[20.04.17 20:38:32]

@marinescudinu: te rog sa intrebi, ba chiar sa insisti! @Andox care este specialist pe aceasta destinatie, a fost cat se poate de ferm si explicit! Crede-ma ca la orice resort de 5* minibarul este free, chiar daca doar cu apa si racoritoare, posibil sa lipseasca doar berea! Chiar sunt curioasa ce-ti vor raspunde cei de la agenria respectiva!

In plus, ai posibilitatea sa ceri o oferta personalizata chiar aici pe sait! Eu am fost cu ai nostri in septembrie la Cristal Parayso Verde din Belek cu oferta de pe sait, asta dupa ce am cautat si verificat mylte alte agentii!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [20.04.17 21:45:47]

@marinescudinu:

Pe site ul unei agentii... este specificat clar ca minibarul (cola fanta bere apa) este cu cost extra iar toate celelalte facilitati ale hotelului sunt incluse in UAI. Miine voi merge la agentie sa ma interesez de un sejur si voi intreba si acest amanunt.

Eu nu aş avea prea multă încredere să plec la 1500 de kilometri cu o agenţie care nu este în stare să-mi ofere informaţii corecte despre aspecte absolut banale, gen minibar.

Când mai ai asemenea neclarităţi, cel mai simplu este să cauţi informaţiile direct la sursă, respectiv pe site-ul oficial al hotelului care te interesează.

kamelyacollection.com/hot ... tel/genel-bilgi.

Intri pe Mediakit, apoi factsheets, alegi 2017 summer şi descarci K. Collection Factsheet 2017.

Vei găsi acolo specificat că minibarul este, evident, gratuit.

calatorul
    [15.07.17 18:12:02]

@marinescudinu: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele insotitoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

Aurici, calatorul, elenaadina, maria55, marinescudinu
    Alte impresii din această RUBRICĂKamelya Sentido Selin Hotel [Evrenseki]: