ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2010
ÎNSCRIS: 08.03.10
MAR-2010
2 AD. + 1 COPII

O oaza in desert

Frumoasa descrierea lui Must-see si amanuntita.

Am fost la Bukovel pe 20 martie 2010 si nu speram sa mai fie zapada, insa ne-a suras norocul. Era numai buna de schiat. Dar pana sa ajungem aici am avut ceva ghinioane: am intrat in Ucraina pe la Siret (mare greseala). La vama ne-a intors in Siret ca nu avem imputernicire legalizata la notar pentru masina pe firma. Am pierdut aproxim. 1 h si 45 min. Dupa ce am trecut vama a inceput calvarul: nu intrati pe acest drum, media a fost de 30km/h. E ca dupa razboi. Nu ai ce ocoli. La intoarcere am iesit pe la Sighet, nici nu se compara: cateva gropi in 100 km pana la vama, media 50-60 km/h.

Dupa calvarul drumului am intampinat alta problema: nu aveam pe GPS Bukovel ci Bukovets, care am crezut ca e acelasi lucru. NU.

Bukovel fiind noua ca statiune, nu apare ca localitate. Coordonatele pt GPS sunt:

N: 48.35631 grade sau 48 grade 21 min 22.7 sec

E: 24.40936 grade sau 24 grade 24 min 33.7 sec

(undeva la iesire din Palianytsia)

Insa... , cand am intrat in statiune, gasita dupa indicatiile scrise a unui politist (nu intelegea engleza deloc), e ca intr-o oaza in desert: exact ca o statiune din Austria cu exceptia drumului.

Copii au loc de joaca din lemn, foto alaturi. Multe nu le mai descriu (vezi la Must-see).

Am cautat hotel sau pensiune dar surpriza: chiar daca era sfarsit de sezon, nu erau camere pe strada principala. Am gasit la hotel „Villa Bucko”, e aproape de centru in planul 2. Camera e imensa, patul 2x2, caldura multa, de la mijlocul noptii am inchis-o, noi cu un copil ne-am simtit excelent. Pe fereastra vedeam partia, cu nocturna, veverite in brazi, e bestial.

Atentie: e mai avantajos sa ai dolari, cursul e 8 grivne, iar euro=10 grivne. Nu se pastreaza raportul ca in Romania.

Mancarea nu mi s-a parut foarte ieftina, dar e mai buna ca in Austria la gust si mai ieftina.

La restaurantul Kaiser, ni s-a oferit un card valabilitate nelimitata cu un discount de 10%. (bucatarul mai slab care e la gratar cunoaste romana, altfel plecam ca nu au meniul tradus). Ni s-a recomandat „şaşlîc cu barabule” adica frigarui de porc-carne pusa la bait in vin (am ales dintre vita, porc si pui) cu cartofi pe gratar – excelenti, muraturi, 3sucuri, o bere mare la halba. A costat 390 grivne – 2 pers.

Observatie: nu cunosc limba engleza decat cativa instructori de schi, managerii hotelurilor mai mari.

Apoi a doua zi am incercat autoservirea de la baza pirtiei, o masa medie 160-190 grivne pt. 2 pers. E buna mancarea, pireul din cartofi nu din fulgi (copii vor pireu in general). A niste carnati din carne, nu din resturi, foarte gustosi, sucurile sunt bune. La alimentara sunt ieftine -2l =15 Grivne.

Sunt pensiuni multe, e oferta, dar am ajuns tarziu si nu am mai cautat. Trebuia sa ne intoarcem pe unde am intrat in statiune.

Concluzia e ca merita vazut.

Trimis de alexa04 in 22.03.10 23:20:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UCRAINA

VIZUALIZĂRI: 4978 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexa04); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 imagine din camera

geruladacul
[13.07.10 23:06:31]

La vama trebuia sa lasati 10 lei noi in pasaport, nu v-ar fi trimis dupa imputernicire. SI sa le explicati ca notariatul nu se baga la imputerniciri decit pentru persoane fizice, pentru masini.

ddogariu
[05.01.14 11:41:45]

@geruladacul: buna, poti sa-mi recomanzi citeva locuri de cazare in bukovel

multumesc

alexa04AUTOR REVIEW
[06.01.14 20:38:37]

@ddogariu: Noi am stat la Villa Bucko, unde am negociat la fata locului si o recomand fara retineri. Am mai vazut casute din lemn la baza partiei insa a trecut ceva timp si nu-mi amintesc cum se numeau. Nu pot recomanda o locatie unde nu am stat.

alexa04, ddogariu, geruladacul
Alte impresii din această RUBRICĂLa ski în Bukovel: