ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2017
ÎNSCRIS: 27.01.17
JAN-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Vacanta Roma la sfarsit de ianuarie... cateva consideratii

Roma... as putea vorbi o zi intreaga despre istoria fascinananta a acestui loc, sau despre atractiile fabuloase intalnite la tot pasul, dar am sa ma rezum la a puncta doar cateva impresii, ce sper ca va vor ajuta si pe dumneavoastra asa ca voi incerca sa fiu cat mai succint, deci: Roma nu este o destinatie ieftina, dar cu putina inteligenta si chibzuinta se poate incadra si in bugetul, mai saracut, al romanului de rand. Am sa incep insa cu inceputul ,,transportul catre Roma, se poate face din timp, planificarea unui city break sau a unei vacante cu cateva luni mai inainte sau macar o luna. Recomand cursele aeriene Ryanair sau Wizzair, curse de low-cost, cu bilete incepand de la 20 de euro de persoana. De preferat ar fi sa prindeti o cursa cu plecare cat mai devreme, sa nu pierdeti astfel o zi din sejurul dumneavoastra.

Transportul de la aeroportul Ciampino catre oras se poate face astfel, fie luati un autobuz express (4,90 euro) catre Gara Termini, situata in centrul orasului si apoi cu metroul (1,5 euro valabil 90 de minute de la validarea sa) fie cu autobuzele preorasenesti ATRAL (1,2 EURO) pana la GARA - AUTOGARA ANANGNINA si de aici, metroul, catre ce destinatie doriti. Atractiile sunt arhicunoscute si nu am sa mai insist prea mult pe aceasta tema, cateva consideratii insa sunt necesare, deci, daca ajungeti in ultima duminica a lunii aici, puteti vizita gratuit Vaticanul cu muzeele, gradinile si a sa Capela Sixtina si puteti economisi astfel 16 euro intrarea, daca nu e duminica si nu aveti intrarea libera va recomand sa luati bilete de la agentii ce impanzesc zona marilor atractii, multi dintre ei sunt romani, astfel faceti si o fapta buna pentru connationalii nostri ce-si castiga acolo o paine, la fata locului intrarea e la fel si mai stati si la coada...

Pe cat posibil mergeti pe jos, cu harta in mana si desoperiti fantasticile atractii ale orasului, localnicii sunt prietenosi si va vor ajuta cu placere. Pentru amatorii de frumos o recomandare, nu evitati bisericile, multe, foarte multe, practic mai toate pietele din zona centrala au cate-o basilica, adevarate capodopere de arta si arhitectura (Sfantul Andrei).

Pentru masa va recomand pizzeriile si restaurantele gen impinge-tava, sau trattoriile, dar nu in zona centrala sau langa marile obiective turistice, sunt scumpe si portiile mici.

Cazarea e bine sa o faceti in zona centrala sau cu acces la metrou, de evitat insa, marile bulevarde zgomotoase si ziua, dar mai ales noaptea, cand veti fi foarte obositi. Eu am fost la sfarsit de ianuarie, impreuna cu sotia mea (surpriza mea pentru ea, de ziua ei de nastere) dar au fost 10-15 grade ziua iar noaptea, cred ca erau 4-5 grade si am stat la Vatican Town, un BB in apropiere de Vatican, la aproximativ 250-300 de metri. Cazarea a fost buna iar locatia excelenta. Mai multe detalii va ofer cu drag daca solicitati. Sper ca v-am fost de folos si va doresc un sejur minunat!

Trimis de puy 70 in 27.01.17 18:27:07
    Validat / Publicat: 27.01.17 20:01:32
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Venetia, Roma, Milano, Civitanova Marche, Bergamo.

VIZUALIZĂRI: 7737 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puy 70); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 In fata altarului Sf Petru din Basilica San Pietro... de piatra sa fii si nu poti sa nu te emotionezi sa vezi atata splendoare si grandoare!

[27.01.17 18:54:56]

@puy 70: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[27.01.17 20:06:32]

@puy 70: Bun venit! Si din partea mea pentru tine si succes mai departe. Ne-ai oferit un prim articol si indiferent de ce au scris ceilalti, aici conteaza mult si ceea ce a vazut si simtit fiecare.

Asta inseamna ca asteptam setul tau de impresii care vor fi deasemenea bine venite si daca vor fi insotite si de poze, cu atat mai bine.

Felicitari, votat cu placere.

adri-nico
    [28.01.17 00:26:06]

Bun venit! Am fost de vreo 4 ori la Roma, insa nu am vazut "impinge tava". Oi fi fost eu cu ochii numai dupa inghetata?

[28.01.17 02:04:59]

@adri-nico: Probabil, și eu sunt un împătimit de gelato italiano, sunt multe restaurante populare, mici, unde cu 10 euro poți să îți pui două feluri de mâncare și un mic desert ori un pahar de suc.

mireille
    [28.01.17 06:39:34]

@puy 70: bine ai venit... ma bucur ca esti valcean, intarim si noi randurile pe afa, calatorii superbe si povesti turistice cat mai multe.

[28.01.17 07:48:33]

@mireille: Mulțumesc frumos, de ce nu?!

[28.01.17 07:51:14]

@mishu: Mulțumesc!

[28.01.17 07:54:19]

@webmaster26 Mulțumesc!

Utube
    [30.01.17 14:12:47]

Bună ziua, scriitorule!

Mulţumesc de cele câteva informaţii foarte utile pentru o vizită cât mai reuşită la Roma şi Vatican.

Ai dreptate, astfel de informaţii sunt foarte utile pentru cei care doresc să se încadreze într-un anumit buget şi nu numai.

Felicitări pentru articol şi o zi deosebită!

[30.01.17 17:23:07]

@Utube: Mulțumesc de aprecieri!

[30.01.17 17:47:13]

Există tentația, mărturisită au ba, de a transforma amintirea și experiența unui sejur, intr-o încercare beletristică. Departe de mine gândul de a condamna pe cineva pentru asta, lumea e mare și e loc pentru toți, totuși nu pot să nu remarc că pe un site dedicat în exclusivitate turismului și călătoriilor in genere, se pierd deseori informații esențiale atât de necesare intr-o vacanță, fie ea cât de mică. Sunt un călător asemenea dumneavoastră, cu bugetul peticit, român adevărat ce mai... La vară merg cu soția în Rodos și oricât am răsfoit jurnalele de călătorii ale compatrioților noștri nu am reușit să mă edific ce stațiune să aleg, ce plaje sunt mai frumoase și în final, la ce resort să mă cazez, fără să trec prin experiențe nefaste. Poate mă ajută cineva cu exemple concrete din propria experiență estivală?!

[30.01.17 18:43:47]

@Utube: Mulțumesc mult, mă bucur că ai înțeles exact ce am vrut să spun, o seară frumoasă!

adri-nico, mishu, puy 70
    Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța la Roma: