SUS

înscris/ă în 16.01.10
JAN-2008

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Hoi An Riverside Resort- paradisul virgin

Ilustrație muzicală - fond sonor/video consultare impresii:

Drumul

Hoi An este un orasel situat la 60 de km de Da Nang – oradul care delimiteaza practic cele doua parti ale Vietnamului. Da Nang este celebru datorita bazei americane care a functionat aici in timpul razboiului. O parte din baza inca se mai vede cand aterizezi cu avionul de la Hanoi.

Aeroportul este unul ” de provincie”, cobori direct pe pista si mergi pe jos pana la sala de recuperare a bagajelor. Un lucru interesant este ca la iesire esti controlat foarte atent la bagaje – sa nu pleci cu bagajul alcuiva.

De la Da Nang la Hoi An drumul este nou, proaspat asfaltat si, binenteles, plin de biciclisti si motociclisti. Ceea ce este greu de imaginat pentru un european este ca vietnamezii nu au nici cea mai mica idee de prioritate. Vezi cate o motocicleta care iese de pe o straduta si nici macar nu se uita o secunda la masina care vine pe strada principala. Singurul lucru pe care poti sa il faci este sa inchizi ochii. Poate asta este si motivul pentru care masinile merg in general cu viteza destul de redusa. Pe drum poti sa admiri cateva temple construite pe un munte intr-un loc aproape de neatins pentru oameni dar mai ales exploatarile de marmura. Exista un sat unde toata lumea ciopleste marmura si exporta in toata lumea celebrii lei, madone, Buda, etc.

Hotelul

Am stat la Hoi An Riverside Resort, un resort de o frumusete senzationala, desi avea numai 4 stele. Resotul este format din mai multe tipuri de vile – tip colonial vietnamez, tip japonez, tip european, etc. Fiecare vila are cate 2 apartamente. Resortul este situat pe malul unui rau avand un restaurant extrem de cochet si piscina afara. Tot spatiul este folosit la maxim pentru crearea unor zone placute ochiului – miniorezarii, lac cu nuferi, zone cu spatifilium, zone intregi imbracate cu gardenia, floarea craciunului cat stalpul de telegraf… O simfonie de culori excelent alese...

In interior totul ales cu mare grija, cearsafurile parca atunci fusesera aduse de la fabrica, flori aruncare discret in baie, cosmeticalele dedicate dar de foarte buna calitate. Baie ireprosabila... si aveam “prispa” proprie cu iesire la rau.

Barul resortului era utilat cu tot ce doreai si, daca serveai ceva, aveai si wireless gratuit. Preturile micute, micute.

Piscina nu foarte mare dar atent curatata tot timpul de frunze.

Mancarea

Micul dejun cu de toate “europenestile” oua, omlete si cereale dar si cu multe fructe si sucuri de fructe si un fel de placintele umplute cu fructe de mare... o nebunie...

Mancarea vietnameza NU este iute. Sosurile sunt aproape totdeauna langa mancare si sunt dulci-acrisoare si uneori iuti. Oricum, nu trebuie sa ai grija ca in alte tari asiatice sa intrebi daca este spicy. Mananca de toate, inclusiv porc dar of course fructele de mare sunt nelipsite. Am mancat destul de mult peste excelent gatit. Papilele mele isi aduc aminte cu placere de o combinatie de mai multi pesti gatita la oala de pamant, cu un sos de rosii cu mirodenii…. Am incercat apropape tot ce se putea manaca si nu am fost dezamagit de apropape nimic. Marele avantaj a fost ca noi aveam ghid un vietnamez care vorbeste romaneste. Daca sunteti interesati am sa o rog pe sotia mea Mihaela sa faca un review separat pentru mancare.

Oamenii – asa cum am aratat in deschiderea acestei sectiuni, vietnamezii sunt foarte demni. Asta se v ede peste tot. In resort erau multi oameni de intretinere. Te salutau respectuos dar fara sa se aplece pana la pamant, asa cum am vazut in alte parti. De pe terasa vilei, peste rau erau case normale si orezarii. Cand am fost noi era perioada de sadire a plantelor de orez. Este de necrezut cum pot lucra toata ziua, aplecati sau in genunchi sa sadeasca orezul. Si toata chestia asta intr-o baltoaca permanenta. Numai asa poti intelege de ce (lasand la o parte politica) nimeni nu i-a putut invinge, nici macar americanii.

Plaja

Asa cum am aratat, resortul este situat la jumatatea distantei intre plaja si oras. Pana la plaja – pe jos can 20 de minute, dar resortul are microbus care pleaca la ore regulate. Resortul are propria plaja amenajata si cu restaurant propriu. Este o placere sa mergi si pe jos, printre orezarii, apoi printr-un satuc. Un mod interesant de a calatori este cu motocicleta. Oricine este taximetrist. Trebuie doar sa faci cu mana!

Plaja este ca de vis... nisip alb, palmieri... LINISTE!!! Lume putina si si la distante mari. Cand am ajuns la plaja Anh (ghidul) ne-a intrebat daca vrem nuca de cocos. Am zis da. A strigat la un tip, acesta s-a cocotat efectiv in palmier cu maceta, a taiat doua nuci, le-a retezat frumos si a introdus in nuca cate un pai! Serviciu la clenci. Pentru cateva mii de dongi (cativa centi). Am prins insa in una dintre zile un specctacol inedit – cel al pescarilor. Barcile de pescuit vietnameze sunt extrem de ciudate – sunt perfect rotunde, cam de 1, 5 metri diametru. Este senzational cum reusesc sa manevreze coaja de nuca printre valuri. La restaurant am mancat un peste in foaie de banana… si o inchetata de mango in coaja de ananas…inchei aici ca m-a apucat foamea... hi hi

Despre orasul Hoi An in alt review!

Impresii încărcate de florinene in 23.03.2010 19:40:19

VIZUALIZARI: 3689

Nu a fost singura vizită/vacanţa în VIETNAM. A mai fost în/la: Malaysia, Kazakstan

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (florinene); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7400 PMA (din 13 voturi) nota2

- dananecula CONS. ONORIFIC AFA / VIETNAM
[23.03.10 19:53:22]

Primul vot de la mine

Se-ndreapta cu mare placere catre tine.

Doar esti ploiestean de-al meu

Si meriti cu prisosinta votul meu:)

Ca ne delectezi in parte

Cu reviewuri minunate

Deosebite prin prezenta lor

Sigur ne plac tuturor.

Iar de poze ce sa zic

Ne sochezi pic, dupa pic

Ciudate dar si interesante

Amintiri de neuitat, frate !

Asteptam cu placere si review-ul cu orasul Hoi An. Esti o prezenta deosebita pe site cu povesti despre locatii tare ingenioase... Felicitari si la mai multe postari!

- florinene
[23.03.10 20:19:04]

multumesc. incerc sa va aduc si voua ceva din atmosfera vietnamului. pentru noi este un loc deosebit. acum o luna am fost in tailanda pentru 2 saptamani... a fost frumos, ce sa zic... dar nu ca in vietnam. Sotia mea Mihaela este vrajita...

- Valentina69
[23.03.10 20:20:20]

Bravo Florin super review, Vietnam dragostea familie Ene. Mi-a placut m-am abonat deja la review-urile tale

- dananecula CONS. ONORIFIC AFA / VIETNAM
[23.03.10 20:27:25]

Absolut superbe pozele!!! Ramai intr-adevar vrajit, ii dau dreptate Mihaelei (o salut si o pupicesc pe aceasta cale), da-pai daca AiFostAcolo esti impresionat si mai si. Intr-adevar e ceva de vis... Bravo! E o adevarata delectare sa citesti reviewurile tale si sa ne clatim ochii cu atatea minunatii. Excelent ca te-ai gandit sa ni te alaturi comunitatii si sa ne imparasesti impresiile tale si sa ne porti si pe noi macar cu gandul si cu pozele prin acel locatii fantastice!

[23.03.10 20:49:55]

:)) poate Florin intelege ceva din versurile melodiei atasate eu ...nu! Sper doar sa-i placa!

- webmasterXY*
[23.03.10 20:54:19]

florinene, deosebite randurile tale. Te felicit!

- ancamariagadea
[23.03.10 20:58:53]

Aoleu, cand ma gandesc la placinte cu fructe de mare, peste in foaie de banana si toate mancarurile despre care ai povestit tu...mor de pofta, nu mai pot!!! Sper din suflet sa ajung acolo si eu cat de curand. Un vot de la mine.

Ai ajuns acolo tot in interes de serviciu?

- Florina38
[23.03.10 22:11:40]

Nu ai incercat nucile de cocos proaspat culese si in Rep. Dominicana? La fel se procedeaza cu nucile de cocos si acolo. In afara de faptul ca sucul este bogat in vitamine, e greu de baut.

- Diaura
[23.03.10 22:16:56]

florinene, am o intrebare pentru tine; din cate locuri minunate ai vazut...din cate tari si orase ai vizitat... daca ar fi sa pleci, sa te asezi in alta parte, care ar fi acel loc? Care a ramas cel mai drag sufletului tau?

- molko*
[23.03.10 22:52:44]

poza p05 e deosebita!

- florinene
[24.03.10 07:52:12]

@diaura - e greu de spus , fiecare tara are dichisul ei. Poate Malaezia ca tara , dar ca oras cu siguranta Barcelona. Dupa cum vezi.. amestecate lucruri. Important este CU CINE ai fost in acele locuri

- ktalyn
[26.07.11 10:19:55]

DRUMUL:

In Viet Nam ca in in multe alte tari asiatice responsabilitatea descreste pe masura ce capacitatea cilindrica a motorului scade. In caz de accident, conducatorul autoturismului va fi considerat responsabil si foarte rar cel al motocicletei (de fapt scuterului), de aceea scuteristii isi permit sa intre cu tupeu de pe o straduta laterala. Destul de stresant sa conduci acolo. Oricum se poate si mai rau pentru conducatorii auto: sa fii considerat responsabil pentru accidentarea unui pieton care traversa pe rosu (!) -cazul Japoniei.

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[25] foto. Click pe poze pentru a le mări

P01 [JAN-2008] magazin in satul de cioplitori de marmura

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P02 [JAN-2008] burtile la fel..zambetul identic..SUNT BUDA!!!

P03 [JAN-2008] Anh , Mircea si subsemnatul pe terasa resortului

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P04 [JAN-2008] o parte din hotel.. intoarceti capul!!

P05 [JAN-2008] Mircea pe plaja cu nuca de cocos proaspat recoltata

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P06 [JAN-2008] restaurantul de pe plaja..pe jos se vede un gazon impecabil..

P07 [JAN-2008] grup de oameni de afaceri ..studiind mdeniul..foarte concentrati

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P08 [JAN-2008] vedere generala a resortului.ceea ce se vede este restaurantul cu zona de relaxare si piscina

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P09 [JAN-2008] pe terasa proprie si personala.vegetatie luxurianta pe malul raului

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P10 [JAN-2008] la pescui de pe terasa.am prins aproape 30 de kg de peste da' nu le-am putut aduce acasa..asa ca le-am dat drumu' :))))

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P11 [JAN-2008] pe terasa barului..pe mess cu copii.Wireless gratis nu ca la noi!

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P12 [JAN-2008] barci de pescari.dupa cum vedeti sunt rotunde si ei reusesc sa le manuiasca doar cu o vasla

P13 [JAN-2008]

P14 [JAN-2008]