ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2017
ÎNSCRIS: 12.08.15
MAY-2016
single

Motoare si... ROCK!

De ceva vreme, in ultimul weekend al lunii mai se desfasoara langa Cluj-Napoca festivalul Bike Fest, festivalul motocicletelor, organizat de Transilvania Bikers. Actiunea are loc la campingul Eldorado, care este cam la 15 kilometri de Cluj-Napoca, inspre Oradea, pe E60, ... dupa ce iesi din localitatea Gilau, cam la 500 de metri pe partea dreapta, cum incepi sa urci un delusor (succesiunea localitatilor este Cluj-Floresti-Gilau). Amplasamentul este intr-un cadru natural foarte placut, platoul cu iarba si alei pietruite fiind inconjurat in toate partile de copaci, nu departe fiind si Somesul.

Derulez putin firul inapoi si mentionez ca prima data am fost in anul 2015 in acea locatie, festivalul fiind pigmentat cu concursuri, tombole, parada motocicletelor si mult rock! Pe langa asta, cei prezenti beneficiaza contra--cost de bere, multa bera, iarasi bere, mici, frigarui, carnati, tot felul de friptane... Asa ca m-am hotarat sa merg si eu sa vad ce o fi acolo. Festivalul fiind intins pe durata a 3 zile, vineri-sambata-duminica, vineri dupa servici am trecut pe acasa, am mancat ceva si... la autostop, spre Gilau. Dupa vreo 15 minute m-a luat un baiat cu masina cu numar de Alba, dar el, dupa Floresti, urca pe autostrada, asa ca m-a dus cam 3 sferturi din drum. Totusi, eram inainte de localitatea Gilau, care se vedea in zare, insa mai aveam o bucata buna de mers, destinatia mea fiind in capatul celalalt al localitatii. Asa ca din nou autostop, cam dupa 3 minute opreste langa mine masina gunoierilor din Gilau, si bronzatul de langa sofer ma intreaba daca merg la Gilau, ca ei doar pana acolo au traseu. Da, da, zic, la Gilau merg si eu, urc in cabina si sunt imbiat sa trag din pet-ul de bere Neumarkt al bronzatului. Ma eschivez, ajungem in centrul localitatii, unde ei o iau la stanga, eu o iau inainte, mai aveam ceva de mers, cam 1,5 kilometri, dar ce a fost greu a trecut! Ajung la festival, toate bune si frumoase, cei prezenti erau tolaniti pe iarba, cu bere in mana, altii mai la umbra copacilor pe niste bancute amenajate langa chioscurile care serveau mancare si bere, altii isi admirau reciproc motocicletele, iar muzica duduia! Nu o mai lungesc, am baut si eu niscai beri pe parcursul zilei/serii (concertele incpe de pe la ora 15:00 si tin pana dupa miezul noptii). Se termina concertele, incepe o ploaie marunta, se si racise afara, era totusi luna mai, apreciez ca erau 7-8 grade, hai sa ma duc acasa. Dar cu ce sa ma duc? Era trecut bine de miezul noptii, cu putina durere de cap dupa berile baute, putin obosit dupa atata stat in picioare langa scena si ascultat muzica, infrigurat... Nu am ce face, o iau la picior spre casa, aveam de mers cam 15 kilometri, asta insemna ca pe la 4 - 4,30 dimineata ajung acasa. Ies in drum si o iau de-a lungul drumului national, catre Cluj. Nu merg pe trotuar, ca din cand in cand, cand auzeam vuiet de motor, ma intorceam si dadeam cu mana, doar-doar o opri. In afara de niste claxoane de la un sofer de tir polonez si nepasare din partea celorlalti, ma resemnasem. Ajung in centru Gilaului, ma opresc sa trag o tigara, mai dau cu mana la vreo 2-3 masini, era totusi destul de redusa circulatia. M-am gandit: Cine sa ma ia? un necunoscut iti face cu mana in toiul noptii, slaba sansa. Asa ca dupa inca vreo 30 de minute de mers, aproape la iesirea din Gilau opreste langa mine un taxi cu numar de Cluj. Vii la Cluj zice soferul? Vin, dar nu am bani de taxi, zic eu, i-am tocat la festivalul moto. Ei, zice el, nu e nimic, si eu in Cluj merg si am fost si eu la festival, am mancat niste mici, iar acum stau pe traseu pana dimineata. Mare domn! M-a adus pana in fata scarii blocului si nici nu mi-a luat un ban. Cam atat cu aventura din 2015, in 2016 zic: Ia sa schimb placa, renunt la baut in favoarea confortului si merg cu masina.

Ajung acolo, locuri de parcare ioc, asa ca am lasat masina in afara campingului, pe marginea drumului national, langa alte vreo 100 de masini care erau parcate afara, de-o parte si de alta a soselei (am fost si vineri si sambata si a fost la fel de aglomerat). La intrare iau bilet (20 de lei, daca vroiai si bilet la tombola pentru marele premiu o motocicleta nou-nouta Yamaha era 30 de lei biletul, dar cum pe mine nu ma pasioneaza motoarele am platit doar 20 lei). Inauntru, muzica buna (au cantat Times of Need, Zero Tolerance, She-Wolf, Altar, CASH), acelasi decor cu persoane tolanite, altii sezand la taifas la o bere, altii admirand sau turand motoarele, ambianta placuta, distractie. Evident ca am stat pana la final in ambele zile...

Sunt si eu destul de zanatic, dar sunt unii mai dusi cu pluta ca mine (asta ca si consolare). am vazut tot felul de personaje, de la satean beat venit de la camp, la alt individ cu o haina de piele lunga maro, tip securist si casca de metal in cap pe care scria: Politia, la un nene in varsta pe care l-am numit "bunicul" rockerilor si motoristilor, altii cu casti cu coarne in cap, motociclisti veniti din toata tara, din Germania, Ungaria, ba chiar si o motocicleta din Slovacia. Atasez si pozele respective.

Seara de sambata s-a incheiat in mod placut fiind trase la tombola persoanele care au castigat un bax de apa minerala borsec la 1,5 litri, bax de bere, casca de motociclist, un schimb de ulei pentru motocicleta, lant si intinzator pentru distributie motocicleta, o verificare tehnica gratuita, costum de motociclist sau marele premiu o motocicleta Yamaha, apoi un concert de muzica si un numar de strip-tease. Deci, de toate pentru toti!

Ca sa va faceti o imagine mai buna a ceea ce se intampla anual la Gilau, pun si un link cu descriere si poze (unele poze au derulare automata pentru a surprinde cat mai multe imagini) motosuport.ro/povestea-bike-fest-2016

Voi spune prezent si in acest an la Eldorado-Gilau!

Trimis de Florin1963 in 10.01.17 23:33:25
Validat / Publicat: 11.01.17 08:48:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ.

VIZUALIZĂRI: 929 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Florin1963); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 "Bunicul" rockerilor si motociclistilor

[11.01.17 09:52:14]

@Florin1963: Recunosc cinstit ca nu ma pasioneaza muzica rock (decat ceva mai light) insa am fost curioasa sa vad acest articol si mai ales pozele cu personajele de care ai povestit aici.

M-a amuzat mai ales poza P06 in care tu pari din alt film, pai aia e tinuta de rocker? , ziceai ca esti un scolar cuminte aterizat si el pe acolo. Niste tinte, par valvoi .

Ai asistat si la marea tragere? ai vazut cine a castigat marele premiu?

Felicitari pentru articol, interesant, votat cu placere.

[11.01.17 10:43:30]

@mishu: Multumesc pentru felicitari!

Pe Facebook ai vazut ca am echipament adecvat (creasta multicolora), insa nu totdeauna o port la evenimente.

Cat despre extragerea castigatorului, da, am asistat insa in harmalaia de acolo nu am inteles cum il cheama, dar in linkul atasat (daca il citeai, acolo zice)... castigatorul este Attila Felhazi... Vrei sa te dea o tura?

[11.01.17 11:17:20]

@Florin1963:

Vrei sa te dea o tura?

No way, insa imi place sa vad reactia celui care castiga, nu numele era interesant, ci daca ai vazut bucuria persoanei care a castigat.

crismis
[11.01.17 17:36:04]

@Florin1963: Ha, ha! Mi-a placut aventura cu autostopul, mai ales la dus! Imi si imaginez faza cu nenea ala bronzat, cum te imbia el cu petul de bere!

[11.01.17 18:30:35]

@crismis:

krisstinna
[11.01.17 20:16:01]

@Florin1963: Săracul bunic, e burdușit cu bere . Iar omul cu haina din piele zici că e 14 din cărți .

Auzi, da unde ai dormit? Dar duș, toaletă? Întreb și eu gàngindu-mă că după atâta bere...

Eu cred că ai dormit in mașină. Greșesc?

Deci, în prima zi puteai să bei și tu câteva beri. Am văzut că aveai o sticlă cu apă în mână, ai fost tare cuminte!

[11.01.17 21:31:32]

@krisstinna: Toalete erau, de alea ecologice

Dusuri nu am cautat, asa cum am spus, in primul an am revenit acasa pe jos o bucata si apoi m-a luat taximetristul, iar in al 2-lea an, respectiv 2016 am fost cu masina si da, am fost cuminte, am baut doar apa. Noaptea, dupa terminarea concertelor am revnit acasa, cu masina (15 km), deci nu am dormit acolo.

Daca ma imbatam ca un porc, puteam dormi si pe acolo, pe iarba sau in vreun cort, iar de nu erau dusuri, era Somesul aproape )))

Mitica49
[12.01.17 18:21:01]

@Florin1963: Mi-a plăcut articolul tău. Sunt un iubitor al rock-ului (însă nu punk sau unele trupe de metale grele sau rock progresiv) și ca atare l-am citit cap-coadă pe nerăsuflate (cred că e primul articol de acest gen pe care-l citesc pe AFA).

Pe de altă parte geaba ai echipament rock acasă dacă-l lași în dulap când te duci la un astfel de festival (vorba lui Mishu - parcă erai rătăcit p-acolo). Lăsând gluma la o parte am dat votul cu plăcere.

[13.01.17 21:34:08]

@Mitica49: Multumesc!

crismis, Florin1963, mishu, Mitica49
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, alte evenimente temporare: