ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.01.2017
DEC-2016

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Din nou NU - Porto O Forno dos Clérigos

După ce am “bătut” oraşul la pas era normal să mi se facă foame. Am “inspectat” eu câteva locuri şi până la urmă am ales acest restaurant ca să îi spun aşa.

Şi în Porto şi în Lisabona am observat faptul că se poate mânca şi în patiserii.

Am dorit să comandăm dar nu prea am fost băgate în seamă. După ce le-am atras atenţia de vreo două ori într-un mod politicos să mă "ajute" şi pe mine, au catadicsit să mă servească.

Am comandat două sandwich-uri Francesinha.

Ce este de fapt Francesinha? Este o mâncare tradiţională din Porto, un sandwich enorm, cu de toate.

Am rugat să mi-l încălzească dar mi l-au adus rece. M-am dus din nou şi mai că îmi venea să le pun farfuria în cap... până la urma l-am primit fierbinte...

A fost extrem de gustos şi mare, mult prea mare. Între pâine era şuncă, caşcaval, bacon, sos de roşii... chiar a fost gustos. În poză se va vedea doar o felie, cealaltă era la încălzit... :))

Am avut şi wifi gratuit, necodat, care mergea bine.

Toaletele erau curate.

Din nou, la capitolul servire şi amabilitate acest restaurant sta foarte prost. Nu ştiu de ce dar erau numai bărbaţi care serveau şi vindeau.

Mâncarea a fost bună, gustoasă dar pentru că servirea a fost atât de proastă nu pot recomanda acest restaurant.

Trimis de GabrielaG in 20.01.17 16:14:13
Validat / Publicat: 20.01.17 19:03:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 1780 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 sandwich-ul Francesinha (prima jumatate)

Carmen Ion
[20.01.17 19:21:07]

@GabrielaG: Francesinha am mâncat şi eu la o mică terasă din cartierul Ribeira al cărui nume nu mi l-am notat (pe atunci nu eram membră AFA).

După atâtea restaurante, poate ne povesteşti şi ce ai vizitat în Porto.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / PORTUGALIA
[21.01.17 10:53:06]

@GabrielaG: Am fost la Porto acum câțiva ani, dar nu am luat nici o masă acolo. Îmi amintesc doar de sala în care se făceau degustări de vinuri la Sandeman. Elegantă, frumoasă, cu mese lungi pe care ne așteptau câte două pahare cu vin pentru degustare (alb și roșu). Și-mi mai amintesc de crama de la Sandeman unde am fost conduși de un simpatic ghid local costumat în Zorro. Ne-a dezvăluit multe din tainele faimosului lor vin, dar nu mi-a plăcut faptul că la magazinul din incintă prețurile erau considerabil mai mari decât prin alte părți. Am adus acasă vin de Porto cumpărat din Andora cu mult mai ieftin. Bizar, nu?

GabrielaGAUTOR REVIEW
[21.01.17 12:19:42]

@Carmen Ion: Personal am fost incantata de Francesinha dar mi-as fi dorit sa o mananc la un restaurant nu la asa zisa patiserie. La restaurant se serveste cu un sos rosu si desigur, e preparata putin mai diferit. Din pacate in Lisabona nu am mai gasit un restaurant decent care sa serveasca Francesinha.

Deocamdata m-am axat pe restaurante, urmeaza sa ma apuc de scris despre Lisabona si Porto

GabrielaGAUTOR REVIEW
[21.01.17 12:22:40]

@iulianic: Am avut si eu o tentativa de a vizita Sandeman dar m-am razgandit. In primul rand eram cu stomacul gol (dupa aceea am mancat) si in al doilea rand pretul de intrare mi s-a parut cam piperat. Am intrat in prima sala, cea din dpreata unde m-am putut informa de istoria cramei si cam atat.

Si mie mi s-a parut ciudat sa gasesc Sangria mai ieftina in Madeira decat in Spania...

Vin de Porto am cumparat din Porto dar de la un supermarket. Preturi destul de mari dar oricum mai convenabile decat in crame.

Carmen Ion, GabrielaG, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Porto?: