ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2017
ÎNSCRIS: 23.01.11
FEB-2015

Către satisfăcător

Descopera Manila

Dupa un periplu mai lung am ales sa ramanem in Manila trei zile dupa mijlocul lunii februarie 2015 si ne-am cazat la hotelul Ramada in centrul vechi (Intramuros) la intrarea in cartierul chinezesc.

Drumul de la aeroport spre hotel a fost groaznic, a durat aproape doua ore datorita unei aglomeratii cum rar mi-a fost dat sa intalnesc si pe care nu am mai intalnit-o la intoarcere.

Am vrut sa mergem si in imprejurimi, dar am renuntat si ne-am gandit sa ne odihnim cateva zile inainte de drumul spre casa.

Opinia mea este ca este suficient sa petreci in Manila 24 ore, nu e un oras care sa te incante decat daca nu ai termen de comparatie cu alte orase.

Ideal ar fi sa ajungi dupa amiaza seara si sa pleci mai departe dupa ce se termina turul orasului de a doua zi.

In Manila este un hotel (H2O) cu acvarii in camere, printre putinele astfel de hoteluri, daca nu unicul, in general hotelurile foarte luxoase fiind mai ieftine decat in alta metropola (asta ar fi un motiv de petrecere a unei nopti, maxim doua in Manila).

Daca initial ni s-a parut interesanta apropierea de cartierul chinezesc, ulterior, sa intri cateva sute de metri in inima acestuia, iti crea o stare destul de neconfortabila datorita mirosurilor pestilentiale provenite inclusiv din canalul peste care treci, mancare, mizerie etc.

In schimb, mancarea este buna, la mall-ul chinezesc (Lucky Chinatown mall) am mancat cea mai buna rata Pekin intr-un restaurant foarte curat (Tao Yuan), unde servirea a fost ireprosabila.

In periplul nostru in Manila am avut o excursie de o zi dar am preferat sa nu ne comportam ca niste turisti ci sa iesim cat mai mult in oras la mall-uri, restaurante, baruri, cluburi, experienta care insa nu ne-a incantat pentru ca desi nu am avut incidente, simteai o oarecare nesiguranta, dar cel mai neplacuta a fost mizeria si saracia pe care nu o puteai ignora, cum am facut-o in prima zi.

Ca exemplu, am mers la Mall of Asia, am vrut sa mancam la food court mancarea pe care o mananca localnicii si care arata bine si era ieftina, dar ne-a dezamagit, la fel, la plecare o simpla inghetata luata din aeroportul Manila a generat o stare de rau si voma pana la Doha…

Cam astea ar fi motivele pentru care nu recomand Manila pentru o sedere lunga, dar pentru o sedere scurta, in plus fata de ce voi relata mai jos, ca obiective turistice. vreau sa evidentiez faptul ca sunt multe SPA uri, renumite in lume si nu foarte scumpe unde poti sa petreci timpul in mod extrem de relaxant si ca am avut o seara frumoasa pe terasa hotelului Bayleaf, unde am mancat bine, cu o priveliste spectaculoasa si ne-am simtit in cu totul alt loc.

Turul orasului cuprinde fortul Santiago, despre care comentariul de pe amfostacolo.ro este detaliat, parcul Rizal, Catedrala din Manila, Biserica Sf. Augustin, Cimitirul soldatilor americani langa care se afla cel mai frumos cartier rezidential (Bonifacio Global city), parte a orasului care seamana mai degraba cu Singapore sau Tokyo, districtul Makati etc.

Evident ca fiecare din aceste locuri are istoria sa, dar cum pe mine nu m-a incantat Manila, in comparatie cu celelalte metropole asiatice pe care le-am vazut (mai ales ca veneam de la Hong Kong) nu am mai multe impresii frumoase de impartasit, cu mentiunea ca mi-au placut jeepney-urile, adica autobuzele lor, de fapt niste jeep-uri modificate, alungite (acum caroseria este facuta de ei, motoarele sunt second hand, facute in Japonia), au doua banchete, se sta fata in fata, dar nu m-am incumetat sa ma urc in ele.

Trimis de geop in 05.02.17 19:13:18
Validat / Publicat: 05.02.17 22:09:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI. A mai fost în/la: Cred ca ar trebui sa mentionati si Filipine ca destinatie de calatorie sa nu postam impresii in alte rubrici

VIZUALIZĂRI: 3129 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.02.17 19:22:01]

@geop:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

[05.02.17 19:53:29]

Articolul este selectat ca fiind "de interes turistic crescut" (dintr-o destinaţie inedită sau de la care nu avem impresii recente).

Beneficiază în consecinţă de un spor de punctaj la voturile FB/FU şi B/U (1300 PMA, respectiv 600PMA)

[05.02.17 22:08:50]

Mutat în rubrica "Descoperă Filipine, #EXCUSII şi CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Filipine:

• pagină generată în 0.071914196014404 sec