ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.01.2017
DIN: Pitești
ÎNSCRIS: 23.07.10
DEC-2016

Un resort la care cele 5 stele stralucesc!

Cinci dintre cele sapte nopti ale vacantei in Ciprul de Nord le-am petrecut la hotelul Acapulco, de langa orasul Kyrenia (sau Girne). Am ajuns acolo, asa cum am mai spus, datorita faptului ca hotelul Oscar (4 stele) nu avea disponibilitate pentru tot grupul. Nu stiu pe ce criterii s-a impartit grupul in doua, noi am fost printre cei norocosi.

Resortul se afla la 11 km de oras. Acest impediment este rezolvat prin existenta unui autocar care pleaca din ora in ora spre Kyrenia, pretul fiind de 2,5 lire (sub 1 euro)

Resortul ocupa o suprafata foarte mare, peste 10 hectare! Capacitatea de cazare este de 2500 paturi.

Se afla lateral fata de sosea, deci departe de zgomotul masinilor.

Cladirea principala este mare, construita in stil modern.

Receptia este mare si eleganta, cu personal numeros si amabil. Am primit cartelele camerelor dupa ce am completat un formular cu datele personale.

In cladirea principala se afla, in afara de aproape 300 camere, se afla multe din facilitatile resortului.

In holul principal se afla receptia, un bar elegant, o zona cu fotolii si canapele unde toata lumea acceseaza internetul, o zona unde seara sunt programe de muzica clasica. Totul este elegant si de bun gust.

Tot aici se afla doua piscine, una mare, cu apa dulce si alta mai mica, cu apa sarata.

Pentru accesul la piscine primesti prosop si halat de la o mica receptie aflata in zona piscinelor.

Exista vestiare, cu dulapuri care se inchid formand un cifru din patru cifre. In acele dulapuri se gasesc papuci si... costume de baie de unica folosinta. Erau cam stravezii, nu cred ca cineva ar fi avut curaj sa le poarte! Poate puse peste lenjeria proprie!

Tot in aceasta zona exista centrul spa, o sala de sport, o sala de masaj.

Hotelul are mai multe Sali de conferinta, am vazut in trecere una care mi s-a parut imensa.

Cazinoul se afla tot in cladirea principala, este mare, elegant. Era foarte animat in fiecare seara.

In afara cladirii principale, camerele se afla in doua cladiri numite Pine Court I si II, avand peste 400 camere, si multe casute, risipite pe toate aleile resortului.

Sunt doua restaurante, unul in care se mananca tip bufet, altul a la carte.

Aleile sunt ingrijite, umbrite de pini sau leandrii de toate culorile.

Plaja am vazut-o de la distanta, desi am stat 5 zile aici, nu prea am avut timp de plimbare pri resort. Ne intorceam pe intuneric, asa ca ne relaxam un pic la piscina.

Sigur este mare si frumoasa. Are acva-parc, mai multe piscine mici si mari, luna parc pentru copii, baruri. Din pozele de pe pliantul gasit in camera imi imaginez ca vara este foarte frumos. Dar pot sa imi imaginez si pretul!!!

Camera noastra s-a aflat in cladirea Pine Court I, cea mai mare dintre cele doua.

La parter exista o receptie, un bar si o zona mare cu canapele si fotolii, folosite tot pentru accesarea internetului.

Internetul este gratis la receptie, atat in cladirea mare cat si in cele doua. Era de buna calitate. Pentru camera costa 3 euro/zi.

Camera este spatioasa, are in dotare un pat mare si unul de o persoana, fiecare avand cate o noptiera incapatoare si o veioza. Mai exista o masuta cu doua fotolii si un birou care deasupra are o oglinda iar dedesubt frigiderul si un dulapior.

Sifonierul este suficient de spatios, are si seif care se poate folosi gratis.

La intrarea in camera se afla un spatiu pentru valize.

Baia este spatioasa, cu cada. Ca si consumabile am gasit de toate. Gel de dus, sampon, balsam, tampoane de demachiat, betisoare pentru urechi, pasta, periute, pieptan, trusa de barbierit, casti pentru par si... prezervative!

Prosoapele folosite si lenjeria s-au schimbat zilnic. A doua zi, desi folosisem un singur rand de produse de spalat, am gasit alte feluri asezate frumos la baie.

Aerul conditionat l-am folosit pentru incalzire, seara era racoare in camera. In cateva minute se facea cald si il opream.

Balconul nu este foarte mare, dar suficient cat sa incapa o masuta si doua scaune comode, gen fotoliu. Ne facea umbra un pin iar intr-o parte, printre pinii inalti se vedea marea. Intr-o noapte a fost vant si se auzea marea furioasa. Doar de pe balcon, in interior nu se auzea nimic, camera era bine antifonata. Nici de pe holuri nu se auzea niciun fel de zgomot. Grupul din Cluj a plecat la ora doua noaptea, banuiesc ca nu si-au luat valizele in spate, dar in camera nu s-a auzit nimic.

Restaurantul este imens, se afla aproape de mare, terasa se afla chiar deasupra marii. Acolo ne beam cafeaua in timp ce admiram marea si plaja resortului. Ce am vazut aici? Zeci de pisici! Intr-o seara am numarat peste 30, dar erau mult mai multe. Asteptau sa iasa lumea de la masa, sa primeasca si ele ceva. Pareau totusi cam flamande, desi nu erau slabe!

Mancarea (tot demipensiune) a fost foarte diversificata. As scrie o pagina daca as enumera doar felurile pe care mi le amintesc. Era si foarte buna. Prea buna, pentru ca nu puteam rezista tentatiilor si am venit acasa cu 2 kg in plus. In fiecare seara era ceva special: rata, curcan, peste, miel la gratar. Dulciurile erau ceva de nu se poate, nu exagerez dar erau zeci de feluri. Numai torturi erau cate trei feluri in fiecare seara. Si necazul era ca nu erau aceleasi tipuri, in fiecare zi erau multe chestii noi... Cum sa rezisti? Toti cei care aveam demipensiune eram suparati pentru aceasta diversitate!!

Intr-o seara era o prajitura maaare, sub forma de crocodil. Lumea se amuza, taind cate o bucatica de crocodil.

Am remarcat ca era o sectiune cu alimente pentru diabetici, de asemenea foarte diversificata.

Totdeauna erau cateva feluri de cornuri, chifle, painici cu diverse compozitii calde, facut pe loc.

Cafeaua nu era grozava, dar acceptabila. Intr-o zi eu am luat cafea de la un aparat si sotul de la altul. Una din ele era apa chioara. Am spus unui ospatar, si-a cerut scuze si l-a blocat imediat.

Si aici orice bautura era contra cost, dar preturile erau mici. O bere de 330 ml 3 euro, un coctail 7 euro. Apa nu stiu, pentru ca nu am baut. Am preferat berea!

Inchei cu doua amanunte: in ultimile zile in cladirea principala au aparut un brad si multe ornamente specifice Craciunului.

Al doilea e legat de o intamplare personala: intr-o seara am uitat la barul din hotelul nostru geanta. Nici macar nu stiam ca nu o am, cand ma trezesc ca bate cineva la usa: tanara de la bar (din Kirghizia), cu geanta mea in mana!

Cum ma gasise? Unul din cuplurile cu care statusem la bar a folosit metoda trecerii consumatiei pe bon, unde iti treci numarul camerei. (noi platisem cu cardul). A mers in camera lor si ei i-au indicat camera mea. Era atat de timida si isi cerea scuze ca ne-a deranjat...

In concluzie, acest resort mi s-a parut perfect, chiar nu am nimic de comentat.

Trimis de adrianaglogo in 30.01.17 22:05:29
Validat / Publicat: 30.01.17 22:55:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 2978 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianaglogo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cladirea principala

webmasterX [30.01.17 22:54:43] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Acapulco Resort & Spa Convention, GIRNE [KYRENIA]" (deja existentă pe sait)

webmaster [31.01.17 06:16:24] »

Articolul este selectat ca fiind "de interes turistic crescut" (dintr-o destinaţie inedită sau de la care nu avem impresii recente).

Beneficiază în consecinţă de un spor de punctaj la voturile FB/FU şi B/U (eventualele voturi exprimate anterior selecţiei au fost «convertite» în unele de 1300 PMA, respectiv 600 PMA)

mishu [09.07.17 17:12:50] »

@adrianaglogo: , cred ca mai aveam putin si-i faceam articolului de an, insa mi-a scapat , dar mai bine mai tarziu decat niciodata si promit sa recuperez.

Daca spui ca ai avut noroc inseamna ca ceilalti turisti au nimerit nefericit?

Intotdeauna intr-un grup impartit apare intrebarea, cine o fi nimerit mai bine?

In orice caz ai descris locul foarte frumos, ai observat atent ceea ce ai avut in jurul tau, felicitari, votat cu mare placere.

LE - asta imi scapase doar, rasuflu usurata

adrianaglogo [09.07.17 22:21:13] »

@mishu: Nici chiar asa, in ianuarie se face anul!

Mi-a placut gluma.

Cand am zis ca am fost norocosi ma refeream la faptul ca e un noroc sa fii cazat la 5 stele, intr-un resort deosebit, cand contractul era pentru un hotel de 4 stele.

Nici ceilalti nu au stat in conditii proaste, spuneau ca hotelul era de fix 4 stele, adica ceea ce am platit.

De aceea grupul cazat la Acapulco s-a considerat norocos, am platit ceva si am primit mult in plus.

Si acum, cand am citit atat de multe articole despre promisiuni neonorate, zic din nou multumesc agentiei respective, pentru respectul pe care l-au avut fata de turisti.

"LE - asta imi scapase doar, rasuflu usurata "

- nu am inteles ce ai vrut sa zici, nu imi pica fisa nici de frica!

adrianaglogo, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂAcapulco Beach & Spa Resort: