ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2017
ÎNSCRIS: 05.07.15
JAN-2017

Doreai un castel cu 1 forint? Castelul Almásy din Gyula

Doreai un castel cu 1 forint? Castelul Almásy din Gyula

Acum vreo 7 ani, la început de 2010, mi-a atras atenția un anunț ce suna cel puțin interesant: Castelul din Gyula de vânzare cu prețul de 1 forint. Dacă socotiți că 100 HUF = 1.5 lei, prețul era derizoriu, dar condiția majoră era ca persoana interesată să fie milionar în euro și să investească cel puțin un milion în renovarea clădirii.

Castelul, odată aflat în posesia contelui Almásy (dacă vi se pare cunoscut numele, nu greșiți... apare în Pacientul englez, premiat cu 9 Oscaruri).

... Ei, ce s-a întâmplat cu anunțul și cu ofertanții (dacă au existat), presa nu ne-a mai ținut la curent, cert e că, un an mai târziu, în 2011, Primăria a preluat Castelul și l-a restaurat.

Foarte accesibil, situat chiar lângă Băile termale (de fapt băile au fost construite pe domeniul castelului) și vizavi de Cetatea din Gyula, castelul merită vizitat.

Prețurile diferă în funcție de ce doriți să vedeți: 2200 HUF pentru adulți (2000 pt grup organizat de minim 15 persoane, 1100 preț redus pentru copii, părinți cu 2 sau mai mulți copii sau localnici), supliment 300 HUf pt vizitarea turnului sau un bilet 4 în 1 la 3200 HUF ce cuprinde castelul (expoziție permanentă se numește), expozițiile temporare, turnul, dar și cetatea din Gyula.

Amenajare. După cum vă spuneam, castelul a fost renovat și, cu ajutorul tehnologiei moderne, ne duce în lumea acelor vremuri. Din parcul castelului privirea îți este atrasă de umbrele servitorilor care se ivesc la ferestre...

Intrarea se face prin lateral (calea de acces a personalului de odinioară) și încă de la început ești introdus în lumea secolelor XVIII-XIX prin panouri mari, electronice, care îți permit să faci cunoștință cu personalul de la castel, aflând fiecare cu ce se ocupau: administratorul, preotul de curte, intendentul, valetul, bucătarul, camerista, spălătoreasa de vase, guvernanta...

Și aici paradoxul, înconjurați de tehnică modernă, monitoare și ecrane tactile, proiectoare de holograme, pupitre și difuzoare, totuși reușim o întoarcere în timp: ne familiarizăm cu programul zilnic al familiei nobiliare şi al servitorilor lor, sarcinile angajaților, obiceiurile vestimentare și culinare, funcţiile unor încăperi ale castelului, tehnica de încălzire şi iluminare din trecut...

Deși la intrare am fost sceptică, m-a uimit castelul, modul de a reuși, cu ajutorul tehnicii moderne, să mă ducă napoi în timp... Nu au ei obiecte vechi de valoare patrimonială (cum avem noi la Bran sau Peleș), dar cu ingeniozitate și ambiție au reușit...

Poți să rămâi să savurezi o băutură la Cafenea sau să vizitezi și Magazinul de Suveniruri...

Era să uit: m-am jucat cu o aplicație IT care mi-a permis să mă îmbrac cu câteva ținute ale epocii..

Pozele sunt mai mult decât relevante, așa că le las să spună povestea de la Castel. eu urmând să vă înșir câte ceva din istoricul locurilor, informații preluate de pe pliantul în limba română primit la intrare și de pe panourile informative din castel.

Scurt istoric. După retragerea trupelor turcești din zonă, baronul austriac Harrucken a intrat în posesia a două treimi din județ, printr-o donație făcută de regele maghiar Carol. Baronul a construit prima parte a castelului în 1722-1740, iar urmașii săi au continuat construcția, dezvoltând aripile laterale și adăugând un etaj castelului.

La finalul secolului al XVIII-lea, clădirea trece printr-un incendiu, partea centrală fiind distrusă complet. Castelul a trecut în posesia familiei Wenckheim și la începutul noului secol, trece din nou printr-un incendiu. Noii proprietari restaurează castelul, realizând arhitectura cu care ne întâlnim și astăzi, adăugându-se și elemente de stil baroc.

În 1888, castelul a devenit proprietatea cuplului Almásy-Wenckheim, care fac modificări în interiorul clădirii, adăugând un hol lung de-a lungul întregii clădiri.

Pe timpul primului război mondial, familia Almásy s-a mutat la

În anul 1940 moştenitorii familiei Almásy au oferit spre vânzare castelul atât Comisiei Naţionale a Monumentelor cât oraşului Gyula, dar nu a fost cumpărat, așa că a urmat închiderea castelului și lăsarea lui în paragină, fiind jefuit de-a lungul anilor, mobilierul fiind luat, se pare, de către soldații ruși din zonă.

În 1944 aici au fost mutați pacienți cu boli mintale, după care a devenit lăcașul unei case de corecție, mai apoi a unei școli de meserii şi unui liceu.

Începând cu anul 1959, o parte importantă a parcului castelului a fost dezvoltat treptat în Băi Termale.

Începând cu anii 1990 clădirea a fost evacuată treptat. Reabilitarea parţială a clădirii anexe de la parter a fost finalizată în anul 2004.

În 2011, Consiliul oraşului Gyula a preluat gestionarea castelului și l-a renovat cu fonduri UE.

Pentru cei ce doresc un tur virtual sau să afle mai multe detalii pot accesa gyulaikastely.hu/indexen.html.

Trimis de Cdia in 14.01.17 10:17:39
Validat / Publicat: 14.01.17 14:12:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2701 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cdia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Asa esti intampinat...

Radu Tudoran
[14.01.17 17:47:57]

Eu vizitez castele oriunde le gasesc Mai si scriu despre ele. Asa ca mi s-a parut foarte interesant review-ul tau despre un castel mai din apropiere. Cetatea este si ea deschisa vizitarii?

CdiaAUTOR REVIEW
[14.01.17 20:45:13]

@Radu Tudoran: Da, este deschisa. Tinand cont ca noi am mers exclusiv pt bai si am hotarat pe loc sa ne mai cultivam, am lasat-o pentru alta data, cand vom merge iar la bai...

Radu Tudoran
[15.01.17 01:20:04]

@Cdia: Mie imi vine cam greu sa merg la bai acolo. Pana traversez Romania cu masina ajung la Baden-Baden cu avionul

Dan&Ema
[15.01.17 13:07:14]

@Cdia:

Interesanta ideea asta de a vinde un castel la un pret modic, formal, cu conditia ca si cumparatorul sa il renoveze si sa il puna in circuitul turistic. Ar merge apliacat si pe la noi o asemenea initiativa. Nu stiu ce efect ar avea, ca noi nu am folosit nici banii europeni avuti la dispozitie, dar mie imi place ideea.

Felicitari pentru articol!

[16.01.17 11:46:11]

@Cdia: Un articol foarte interesant si cred ca mi-ar fi placut si mie sa vad acel loc, asta inseamna ca daca voi avea drum prin zona sigur voi face o vizita. Iar tehnica moderna are rolul de a ne arata trecutul prin viitor. Suntem destul de ancorati in present si cu ochii spre viitor, astfel incat aceste combinatii ni se par mult mai atractive.

La un moment dat ai o scapare insa si am sa te rog sa o completezi ca sa nu raman in ceata

Pe timpul primului război mondial, familia Almásy s-a mutat la

Felicitari, votat cu mare placere.

CdiaAUTOR REVIEW
[16.01.17 20:03:04]