ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2010
DIN: Valcea
ÎNSCRIS: 09.09.09
JUL-2009

Cazare ok

Mi s-ar parea interesant, cu ecou la proprietarii sau administratorii de hoteluri sa citeasca ce scriem noi, turistii pe paginile astea... poate isi imbunatatesc ofertele, in asa masura sa nu ne mai "lase" sa ne facem concediile pe alte meleaguri...

Am stat la Rodica patru nopti, fiind in completarea unui sejur de 6 nopti la Hotelul Raluca, diferenta de o stea intre ele, dar n-a contat, pentru ca ne interesa doar cazatul, nu masa la restaurant, aerul conditionat din camera, piscina hotelului, si alte facilitati de care am beneficiat la Raluca. Asa cum am vazut o alta impresie postata la acest hotel, cazarea se face la intelegere cu personalul de la receptie, tanarul brunet are "scoala" la etalat conditiile de cazare, doua chei de pe aripi diferite din hotel, posibilitatea de ati alege camera (camerele bune sunt cele care dau spre parcare, sunt ele nerenovate, dar ai umbra dupa-amiezele, in plus ai balcon, in cele din spate, balconul se rezuma doar la o bârna metalică)

100 de lei pe noapte e mult atunci cand resursele financiare sunt dramuite cu atentie, e putin atunci cand vrei sa mai "furi" ceva de la mare, sa te tina un an de zile.

Noi am fost doi adulti si un copil, de 5 ani jumate, a fost foarte bine, cu paturile unite am avut loc suficient sa dormim, camera spatioasa comparativ cu cea de la H. Raluca, apa calda cand ne trebuia, pe scurt, conditii decente pentru unii care nu fac nazuri, mofturi la acest gen de hoteluri. Cred ca anul acesta se va renova si aripa in care am stat noi, vor schimba poate si mobilierul, gresie-fainta, etc. dar sigur vor creste si pretul, la H. Sanda era undeva la 120-130 lei/noapte, iar la H. Corina 140 lei/noapte.

Am stat in camera al carui balcon era "mangaiat" de crengile de brad, ... umbra si miros de cetina la mare!!... n-a fost rau de loc... As sta in aceasi camera daca as mai merge la H. Rodica...

Din balcon, aveam vizibilitate buna la masina parcata gratis in parcarea hotelului, iar aici as puncta un plus pentru Hotel RODICA, deoarece la H. Raluca, parcarea trebuia platita 10 lei/noapte.

Celelalte aspecte legate de barul din Receptie, sau masa de biliard nu ne-au interesat, doar eram in trecere pe langa ele spre camera noastra.

Plaja era relativ aproape, pe scurtatura prin complexul acela de peste drum, pe langa cladirile parasite "garnisite" cu "vestigii umane" usor mirositoare care iti dezvoltau simturile, facandu-ma mai atent atunci cand alegeam sa pasesc printre ele... cu copilul era mai greu, ca trebuia sa-l apostrofez cand nimerea in vreunul...

Dar, lasand mofturile deoparte, sejurul la Venus a fost foarte frumos, impreuna cu sotia mea, am catalogat Statiunea Venus drept satiunea noastra de familie, in care, pe viitor ne vom petrece concediile la Marea Neagra. Are multe avantaje pe care le-am descoperit, de vreo cativa ani de cand batem litoralul romanesc, iar pentru cei cu copii, e ideal, plaja foarte intinsa, buna la calcat cu talpa, distantele mici intre locatiile din statiune, terase suficiente unde poti servi masa la preturi bune, fac din statiunea Venus locul unde m-as intoarce in fiecare vara.

Anul acesta "sar" marea, mi se va naste urmatorul copil chiar in august, dar in viitor aici am sa vin pentru ca sunt f. multumit de statiune. Ca o fi Rodica sau Raluca, Sanda sau Florica, Corina sau Lidia, nu va conta foarte mult, important ca toate sunt in Venus, iar aici ar trebui sa se sensibilizeze si administratorii statiunii, fie ei patroni sau nu, sa dea o faţă mai curata statiunii, cum o intuiesti ca era candva si insist pe igienizarea la detaliu a spatiilor verzi din statiune, ale tuturor si ale nimanui, stergerea imaginii de adevarate "ghetouri mexicane" asa cum sunt cele de la complexul Balea (cunoscatorii stiu ce vreau sa spun, fara nici un fel de aluzii rasiste).

Eu cred ca meritam niste conditii mai bune atunci cand venim la mare, pentru 2 zile sau 10, sa redescoperim frumusetea propriului litoral, cu avantaje de ambele parti, atat pentru noi consumatorii cat si pentru ofertantii de servicii turistice.

Stiu cum e si pe alte meleaguri, dar imi doresc sa platesc niste bani aici in tara, pentru niste servicii decente, care sa ma satisfaca deplin si care sa ma transforme intr-un "dependent" de plaja dintre Venus si Saturn...

Trimis de neimportant in 22.03.10 12:52:05

VIZUALIZĂRI: 3698 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (neimportant); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 apus de soare pe plaja dintre Venus si Saturn

dannek [22.03.10 12:59:01] »

Sper ca atasezi si fotografii ca sa fie tabloul complet

si pma

neimportant [22.03.10 13:11:52] »

am sa incerc sa inserez si cateva fotografii, dar cred ca va dura, pana le gasesc ,le am arhivate pe cd...

dannek [22.03.10 13:14:31] »

Noi nu plecam, te asteptam!!

danaches2003 [22.03.10 14:12:49] »

Stimate domn,

ultimele 2 paragrafe "m-au uns" pe suflet deoarece si noi suntem turisti interni si incepusem sa cred ca suntem niste "ciudatenii", in sensul ca toti prietenii ne intreaba cum de ne mai dorim sa mergem in statiuni precum Mangalia sau Venus. Ma bucur ca nu suntem singurii si poate pentru unii ca noi si dvs. va incepe sa se miste ceva si in turismul romanesc! La final un vot binemeritat mai ales pentru parerile dvs!

neimportant [22.03.10 14:39:07] »

va multumesc pentru aprecieri, dar am scris esenta la ce am trait, simtit timp de 10 zile, chiar imi doresc sa ma duc la Venus cum se duc musulmanii la Mecca, pastrand proportiile bineinteles... Vara, toate drumurile duc la Venus...

ancamariagadea* [22.03.10 16:45:15] »

Venus a fost si va fi locul meu preferat de pe litoral. Este un loc pentru cei care cauta ceva linistit. Pentru cei care vin sa se relaxeze, nu sa traiasca din plin viata zgomotoasa de noapte. Hoteluri se gasesc...de toate felurile si la preturi mult mai bune decat in Mamaia. Ai dreptate, plaja de aici este minunata!

neimportant [22.03.10 21:07:10] »

am facut o selectie, nu stiu daca le-am nimerit pe cele mai potrivite... sper sa va aduca aminte cu drag de Venus cu toate ale sale..

sbacau [23.03.10 09:08:57] »

bravo zapa, deci nu sunt singurul care apreciaza Venusul pentru plaja sa si intrarea in apa, foarte buna pentru copii.

alinutzza140* [28.05.10 10:02:24] »

Cam tarziu dar cu SB.Acum am gasit review-ul dvs. Si daaaaaaaaaaa Venus e cea mai frumoasa statiune.Eu merg de cativa ani acolo si am stat si la 2 si la 3 si o sa stau si la 4 stele.Conditiile de cazare sunt bune si decente ,cu unele mici exceptii bineinteles.Dar per ansamblu un mare OK.

Djbobo* [22.06.11 10:39:15] »

Cam cat se face de la hotel pana la plaja unde mergeati?

Anul asta vad ca au modernizat camerele si au inlocuit frigiderele cu racitoare...

neimportant [25.06.11 12:39:48] »

@Djbobo

Traversand campingul situat vis-a-vis de Hotel Rodica, faci cam 8-10 minute, incarcat cu tot cazarmamentul aferent unei zile de "razboi" pe plaja: salteaua gonflata, buretele de tolaneala, rogojina caserata, umbrela pentru ploaia de raze, rucsacul cu nimicuri, lopatica lineman, galetusa si formele de nisip, apa, nutret, copila-n carca si sotia pe post de "indrumator" pe potecile cu obstacole (musuroaie istorice de provenienta humanoida) susurand comenzi utile: hais (la stanga, calca-si in el...) si cea (la dreapta sa nu-l ratezi...).

Pacat ca au modernizat aripa estica, cred ca au saltat si pretul, cauta de te cazeaza la etajul 1, camera cu brazi la balcon, am lasat eu tifonul de tantari prins in pioneze la usa pentru un somn lin. Sa-l lasi tot acolo, poate fac o escapada in aceasta vara in formula noua de patru fara carmaci (soacra-mea)

Cu stima,

Z...

dennise [05.08.11 21:20:49] »

Bun gasit. Noi avem o rezervare la acest hotel incepand din data de 12.08.2011 pana pe 15.08.2011. Sper din tot sufletul sa se mai fi schimbat ceva in ultimul timp si mai sper ca prezentarea facuta pe un alt site de turism sa fie adevarata! Cica au renovat aproape tot. Am facut rezervari dar cam cu strangere de inima. Promit sa va povestesc la intoarcere! Sanatate

alinutzza140*, danaches2003, dannek, dennise, Djbobo*, neimportant, sbacau
    Alte impresii din această RUBRICĂRodica Hotel: