ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2017
STATUS: APOLLO
OCT-2014
colegi

Hangzhou - West Lake - lacul de vest in tinutul de est

Daca saptamana trecuta localizam povestea intre Beijing si Shanghai, acum ne mutam mai la sud de Shanghai, la 180 km, in orasul Hangzhou. Sa nu va sperie distanta, cu trenurile de mare viteza aceasta distanta se parcurge in mai putin de o ora.

Sa va spun intai cate ceva despre orasul Hangzhou, provincia Zhejiang. Ei il considera un orasel, pentru noi este insa un oras mare cu cele 9 milioane de locuitori (cu suburbii), si noi am apucat sa-l vedem doar in treacat ca sa spunem asa. Despre cazare v-am povestit anul trecut aici vezi impresii. htm cand am povestit cat de mult m-a impresionat hotelul prim mesajul aparut pe ecranul TV la deschiderea acestuia (am pus acolo poza) si prin faptul ca a fost singurul hotel unde am gasit si teava de apa potabila (separat de cea obisnuita si intalnita si la celelalte hoteluri).

Va dati seama daca eram AFAiota adevarata cat as fi pozat, filmat peste tot pe unde am fost si credeti-ma multe ar fi meritat, chiar daca nu sunt atat de cunoscute.

Fiind weekend orasul era foarte animat si cum eram de la drum am mers mai intai sa mancam ceva si alegerea s-a oprit asupra lui Pizza Hut. Ei, acum nu fiti carcotasi, trebuia sa fie ceva rapid, ca altfel la mesele chinezesti te lungesti mult de tot (o sa spuneti: “Ca tu cu articolul tau”, dar stati usor). Nici aici nu a fost foarte usor, am primit un bon si rugati sa revenim dupa o jumatate de ora, asta ca sa nu stam in carca clientilor care mananca, asteptand sa se elibereze o masa. Am revenit dupa o jumatate de ora si in cateva minute ne-am ocupat masa. Un alt lucru interesant in aceste localuri (Pizza Hut) este ca pana comanzi si iti vine mancarea iti aduc pe masa un pahar cu apa (sau o carafa si pahare daca sunt mai multe persoane).

Ce mai este de remarcat este pretul practicat in astfel de restaurante si care mie mi s-a parut foarte mare. Pentru cea mai simpla exemplificare, o pizza mare (pentru 2 persoane), 2 pepsi si 2 prajituri - 150 lei. Exista si varianta mai ieftina pentru Pizza Hut, pizzeriile locale, insa nu prea ne permiteam sa riscam asa ca asta e, am platit pretul.

Acum deja multumiti (meniul are mici variatii fata de cel din Romania dar produsele sunt foarte bune) am pornit spre a cuceri nu vestul la care spera toata lumea, ci West Lake-ul din Hangzhou.

Nu pot sa nu fiu cinstita si sa nu recunosc ca aceasta era una dintre destinatiile dorite pentru o plimbare. Stiam ca avem o dupa-amiaza la dispozitie, asa ca era singurul lucru pe care il puteam face, avand in vedere ca eram deja dupa un drum de vreo doua ore iar a doua zi aveam un drum destul de lung de facut (tren cateva ore si masina vreo 2 ore).

Daca Baotu Spring Park despre care am povestit saptamana trecuta aici vezi impresii are ca subiect principal parcul, aici lacul este cel in jurul caruia se invarte povestea. V-am mai spus, chiar daca eram in interes de serviciu, tot am cautat ceva obiective prin zona, ca nu se stie niciodata iar West Lake figureaza pe pozitia fruntasa in Tripadvisor (adica 1 din 356 things to do).

Si asta nu este totul, din 2011 face parte si din patrimonial UNESCO in conformitate cu acest document fisier pdf unde puteti vedea cum a capatat acest statut, care au fost criteriile indeplinite.

Exista mai multe locuri prin care poti intra in acest mare parc si am fi putut sa ne plimbam ceva zile ca sa-l parcurgem asa cum trebuie, insa ne-am multumit si cu ce am vazut. Aici lumea iese la plimbare si nu numai, astfel incat pe langa tineri indragostiti care ies la plimbare prin parc, familii cu copii, intalnesti si mici grupuri organizate cu spectacole artistice, mai mult sau mai putin organizate (la nivel de amatori si cu voci la fel de mari amatori) insa veselia pe care o vezi pe chipurile lor este ceea ce ii face sa se adune acolo.

Aici aveti o mica mostra de intalnire artistica youtu.be/29oAnefozZs

Noi am parcurs insa doar o mica portiune din acest parc caruia puteti sa-i dedicati linistiti o zi. Tanarul care ne-a insotit in plimbare si cu care ne intorsesem din Taizhou unde avusesem auditul (un tanar minunat, cu vaste cunostinte in multe domenii si foarte istet) ne-a spus ca daca incercam sa ocolim lacul la pas, fara sa ne abatem din drum ne iau cam 5 ore, asa ca din acest motiv spun ca am vazut doar o bucatica.

Exista la un moment dat si niste asa zise “scurtaturi” care sunt niste drumuri pietruite. Foarte interesant aici plimbarile care puteau fi facute pe lac fie cu ambarcatiuni de mai multe persoane si care aveau aerul unor pagode plutitoare, fie puteau fi inchiriate ambarcatiuni (fara motor) individuale cu sau fara “sofer” ca nu stiu cum sa-i spun, barcagiu nu prea suna bine.

Puteai face astfel ocolul lacului dar puteai sa te si opresti pe cele 2 insulite aflate in mijlocul lacului.

Zona ofera tot felul de temple, pagode si alte locuri interesante de vazut, dar printre toate acestea pot spune ca m-a impresionat spectacolul de muzica si jeturi de apa dansand. Aici voi posta cateva filmulete, deoarece acest spectacol este chiar foarte frumos, binenteles nu este pe ritmuri europene ci pe ritmuri asiatice, insa mie mi s-a parut foarte interesant, iar melodia de final foarte bine aleasa.

Aceste fantani formeaza un arc de cerc pe o lungime de mai mult de 100 metri iar spectacolul este unul foarte apreciat de toti cei care se afla acolo, localnici sau turisti.

Foarte multa lume se opreste sa admire acest spectacol si ca sa ramanem putin aici, acest spectacol se desfasoara de cateva ori pe parcursul zilei si este (normal) gratuit pentru toata lumea, insa seara este prezentat un spectacol pe apa, spectacol care insa costa si sunt asigurate locuri pentru spectatori. Mai jos am atasat cateva filmulete scurte cu acest minunat spectacol.

youtu.be/dZ_JveFFPoQ

youtu.be/jci9bQYkDcg

youtu.be/7c-vMk0Dmz0

youtu.be/w7T6TAfvQFY

youtu.be/wxlo3ojf3s8 aici se vad spre final colega mea precum si “ghidul” nostru.

Si in acest parc gasesti o multime de statui/ grupuri statuare care sunt apreciate de toata lumea (copii mai ales adora sa-si faca poze).

Daca vi se face foame, sete sau vreti diverse suveniruri, exista prin parc chioscuri care va ofera aceste articole pentru achizitie.

Noi la un moment dat am parasit zona lacului spre a ne indrepta spre unul dintre dealurile din zona, aici toata zona este impanzita cu istorie, gasesti tot felul de pagode, temple sau pur si simplu putem spune istorie dar si natura asta pentru ca din varful dealului ai o priveliste minunata asupra lacului.

Am citit undeva (nu am retinut) ca aici au fost surprinse niste minunate apusuri de soare care intr-un top anual international au fost printre primele 10.

Dar timpul trecea (normal in defavoarea noastra) si am incercat sa parcurgem drumul inapoi (incercand sa luam o masina, lucru dovedit imposibil o buna bucata de vreme) astfel incat intr-un final glorios am ajuns si la piata de noapte.

Piata de noapte – o zona tipic chinezeasca, cu tarabe de tot felul (am achizitionat si de aici diverse suveniruri), esarfe de matase, dar si caciuli, genti asa zis “originale” precum si multe alte produse de provenienta indoielnica (multe electronice), o statuie aurie a lui Budha langa care lumea isi facea poze, o multime de mici tarabe cu mancare (de la felul principal pana la deserturi). Aici pot spune ca a fost singura data cand am mancat ceva pe strada (doar pentru motivul ca fiind in interes de serviciu si mutandu-ne aproape zilnic nu ne permiteam nici un pas gresit) si nu pot spune ca am mancat cine stie ce (ati fi vrut voi, stiu asta ), am mancat doar un fel de pasta de zahar cu alune (daca vedeti urmatorul material veti vedea despre ce este vorba), care era adus sub forma de calup si lovit alternativ de 2 musculosi pana ce faceau o foaie din acest calup, foaie pe care mai apoi o taiau in bucatele mici pe care le vindeau la punga, dar aveau si la degustare. Si am mai poftit la o “frigaruie” cu fructe trecute prin zahar ars. youtu.be/K6uHaOiVJ6A

Ce am mai retinut dintre posibilitatile de distractie oferie de acest oras a fost patinoarul public, de dimensiuni olimpice situate intr-un Mall, deschis 365 (sau 366 zile) de la ora 10.30 si pana la 22.00. Tariful in timpul saptamanii este 50 RMB (~7-8 Euro, apoi faceti voi calculul) pana in ora 17.30 apoi 60 RMB. In weekend sunt sedinte de 2 ore 70 RMB. Pretul include inchirierea de patine (provenienta Canada), accesorii de protectie pentru coate, genunchi, incheietura mainii, cap. Gheata se reface la fiecare 2 ore si exista un medic in permanenta acolo.

Cam asta am vrut sa va povestesc despre China, in speranta ca astrele vor lua in considerare si poate se va ivi China in excursiile mele. Si ca sa fiu si mai sigura, mai pastrez o farama si pentru 2018, ca poate mi-am pus prea tarziu dorinta.

Trimis de mishu in 11.01.17 08:19:44
Validat / Publicat: 11.01.17 09:08:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA.

VIZUALIZĂRI: 1577 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Hangzhou - West Lake - aici am stat sa admiram spectacolul

[11.01.17 09:07:46]

Mutat în rubrica "Descoperă Hangzhou și împrejurimile, HANGZHOU" (nou-creată pe sait)

[11.01.17 09:19:58]

[11.01.17 09:21:01]

Articolul este selectat ca fiind "de interes turistic crescut" (dintr-o destinaţie inedită sau de la care nu avem impresii recente).

Beneficiază în consecinţă de un spor de punctaj la voturile FB/FU şi B/U (eventualele voturi exprimate anterior selecţiei au fost «convertite» în unele de 1300 PMA, respectiv 600 PMA)

[11.01.17 09:28:44]

@webmaster39: Este minunata multumesc foarte frumos.

[11.01.17 09:43:23]

@webmaster: Multumesc frumos

elviramvio
[11.01.17 10:29:36]

@mishu:

Super, te invidiez prieteneste. Mai tarziu vin sa vad pozele.

[11.01.17 11:05:30]

@elviramvio: De cate ori ma gandesc la ce am vazut acolo mi se face dor si retraiesc fiecare moment de acolo. Dimineata chiar ma uitam pe harta Chinei si refaceam cele 2 trasee din 2013 si 2014 si nu-mi era greu din moment ce eu m-am ocupat de traseu.

Si le dau din ce in ce mai multa dreptate lui@mprofeanu si @robert cu organizarea individuala a excursiilor.

O zi frumoasa sa ai, multumesc de vizita si aprecieri.

diana2015
[11.01.17 13:19:05]

@mishu: citit, votat, bucurat de lectura

Multumesc si astept si alte review-uri

[11.01.17 17:24:01]

@diana2015: Multumesc de lectura si aprecieri, ne mai auzim ????

mprofeanu
[12.01.17 19:58:15]

@mishu: Frumos acest review și bineînțeles frumoase poze!

Citindu-l mi-am amintit că am fost acolo făcându-mă să retrăiesc impresiile de atunci când mă plimbam pe aleile din jurul lacului așa cum te-ai plimbat și tu...

Hangzhou este un oraș deosebit așa cum este mare parte din China...

Regret că nu am văzut fântâna în toată frumusețea ei, fiind în reparație când am fost eu acolo.

[13.01.17 10:23:34]

@mprofeanu: Multumesc pentru vizita si aprecieri. Sa stii ca m-am gandit la tine cand am scris acest articol si la ce discutam noi acum un an ca poate fi vazut. Daca ar fi sa iei China la pas sunt multe locuri interesante de vazut si acestea doua despre care am povestit in cele doua articole acum la inceput de an arata atentia pe care ei o acorda celor mai mici detalii. Au un orgoliu al lor de a se lauda ca sa o spunem cinstit. Uneori este o lauda modesta alteori insa este ceva mai agresiva.

Luam insa ceea ce este frumos si apreciem asa cum merita.

O zi frumoasa in continuare.

diana2015, elviramvio, mishu, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Hangzhou și împrejurimile: