ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2017
ÎNSCRIS: 17.05.11
JUN-2016

Către satisfăcător

Studios Dina - o locatie acceptabila

Dupa multa Grecia continentala si o Lefkada in 2015, in 2016 am decis sa mergem mai aproape asa ca am ales Thasos. Si ca majoritatea romanilor zona preferata a fost Golden Beach. Intrucat am cautat un apartament cu 2 camere decomandat si ne-am hotarat destul de tarziu oferta a fost limitata asa ca am ales Studio Dina.

Ok, reviewurile nu erau cele mai bune dar nici rele, si cum nu suntem pretentiosi am zis ca merita incercat.

Foarte usor de gasit, cu parcare la fata locului, cu o proprietara foarte simpatica ne-a facut o prima impresie buna.

Provocarea a venit cand a trebuit sa ducem bagajele: apartamentul ales era la mansarda si scara era destul de abrupta asa ca barbatul familiei s-a chinuit cu un geamantan super full si deloc usor. Apoi cu restul bagajelor...

Despre apartament:

Plusuri: camerele ok ca dimensiune, terasa imensa (aveam o masa de 6 persoane + un sezlong + mai era loc de inca un sezlong si tot ramanea loc sa te misti), chicineta foarte bine echipata (ustensile, tigai, farfurii, prajitor de paine, cafetiera, sandwich maker, plita care incalzea super rapid, frigider ok), curatenie facuta zilnic si cu mare simt de raspundere (inclusiv spalat vase),

proprietarii promti de fiecare data cand am avut o pb (am constatat in prima seara ca nu mergea lumina la baie si in 2 min s-a rezolvat),

2 aere conditionate care faceau fata cu brio caniculei, priveliste minunata la rasarit, aproape de plaja.

Minusuri: fiind la mansarda geamurile erau f mici si nu intra lumina si pt a aerisi lasam usile deschise, baia foarte ingusta si cu o usa care scartia (noroc cu uleiul meu de par care a fost folosit si pt balamalele de la baie), mobilierul de la bucatarie putin invechit, desi era aproape de plaja, accesul se facea coborand si urcand o mica panta printre 2 gradini cam parasite, pline de balarii)

Parerea generala: acceptabil dar nu m-as mai caza acolo.

Trimis de codryna in 29.01.17 21:50:59
Validat / Publicat: 29.01.17 23:00:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Vassiliki - Lefkada, Nei Pori, Palaios Panteleimonas, Olympic Beach

VIZUALIZĂRI: 2436 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (codryna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [29.01.17 23:00:47] »

Mutat în rubrica "Dina Studios & Apartaments[Skala Potamia], THASSOS" (nou-creată pe sait)

codryna [30.01.17 10:12:22] »

@webmasterX: nu e chiar exacta locatia. Studios Dina e lipita de Pontios Hotel, in partea spre Ntinas.

calatorul [15.07.17 17:55:54] »

@codryna: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

codryna [16.07.17 08:05:27] »

Revin cu un mic update: tocmai ma intorc din Thassos si am trecut pe langa aceasta locatie si acum se numeste Deluxe Dina si arata complet diferit! E renovat, se pare ca au facut ceva investitii si acum e altceva!

webmaster26 [16.07.17 11:02:25] »

@codryna: mulțumim, am actualizat și noi denumirea.

bogumil [03.08.17 23:02:19] »

Nu știu cum arăta până anul trecut, dar acum, la o lună după (re) deschidere, locația arată excelent, fiind una cât se poate de recomandabilă.

Pentru a vă convinge, am sa încarc un set de poze proaspete.

webmasterX [03.08.17 23:22:29] »

@bogumil: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

calatorul [04.08.17 08:10:39] »

@bogumil: Da, arata foarte frumos, multumim pentru pozele adaugate. Au facut ceva upgradare la camere, daca pretul a ramas acelasi merita, un criteriu important pentru mine sunt insa si amplasarea si imprejurimile pensiunii.

bogumil [04.08.17 12:23:13] »

@calatorul:

La cum arată acum camerele și la ce investiții s-au făcut, prețul nu avea cum să rămână la fel. Eu am plătit 150 euro/noapte cu mic dejun, 2 adulți, un Studio Deluxe, pe început de august, sejur rezervat de pe booking.com.

Cu alte cuvinte, fata de prețul plătit anul trecut de autoarea review-ului, prețul s-a dublat ( de la 75 euro a ajuns la 150), dar s-a adăugat micul dejun absolut suficient (un mic dezavantaj fiind faptul ca aparatul de cafea folosește cafea solubila pentru prepararea espresso-ului) și niște camere cu dotări de lux.

Apartamentele (de 2 feluri, toate cu două camere, ocupare maximă - 4 adulți, diferențiate doar după tipul de paturi - un tip cu pat matrimonial+canapea extensibilă și un alt tip cu pat matrimonial+2 paturi sigle) ajung la 210 euro/noapte în perioada asta.

Știu, prețul este mare, dar confortul pe care îl am într-un astfel de stabiliment proaspăt redeschis merita prețul. Plus, faptul că este o unitate mică, intimă, liniștită și aflata foarte aproape de taverne/magazine/plajă, face ca eu sa nu regret nici o clipă prețul plătit.

Din ce am văzut eu în stațiune, singurul hotel care rivalizează la gradul de confort oferit (chiar dacă nu este clasificată oficial, eu îi acord lui Dina Delux, 4 *+) este Ntinas Filoxenia (ntinasfiloxenia.gr), unitate care pentru mine are dezavantajul ca fiind un resort mare, este destul de gălăgios. Iar eu, în concediul asta vreau un singur lucru: relaxare!

În rest, alegeri inspirate tuturor!

calatorul [04.08.17 16:28:06] »

@bogumil: Multumesc pentru raspuns, de acord cu observatiile adaugate si constatarile privind calitatea cazarii.

Am gasit o cazare foarte buna in Skala Panaghia mai sus pe munte, apartament cu 2 camere din care un dormitor la etaj si living. sufragerie la parter, in care au dormit copilele pe canapele extensibile. Pretul greu de comparat caci am fost in septembrie tarziu. Important insa in alegere era gradina de maslini din fata balcoanelor si terasei si vederea spre golful de la Chrissi Amoudia, remarcabila, am descris/o.

Am ales sa locuim in acelasi apartament cu copilele dar in camere separate, altfel imi ajunge o camera curata moderna bine dotata, In ultimii ani am gasit pensiuni cu bucatarie, de regula cu dormitor separat, in august cu 100 euro pe noapte (in Grecia = Thassos, Lefkada, Creta, Sithonia). Eu unul tin mai mult la amplasare, imprejurimi si vedere, decat la dotarea camerelor, acolo nevasta are standarde.

Nu ma atrage micul dejun asigurat daca am bucatarie in apartement, imi fac singur un ceai si o felie de paine cu ceva. DAr am retinut detaliile utile, multumim pentru precizarile folositoare, alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

bogumil, calatorul, codryna