ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2008
ÎNSCRIS: 16.07.08
JUN-2008

Barcelo Flamingo un hotel frumos, insa la care trebuie sa ai rabdare cu personalul

Recomand acest Hotel din Playa del Palma, insa NU cu excursie prin agentie! Mallorca este o statiune pentru nemti, asa cum Ibiza este pentru englezi. Sunt putin care cunosc engleza, iar daca nu cunosti spaniola sau germana este putin mai dificil, deoarece spaniolii au tendinta sa zica ca au inceteles chiar dc nu e asa. Insa insula este foarte frumoasa si daca stii la ce sa te astept te poti bucura din plin de ea.

Pozitionarea hotelului este excelenta, in zona centrala a statiunii, langa Balneario 6 (un fel de bufet deschis pe timpul zilei unde poti servi bauturi si snaks-uri pe plaja). Aeroportul din Palma este aproape, la 6 km si exista autobuze directe (statia Playa Golf care este hotelul de langa Flamingo; pentru directia cealalta spre Palma, statia se numeste Riu San Francisco).

O sa prezint hotelul, pentru ca acesta este scopul siteului, iar apoi peripetiile noastre datorita aranjamentelor "specialistului" in Mallorca de la Carpe Diem.

Trecem peste overbooking-ul facut de hotel pentru prima zi deoarece era Euro 2008. Prima noapte am fost cazati la Playa Golf hotel, tot de 4*, unde ne-am simtit bine.

Flamingo este un hotel frumos, nu de curand renovat, dar care arata foarte bine. Primul lucru care te incanta sau frapeaza este cada din mijlocul camerei cu pereti de sticla. Intre cada si paturi este un perete de sticla, pe care insa il poti acoperi cu o jaluzea daca esti timid. Toaleta are usa separata, bideu si posibilitatea intinderii unei sarme discrete pentru uscat costumele de baie.

Paturile au saltele moi, confortabile, insa paturile sunt asemeni celor de campanie, surprinzator pt conditii de 4*, insa nu e deranjant. Televizorul are posturi in spaniola si germana, CNN in engleza.

NU stiu daca din amabilitate sau ca recompensa ca am dormit in alta parte, cand am ajuns in camera ne asteptau bomboane de ciocolata intr-o fructiera si o sticla de Cava(sampanie spniola) pentru prietenii nostrii si o carafa de Sangria pentru noi (mie nu imi place vinul sec si cand ne-au zis la receptie cu ce ne intampina am cerut Sangria). Aceasta a fost singura "amabilitate" din partea receptionierilor.

Zic asa deoarece nu au fost instare sa ne ajute in niciun fel. NU ne-au spus unde este sau cu ce putem ajunce la Aqualand(desi era la 10 min de noi si care a fost o mare dezamarire pentru cei 20 euro trebui asa stai la o coada de 20-30 persoane la fiecare topogan cu soarele pe tine), nu au vrut sa ne spuna care sunt zonele frumoase ale insulei. In ziua placarii am gasit intr-ul raft de la receptie un dosar complat cu toate informatiile necesare in ROMANA lasat de cei de la Marshall.

Am o avut si o situatie neplacuta, in prima zi de stal in hotel. La 12 noaptea am constatat ca unul din paturi nu era schimbat de la cei de dinaintea noaastra. Am coborat la receptie si in 10 min ni s-au adus cearceafuri noi, cu scuza ca cei de dinaintea noastra au plecat tarziu si s-au grabit la curatarea camerei. In rest, in ceea ce proiveste curatenia nu am ce comenta. Zilnic se spala baia, se schimbau prosoapele la cerere, se inlocuiau sticlutele de gel de dus folosite. Asternuturile se schimbat la 2-3 zile.

Camere a fost la etajul 1, si in loc de priveliste spre mare am avut una spre terasa de deasupra salii de mese. Nu ne-a deranjat deoarece nu am stat prea mult in camera, iar de la piscina privelistea spre mare era superba. In camera aveau minibar, dar care datorita Sangriei cu care ne-au intampinat a ramas gol. Desi seiful ne-au spus de la receptie ca e gratuit( desi peste tot scrie ca e contracost) nu functiona, dar nici noi nu am fost interesati sa il folosim. Scurgerea la bada era infundata, apa scurgandu-se greu. I-am atentionat, au zis ca trimit pe cineva, dar nu a venit nimeni. Cealalta camera nu a avut problema asta.

Am fost in regim demipensiune. Aveai de unde alege, insa am dus lipsa legumelor proastepe pentru salate. Aveau doar rosii(de obicei portocalii spre verzi ca in toata spania), ardei si din cand in cand salata verde. La micul dejun se serveau cafea, lapte, ceai, apa, insa seara bautura era contracost chiar dc are apa sau alcool. Somon, calmari, scoici, peste, creveti, pui si carne de porc erau preparate in diferite moduri. Fructele nu au lipsit, la fel ca dulciurile si inghetata. Seara puteam alege din 2 tipuri de supa. Dimineata micul dejun outea fi luat pe terasa de la piscina :)

Hotelul mai avea internet contracost 1euro 10min, si o zona de jocuri cu sah si biliard(1 euro jocul). Sala de fitness consta in 2 benzi de alergat, dar cine vine aici pt fitness.Hidromasaj si sauna se face intr-o cabina de dus specializata. In hol sunt multe canapele, un televizor LCD.

Piscina a fost de vis. Apa de un albastru frumos poate si din causa gresiei, un palmier cochet si seslong cu masuta si umbreluta. Pe plaja seslongul era contracost, iar apa limpede si curata pana pe la 2pm.

Revenind la agentia Carpe Diem si la ideea de a merge pe cont propriu. Charterul, care de fapt a fost al J'info tours, a avut escala la intors in Girona, lucru pe care noi nu il stiam. Asa zborul s-a prelungit cu vreo 3 ore. Un zbor pe o cursa regulata poate fi mai rapid si mai ieftin luat din timp . Transferul trebuia facut de o firma Adramar, al carui reprezentant nu a fost de gasit in aeroport. Am mers la hotel cu un autocar Adramar, care insa nu ne avea pe lista. La intoarcere ne-au luat cei de la J'info tours, care se pare ca au uitat de noi la dus. O calatorie cu misjoacele de transport publice e in jur de 1.10 euro, poate 2 catre aeroport.

Recomand Mallorca, deoarece e o insula frumoasa in care ai ce sa vezi, te poti relaxa, dar si distra. Noi am inchiriat o zi un seat leon, cu care am ajuns pana in nord la Fromentor unde privelistea e deosebita si pana in est la Manacor, fabrica de perle (unde bijuteriile sunt inexplicabil de scumpe, dar Majorica se pare ca este singura fabrica cu atestat de "perle de Mallorca". noua ni s-au parut ca sunt la fel ca la celelelte, dar nu suntem specialisti :D )

Trimis de casper19 in 16.07.08 06:58:13

VIZUALIZĂRI: 2547 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (casper19); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina, terasa si in dreapta hotelul Flamingo

laura81
[10.04.11 11:06:13]

buna as dori sa stiu de galagia din mallorca pe care o spune toata lumea se aude la hotel nopatea muzica de la cluburi? sau se poate sta seara cu geamul deschis? iar pe plaja e mizerie, sau e curata sunt tineri care beau si ziua si e galagios?

mentionez ca pana acuma am fost numai in grecia si sunt asa de obisnuita cu linistea si atmosfera placuta de acolo

Marian Preda
[10.04.11 16:53:36]

Laura,

Citeste si rw... despre hotel Bahamas, deoarece inteleg ca doresti sa-ti petreci sejurul in statiunea Arenal!!

Concluziile le tragi tu, pentru ca acolo ai destule detalii, dar... pentru alte nelamuriri o sa-ti stau la dispozitie!

Vacanta placuta in Mallorca si sa ai cea mai echilibrata alegere!

laura81, Marian Preda