ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2017
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 02.06.15
JUN-2016

Hotel Vertice Roomspace, 3*, lângă Madrid

În ambele excursii efectuate la Madrid, în 2015 și 2016, ne-am cazat la Hotelul Vertice Roomspace, aflat într-o suburbie a Madridului denumită Villaverde. În ambele excursii, am stat câte 4 nopți. Am ales acest hotel din următoarele considerente:

• Eram cu mașina, deci ne trebuia un hotel cu parcare; Vertice Roomspace are o parcare subterană mare, pe 2 nivele, ceea ce a constituit un mare avantaj, și din punct de vedere al securității, dar și prin prisma faptului că mașina a stat la umbră, ferită de soarele puternic de sfârșit de iunie. Parcarea subterană este gratuită.

• Este foarte aproape de o stație de tren Cercanias, cu care se poate ajunge foarte comod în Madrid, fără să fii nevoit să mergi cu mașina în Madrid, să cauți loc de parcare, nu mai vorbesc de aglomerație.

• Este foarte convenabil ca preț, mult mai avantajos decât hotelurile din Madrid. Astfel, pentru o cameră dublă cu chicinetă, fără mic dejun, în 2015 am plătit 37 euro/noapte/cameră, iar în 2016,40 euro.

Hotelul este nou, modern și comfortabil. Camerele sunt destul de mici, cam de genul „dă-te tu la o parte, să trec eu”, dar paturile sunt super mari. Camera are și un dulap foarte mare, în care mi-a încăput trollerul (mărimea cea mai mare de troller), ceea ce a fost un lucru foarte bun, căci altfel ne-am fi împiedicat de el prin cameră. În fața patului, pe perete, e montată o plasmă mare, diagonala 80 cm sau 1 metru, spre bucuria soțului, deoarece în 2016 am prins campionatul european de fotbal pe perioada excursiei noastre în Spania. Camera este dotată cu aer condiționat (aparate Daikin, foarte performante). Cameristele aveau obiceiul să-l pornească când intrau să facă curat și să-l lase pe 18 grade, de paralizai de frig când intrai în cameră, după căldura de afară. Accesul în cameră se face pe bază de cartelă magnetică, cu care se activează și curentul electric din cameră (mai puțin priza care alimentează frigiderul, care merge non-stop). Cu aceeași cartelă magnetică se face și accesul în parcarea subterană.

Baia este destul de mică, mai ales cabina de duș, dar este dotată cu tot ce trebuie, inclusiv uscător de păr. Articolele de toaletă (săpun, gel de duș) se înlocuiesc dacă se consumă. Interesantă bateria de la duș: avea 2 robinete - unul regla debitul de apă, iar celălalt temperatura. Poate ați mai văzut acest model. Eu nu, și prima dată m-am fript, până m-am prins cum funcționează. Trebuie să menționez că la acest hotel au cele mai extraordinare prosoape din câte am văzut eu vreodată la un hotel. Albe, mari, extraordinar de pufoase și groase. Prosoapele se schimbă la 2 zile, așternuturile la 3 zile, din câte am observat eu.

Camera pe care am avut-o noi era dotată cu o chicinetă. Aveau și camere fără chicinetă, dar diferența de preț e infimă, ceva de ordinul 3-4 euro/zi/cameră, deci cred că merită să luați o cameră cu chicinetă. Chicineta este dotată cu un frigider (nu frigobar, chiar frigider, din acela care intră sub blat), o plită electrică cu 2 ochiuri, hotă, cuptor cu microunde, chiuvetă. De asemenea, sunt și niște vase: farfurii, tacâmuri, un castron, o tigaie, niște cești, pahare, burete și detergent de vase. Noi n-am prea folosit vasele, deoarece, când plec în excursie, eu merg cu bucătăria de campanie după mine, dar acestea sunt foarte utile, mai ales în cazul celor care vin cu avionul și nu pot căra vase după ei. Pot să spun că această chicinetă ne-a ajutat să economisim destui bani, deoarece am putut să ne pregătim noi micul dejun și cina, după ce ne-am aprovizionat din supermarket.

Hotelul este dotat cu 3 lifturi mari și moderne care coboară până în parcarea subterană, deci este foarte ușor de cărat bagajele în cameră.

Am înțeles că la etajul -2 al parcării subterane se află o spălătorie automată, adică niște mașini de spălat la care pui 2-3 euro și îți poți spăla rufele. Acest lucru este extrem de util, mai ales într-o excursie lungă, de 3 săptămâni, unde nu poți să cari după tine 20 de tricouri de persoană, și atunci mai trebuie și să speli rufe. Noi n-am folosit, întrucât aveam la o altă cazare un apartament dotat inclusiv cu mașină de spălat.

De asemenea, la ultimul etaj se găsește o sală cu aparate de gimnastică, pe care oaspeții hotelului o pot folosi gratuit. La fel, n-am folosit-o, întrucât ne-a ajuns gimnastica făcută cu kilometrii parcurși pe jos prin Madrid. Dimineața eram nerăbdători să plecăm în explorare, iar seara eram rupți, așa că numai de gimnastică nu ne ardea.

Wi-Fi este gratuit în tot hotelul și merge excelent.

În apropiere există un magazin ținut de o familie de asiatici, destul de bine aprovizionat, dar mai scump decât la supermarket. Un pic mai departe, cam la 15 minute de mers pe jos, se află un supermarket Mercadona. Supermarket-ul are parcare, deci, dacă aveți mai mult de cumpărat, puteți scoate mașina din parcarea hotelului și să mergeți la cumpărături cu mașina. În excursia din 2015, n-am descoperit decât magazinul chinezilor. În 2016, am găsit în cameră o hartă pe care erau figurate atât magazinul chinezului, căt și supermarket-ul Mercadona.

Hotelul este foarte aproape de stația de Cercanias San Cristobal Industrial pe magistrala C3. Efectiv se fac 5 minute pe jos până la gară. Cu trenul până la Atocha sau Sol se fac cam 20 de minute. Deși este atât de aproape de gară, trenurile nu se aud și nu vă deranjează noaptea, chiar dacă dormiți cu geamul deschis.

Recepționerii sunt destul de amabili. Unii vorbesc engleză destul de bine. Alții mai puțin, dar se străduiesc. La recepție găsiți hărți ale Madridului gratuite. Cereți recepționerului. Hotelul are recepție 24 din 24 de ore, deci nu sunt probleme cu early check-out sau late check-in.

La parterul hotelului există un mic bar, unde se poate servi o cafea, un suc, o bere. Nu l-am folosit, deci nu știu să dau detalii cu privire la nivelul prețurilor. Restaurant nu este.

Există o parcare mică și în fața hotelului, dar aceasta se folosește doar pentru check-in și check-out. In rest, mașina va sta în parcarea subterană.

Acum și despre dezavantajele acestui hotel:

• Este plasat într-o zonă industrială și puțin mai departe se găsesc prostituate (probabil pentru muncitorii din zonă), chiar și ziua. Și eu am căscat ochii mari când am aflat de acest lucru din comentariile de pe site-ul unde am făcut rezervarea. Și m-am gândit de 3 ori înainte de a rezerva aici. Avantajele totuși mi s-au părut mai importante și pot spune că nu am regretat deloc. Până la urmă, acest aspect poate fi neplăcut dacă sunteți cu copii. Altfel, dacă nu sunteți super pudibonzi, le ignorați. Noi le-am văzut când am venit cu mașina și apoi când am mers pe jos la supermarketul Mercadona (deci în miezul zilei, pe la 4 după-amiaza). Ne-am ignorat reciproc. Să ne înțelegem, prostituatele sunt doar pe o stradă în vecinătatea hotelului, în hotel nu sunt. Și eu am avut emoții legat de acest aspect în 2015, când am fost prima dată la acest hotel. Hotelul e super curat, civilizat și liniștit.

• Este plasat la marginea câmpului, deci de pe geam vezi câmpul sau un depozit dezafectat din spate; deci, la priveliște, nota 2.

• Nu ai nimic de făcut în zonă, nu sunt restaurante, terase, ca să stai seara la o bere.

• Cei care doresc viață de noapte, cluburi, trebuie să meargă în Madrid și noaptea nu cred că circulă trenurile Cercanias ca să vă întoarceți, iar un taxi din centrul Madridului poate fi destul de scump.

În concluzie, pentru cine dorește un loc civilizat, curat și ieftin ca să doarmă noaptea, în apropiere de Madrid, recomand acest hotel.

Trimis de RoxanaGRS in 09.01.17 16:01:57
Validat / Publicat: 09.01.17 18:07:25

VIZUALIZĂRI: 1406 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RoxanaGRS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.01.17 18:07:10]

@RoxanaGRS: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 86&ridAnt=75748

Mutat în rubrica "Vertice Roomspace Hotel [VillaVerde], MADRID" (nou-creată pe sait)

RoxanaGRSAUTOR REVIEW
[10.01.17 08:45:22]

@webmaster26: Amplasamentul pe hartă este cel corect.

Din păcate nu am fotografii din zonă sau din hotel. Îmi pare rău.

[11.01.17 12:07:23]

@RoxanaGRS: O informatie utila, cu avantaje si dezavantaje, astfel incat poti alege in cunostinta de cauza. Felicitari, votat cu placere.

mishu, RoxanaGRS