ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.01.2017

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Porto Mengos Bachalao - nu recomand

Acest restaurant/patiserie se afla pe Rua de Santa Catarina 161,4000-381 Porto, Portugalia şi este deschis din 1978.

Ei se promovează cum că în prezent Mengos menţine nivelurile ridicate de calitate de produse și servicii pentru clienți, menținând valorile sale, istoria și tradiția. Mda, nu e chiar aşa.

Am intrat în patiserie şi am mers mai în spate, unde aveau mese mai multe. Am stat cel puţin 10 minute până să ne observe careva şi să vină să ne aducă un meniu.

Am comandat mai întâi vin de Porto-Tawni (3 euro un pahar) care ni s-a adus destul de repede. Pe masă, ca să nu spele feţele de masă, au venit frumos şi ne-au pus nişte hârtii că nu le pot numi altfel, care foşneau ori de câte ori îmi puneam cotul pe masă.

O să vedeţi şi din poze mizeria din restaurant... eu am rămas fără cuvinte. O fi fost aşa de greu să strângă toate acele hârtii şi mizerii de pe jos?

Am comandat Bacalhau a Bras - 6.5 euro (înainte de a comanda m-am asigurat că nu are oase) şi Lasanha a Bolonhesa (7 euro). Iar am stat de am aşteptat foarte mult până să ni se aducă mâncarea.

A venit într-un final după ce mi se lungiseră urechile de foame. Mi-a plăcut modul cum era aşezată mâncarea în acea tavă de yena, plus că era caldă! Bineînţeles că am avut o surpriză neplăcută şi anume: peştele avea oase... în mod normal codul când este gătit bine, oasele nu ar trebui să se mai simtă... dar... din păcate a trebuit să mă chinuiesc să mănânc aşa cu oase, nu am avut încotro.

Nu sunt cârcotaşă, dar în vacanţa asta nu am nimerit nici măcar un restaurant mai ok (ba da, unul singrul, cel din articolul trecut), unde să pot pleca mulţumită şi fericită că am mâncat ceva cum trebuie sau că servirea a fost ok.

A trebuit să îl chem pe chelner de vreo 3 ori până să îmi aducă nota de plată...

Aşa că, nu recomand nici acest restaurant, nu doar pentru timpul lung de aşteptare, cât şi pentru că mâncarea nu este excelentă, preţurile sunt la fel ca în alte restaurante şi angajaţii nu sunt amabili.

Trimis de GabrielaG in 16.01.17 17:28:56
Validat / Publicat: 16.01.17 18:25:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 1481 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Bacalhau a Bras - 6.5 euro

elviramvio [16.01.17 18:40:51] »

@GabrielaG:

Banuiesc ca nu aveai alta alegere, eu una mancam covrigi si nu stateam la mesele acelea, nu te supara pe mine. Ma gandesc cum era in bucatarie sau depozit.

GabrielaG [16.01.17 21:27:59] »

@elviramvio: Mancarea a fost foarte buna si gustoasa! Oricum nu aveam loc in alte restaurante, era full, plin plin plin, era 1 decembrie si parca toata lumea iesise in oras.

Si asa pana sa intru aici a durat ceva, ne-am tot invartit, am mers in mall si apoi am zis ca decat sa mancam in mall mai bine intram undeva sa incercam ceva din bucataria locala sau o mancare mai ok decat tip fast-food.

giuliani [17.01.17 13:10:58] »

Din cate vad pe tripadvisor e genul de restaurant fast food, in multe locuri am vazut fast fooduri asa si asa, dar nu prea des am vazut asa mizerie pe jos.

In general eu caut pe tripadvisor de fiecare data cand merg la un restaurant. Gasesti acolo tot ce te intereseaza, daca studiezi cat de cat topul din fiecare oras nu prea poti da gres. Spun asta asa ca o sugestie, ca am vazut ca niciunul dintre restaurantele astea din Portugalia nu prea ti-au placut

GabrielaG [17.01.17 19:40:38] »

@giuliani: Pe tripadvisor chiar nu m-am uitat si sincer va spun doar hotelurile le caut acolo. Nu ma pot uita pe tripadvisor si alege un restaurant pentru ca niciodata nu stiu cand mi se face foame. Nu as vrea sa umblu si sa alerg flamanda dupa un anume restaurant gasit pe tripadvisor doar pentru ca are recomandari.

Unde am mancat eu nu este restaurant tip fast food ci mai mult patiserie-restaurant.

Nu ma asteptam nici eu sa gasesc mizeria aceea si deja dadusem comanda cand am observat mesele de langa. Macar data viitoare (daca o sa mai fie o data viitoare) voi sti sa evit acest loc

giuliani [18.01.17 09:28:08] »

@GabrielaG: Fiind aproximativ de aceeasi varsta (probabil) cred ca s-ar potrivi mai bine persoana a doua , imi suna asa de ciudat cand ma numeste lumea "dvs" In plus, suntem toti colegi aici

Eu cand sunt undeva intru pe aplicatia Tripadvisor si acolo pe harta caut ceva in apropiere, ma uit la note asa fugitiv si gata. Daca e pe locul 900 din 1000 il las deoparte Sau, inainte sa intru intr-un restaurant il caut pe tripadvisor sa vad ce zice lumea.

E drept, in vara in Sicilia am ajuns in anumite locuri special pentru un restaurant, e fain ca pe tripadvisor poti gasi informatii, poti rezerva sau poti vedea poze sa vezi daca te atrage.

Singurul dezavantaj e faptul ca ai nevoie de net in roaming.

GabrielaG [18.01.17 17:11:32] »

@giuliani: Ok colegu', am inteles, sa traiti!

Pai cam asta e si problema, eu nu folosesc deobicei net in roaming si nici nu imi place sa depind de un restaurant-doua-hai trei-recomandate pe tripadvisor.

Imi place sa ma "avant" sa intru in locuri despre care nu stiu nimic, imi place sa fiu surprinsa dar se pare ca in Portugalia am fost surprinsa in mod neplacut...

Dan&Ema [18.01.17 19:32:52] »

@GabrielaG: Asemenea articole sunt foarte importante, pentru ca atunci cand alegi o destinatie, o cazare, un restaurant, e bine sa stii ce sa eviti.

GabrielaG [20.01.17 18:03:09] »

@Dan&Ema: Acesta este si motivul pentru care am scris aceste articole. In mod normal nu prea postez articole cu locurile unde mananc in vacanta, doar cele care intr-adevar merita sa fie "vizitate" sau cele care chiar sunt "jalnice".

M-as bucura mult ca articolele mele sa fie de folos cuiva!

Multumesc pentru vizita!

Dan&Ema, elviramvio, GabrielaG, giuliani