ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2017
ÎNSCRIS: 03.02.10
DEC-2016

la PMM* = 2028 MDL

Excelent

La sugestia unui grup de prieteni, am ales sa petrecem Revelionul 2017 la Chisinau. Mai fusesem in capitala Basarabiei de cateva ori, stiam cam ce si cum e pe acolo. Restaurantul ales a fost https://www.facebook.com/hotelcodru/. Link-ul pe care vi-l sugerez are cateva zeci de fotografii cu petrecerea la care am participat si noi.

Dar despre asta, in alta postare, acum sa revenim la hotel.

Bristol Central Park este situat, asa cum reiese si din denumirea lui, peste drum de Parcul Central din Chisinau, la 200 m de Arcul de Triumf, Catedrala Mitropolitana si Palatul Parlamentului. Fata in fata cu hotelul este hotelul de 5 * Radisson Blu Leogrand.

Accesul la hotel se face destul de simplu, din bulevardul principal, imediat cum se termina parcul se face la stanga pe o strada cu sens unic. Dupa cca 100 m, pe partea dreapta se vede hotelul care de fapt este parte a complexului comercial Sun City https://www.facebook.com/pages/Sun-City/199460656745644

Acest complex include un mall, cu magazine diverse, un Fourchette si un restaurant Andy; s Pizza.

Accesul in hotel se face pietonal din strada principala, deoarece accesul in parcarea subterana se face ocolind hotelul, se trece pe langa hotelul Jazz 4*, si se intra coborand o rampa. Din parcare accesull in hotel se face fie cu liftul, fie pe jos.

Noi am avut 4 camere rezervate, 2 duble de lux si 2 duble normale. Diferenta a fost de suprafata, 10 mp in plus la dubla de lux fata de dubla normala. Dublele de lux au fost luate de cele 2 familii cu copilasi.

Camerele oricum sunt generoase ca suprafata, dotate la standard de 4*. De fapt, din fotografii veti intelege de ce spun asta.

Referitor la pret. Noi cand ne deplasam la Chisinau stam la Jumbo 4*, unde, avand un mic istoric, avem negociat un pret de 50 euro/noapte dubla cu demipensiune inclusa rspectiv 60 euro/nigth pt suita.

Demipensiunea este alcatuita din mic dejun bufet suedez si inca o masa pe care poti sa o servesti oricand pe parcursul zilei. 3 feluri de salata la alegere, 3 feluri principale cu carne, desert 2 feluri la alegere, apa, suc, cafea, 1 pahar de vin.

Pentru Revelion am rezervat la Jumbo 4 camere pt 3 nopti 30 dec -2 ian 2017 din 10 decembrie cu confirmare pe e-mail.

In data de 27 decembrie am fost sunati de la receptie si ne-au intrebat daca nu dorim sa fim cazati la Bristol Central Park deoarece ei au un grup de asiatici care vor sa stea impreuna si sunt mai multi decat au rezervat.

Am intrebat daca vom avea aceleasi conditii, rspectiv 50 euro/nigth, au spus, asa ca si noi am spus da. Ne-au explicat ca cele 2 hoteluri apartin aceleiasi firme/ patron, asa ca nu vor fi probleme. Pentru a nu avea surprize, am sunat la Bristol pt confirmare si linistire. Cei de aici ne-au confirmat 4 camere, etajul 8, una langa alta.

Am ajuns la Chisinau pe la ora 14, cazarea s-a facut imediat, camerele excelente, vederea de la etajul 8 asupra Chisinaului, mai ales cand este senin, este extraordinara. Cuaratenia s-a facut prompt si fara tips-uri, pe data de 1 ianuarie au venit la 6 seara pentru a nu deranja dupa petrecerea de Anul Nou. Cameristele au schimbat tot ce era de schimbat, cosmetice, prosoape, sticla cu apa, ceaiurile si plicurile cu ness consumate.

Micul dejun bufet suedez cu ff multe branzeturi, legume, fructe, omlete, ochiuri, salam uscat, bacon prajit, terci de ovaz, clatite, nugetts de pui, papanasi, orez cu lapte, samd. Cafeau se face pe loc de catre barman, ceaiurile la fel. Culmea a fost pe 1 dimineata cand am coborat pe la 10,30 a. m., inca cu "ramasite" de la petrecerea de Revelion. Am comandat o cafea si m-am asezat la o masa. Chelnerita a venit cu o sticla de sampanie si m-a intrebat daca nu doresc sa servesc o cupa in cinstea noului an. Am ramas masca, ea a mai intrebat odata, am spus multumesc si... Dupa 1/2 de ora, plecam in camera cu micul dejun pt mine si sotie (care inca mai dormea), pe un carucior de servit, cu tavi cu capac, deh romantic: :)). Ma rog, sampania m-a ajutat sa-mi continui somnul pana la 5 dupa-amiaza: :)).

In cei 50 euro/nigth aveam inclusa demipensiunea. Deci pe langa micul de jun, mai aveti o masa care se serveste in pub-ul hotelului, masa care consta in 4 feluri de sala la alegere, 4 feluri principale cu carne, 4 deserturi la alegere, apa, suc, 1 pahar de vin, cca 200 ml, la alegere. Portiile sunt generoase, daca nu esti fkamand, te saturi numai cu salata si desertul.

La fel ca si la micul dejun, cina se poate servi in camera, aici e bine sa ai ceva pregatit pt chelner, nu prea par incantati, sau sa o iei la pachet.

Hotelul dispune si de o sala de fitness, micuta, dar bine echipata situata pe aceleasi nivel cu restaurantul si pub-ul, respectiv etajul 5.

Una peste alta, a fost mini-vacanta reusita, mai ales ca am vizitat Cramele Milestii Mici (la Cricova am fost iun iulie 2016), in seara de 30 decembrie am avut bilete rezervate pe net la Gala de Revelion 2017 a Teatrului de opera si Balet Maria Biesu din Chisinau, petrecerea de Revelion la Hotel Codru, seara de Sf Vasile la restaurantul " La Taifas " (voi reveni cu impresii din toate celelalte locatii.

In concluzie, recomand cu caldura Bristol Central Park si Chisinaul, in general, deoarece ew un oras care merita vazut.

Trimis de andutu in 14.01.17 07:32:08
Validat / Publicat: 14.01.17 08:04:32

VIZUALIZĂRI: 2430 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andutu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera dubla
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 2028.00 MDL pe cameră

[14.01.17 08:03:02]

Bună, chiar excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "[Bristol Central Park Hotel, CHIŞINĂU" (nou-creată pe sait)

andutuAUTOR REVIEW
    [14.01.17 08:32:30]

@webmasterX: este fata in fata cu Servicii de Paza, pe aceiasi strada cu Radisson Blu Leogrand, deci trb mutat cursorul. Multumesc!

[16.01.17 11:29:53]

@andutu: O recomandare foarte buna si o destinatie la care gandesc de ceva vreme, insa in care din pacate nu am reusit sa ajung inca (sotul da, chiar de 2 sau 3 ori si i-a placut).

Foarte bun pretul negociat acolo si o surpriza foarte placuta hotelul.

O intrebare insa, in poza P06 in coltul din stanga se vede cumva o scrumiera (tipul acela in care apesi pe buton ca sa dai drumul la scrum in interior)? Sa inteleg ca se fumeaza in camera? Nu ca as fi fumatoare insa deja mi se pare ciudat sa mai vad hoteluri in care sa se fumeze in camera.

Felicitari insa pentru alegerea facuta si mai astept povesti ca asa ai promis la inceputul articolului, votat cu placere.

andutuAUTOR REVIEW
    [16.01.17 17:45:38]

@mishu: Multumesc pt aprecieri. Intradevar, exista scrumiere in camere, am vazut si la prietenii nostrii, dupa cum exista si un tirbuson, statie de calcat (masa de calcat + fier de calcat), limba pt pantofi, burete cu silicon incolor pt pantofi, . Saltele, pernele si paturile sunt infasate in bumbac alb satinat, etc. Totul este ok.

andutu, mishu

• pagină generată în 0.039031982421875 sec