ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2017
DIN: Otopeni [IF]
ÎNSCRIS: 20.07.11
DEC-2016

Sparti, istorie si portocale

La invitatia unor prieteni, am facut o vacanta maraton intre Craciun si revelion, in Grecia.

Cum pentru noi era prima data in acea zona, ne-am lasat pe mana lor. Alesesera ca destinatie partea de sud a Greciei, sudul Peninsulei Peloponez, cu cazare in Sparti. Stiind ca plec intr-o zona complet necunoscuta fizic dar cu ceva rezonante istorice, am cautat cateva date despre locul pe care aveam sa il vizitez.

Deci, Sparti, un orasel mic in partea de sud-est a Peloponezului. Oras stat -militar in antichitate a avut o istorie legendara. In vremurile bizantine oraselul a fost neglijat din cauza orasului castel din Mystras, un oras care acum iti taie rasuflarea cu frumusetea ruinelor sale. Castelul se afla la 5 km de Sparti, are program de vizitare pana la ora 15.00 si intrarea costa 6 eur/persoana.

Sparti este pe drumul spre unele locuri populare din Laconia, unul dintre ele fiind Gythio, pe care l-am vizitat si noi. Gythio este un orasel la mare, cu mari influente venetiene. Un oras waw, cu o priveliste superba, cu un turn, un far, cu multe zambile, lamai si portocali in 29. decembrie. Am inteles ca are o plaja super Mavrovouni, care se afla in apropiere si are nisip auriu si apa cristalina.

Sparti in sine este un orasel micut, destul de slab dezvoltat din punct de vedere turistic, cu posibilitati de cazare limitate, majoritatea fiind hoteluri maricele concentrate pe centrul orasului.

E ok sa te cazezi aici pentru ca este ca un punct de plecare spre alte destinatii grecesti de jur imprejur pe o raza de 100 km.

De exemplu intr-una din zile am fost in Kalamata. Sa vedem si orasul, dar, clar sa luam masline de la mama lor. Kalamata e un oras maricel, fiind capitala regiunii Messenia. Este un oras la mare cu aeroport. Cand am plecat spre Kalamata din Sparti, am ales autostrada. La intoarcere am luat-o pe drumul prin munti. A fost un drum superb, cu niste peisaje extraordinare, fiecare curba facandu-te sa exclami frumusetea vazuta. Si, ca frumusetea sa fie completa, sus in varf a inceput sa ninga. Dar nu cu fulgi normali si cu niste fulgi care semanau cu niste perlute mici si albe. Eram ca niste copii care se minunau si nu conteneau sa se joace cu fulgii.

Si ca sa ne intoarcem la Sparti, nu prea am avut ocazia sa il vizitam ziua fiind mai mult plecati, dar atat cat am vizitat, mi-au placut foarte mult strazile pline cu portocali care dadeau un farmec aparte locului. Fiind si perioada sarbatorilor chiar ziceai ca sunt globulete atarnate in copaci. Pentru ca erau efectiv plini de portocale. Seara luam strazile si bulevardele la picior si bineintelees noi fetele, magazinele.

Am fost cazati la hotelul Dioscouri si mancam mereu la restaurantul Dithnes.( Voi scrie despre ele intr-un alt ecou. ).

Deci Sparti e un orasel linistit, cu oameni binevoitori si zambitori, curat si ingrijit cu o frumoasa priveliste spre munti.

Trimis de ancutza26 in 14.01.17 22:22:22
Validat / Publicat: 14.01.17 22:54:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2155 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ancutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Drumul dinspre Kalamata catre Sparti

Ioan Raita
[14.01.17 23:13:07]

Sunt convis că a fost un sejur frumos. Anul trecut am fost pentru cinci zile la Athena. De acolo am făcut o excursie de o zi în peloponez. Este superb. Am vizitat multe locuri istorice și am oprit pe unul din podurile peste Istmul Corinth

pentru poze.

Mi-a plăcut mult P 02. La Kalamata, ka la noi cu chioșcuri.

[14.01.17 23:21:56]

@Ioan Raita: A fost foarte frumos. Zona e superba, de fapt toata Grecia este. Am vazut atat de multe intr-un timp scurt ca la un moment dat imi notam ca aveam impresia ca uit informatiile. Multumesc de aprecieri.

[14.01.17 23:23:03]

Articolul este selectat ca fiind "de interes turistic crescut" (dintr-o destinaţie inedită sau de la care nu avem impresii recente).

Beneficiază în consecinţă de un spor de punctaj la voturile FB/FU şi B/U (eventualele voturi exprimate anterior selecţiei au fost «convertite» în unele de 1300 PMA, respectiv 600 PMA)

[15.01.17 08:20:10]

@webmaster: Multumesc.

[15.01.17 08:56:56]

Mutat în rubrica "Descoperă Sparti = vechea Sparta, SPARTI" (nou-creată pe sait)

xpac
[15.01.17 11:51:07]

Felicitari pentru articol! Am redescoperit locuri prin care am trecut, am stat si de care sunt indragostit iremediabil-peloponezul!

[15.01.17 12:16:52]

@webmaster: Te rog cum pot modifica la poza 09, ca am gresit, floricica nu e zambila? Ms

[15.01.17 12:50:11]

@ancutza26: Sub P09 (dealtfel sub fiecare poză, cât şi sub articol/ecoui) observă te rog un link, scris cu roşu,: "Sesizează eventuale probl. la poză"

Click pe acel link; acolo ne indici ce doreşti a fi modificat -- mai departe ne ocupăm noi

[16.01.17 12:16:36]

@ancutza26: Foarte dragut acest articol mai ales prin diversitatea lui. In Decembrie am vazut astfel si portocali plini cu fructe, si zapada peste frunzele ramase din toamna dar si narcise inflorite.

Trecusem de poza insa imi ramasese in minte cuvantul zambila, asa ca am revenit si am sesizat sprte modificare acest lucru, sper sa nu te deranjeze, am vazut apoi ca ai pus si tu intrebarea cm poti modifica.

Mi-a facut mare placere aceasta lectura, astfel incat felicitari, votat cu mare drag.

[17.01.17 19:09:34]

@xpac: Asa e, minunate locuri. te indragostesti de ele si iti doresti sa revii.

[17.01.17 19:38:13]

@mishu: Multumesc mult de aprecieri, de vot si de modificare.

calatorul
[09.07.17 20:43:49]

@ancutza26: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru frumoasele poze insotitoare. Este o zona pe care inca nu am vazut/o din Grecia dar mi se pare ca merita toata atentia. Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca petrecuta. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

ancutza26, calatorul, Ioan Raita, mishu, xpac
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sparti = vechea Sparta: