ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2017
STATUS: APOLLO
NOV-2016
single

Viena Card vs Viena Pass - sau cum sa faci alegerea potrivita

Inspirata de articolul scris de @GabrielaG vezi impresii as vrea sa va impartasesc si eu parerea mea privind Viena Card si Viena Pass ca o comparatie intre ele, cu avantaje si dezavantaje. Asa cum v-am mai povestit am reusit sa ajung la Viena de cateva ori si sa aleg cand am avut timp suficient Viena Card sau Viena Pass. In 2015 am stat mult pana m-am hotarat ce card sa aleg iar in final am ales Viena Pass si a fost perfect, o sa vedeti de ce. Am sa comentez pentru fiecare tip de card cu pro si contra astfel incat sper ca alegerea va va fi mai usoara.

Ce mai vreau sa mentionez este ca indiferent de tipul de card ales il puteti achizitiona din tara, fie cu livrarea in tara (nu are rost, mai platiti si o taxa), fie cu ridicarea din aeroport. Sau puteti sa-l achizitionati direct de acolo. Avantajul pe care il puteti avea achizitionandu-l din tara este ca puteti beneficia si de reduceri, acum de exemplu uitandu-ma pe pagina oficiala Viena Pass, pana azi (31.01.2017) exista o reducere de 10%.

Viena Card, pagina oficiala wienkarte.at/?ref=1031&lang=EN, variantee de card sunt:

- 24 ore – 13,90 euro

- 48 ore – 21,90 euro

- 72 ore – 24,90 euro

Daca nu il achizitionati de pe net, cardul poate fi achizitionat din mai multe locuri, incepand chiar din aeroport, verificati in pagina oficiala de unde va convine.

Ce include cardul:

Cel mai important poate, este accesul gratuit pe orice mijloc de transport, nu este inclus insa transferul de la/ la aeroport pentru care veti plati suplimentar (daca folositi cardul din ziua in care ajungeti acolo luati doar tichetul suplimentar, daca folositi din ziua urmatoare atunci luati bilet intreg).

Odata cu cardul primiti si o brosura in care aveti toate informatiile privind reducerile de care puteti beneficia. Brosura mentioneaza circa 210 discounturi de care puteti beneficia cu acest card (unele probabil insa ca nu va vor interesa, dar numarul lor este cel care va frapeaza).

Tot ce aveti de facut este sa inscrieti pe card datele cerute (nume, data) si sa-l prezentati de cate ori va va fi cerut. Am sa fac un mic calcul pentru cateva doar dintre obiectivele ce pot fi vizitate, precum si reducerile de care beneficiati cu Viena Card, astfel avem:

Transport public: gratis

Hop on-Hop off: in functie de tipul ales reducerea este intre 1 si 3 euro

Hoffburg in combinatie cu Grand Tour Schonbrunn 25.70 euro in loc de 28.80) si sunt incluse (pentru Hofburg): Apartamentele imperiale, Muzeul Sissi, Colectia imperiala de argintarie

Trezoreria Imperiala Viena: 11 euro in loc de 12 euro

Muzeul Tehnic: 19.60 euro in loc de 12.00 euro

Biserica Sf Carol: 5.00 euro in loc de 10.00 euro

Pretul platit pentru aceste obiective: 181 euro in loc de 207.6 euro

Viena Pass, pagina oficiala viennapass.com/?aid=241, variantele de card sunt:

- 24 ore – 59 euro (67 euro + travel)

- 48 ore – 74 euro (88 euro + travel)

- 72 ore – 89 euro (106 euro + travel)

- 6 zile - 114 euro (148 euro + travel)

Ca si mai sus, daca nu il achizitionati de pe net, cardul poate fi achizitionat din mai multe locuri, incepand chiar din aeroport, verificati in pagina oficiala de unde va convine.

Ce include cardul (la achizitionare primiti o brosura din care aflati tot ce aveti nevoie):

- calatorii nelimitate cu Hop on-Hop off Vienna Sightseeing Tour

- acces gratuit la 60 de atractii (inclusiv o croaziera pe Dunare)

Spre deosebire de Viena Card aici nu mai avem transportul in comun inclus, el putand fi achizitionat odata cu cardul (varianta de pret dintre paranteze, mai sus), insa aici am mici observatii. Pentru cardul valabil 6 zile, mai ales daca incepeti saptamana este de preferat sa luati fara transport deoarece exista un abonament saptamanal a carui valabilitate incepe luni si tine pana lunea urmatoare indiferent in ce zi a saptamanii il achizitionati si care costa 16.20 euro.

Pentru preturi ale biletelor de calatorie (un bilet costa 2.20 euro daca il achizitionati de la automate si 2.30 euro daca il cumparati direct in masina) gasiti accesand urmatorul link

wien.gv.at/english/transp ... ublic-transport

De asemenea achizitionand acest tip de abonament din aeroport (abonamentul saptamanal), diferenta platita a fost doar de 1.70 euro/ sens.

Revenind la acest card precum si la obiectivele mentionate mai sus (care sunt doar o parte) toate acestea le-am vazut gratuit (si mai sunt inca multe, aici am trecut doar o parte)

Mentionez ca pentru copiii de maxim 15 ani exista variantele junior ale cardului, la jumatate de pret, asta deoarece exista obiective care au reduceri pentru copii sau chiar gratuitati.

Un alt avantaj al acestui card este acest hop on-hop off, care mi-a facilitat accesul ceva mai usor la anumite obiective, el avand statia in dreptul lor (de exemplu Danube Tower).

Inca un avantaj al acestui transport l-am considerat traseele lui:

- linia rosie, albastra, galbena – te plimba prin oras

- linia verde (care beneficia de autocar) – iese din Viena trecand prin Grinzing spre Kahlenberg Hill pentru a ajunge la o manastire – Klosterneuburg (cand am fost noi iarna se oprea doar pentru 15-20 minute in varful dealului de unde oricum aveai o priveliste spectaculoasa spre Viena)

- linia gri – mergea spre palatal Schloss Hof si Niederweiden, si parcul arheologic Carnuntum (nu stiu daca e valabil in decembrie, noi nu aveam timp)

- linia maron – spre outlet Parndorf – nu ne-a interesat

Ce as putea spune pentru a va face alegerea mai usoara, poate doar sa va faceti calculele, ganditi-va cate zile mergeti si ce obiective vreti sa vedeti. Faceti o lista cu obiectivele, preturile de intrare si cat puteti economisi. Daca vreti sa luati Viena Pass pentru mai putin de 6 zile incercati sa vedeti cele mai mai scumpe obiective, cred ca depinde de voi ce vi se potriveste.

Eu pentru cel putin 3 zile pline as alege Viena Pass.

Sper ca aceste informatii sa va fie de folos si daca aveti intrebari sper sa va pot raspunde.

Trimis de mishu in 31.01.17 10:44:20
Validat / Publicat: 31.01.17 12:05:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 32181 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Acestea sunt cardurile Viena Pass, protejate dupa cum se vede si gata de a fi puse la gat. Pe spatele lui se trec datele de identificare ale utilizatorului si este si un cod de bare care era scanat de cate ori intram sa vedem ceva. In Hop on-hop off primeam si castile care apar in poza.

webmaster26 [31.01.17 11:08:08] »

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru o vacanță reușită în Viena, VIENA" (nou-creată pe sait)

mishu [31.01.17 11:13:08] »

@webmaster26: Multumesc frumos.

Utube [31.01.17 12:19:54] »

Excelente informații!

Am vizitat multe din obiectivele menționate în articol dar niciodată nu am fost în Viena cu scop strict turistic ci doar în trecere, o zi sau maxim două, în drumul nostru pentru a ne petrece concediile spre "far-west" - ul Europei.

Viena era pentru noi doar un popas la jumătatea drumului.

O zi deosebită!

elviramvio [31.01.17 12:27:46] »

@mishu:

Foarte util articolul.

mishu [31.01.17 12:29:51] »

@Utube: Multumesc frumos pentru lectura si comentarii. Chiar daca pentru tine Viena este in trecere, cu cat mai multe treceri, cu atat mai multe vor fi vazute . Poate ca odata totusi ii vei aloca si acestui oras cateva zile, este pasnic si are multe de oferit, sau vrei sa lasi acest oras pe niste ani mai incolo avand in vedere ca de unde esti tu ajungi mult mai usor acolo.

Pentru noi bucurestenii orice inseamna granita de vest a tarii reprezinta "far-west"-ul Romaniei ca sa te parafrazez.

Eu am veri in Timisoara si daca se plictisesc si vor o scurta iesire in weekend prefera Budapesta sau Viena decat sa vina pana la Bucuresti .

mishu [31.01.17 12:32:03] »

@elviramvio: Ma bucur si sper sa fie de folos pentru multa lume, daca mergi vara de exemplu cand totul tine deschis mult mai mult si eventual daca esti si ceva mai tanar cardurile isi scot banii cu brio.

elviramvio [31.01.17 12:34:14] »

@mishu:

Stiu, de aceea ma informez mereu. Pentru noi conteaza si la bani dar si la timp de multe ori.

Utube [31.01.17 14:04:33] »

@mishu: Ai dreptate, pentru noi "vesticii", Budapesta, Viena și Bratislava sunt mai aproape decât Bucureştiul sau Constanța - fără nici un pic de răutate - deci e mai ușor să "evadăm" spre vest.

O zi bună!

Mika [31.01.17 16:00:07] »

@mishu: Foarte utile aceste sfaturi. Cred ca ar prinde bine pentru orice oraş mare al Europei.

mishu [31.01.17 16:34:19] »

@Mika: Multumesc frumos pentru aprecieri, cred ca fiecare mare oras are astfel de carduri, si poate nu numai unul singur, important este sa-l descoperi pe cel util tie.

GabrielaG [31.01.17 17:33:55] »

Ohh super super super!

Multumesc, multumesc, multumesc! Daca voi reveni in Viena cu siguranta voi opta pentru un astfel de card. Suuuperrr...

mishu [31.01.17 17:43:59] »

@GabrielaG: La cat de iute esti de picior cu siguranta ca si daca ai lua cardul pe doua zile ai reusi sa vizitezi multe. Multumesc de vizita si aprecieri.

mishu [31.01.17 17:52:28] »

Ce ar mai fi de spus in selectarea obiectivelor de vazut este ca cel mai bine este sa intrati si pe link-urile fiecarui muzeu in parte si sa vedeti cand au inchis sau cand au program prelungit, astfel incat sa va grupati muzeele pe zone si program.

Mai tineam cont si de restaurantele unde aveam eventual programare . Ei, aici sa nu spuneti ca sunt de fitze, insa au fost 2 localuri unde fara programare nu as fi gasit loc, si un altul la care nu aveam nevoie de programare deoarece stiam clar ca la ora aceea gaseam loc, dar trebuia sa vizitam ce aveam in jurul lui.

Si daca tot suntem la restaurante, faceti-va drum si la acesta Leopoldauer Alm, pagina oficiala http://www.leopoldaueralm. at/, locul 15 din 3500 restaurante Viena in topul Tripadvisor https://www.tripadvisor. at/Restaurant_Review-g190454-d2449539-Reviews-XXL_Restaurant_Leopoldauer_Alm-Vienna. html, si incercati "Devil fork" (e chiar poza cea mai reprezentativa si daca intrati pe tripadvisor), daca sunteti cel putin 4 mancaciosi.

Dana2008 [01.02.17 08:56:37] »

Mulțumesc frumos pentru articol!

Informațiile sunt foarte utile.

Am fost și eu în excursie la Viena dar cu grup organizat, caz în care te supui majorității. Am vizitat multe obiective turistice in trei zile, am beneficiat de reduceri de grup.

Data viitoare voi fi mai atentă, când aleg o excursie. Credeam că cu grupul e mai avantajos pentru vizitarea obiectivelor turistice.

Călătorii plăcute! Pe curând, Mishu!

webmaster [01.02.17 21:22:08] »

mishu [01.02.17 21:48:34] »

@Dana2008: Grupul ofera o comoditate data uneori de lipsa de timp pentru documentare si in functie de noroc poti avea parte de un ghid de la care chiar sa afli multe lucruri utile... sau nu????. Cine o ia insa pe cont propriu trebuie sa se documenteze mult altfel pierde informatii multe, sunt patita si incerc pe cat posibil sa nu mai raman descoperita.

Multumesc frumos de vizita si aprecieri.

mishu [01.02.17 22:31:23] »

@webmaster: Multumesc frumos, este o onoare si mare placere.

Lale [28.03.17 13:18:47] »

Saptamana viitoare noi plecam la Viena pt un mine sejur de joi pana dumininica si am ales deja Viena Card. Sper sa fie o alegere buna pt ca pe noi ne intereseaza si transportul in comun.

mishu [28.03.17 13:47:54] »

@Lale: Fiecare face alegerile asa cum crede ca i se potrivesc. Am doar rugamintea de a verifica ceea ce vrei sa vezi ce costuri implica si spun asta deoarece si la Viena pass ai optiunea de achizitionare cu transport in comun. Daca sunteti umblareti poti fructifica mult mai avantajos Viena Pass.

Gabriel [07.04.17 10:50:42] »

@mishu: salut,

Vienna Pass -poate fi cumparat doar de langa opera?

am dat click pe google maps si nu am gasit locatia exacta

merci!

mishu [07.04.17 13:11:10] »

@Gabriel: Buna, eu l-am achizitionat on-line (am prins si o reducere de 10% lucru care se face frecvent, daca te intereseaza iti dau de veste cand mai primesc astfel de vesti), si poti sa il achizitionezi chiar si cu multe vreme inainte de calatorie.

De achizitionat/ ridicat se poate si din aeroport, noi asa am procedat, si ii si vezi, e simplu, remarci culoarea este foarte aproape de locul in care ai iesit dupa recupararea bagajelor.

Poti alege (din comoditate) contra unei taxe sa iti fie livrat acasa insa nu cred ca este cazul.

Daca mai ai intrebari, prin PM iti raspund cu mare drag.

Lale [07.04.17 14:13:02] »

@Gabriel: Noi l-am luat direct direct la hotel.

Mena [05.06.17 14:40:02] »

@mishu: Buna ziua! Urmeaza sa plecam si noi in vacanta la Viena, pe cont propriu in perioada 16.06.2017 - 25.06.2017, vom merge cu trenul si as dori sa ne sugerezi si noua ce ar fi mai bine sa luam Viena Pass sau Viena Card? Daca vom calatori cu trenul de unde achizitionam cardurile? Poate ne recomanzi si ce obiective sa vizitam.

Multumesc anticipat.

mishu [05.06.17 17:01:28] »

@Mena: Buna, eu in continuare sunt pentru Viena Pass si cu atat mai mult cu cat acoperiti vreo 10 zile si cred ca mai ai putina vreme sa-ti organizezi si obiectivele de vizitat. Poti lua Viena Pass pentru 6 zile si sa profiti de cele mai scumpe obiective pe care le poti vedea cu acest card, precum si de traseele pe care le poti face cu Hop on-Hop off, iar pentru restul zilelor sa vezi alte obiective pe care le poti vedea fie fara nici un card, fie cu Viena Card. Ca sa iti pot spune mai multe te rog sa imi dai prin mesaj privat (tu nu ai activata aceasta optiune din cate am vazut asa ca nu ti-am putut scrie in privat) o adresa de mail si am sa-ti fac ceva propuneri.

O zi frumoasa in continuare si multumesc pentru vizita si vot.

Mena [05.06.17 20:46:24] »

Gata. Multumesc pentru raspuns. Am activat optiunea de mesaj privat si vs rog frumos, daca nu va deranjeaza, sa imi spune-ti ce inseamna hop-on hop-off si da as dori sa primesc si ceva propuneri de vizitare. Multumesc frumos!

andromeda [06.01.18 02:00:20] »

Pentru 2 adulti si un copil de 9 ani ma gandeam sa iau Viena Card cu transport pentru 2 adulti, avand in vedere ca copilul calatoreste gratuit cu 1 adult posesor de Viena Card si tinand cont ca reducerile la obiective nu sunt spectaculoase. Ce parere aveti?

Hop On-Hop Off este suficient de rapid? Cam cat dureaza o tura completa pe fiecare linie?

Multumesc anticipat,

andromeda, elviramvio, Gabriel, GabrielaG, Lale, Mena, Mika, mishu