ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2017
ÎNSCRIS: 03.09.11
JAN-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

Roma si iar Roma — ce poti face intr-o jumate de zi

Desi v-am mai scris despre Roma de mai multe ori, de fiecare data e cite ceva nou care este util pentru cei care vor merge dupa mine.

Am luat excursia de prin noiembrie, 4 persoane, cost total bilete avion 190 euro si 280 euro cazare la Friend House (Booking) pe 4 nopti, 2 camere cu mic dejun in zona Termini la trei stele. La banii de cazare se adauga inca 28 euro pentru taxa de oras platita in momentul in care ne-am cazat. Daca aveam datele din buletin ale celorlati doi calatori, am fi luat biletele cu 19 euro/pers, a doua zi s-au facut peste 40.

Zborul a fost la ora 10 si intrebata de o amica daca am terminat bagajele, i-am raspuns ca mai am sa bag ceva de mincare si gata. Ce mincare? / Niste sandvisuri pentru drum si alte chestii/ Pai nu o sa te lase cu ele. Me mi-au aruncat sandvisuri, conserve si altele, tot ce era de mincare in bagajul de mina. / Eu am plecat in mai multe locuri decit tine si nu mi-au aruncat nimic. / Ai fost tu baftoasa!

Ei, m-a cam dat peste cap aceasta remarca asa ca am subtiat cit am putut pachetelele pentru drum si n-am mai bagat decit un sfert.

Am trecut ca in brinza si nimeni nu ne-a rascolit nimic. Prietena aia si-a primit 2 injuraturi in gind... O sa stie asta cind o sa citeasca articolul.

Zborul a fost in regula, am aterizat cu bine. Iesind din aeroport am trecut pe linga ghiseul de informatii turistice si am luat 2 harti (eram 4 persoane). Nu costa nimic. Hartile sint cam nefolositoare. In afara de pozele cu obiective, numele strazilor e scris atit de mic incit e imposibil de citit.

La urmatoarele 2 ghisee erau bilete pentru transfer cu autocarul spre Termini Am uitat sa spun ca hotelul, atunci cind l-am ales, a fost si pentru ca avea transfer. Abia cu citeva zile inainte de a pleca, am vazut undeva un scris mic, (la fel ca la in contracte, diverse clauze pe care nu le vezi decit cind este prea trziu) ca transferul costa 80 euro. Mai, ce smecheri! La primul ghiseu biletul era 5 euro/sens, la al doilea era 4,99 one way si 7,99 dus -intors. Am luat bilete dus intors de la cel mai ieftin si am platit aproape 4 euro/cursa/persoana.

Autobuzul se gasea la iesire, in parcare si avea numarul 3. Ajunsi aici, am fost ghidati de un domn, sa ne asezam la o codita ce incepuse a se forma. Dupa noi au venit altii si altii. Unii cu bilete de 1,5 euro pentru tren si trebuiau sa ia un alt autobuz, altii pentru alte autobuze. La un moment dat o femeie vrea sa se urce intr-un autobuz. El ii zice ca nu e voie, ca trebuie sa se duca in alta parte. In italiana. Ea nu parea sa coopereze, i-a raspuns ceva in franceza. Apoi el "Je parles tres bien en francais... tu-ti gura matii! " Hohote de ris au izbucnit de la jumatate dintre cei de la coada.

Bietul om, il faceau aia cu capul, desi el era amabil si le raspunea tuturor, chiar daca aveau treaba cu autobuzul lui, chiar daca nu. Era roman si cred ca era un fel de dispecer.

Ne-am urcat la etaj, in autocar si am plecat cam dupa vreo 10 minute Wi-fi gratis. In 30 de minute am ajuns la Termini si am plecat catre hotel. Asta a fost foarte greu de gasit, insa o sa va zic la momentul potrivit.

Dupa ce am lasat bagajele si ne-am mai dat din bulendre jos (erau 15 grade fata de zero la cit plecaseram noi), am pornit spre obiective si am inceput cu Colosseumul. Doar eu mai fusesem la Roma de vreo 4 ori... ceilalti 3 erau la prima vedere.

Aproape de intrare, la fel ca si la celelalte obiective, armata era prezenta. Soldati inarmati pina in dinti stateau cu niste mitraliere mari in brate. Ce fac eu cin vad militari??? Fac poze! Si cum oi fi nimerit eu cu obiectivul in ochii unuia ca a venit glont spre mine sa ii arat pozele din aparat. Nu am avut ce face si i le-am aratat. Vreo citeva... ca mai aveam si in urma, dar pozasem si ruinele asa ca de la poza aia am zis ca gata. M-a pus sa le sterg. Apoi i-a cerut la fel si sotului meu. Cit se uitau ei la pozele de pe telefonul lui, iaca, l-am mai tras in poza ca prea era frumusel. ;)

Ne-am mai plimbat pe acolo, am dat o tura si ce sa vezi? Aparuse un fel de Calul Troian, o statuie uriasa, neagra si foarte moderna. Nu era vreo hidosenie cum sint statuile din ultimul timp, aparute pe la noi prin orase.

Calul lui Gustavo Acheve, cunoscut artist mexican,face parte din proiectul Lapidarium, proiect ce va cuprinde multe astfel de statui,cu lungimi de la 3 pina la 12 metri,acestea au putut fi admirate in Piata Traian,Piata Colosseum si in fata Arcului lui Constantin.Pina in anul 2018 in care turneul acestor lucrari se va incheia,artistul va expune marea finala in Mexico City,unde va arata lumii in jur de 100 dintre operele sale. In anul 2017,acestea vor putea fi amirate si in Istanbul ,Paris sau Venetia. Ce ma bucur ca am apucat sa vad si eu macar una dintre satui,probabil ca restul au fost mutate,pentru ca pe net scrie ca expozitia va putea fi admirata din septembrie pina in 7 ianuarie 2017.

Apoi am urcat pe Dealul Palatin, am vazut si Forumul Roman pe dinafara. Ce mi-au deranjat ochii au fost barele de sustinere care au aparut linga zidurile antice. Tot felul de tevi si tevisoare, mii de suruburi. Asta nu stiu daca e din cauza cutremurelor sau din cauza ca se lucreaza la metrou. Cred ca a doua varianta e cea valabila. Cum santierul cu metroul era chiar pe jumatea drumului care ducea la Vittorie Emanuelle, am ales sa mergem pe trotuarul din stinga cum stai cu spatele spre Colosseum si ce sa vezi, dupa ce ne-am rupt picioarele urcind... am gasit ca portile care dadeau in ruinele Forumului, erau inchise. Si nu vorbesc portile oficiale, pe unde se intra cu bilete ci unele mai jos. Tot raul spre bine, ca am gasit o biserica peste care nu mai dadusem in trecut.

Ne-am intors si am luat-o pe drapta, unde am admirat diversi artisti stradali, apoi am ajuns la Monumentul Altare di Patria. Am prins momentul schimbarii garzilor si am stat sa ne uitam si noi. Apoi am trecut repede prin interior si am urcat cu liftul sus pe terasa. Roma dal cielo! 7 euro/pers, superb. Eu mai vazusem, pentru ceilati 3 era inedit.

Am prins momentul apusului si am facut poze foarte frumoase.

La intoarcere, dupa ce am dat tircoale Columnei lui Traian, am luat-o pe Via Cavour spre hotel si cu picioarele in pionieze, ne-am pregatit obiectivele pentru a doua zi.

Ca pont, pentru cei care au cazare in zona Termini, pe strada cu parcul Vittorio Emanuele, cum vii dinspre Santa Maria Maggiore, pe Bulevardul Napoleone, la 2 intersectii distanta, chiar pe partea dreapta este un supermarchet aprovizionat cu de toate. De aici va puteti cumara aa, care costa 0,26 euro o sticla de 1,5 litri, fata de 1 euro aia mica de o jumate prin piata de la Colosseum. Tot de aici puteti cumpara brinzeturi, mezeluri feliate pentru a face sandvisuri si pentru a nu plati 6 euro/buc.

Eu nu sint bautoare de cafea dar vad ca insotitorii mei sint mari amatori si cea de la micul dejun, in cescuta ca din jucariile fetitelor, e atit de mica incit nu s-au saturat. Au gasit la magazin cafea cu 1,29 euro / pachet si miine cica isi vor face la bucataria hotelului, ca nu se indura sa dea doi euro pe o inghititura amaruie.

Suvenirurile sint cam 1 euro/ bucata. Nu va inghesuiti sa le cumparati de la primul magazin iesit in cale. Pe la Vatican si Colosseum, magnetii sint in jur de 4 euro, iar in zonele mai indepartate acestea sint 1 euro.

Ingehtata - linga Colosseum -2,5 euro 2 gusturi, 2,8 euro 3 gusturi. Linga Vatican, la iesire, chiar linga semafoare, 2 euro 3 gusturi cornetul normal si preturile cresc in functie de marimea cornetului, pina la 6 euro. Astia nu aveau cupa din aia rotunda ci luau cu niste lopatele si puneau din abundenta. Cel mai greu e sa va hotariti cu gusturile.

Metroul- cu asta am avut probleme azi. Am bagat bani in masinariile automate si ne-au fost respinsi... Am zis in gluma ca sint falsi... dar cind am vazut ca ne resping toat bancnotele pe care le aveam, nu ne-a mai venit sa ridem, mai ales ca in tunelul ala era un curent de te zbura. Abia cind am scos marutul din toate buzunarele, am reusit si noi sa cumparam bilete.

La intoarcere de la Vatican, la fel. Dimineata eram odihniti, insa in seara asta, dupa o plimbare luuunga... eram oarte obositi si masinariile alea nu ne ascultau. Am fost nevoiti sa stam la o coada la ghiseu pentru a procura bilete. Asa ca, de retinut, sa aveti monede la voi.

De imbracat trebuie sa aveti ceva la voi pe care puteti da jos si baga in ruxac. Pe la muzee cind e cald de mori, cind e curent de te zboara.

Recoman Roma chiar si pentru o data in viata!

Trimis de adri-nico in 31.01.17 23:59:50
    Validat / Publicat: 01.02.17 09:06:58
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2172 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 s-au aprins luminile

[01.02.17 09:06:43]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Roma, ROMA" (deja existentă pe sait)

[01.02.17 13:35:24]

@adri-nico: Nu stiu de ce dar cand citesc articolele tale la sfarsit gafai deja . Mi te imaginez cum esti in permanenta pe fuga si simt nevoia sa citesc la fel.

Eu sunt una dintre (probabil) putinele personae care nu au ajuns inca in Italia, dar si cand mi-o veni randul sa te tii , asa incat de cate ori gasesc ceva dragut de citit o fac cu cea mai mare placere.

Acestea fiind zise felicitari, votat cu mare placere.

adri-nicoAUTOR REVIEW
    [01.02.17 20:30:43]

@mishu: Draga mea, prima zi... ca prima zi... sa vezi asta de azi... ca nimeni n-a mai petrecut o zi asa cum am avut-o noi. Va urma la episodul 3. sau... pot sa schimb 2 cu 3. E palpitanta! poate mai incolo scriu, ca n-am ce face in hotel. Iar picioarele sint Out Of Services!

Utube
    [01.02.17 22:24:19]

Bună seara, scriitorule!

Foarte bune informaţiile și de mare folos. Frumos și cu un ușor iz comic, povestea te "trage" spre final fără pauză. Poate de aceea @mishu gâfâie la final

Referitor la mâncarea din bagajul de mână, este interzis a se transporta doar în cazul zborurilor trans-oceanice. Când se zboară pe continent ai voie să duci cu tine chiar și "slană cu ceapă" și să pui de-un picnic ardelenesc în avion!

Felicitări pentru excursie!

O seară deosebită!

adri-nicoAUTOR REVIEW
    [01.02.17 22:28:10]

@Utube: Multumesc frumos pentru un asa ecou. Aroape toate povestile mele sint cu iz comic, ca sa nu mai mentionez ca la unele te tavalesti pe jos.

Hai, ca va scriu in seara asta si despre ceva Tragi-Comic... sa vedem ce ziceti. Fiti pe faza!

adri-nico, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: