ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.01.2017
ÎNSCRIS: 22.05.16
SEP-2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Despre Gouvia (Corfu) – plaja, restaurante, magazine, transport local si … alte detalii practice

Dupa un review despre cazarea la Porto Marina in septembrie 2016 - vezi impresii, revin cu cateva detalii practice despre statiunea Gouvia.

Plaja: Din pacate plaja din Gouvia nu mi s-a parut deloc frumoasa si nici confortabila. De la hotel pana la plaja mergi maxim 5 minute, asta e un mare avantaj, insa apa este tulbure, maloasa, iar plaja plina de pietricele si alte resturi lasate de turisti si aici chiar ai nevoie de incaltari speciale altfel risti sa te ranesti.

In apropiere se afla un mare port – Gouvia Marina – iar din aceasta cauza apa de aici este foarte poluata. In plus, fix pe langa locul unde faceam plaja era si punctul de plecare al unor excursii pe mare si a unor ski-jet-uri – poluare nu doar ambientala, ci si fonica. Tocmai din aceste considerente am preferat sa calatorim spre alte plaje fie, din apropiere – Dassia/Ipssos/Kontokali (o apa cristalina si efectiv transparenta), fie ceva mai indepartate cum ar fi Paleokastritsa (apa de aici este chiar de smaralad, in acest loc am trait experienta superba de a vedea cum pozele palesc in fata realitatii).

Restaurante: de la cazare ni s-a spus ca avem 10% reducere pentru restaurantul Mythos, am facut greseala sa mergem acolo, insa cina noastra a fost un dezastru total (caracatita cauciucata, souvlaki infect, un stifado anemic), asa ca nu recomand sa mancati la acest restaurant.

In schimb, ne-am revansat cu doua cine la restaurantul Vergina - verginacorfu.com, doar aici am fost tratati regeste si am mancat cea mai buna mancare corfiota in timpul sejurului (un stifado veritabil, souvlaki mega gustos etc). Patronul si sotia lui, dar si chelnerii ne tratau ca pe niste prieteni sau rude, mereu cu zambetul pe buze si cu glumite, pe alocuri incercand sa ne spuna si fraze in romana, iar preturile sunt mai mult decat decente (un fel de mancare, dar nu din peste, era in jur de 10-12 eur), muzica faina in surdina si de ce nu, din cand in cand cate o invitatie la dans din partea patronului. Spre deosebire de alte locuri din Grecia, aici nu am primit la desert decat o bautura alcoolica – un fel de lichior din fructe… Mi s-a parut un pic exagerat decorul, insa am trecut usor peste acest mic incovinient.

Un alt restaurant recomandat este Aries Tavern, am testat aici cateva mancaruri traditionale corfiote, iar bonus a fost un dans cu … foc. Preturile putin mai mari decat la Vergina, insa aici am benefciiat atat de show cu dans si foc, cat si de pepene verde la desert plus niste bruschete cu pasta de masline din partea casei pe post de aperitiv, asa ca tragand linia merita din plin sa savurati o cina si aici.

Ultima recomandare ar fi Roula Fish Tavern taverna-roula.gr – un restaurant tipic pescaresc cu preturi ceva mai mari la produse din peste, insa asa este peste tot, iar avantajul este ca pestele propus este chiar proaspat (noi am comandat pestele numai dupa ce ni l-a adus omul care pescuieste, l-am vazut, ne-am ales pestisorii, apoi dus la bucatarie sa fie pregatit la gratar). Restaurantul se afla la aproximativ 40 minute de mers pe jos din Gouvia sau 10 minute cu masina – noi am mers pe jos, ghidandu-ne dupa harta si mai intreband localnicii si asa am descoperit si o plaja superba Kantokali bay – asa ca dupa o baie senzationala am savurat o cina delicioasa cu mult peste la restaurantul Roula (acesta se afla la 10 minute de mers pe jos de plaja Kantokali). Si pentru ca ne-am spart in figuri in seara de la Roula (nota pentru o masa fara excese de 3 persoane a fost 70 eur), a doua seara am zis sa luam o cina usoara din toate punctele de vedere, asa ca am mancat cate un gyros (4,5 eur) de la un fast-food situat langa Popi Star Hotel – foarte bun si ieftin.

Am inteles ca se mananca bine si la Taverna Harry’s si cica au si seri traditionale grecesti foarte frumoase, dar din pacate nu am avut timp sa o testam si pe aceasta… cine stie poate data viitoare.

Transport: Avantajul suprem al statiunii este faptul ca e situata foarte aproape de capitala insulei – Kerkyra sau Corfu Town, astfel legaturile dintre aceasta statiune si capitala sunt mult mai usoare si rapide. Ca si mijloc de transport, exista rute ale autobuzelor locale de culoare albastra “ blue bus” cu o frecventa de aproximativ 20-30 minute si care costa 1,3 eur (o calatorie) sau 5 eur pentru o zi (in cazul in care doriti sa faceti minim 4 calatorii si astfel vizitati si alte cateva locatii din zona, cum ar fi de ex. Castelul Achilleion + insula Soarecelui).

Detalii gasiti pe site-ul specializat astikoktelkerkyras.gr. De asemenea, din Gouvia cu aceste autobuze puteti sa dati o fuga la alte 2 plaje situate foarte aproape si care mi s-au parut foarte frumoase – Kontokali si Dassia (am inteles ca sunt foarte faine si cele din Ipssos, Barbati si Nissaki, insa nu am ajuns acolo).

In schimb, pentru a vizita statiuni ca Paleokastrita sau Barbati/Nissaki trebuie sa luati autobuzele verzi – acestea circula mult mai rar, asa ca daca ai ratat cursa de la ora 10 s-ar putea sa mai astepti alte doua ore pana vine urmatoarea. Atentie, trebuie sa fii pe faza cu aceste autobuze verzi si sa faci semn soferului sa opreasca, altfel autobuzul nu se opreste automat in toate statiile.

Pentru alte destinatii de pe insula, inafara celor doua mentionate mai sus (Paleokastritsa si Barbati/Nissaki), va trebui sa mergi pana in Corfu Town, iar de acolo sa schimbi cu un alt bus verde sau albastru pana la destinatia dorita (cum ar fi Benitses sau Achilleion). Asa am fact si noi, nevanad masina, am mers pana in Corfu Town, am vizitat capitala cu tot ce are ea de oferit, apoi am mers cu alt bus spre locul de unde vezi atat insula Soarecelui, cat si aeroportul faimos unde avioanele trec chiar de-asupra capului imediat inainte sa ajunga pe pista de aterizare.

In alta zi, am vizitat castelul Imparatesei Sissi – Achilleion Palace – la fel cu blue bus pana in Corfu si de acolo am luat un alt bus catre castel. Este recomandabil sa consulti si orarul autobuzelor pentru a-ti planifica mai bine calatoria.

Cumparaturi: cel mai mare supermarket din Gouvia este Diellas, situat langa o statie de autobus. Initial ni s-a parut inchis, dar intreband lumea am aflat ca de fapt intrarea este cumva in partea de sus, mai putin vizibila. Oferta de fructe, legume si alte produse alimentare este foarte generoasa, la fel si preturile – recomand cu incredere pentru cumparaturi mai consistente aferente unei cine gatite in camera sau pentru mic dejun. In schimb, pentru apa si chestii mai mici (paine, bere, dulciuri) recomand cu incredere micile magazinase mai aproape de cazare – sunt destul de multe langa fiecare hotel. Chiar nu merita sa cari apa sau berea de la Dielles, insa cand e vorba de lactate, nu prea ai ce sa cumperi de la micile supermarketuri din apropierea hotelului.

Alte aspecte practice – preturile in Gouvia sunt oricum ceva mai mici decat in alte statiuni, asa ca pentru a imbina un sejur economic sub aspectul cazarii si a mesei cu cateva descinderi fascinante in alte statiuni de pe insula, va recomand aceasta varianta. Si nu uitati sa le duceti celor dragi cateva amintiri din Corfu – au un tip de bere foarte buna Corfu Beer (de fapt sunt 3 si fiecare are ambalaj de alta culoare, asa se si numesc generic verde, rosie si bruna) si neaparat orice dulciuri din kumquat (fructe confiate, dulceata… sau chiar proaspete).

Trimis de Sosorina in 15.01.17 21:05:51
Validat / Publicat: 15.01.17 21:48:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Atena, Samothraki

VIZUALIZĂRI: 10019 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sosorina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Superba Paleokastritsa

webmaster [16.01.17 09:03:48] »

mishu [16.01.17 14:32:04] »

@Sosorina: Imi plac mult articolele cu... utile, mai afli informatii pe care altfel nu ai de unde, astfel incat e binevenit.

Foarte frumoasa, as zice chiar spectaculoasa ultima poza.

Felicitari, votat cu placere.

anemarie29 [16.01.17 14:57:44] »

te rog, pe plaja din Gouvia sunt dusuri (gratuite)? dar pe plaja Paleokastritsa? cat costa autobuzul din Gouvia pana in Paleokastritsa?

merci.

Sosorina [16.01.17 16:29:21] »

@mishu: multumesc pt mesaj. atunci cand pot, vin si eu cu sfaturi utile - experienta de plimbareala isi spune cuvantul... si eu la randul meu incerc sa aflu cat mai multe detalii practice .

daca poza e spectaculoasa, te incurajez sa merggi sa vezi cu ochii tai...

Sosorina [16.01.17 16:32:29] »

@anemarie29: da, pe toate plajele sunt cateva dusuri rudimentare - apa e mult prea sarata si aceste dusuri sunt chiar foarte utile, deci sunt si in Gouvia si in Paleokastritsa.

Rf transport, bus Gouvia-Paleokastritsa a fost 2,4 eur/un drum.

Dan&Ema [17.01.17 05:33:18] »

@Sosorina: foarte buna prezentarea

Ioan Raita [18.01.17 11:53:05] »

În ceea ce privește Hotelul Porto Marina toată lumea are dreptate. E ca în pilda cu Rabinul.

Anul trecut de Paște am contractat cazarea la Hotel Porto Marina, dar pentru că până să plecăm acolo cei mai mulți din grup s-au retras, rămânând să fie ocupate doar două camere, norocul nostru a fost să fim transferați la Hotel Gouvia. Am scris despre asta în review-ul Paște Grecia 2016, Corfu - Gouvia (vezi impresii)

Gouvia este însă frumoasă și pentru că este foarte aproape de Corfu Town este de recomandat pentru cine merge în Corfu.

P 04, ar putea fi de la Taverna Aries unde cei doifrați dansează grecește superb, iar tatăl lor aruncă cu tăvile pe jos.

Mi-ați trezit amintiri plăcute. Mulțumesc.

Sosorina [18.01.17 16:59:10] »

@Ioan Raita: am citit si eu impresiiile postate de Dvs. cu extrem de multe detalii despre statiune in general. Felicitari!

eu am scris mai schematic, pentru ca am vazut alte locuri frumoase, iar Gouvia nu m-a impresionat deloc, dar raportul calitate-pret pt intreaga excurise a fost ok.

da, poza 4 e de la Aries tavern

anemarie29 [19.01.17 08:45:47] »

@Sosorina: ce nu e frumos la statiunea gouvia? cumva pare mai ok in ipsos unde sunt ditamai pietroaiele? macar aici sunt pietricele... plaja este mare in gouvia? apa curata? sau cu alge?

Sosorina [19.01.17 11:12:21] »

@anemarie29: doar mi-am exprimat parerea... fiecare alege ce doreste. Mi-a placut in Dassia (nu Ipssos ca nu am ajuns acolo!) pt ca apa era muuuult mai curata, nu era nici un debarcader, nici un port ca in Gouvia. Pur si simplu mi s-a parut mult mai placut in Dassia vs. Gouvia.

nu sunt alge in Gouvia si nici Dassia. Plaja din Gouvia este relativ micuta (ca toate plajele din Corfu), ingusta, dar nu asta este cea mai mare problema. La plaja din Gouvia m-a deranjat ca de jur imprejur erau numai barcute si diverse ambarcatiuni... deci apa tulbure. Daca nu te deranjeaza acest lucru, e ok.

anemarie29 [19.01.17 11:19:10] »

@Sosorina: multumesc, apa tulbure? dar si murdara sau doar tulbure? inca ceva, de mers pe jos de la Gouvia, care este cea mai apropiata plaja mai curata... frumoasa? ms

Sosorina [19.01.17 11:24:50] »

@anemarie29: am scris deja e tulbure si maloasa, murdara din cauza ambarcatiunilor care tranziteaza atat de des aceasta zona - nu este toata marea Ionica asa, este clar. In Dassia si Paleokastritsa apa era superba, curata, de smaralad...

din Gouvia am ajuns pe jos doar pana in Kontokali - aproximativ 40-45 minute de mers pe jos, nu este chiar aproape http://www.marinagouvia-bliss.com/nearby-resorts/kontokali.php

in rest, poti folosi autobuzele pt a ajunge la alte plaje din imprejurimi. Mi-ar fi placut sa ajung la Barbati si Nissaki - am inteles ca sunt superbe...

anemarie29 [19.01.17 11:35:37] »

@Sosorina: Kontokali este mai frumoasa? apa mai buna intrarea lina si culoarea apei albastra?

Sosorina [19.01.17 11:38:29] »

@anemarie29: Kontokali are plaja cu nisip - asta e marele avantaj, insa acolo erau si cateva alge aproape de mal, intrarea f lina, apa limpede si curata...

calatorul [09.07.17 20:48:07] »

@Sosorina: Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca petrecuta in minunata insula Corfu, in care si eu vreau sa ma reintorc cu mare bucurie. Multumim pentru informatiile si impresiile impartasite, ca si pentru frumoasele poze insotitoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

Sosorina [10.07.17 10:29:06] »

@calatorul: multumesc pentru ecou! pai daca ai fost pe acolo, cred ca stii ca e insula mare si ne-ar trebui o luna probabil sa expoloram in detaliu asa ca sa mai mergem si sa mai povestim!

anemarie29, calatorul, Dan&Ema, Ioan Raita, mishu, Sosorina
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Gouvia: