ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2017
ÎNSCRIS: 10.01.17
DEC-2016

Foarte nemulțumit

Indrumar turistic: 'Cum sa-ti ratezi sarbatorile'!

Eu si sotul am facut Craciunul 2016 si Revelionul 2017 la aceasta pensiune. Prietenii mei au inchiriat toata pensiunea pentru 10 nopti si au platit avans inca din luna august 2016. Initial s-a stabilit cu propietareasa sa ne dea 2 mese pe zi si cinele festive de Craciun si Revelion. Doamna Anastasia parea foarte amabila, a zis ca ne asteapta cu bunatati, ca taie un porc pentru noi, ca ne face piftie, salata boeuf si alte bunatati.

In 23 decembrie am ajuns la pensiune si am fost asteptati cu pomana porcului, cartabos si toba si jumari care au fost bune, ne-au placut, dar din pacate astea au fost cam sigurele bunatati oferite de gazda. Dupa ce am achitat diferenta de bani si s-a vazut cu baii in mana, gazda s-a schimbat total. Una ne intelesesem si ne promisese si alta facea. Contrar celor discutate cu dumneaei in sensul ca stabilisem sa ne intrebe de cu seara ce sa ne gateasca a doua zi, ea ne-a adus la micul dejun ce a crezut de cuviinta: multe jumari, si resturi de mezeluri care ramasesera pe platou de cu o zi inainte, desigur acestea fiind deja uscate. Nu tu o branza, nu tu un lapte, nu tu un ou... nimic. Majoritatea celor din grup au avut mancare adusa de acasa (cascaval, chiftelute, snitele, sunculita, salam, etc) si au pus pe masa oamenii ca sa mancam fiindca gazda nu ne oferea un mic dejun diversificat.

In fine... mai pe seara am primit o ciorba de oase afumate care era cam zeama chioara... eu personal nu am mancat si din nou platou cu... raciturile "traditionale"... jumari la greu, ceva slaninuta si chiftele, cascaval, mezeluri puse de la noi, deci ea ne facea platouri cu mancarea noastra. Cam asta a fost programul cu mancarea toata perioada cat am stat acolo. Dupa cateva zile am intrebat daca nu are si altceva la mic dejun si a zis ca "e de toate" si ca nu pune la masa ca si asa nu s-a mancat ce a fost. Ne-a zis ca daca vrem ceva anume sa cerem. I-am zis ca nu putem manca in fiercare zi grasimile alea ce ne dadea si jumari la greu explicandu-i ca ne imbolnavim stomacul si ficatul. Nu i-a convenit si a adus niste salam dar si ala era deja uscat si a fiert niste crenvusti pentru sotul meu dar erau de culoare vanata... desigur ca nu am mancat asa ceva. A vazut ca nu mancam si se uita urat la noi, iar eu am intrebat de ce au crenvustii culoarea aceea. Ea a zis ca asa sunt ei dar ca sunt proaspeti, foarte buni, ... A doua zi dimineata a facut niste oua fierte, plus desigur celebrele jumari, resturi de toba grasa si niste branza. Cat am stat acolo nu a facut macar odata o omleta sau oua ochiuri, nu a dat o cana de lapte, iar cand un prierten i-a cerut lapte pentru fetita a zis ca nu are dar ca se duce la un vecin sa ceara. E incredibil sa nu dai un lapte proaspat, o branza buna, o omleta... in conditiile in care acolo e tara branzei si a laptelui.

In ajunul Craciunului ne-a dat sarmale, Eu am mancat 2 si mi-au venit pe gat fiindca toata carnea pe care o gatea inclusiv cea din sarmale era afumata, iar noi nu suntem obisnuiti cu asa ceva. A zis ca asa se gateste la ei... si am suferit 10 zile cat am stat ca tot ce a gatit a fost cu carne afumata de m-am si stricat la stomac. Ca sa nu mai vorbim ca este o bucatareasa foarte proasta care nu face mancaruri bune. Toate ciorbele erau o zeama chioara fara legume doar 1 morcov si o mana de orez aruncate acolo... Singurul lucru bun care l-am mancat a fost pomana porcului din prima zi cand am ajuns si ne-a mai facut intr-o zi mamaliga cu branza de burduf, in rest madam Anastasia e varza la capitolul bucatarie si organizare.

A incercat sa o mai dreaga sa ne zica ca-i pare rau daca nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor noastre dar era deja tardiv. Noi ne mai duceam in plimbari si mai mancam si prin alte parti, noroc ca am mai avut si mancare de acasa si mai ieseam sa mancam prin oras. Am facut si cumparaturi de la Lidl ca sa avem ce manca. Iar salata de boeuf a facut-o una din prietenele mele cu ingredienter cumparate tot de noi.

Ce sa mai zic... gazda a fost o mincinoasa care una a promis si alta a facut. Mincinoasa si profitoare sa ne ia banii.

Nici camerele nu au fost cine stie ce. Nu vroiam confort de lux dar dusurile nu mergeau sau aveau furtunul rupt de tasnea apa pe langa, chiuvetele stateau sa cada, nu tu o oglinda mai mare in camera, nu priza la baie, capacul de la WC iti cadea in spate, la dus avea doar cadita fara o perdea de plastic sau altceva... se facea inundatie in baie, scurgerea era infundata si trebuia sa stau sa dau cu mopul apa... in loc sa te simti bine... iti faci nervi.

In concluzie, NU RECOMAND ACEASTA PENSIUNE. Evitati sa va cazati acolo, doar daca e ultima alternativa si nu mai aveti nici o solutie, dar si atunci nu va hazardati mai mult de o noapte. Retineti ca nu sunt o persoana cu ifose dar aceasrta gazda e o prefacuta care incearca sa-ti capete increderea pana iti ia banii apoi devine o (...).

Trimis de Camyro in 10.01.17 14:44:39
Validat / Publicat: 10.01.17 16:05:16

VIZUALIZĂRI: 1407 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Camyro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.01.17 15:25:43]

@Camyro: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 73&ridAnt=75763

[10.01.17 16:19:28]

horachira
[12.01.17 10:28:07]

un pret platit poate ar fi interesant de stiut

Yersinia Pestis
[13.01.17 13:47:23]

Iaca, votai și-ți schimbai statusul, acum ai devenit ”Junior”, mulțumesc, mulțumesc, așa sunt eu, bun!

Acuma, pe bune, de ce ați acceptat așa ceva?! Asta o zic eu care, în aprilie 2009, prin Maramureș fiind, am pățit același lucru, dar chiar cum spui tu ca s-a întâmplat! De ce nu om fi plecat, nu știu?! Poate pentru că așteptam un concediu de neuitat și, de fapt, chiar asta am obținut!

Din păcate, uite, poți păți și din astea, dar, nu-i un capăt de țară, peste ceva timp o să uiți!

Bun venit în AFA și, la mai mare!!!

[16.01.17 14:40:56]

@webmasterX: Buna ziua,

Este OK locatia pe harta.

O zi buna

[16.01.17 14:45:59]

@Yersinia pestis: Am acceptat sa ramanem fiindca dadusem toti banii si nu-i mai puteam recupera. In al doilea rand am dorit sa ptrecem sarbatorile undeva la zapada, iar zona de acolo e superba.

In al treilea rand si nu ultimul am acceptat sa ramanem fiindca gasca era super si oricum ne-am distrat. Nu am murit noi de foame! )

Ghile Bogdan
[25.08.17 20:55:22]

Postarea este defaimatoare, si nu reflecta in niciun fel realitatea. Vin aici de 12 ani si am petrecut sarbatorile de cel putin 6 ori in aceasta perioada si conditiile de cazare, servirea si mancarea au fost de fiecare data ireprosabile.

Mai mult, merg frecvent in aceasta locatie, impreuna cu familia mea si atat eu impreuna cu sotia mea, cat si copii mei si nepotii suntem mai mult decat multumiti si revenim de fiecare data cu placere!

[25.08.17 20:56:54]

@Ghile Bogdan: Dacă ai fost acolo în calitate de turist plătitor: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[25.08.17 23:11:31]

@Ghile Bogdan: Ma faci mincinoasa Bogdan? Noi am stat cu ligheane de plastic pe masa de Craciun fiindca ne ploua de sus... din tavan... pica apa... la baie conditii infecte... nu vreau sa ma repet cu ce am mai scris deja

[25.08.17 23:17:47]

@Camyro: Pt corecta/completa informare: „Ghile Bogdan” scrie, din câte ne dăm seama (la o verificare sumară), chiar din zona pensiunii...

Poate că e un „turist plătitor”, care e cazat chiar acum acolo; poate e... altă situație. Om vedea...

Camyro, Yersinia Pestis
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Anastasia: