ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.01.2017
ÎNSCRIS: 15.09.13
JAN-2017

O vacanta de vis !

Salutare, tuturor!

Fiindca am dorit plaja de Revelion anul acesta si am putut lasa copilul la socrii in vacanta de 2 saptamani de Craciun, ne-am decis din vara sa achizitionam un sejur de 10 zile in Maldive, la recomandarea agentiei. Ca sa fie niste costuri rezonabile, agentul ne-a sugerat sa nu mergem 10 zile intr-un singur resort, pe o singura insula, ci sa mergem pe o insula de localnici, de unde sa avem libertatea sa alegem noi insula si resorturile pe care dorim sa mergem, avand astfel diversitate, aventura si posibilitatea de a vedea mai multe insule din Maldive in acelasi sejur.

Zis si facut!

Am gasit cazare ieftina in Maafushi, hotel de 4*. Problema erau costurile cu biletele de avion, mari, avand in vedere perioada Revelionului... Solutia a fost sa achizitionam biletele de Craciun, renuntand astfel de a mai petrece Craciunul in tara, si platind pe bilete cu aproape 600 euro mai putin. Cine vrea sa stie costuri, va rog mesaj pe privat, nu ecou aici!

Astfel, in 25 Decembrie, plecam spre Maldive pe ruta Bucuresti - Dubai - Male cu Fly Dubai, un fel de charter low-cost al companiei mama, Emirates Airlines. 4H40 pana in Dubai, transfer si iar 4H40 pana in Male. Dimineata, 26.12, aterizam in Male. 30 de grade, umiditate mare, soare arzator!

Solicitati agentiei sa va aranjeze si transferul cu salupele de mare viteza spre insula de destinatie. Noi nu am facut-o si am asteptam vreo 2 ore pana sa vina salupa sa ne ia. 25 USD/persoana. Daca nu vreti sa dati banii astia, asteptati ferry-ul normal si va costa doar 6 USD dar faceti minim 90 minute pana in Maafushi.

In port ne-a asteptat reprezentantul hotelului cu un fel de ricsa pentru bagaje si ne-a condus la hotel. Primire calduroasa, cu cocktail rece si prosoape umede de la frigider, formalitati rapide.

Camere suficient de mari, dar nu spectaculoase, aranjate cu bun gust insa, poate cu un mobilier putin invechit, ar carcoti unii! Baie moderna, curatenie luna! Cine vrea sa stie numele hotelului, sa-mi scrie pe mes. privat! Ca si sfat, nu mergeti la hoteluri de 3* daca va permiteti si, atunci, asigurati-va ca au aer conditionat care merge!

Am fost sfatuiti sa plecam la noi cu dolari cash intrucat, vezi Doamne, n-ar fi nici o banca pe insula. Nimic mai fals! Exista o sucursala a Bank of Maldives pe insula cu ATM, dar, daca retragi bani, dolari sau rufia, iti percepe un comision de 6 USD la retragere indiferent de suma.

Cam 6 USD inseamna 100 rufii maldiviene. Asadar al doilea sfat, la aterizare in Male, in aeroport schimbati-va o parte din dolari in rufia, la exchenge-ul de aici. Pastrati bonul tranzactiei, astfel incat, la plecare orice rufia ramasa sa o puteti schimba, tot aici in aeroport inapoi in dolari, altfel nu va va fi schimbata nicaieri in lume si riscati sa ramaneti cu rufiile. Pe insula puteti plati atat in dolari cat si in rufii maldiviene, dar nu toate restaurantele si hotelurile au POS pentru card, asadar o suma consistenta cash nu va va strica. Noua, agentia ne-a recomandat sa avem macar 100 USD/persoana/zi de sejur si ne-au ajuns la fix!

Mare atentie! Pe insulele de localnici alcoolul este interzis, fiind musulmani! Nu luati bauturi alcoolice in bagaje! Riscati sa ramaneti fare ele la controale de rutina si chiar cu amenzi usturatoare! Noi am vrut sa cumparat niste vin si bourbon din duty-freeul din Dubai, am fost intrebati destinatia si nu au mai vrut sa ne vanda bauturile, afland ca mergem in Maldive!

In Maafushi, daca nu puteti si nu puteti sta fara bauturi alcoolice, exista un yaht apartiand unui hotel, suni de la hotel, vine o barcuta si te duce pe yaht, bei, mananci, platesti si te duce inapoi la mal. Marcare extraordinara, nu mai scumpa decat pe insula, insa gatita la meserie, selectie de bauturi alcoolice de inalta clasa. Ca si preturi, paharul de vin 10 USD, berea 5 USD, sticla de vin 45 USD, sticla de vin spumant 65 USD, sampania 105 USD. Mancarea, de la 6-60 USD in functie de cat de mare sau exclusivist este felul de mancare, gen homar, caracatita, etc!

Am facut 4 excursii pe 4 insule: Khandooma, Vadoo, Rihiveli si Dhigu. Excursiile costa de la 17 USD doar speed-boat-ul si pana la 140 USD/persoana, cu transport, taxa intrare insula, masa de pranz sistem bufet suedez si bauturi nelimitate incluse. In sine, fiecare insula de turisti este un resort. Spre exemplu, Khandooma gazduieste Holliday Inn, Vadoo lantul hotelier Adaaran, insula Dhigu lantul hotelier Anantara, Rihiveli lantul Castaway Hotels & Escapes, etc. Aici, pe insulele de turisti, fie ca se intra sau nu in taxa de excursie, gasiti bauturi alcoolice fara probleme. Atentie mare cum il strecurati in bagaje, daca vreti sa luati pe insula de baza la intoarcere, intrucat se poate consuma doar in camere, fara sa fiti vazuti de localnici Nu va spun cum si cat e de magnifica fiecare insula vizitata, voi atasa poze sa va convingeti singuri ca un astfel de paradis merita vazut indiferent de efortul financiar macar o data in viata. Si cu asta am zis tot! . Apropo, daca am fi ales sa stam doar intr-un resort, fara sa putem sa vizitam alte insule, sa depindem de mese, etc, cred ca ne-am fi taiat venele de plictiseala! Am sa atasez si un filmulet filmat pe insula Vadoo la Adaaran Prestige unde, zilnic la 17:30 se hranesc puii de rechin si pisici de mare, doar spre deliciul si uimirea vizitatorilor. Rezidentii, adica pui de rechin si pisica de mare, inoata cu turistii insulei zilnic imprejurul insulei, nestingheriti.

Mare atentie la bani, Maldive e o destinatie scumpa! Chiar si pe insula de localnici, nici un fel de mancare la restaurant nu era sub 6 USD, in cel mai ieftin caz. Nu ezitati sa incercati toate crasmele si bodegile insulei, veti primi mancare gustoasa si indestulatoare. Exista si variante pentru mesele de pranz si seara la unele hoteluri care au un fel de bufet suedez cu trei feluri de mancare pornind de la 12 USD, supa, fel principal, salata si desert., fara bauturi incluse! Un cocktail este 5 USD, o apa minerala 2USD, un platou mix de fructe exotice pe plaja 7 - 12 USD. Chiar si in Dubai, intre zboruri, scorurile la restaurante sunt mari, la Paul 2 persoane, 2 salate si 2 cafele, 40 USD, la Mcdonald's 2 meniuri cu un extrasendwich, la fel, 40 USD.

In functie de sezon, intrebati localnicii daca e sezon sau nu pentru excursiile de scuba sau snorkelling la recif, sau la de vazut testoasele, etc. In orice caz, nu ratati excursia de night fishing, mai ales barbatii, fie ca ati pescuit in viata voastra sau nu! Daca prindeti ceva, hotelul vi-l gateste la cina, daca nu aveti masa de seara asigurata de hotel. Sa vezi tot cerul plin de stele noaptea, de nepretuit, cum zice reclama!

Rog webmasterul sa faca un mix de poze si sa il puna pe un fond de relaxing chillout lounge mix de maldive de pe youtube. Si sa imi mai lase o portita sa mai pot continua articolul, daca mai idei sau sfaturi!

Concedii minunate in Maldive va doresc tuturor! Merita!

Trimis de caesar_ave in 30.01.17 15:40:39
Validat / Publicat: 30.01.17 18:43:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALDIVES

VIZUALIZĂRI: 9707 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (caesar_ave); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Kandooma Holiday Inn

[30.01.17 15:47:51]

@caesar_ave:

Aste e cam complicat, nu tehnic ci lipsa timpului este acuta la mulți dintre noi! .

Pe dreapta ai un link adaugă poză. Acolo adaugi pozele. Pentru fondul sonor - review - alege o melodie de pe youtube și postează linkul. Noi o vom atașa review-ului.

Am gasit cazare ieftina in Maafushi, hotel de 4*

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[30.01.17 16:49:56]

@webmaster26: OK. atasat link muzica youtube

Cum fac sa incarc si cateva filmuletze? Tot ca la poze?

Mi-a dat eroare... merci!

[30.01.17 17:04:32]

@webmaster26: Si mai va rog sa schimbati datele sejurului in 25.12.2016 - 06.01.2017... merci!

[30.01.17 18:41:59]

@caesar_ave: Se poate seta decembrie, sau ianuarie, nu și data.

Pentru filmulețe personale Se pot ataşa videoclipuri / filmări din sejur, în două variante:

• 1 - dacă ai un cont personal de youtube: încarcă videoclipul acolo (setează-l să fie disponibil public) și ne scrii apoi link-ul aici
  • 2 - dacă nu ai un cont personal youtube: ne poți trimite fişierul (prin intermediul unui site de transfer); mai departe ne ocupăm noi = îl vom încărca pe canalul oficial AFA-Youtube, apoi îl vom atașa aici.
  • Dacă alegi varianta 2, vei primi indicații prin PM.
    (anunţă-ne că ai vrea să ataşezi un videoclip prin varianta 2: PM to web26)

[30.01.17 18:46:40]

@caesar_ave:

În aceste situaţii (când sejurul este în... 2 luni (calendaristice)), progarmul "ne blochează" -- nu se pot specifica 2 luni; trebuie să alegi / alegem - ori DEC 2016, ori IAN 2017 (eu aş sugera/prefera IAN 2017)

Utube
    [31.01.17 09:33:53]

Bună ziua, scriitorule!

Felicitări pentru excursie, distracție dar și pentru că ai ales să împărtășești experiența trăită.

O grămadă de informaţii foarte utile pentru cei care doresc să-și petreacă concediul în Maldive.

O zi deosebită!

[31.01.17 10:40:08]

@webmaster: Ok, fie, ianuarie sa fie.

[31.01.17 10:49:05]

@caesar_ave: Done!

Si poate schimbati programul, zic! Sau IT-istul!

Nu este necesar! Luna este suficientă!

Cine dorește să spună și ziua, poate chiar și ora (sâc!), este suficient să specifice acest lucru în cadrul review-ului!

[01.02.17 09:05:30]

@caesar_ave: fisierul video solicitat a fost procesat și atașat la finalul articolului.

[01.02.17 09:30:15]

Si poate schimbati programul, zic! Sau IT-istul!

Mai în glumă, mai în serios, o să-l parafrazez pe Ludovic XIV şi o să-ţi mărturisesc.

Programul şi IT-istul sunt eu

Să înţeleg că propui să mă schimbi?

Dana2008
    [01.02.17 09:36:07]

Felicitări pentru articol și mulțumesc frumos pentru relatarea experienței!

Visez sa ajung intr-o zi într-un loc exotic, însă nu știu exact cate ar fi aceea unică de experiența care este perfectă pentru o unică evadare intr-un ținut exotic.

Știu că visul meu se va realiza în momentul în care cunosc exact destinația.

Fotografiile sunt superbe, uimitoare!

Călătorii plăcute!

Pe curând!

monaserban
    [06.10.17 22:40:28]

Pot să te întreb caci cochetez sa plec de revelion 10 zile cat cati bani ai cheltuit de persoana

caesar_ave, Dana2008, monaserban
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Maafushi: