ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2017
ÎNSCRIS: 03.06.15
JUL-2016
[rog selectati]

Miami

Vara trecută am fost la Miami, unde am stat cam două săptămâni. M-am cazat în South Beach, la un hotel de pe strada Collins. Totul a fost foarte frumos şi extrem de interesant, dar plajă şi baie nu se putea face decât dimineaţa devreme sau seara pentru că în restul zilei era foarte, foarte cald.

Nu recomand cazarea pe celebra Ocean Drive, acolo sunt numai baruri şi restaurante care nu se închid niciodată. Dar spectacolul străzii oferit de Ocean Drive este superb, mai ales seara.

Am luat bilete la Hopp-on, valabile două zile. Busul te plimbă peste tot şi a fost un traseu reuşit, iar ghidul oferă explicaţii utile. Nu rataţi plimbarea pe apă, tot cu Hopp-on. E ceva să vezi Star Island.

Într-o zi am fost la Key West, un orăşel foarte frumos. Plimbaţi-vă pe Strada Duval, neapărat. Tot atunci am făcut şi o croazieră de 2-3 ore în Golful Mexic, cu un catamaran cu podea transparentă.

Cumpărăturile se pot face cam de peste tot, dar recomand o vizită la Aventura Mall. Acolo găseşti orice şi pentru toate buzunarele, dar durează o zi întreagă vizita. Atenţie, busul face cam 45 min. până la mall.

Nu am închiriat maşină şi bine am făcut, transportul public este bine organizat, iar taxiurile mi s-au părut la un preţ rezonabil. În general, Miami este un oraş relativ ieftin în comparaţie cu New York.

În altă zi am fost în Bahamas. Nu am văzut nicăieri un nisip atât de fin şi de alb, dar, sincer să fiu, mă aşteptam la mai mult.

La primăvară mă voi întoace în Miami, doresc să- revăd, în special oraşul, nu neapărat South Beach, dar nu mai fac încă un drum până în Bahamas.

Trimis de câinele roşu in 09.01.17 14:03:23
Validat / Publicat: 09.01.17 20:59:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 2225 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (câinele roşu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [09.01.17 14:13:21] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Miami, MIAMI" (deja existentă pe sait)

Deoarece review-ul a fost încărcat într-o rubrică OFF-TOPIC, nu ai avut posibilitatea de a completa notele, durata sejur, preţul şi celelalte detalii tehnice. Te rugăm să o faci acum, folosind linkul EDIT IMPRESII

Câteva fotografii de prin locurile minunate de care povesteşti în review ar fi de asemenea bineprimite - pentru a-ţi fi mai uşor, iată linkul direct pentru încărcate poze: amfostacolo.ro/pic_addnew ... 53&ridAnt=75743

webmaster [09.01.17 14:46:04] »

@câinele roşu: am văzut c-aţi citit solicitarea -- rugăm faceţi un efort şi completaţi notele, pentru a putea publica impresiile...

webmaster [09.01.17 20:57:47] »

Din câte văd, autorul a citit ambele solicitări, intrând de fiecare dată în EDIT IMPRESII, dar abandonând de fiecare dată - nu cunosc motivele, poate nu s-a descurcat.

Am completat noi caseta tehnică cu date "din burtă" :-), pentru a se putea publica impresiile.

Dacă autorul doreşte, poate solicita modificarea notelor, a perioadei sejur etc -- scriind un ecou aici

Dana2008 [10.01.17 09:43:30] »

VREM POZE!!!

câinele roşu [10.01.17 10:56:43] »

@Dana2008: Îmi pare rău, nu am făcut poze, am filmat excursia, dar câinele unui prieten mi-a devorat camera. Cum am scris în articol, totul a fost excepţional, acesta este motivul pentru care mă întorc în Miami în luna mai, ca să pot face plajă şi baie. Vara trecută am fost acolo în prima jumătate a lunii iulie şi a fost foarte cald. Am locuit la hotelul Nassau, camera era confortabilă, dar cu micul dejun cam sărăcăcios şi mereu acelaşi.

South Beach e la o distanţă apreciabilă faţă de Miami down-town, cu busul faci cam 20 min. Dacă se doreşte un sejur pentru paje şi baie, luaţi cazare în South Beach, primăvara sau toamna şi faceţi rezervările cam cu 8 luni mai devreme. Două săptămâni de cazare şi mâncare au costat cam 3000 USD, plus biletele de avion.

Excursiile la care m-am referit în precedentul articol nu sunt scumpe şi merită cu prisosinţă să fie făcute. O chestie care nu mi-a plăcut a fost solicitarea de tips, aproape la orice, iar la hotel se percepe un depozit de vreo 200 USD, care se restituie după vreo 2 săptămâni.

webmasterX [10.01.17 11:02:09] »

@câinele roşu:

Vara trecută am fost acolo în prima jumătate a lunii iulie [... ] Două săptămâni de cazare şi mâncare au costat cam 3000 USD, plus biletele de avion

Am completat în caseta tehnică (rubricile "perioada" şi "preţ sejur") în consecinţă cu cele de mai sus.

Ne-ai putea te rugăm dezvălui celelalte date din caseta tehnică?

- câte zile aţi stat

- notele acordate la capitolele "Cadrul natural" şi "Distracţiei / relaxare"

- dacă ai recomanda sau nu această destinaţie

câinele roşu [10.01.17 14:04:18] »

@webmasterX: Am stat în Miami 15 zile, iar notele pe care le dau la rubricile "relaxare" şi "cadru natural" sunt 9. Repet, vara este foarte cald, dar suportabil, plouă în averse în fiecare zi, însă atmosfera generală, amabilitatea localnicilor (majoritatea vorbitori de limbă spaniolă), luxul general, mâncarea, Ocean Drive, etc. lasă o impresie excelentă.

webmasterX [10.01.17 14:11:40] »

@câinele roşu: Mulţam fain. Am completat în caseta tehnică datele respective.

mishu [07.10.17 18:18:59] »

@câinele roşu: Deci daca ti-a mancat cainele aparatul inseamna ca ne esti dator la viitoarea vizita cu poze.

Felicitari, votat cu placere

Emil 1985 [18.01.19 08:22:56] »

Buna, cum a ti ajuns in bahamas si cat a costat?

câinele roşu [18.01.19 20:00:33] »

@câinele roşu: Buna seara. Am cumparat o excursie catre Bahamas de la birourile de turism din South Beach. Costa cam 100 USD/pers. Microbuzul va ia de la hotel si va lasa seara tot acolo. Nu ni s-a explicat ca nu vom ajunge in Nassau (capitala arhipelagului), asa ca am ajuns, cu vaporul, in a doua insula ca importanta. Nu mi s-a parut ceva memorabil, singura amintire placuta e fineata nisipului. O excursie in Key West este mult mai interesanta. Va doresc o vacanta minunata.

câinele roşu [18.01.19 20:05:09] »

@câinele roşu: Scuze, mai trebuie sa va spun ca microbuzul va duce intr-un port din Miami, iar drumul cu vaporul dureaza cam doua ore.

Emil 1985 [31.01.19 17:25:21] »

@cainele rosu:Eu plec in perioada 10/21.03.2019 cu klm pret avion 955€ / 2persoane. Cazare la hotel penguin 2100 €/ 11nopti. Se poate sa discutam pe wattz upp sau telefonic cateva detali despre excursii. Va multumesc.

câinele roşu [01.02.19 08:09:23] »

@Emil 1985: Desigur, cu plăcere. [...] - editat WM

webmaster39 [01.02.19 08:27:25] »

@câinele roşu: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

câinele roşu, Emil 1985, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Miami și împrejurimile: