ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2017
DIN: Zalău
ÎNSCRIS: 24.09.15
SEP-2016

Matina Studios, Nikiana

Nikiana este o localitate mica din estul insulei Lefkada, situata la poalele muntelui Skaros. Padurea din partea de sus a muntelui gazduieste o specie unică de stejar (rupaki), care se inmulteste in mod natural foarte greu. Localitatea are o populatie de aproximativ 700 de locuitori. Activitatile de baza sunt agricultura, pescuitul si turismul (in fiecare vara aici vin 7500 de turisti). Nikiana are si un mic port, in care pot acosta doar ambarcatuni de dimensiuni reduse. In continuarea portului se afla plaja, cu pietricele ovale colorate (se recomanda papuci speciali), insa apa este extrem de limpede si calma. Locul nu este prea animat, chiar din contra, cred ca este perfect pentru cei care cauta odihna si liniste.

Matina Studios din Nikiana este o proprietate familiala destul de mica, situata la vreo 50 de metri de zgomotul drumului principal (lucru extrem de avantajos in noptile calduroase, daca trebuie sa dormi cu geamul deschis). Fata de centrul localitatii se afla la vreo 500 de metri.

Proprietarii sunt Angelo si Matina, sot si sotie, retrasi la pensie pe frumoasa insula. Au ales sa traiasca intr-un mic paradis, inconjurati de mare, verdeata si animale prietenoase. Daca sunteti mari iubitori de animale vi se va topi inima de bucurie ajungand aici. Domnul Angelo vorbeste putina engleza, doamna deloc... dar asta nu a fost o problema, ne-am inteles perfect. La sosire ne-au asteptat cu apa rece de la frigider si smochine proaspete. Ne incurajau constant sa ne servim singuri din gradina cu tot ce dorim... si erau smochini, rodii, peri si meri. In fiecare dimineata domnul Angelo isi uda plantele cu meticulozitate, isi plivea gazonul, il urmaream de la balcon, in timp ce ne beam cafeaua in primele raze blande de soare.

Matina ofera 13 camere sau studiouri, majoritatea cu vedere la Marea Ionica. Toate camerele se deschid spre un balcon sau o terasa mobilate cu doua scaune/fotolii si o masuta. Proprietatea are o gradina imensa, usor in panta, cu alei rustice dar ingrijite, plina de ierburi aromatice, arbusti, flori si pomi fructiferi. La baza gradinii se afla o mica parcare. Si poate nu m-a impresionat atat de mult aspectul acestei gradini cat am fost uimita de aromele incredibile de plante combinate cu briza marii si vegetatia de pe munte. Noi am stat la parter, ieseam noaptea desculti pe aleea din pietre rotunde si calde, ne plimbam, ne jucam cu pisoii si cainii sau urmaream barcile luminate pe apa ... un adevarat masaj la picioare.

Accesul la internet Wi-Fi este disponibil si gratuit in toate zonele, exista aer conditionat, TV cu ecran plat si frigider. De asemenea, baia este privata, modesta dar curata, cu cada sau dus si uscator de par. Unele camere includ o chicineta cu plita de gatit, fierbator, toaster si ustensile de bucatarie diverse.

La aproximativ 500 de metri de Matina Studios se gasesc cateva taverne, cafenele, doua supermarket-uri, cateva magazine de suveniruri si un centru de turism. Cel mai apropiat magazin alimentar este la 300 de metri. Ne-am bucurat de putina plimbare in fiecare zi. Oricum erau in drum spre plaja.

Curatenia s-a facut zilnic (dus gunoiul, maturat/spalat pe jos si pe terasa, curatenie in baie, schimbat prosoapele, completat detergentul de vase si sapunul lichid), iar lenjeria de pat s-a schimbat de 3 ori in cele 7 nopti petrecute acolo.

Am ales aceasta locatie pe net, in necunostinta de cauza, bazandu-ma doar pe review-urile pozitive ale altor turisti. NU am regretat absolut deloc!!! Am fost mai mult decat multumiti, raportul pret calitate ne-a depasit asteptarile.

Am platit 175 de euro pentru 7 nopti (preturi usor scazute atunci datorita cutremurului din 2015). Matina Studios este o locatie cocheta, curata, fara mari pretentii, intr-o zona linistita si extrem de verde, cu o panorama superba spre mare. Daca mergeti cu masina va fi si mai bine!

Poate ar fi cazul sa adaug si faptul ca in momentul planificarii unei vacante, cazarea este ultimul aspect care ma intereseaza. Nu imi doresc masa inclusa, nici piscina, nici gratar afara, nici TV cu diagonala de 100 cm, nici macar bar in incinta. Mie imi place sa explorez locurile, sa testez mancaruri si bauturi diferite, in locatii speciale. Singurele pretentii sunt legate de dimensiunile patului (prietenul meu are 1,90 m) si locatia (caut zone cat mai linistite, mai retrase, departe de freamatul centrului si de multimea de turisti).

Poate v-am fost de folos in alcatuirea acestui review, sper doar sa fi fost suficient de obiectiva. Cu multe multumiri si dor de duca, a voastra junioara pe Afa, Ioana :)

Trimis de hopyk in 09.01.17 01:20:41
Validat / Publicat: 09.01.17 10:11:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2325 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hopyk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Vedere de la balcon - Matina Studios din Nikiana

[09.01.17 08:14:37]

@hopyk: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Matina Studios [Nikiana], LEFKADA" (nou-creată pe sait)

maria55 †
    [09.01.17 10:32:22]

Draga mea " junioara" la mai mare iti doresc! Ai toate sansele, scrii cursiv, frumi si la obiect!

[09.01.17 12:13:43]

@webmaster26: Da, este foarte bine! (poate doar o mica precizare as avea, Matina Studios este exact in capatul stradutei care porneste din acel punct). Super, multumesc!!!

[09.01.17 12:19:07]

@maria55: Multumesc mult!!! Va imbratisez!!

elviramvio
    [09.01.17 12:59:16]

@hopyk:

Stii, acum copiez o colega: "votat cu mare drag". Mai ales ca iubesti Grecia si pisicile (ca mine).

[09.01.17 13:15:28]

@elviramvio: Sunt onorata!!!

adrianaglogo
    [09.01.17 14:59:51]

@hopyk: Dupa cum ai observat nu mai esti junioara.

Felicitari si pt acest articol.

Si eu am votat pt ca ai scris frumos, pt ca sigur te_ai indragostit de Grecia si pt... pisici. Si eu le iubesc si le hranesc pe unde le gasesc.

Da_i inainte cu scrisul. Recupereaza timpul in care nu ai indraznit sa scrii.

[09.01.17 16:57:18]

@adrianaglogo: Mii de multumiri!!!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [09.01.17 19:12:55]

@hopyk: Deşi am votat ceva mai devreme, abia acum am reuşesc să scriu câteva cuvinte pe care le vreau de încurajare şi apreciere pentru tine. Îmi place cum scrii, îmi place felul tău de-a fi în ceea ce priveşte călătoritul, poate şi pentru faptul că aduce cu al meu, în ceea ce povesteşti mă regăsesc de multe ori.

Aşa că te îndemn sincer şă mai aşterni pe hârtie şi alte impresii de vacanţă.

O seară frumoasă!

[09.01.17 19:51:11]

@irinad: Sunteti minunata!!! Multumesc mult!!!

maryka
    [10.01.17 09:57:26]

Foarte frumos ai scris despre vacanța aceasta din Lefkada. Deasemenea sunt de apreciat toate eforturile de a ajunge acolo. Dorința a fost așa de mare încât impresiile acestea legate de călătorie ar fi fost trecute la negativ. Și iată că a rezultat un jurnal minunat despre vacanță. Iar insula e frumoasă, am fost acolo în 2013, am apucat să văd Egremni în toată măreția ei, vezi rw, am stat în Perigiali, tot o localitate mică și liniștită dar aproape de Nidri, la cca 2 km, astfel că în fiecare seară făceam o plăcută plimbare dus-întors. Așteptăm impresii și din alte vacanțe!

[10.01.17 10:35:36]

@maryka: Multumesc tare mult pentru ecou!!! Am citit review-ul dumneavoastra despre Lefkada inca de anul trecut, cand nu eram membru Afa. Chiar l-am considerat un mini ghid al insulei. Mi-am luat notite si l-am recitit chiar si in Grecia. Sunt tare incantata ca mi-ati scris, astfel parca tota experienta mea capata uniformitate.

Va multumesc inca o data, cu multa recunostinta!!!

maryka
    [10.01.17 10:55:06]

@hopyk:

Mulțumesc frumos. De fapt cred că acesta e rostul site-ului. Eu scriu cu drag despre locuri în care am fost în speranța că va folosi cândva, cuiva. Iar când vine și confirmarea nu pot decât să mă bucur și să mă motiveze să continui. Aici toți putem afla lucruri utile despre locuri, lucruri, toți contribuim pentru asta.

[11.01.17 11:41:47]

@hopyk: Foarte frumos si cald acest review. Are tot ce te intereseaza sa stii despre loc incat sa poti alege stiind despre ce este vorba.

Mi-a placut la fel de mult ca si anteriorul articol, astfel incat te indemn sa mai scrii.

Iar in final, pentru ca tot am fost citata mai sus in ecou de @elviramvio spun:

Felicitari, votat cu mare drag.

calatorul
    [09.07.17 20:21:35]

@hopyk: Multumim pentru informatiile si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare.

adrianaglogo, calatorul, elviramvio, hopyk, irinad, maria55, maryka, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂMatina Studios: