ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 16.12.08
MAR-2010

Perfect pentru self-catering

Cred ca primul lucru pe care trebuie sa-l specific: NU am fost cazat la apartament-ul pentru care s-a definit aceasta sectiune. Insa deoarece proprietarul are vreo 3 sau 4 astfel de apartamente care in principiu sunt identice ca amenajari/dotari, chiar si zona, o sa postez aici review-ul, ca sa nu mai creez inca o rubrica noua pentru acelasi tip de cazare.

Dar sa incepem cu inceputul. Am observat pe internet deschiderea noului Aquapalace la Hajduszoboszlo si vazand ce au pe acolo, am zis ca hai sa mergem si noi. Am vazut pe Amfostacolo. ro apartamentul Zoli pt care insa nu exista niciun review si am zis ca hai sa sparg eu gheata. Pretul mi s-a parut mai mult decat rezonabil: 11 euro/pers/noapte. Deci 44 eur/apartament/noapte. Rezervarea s-a facut pe email, foarte simplu si fara probleme. Zoli (proprietarul) vorbeste romana la perfectie.

Drumul:

La dus insa a trebuit sa facem ocol printr-o comuna de langa Arad pentru ca finii nostrii (cu care am fost) aveau acolo ceva treaba. Asadar, cu tot ocolul si cu toata intarzierea pe acolo si ocolirea am facut 5 ore TM-Hajduszoboslo. Cu toate ca GSPs-ul imi indica ruta cea mai rapida pe la Oradea, noi am preferat sa iesim din Romania pe la Varsand/Gyula, stiind ca de obicei drumurile din Ungaria sunt bune, sau oricum, mai bune decat ale noastre. La vama absolut nicio masina. Scot cele patru buletine si le intind vamesilor, si ca de obicei vine intrebarea „unde mergeti”? Ma seaca de fiecare data cand aud intrebarea asta pentru ca nu inteleg de ce ii freaca pe ei grija. „La Hajdu” raspund scurt. La care vamesu ungur: „Adica la Hajduszoboszlo... nu? ” „Da... Hajduszobo... ma rog”. Cel roman, simte si el nevoie de socializare: „De cand aveti masina? ” „De 3 ani” „Ati adus-o din Germania, nu? ” „Nu, din Franta e adusa. ” Nu am inteles niciodata rostul acestor discutii dar ma rog, atata timp cat nu ma intarzie prea tare, treaca-mearga. Intre timp deja imi inapoiase CI-urile si am intins-o la drum.

Nu am fost foarte impresionati de starea drumului pe care am mers pana la Hajdu (asfalt cam valurit – era un drum mai secundar, nu european) dar cu toate ca nu am putut merge foarte tare, am mers intins cu 80-100 la ora si foarte gol fiind (chiar pustiu pe alocuri) am mers bine. La intors, duminica dimineata am fost mai intai pe la gradina zoologica din Debreten, si din Debreten pana in Timisoara am facut fix 3 ore. Adevarul e ca am cam calcat-o putin pt ca lasasem catelul la o pensiune canina din Timisoara si nu stiam in ce stare este. Dar in mod normal, as zice ca daca nu prinzi blocaje si nici nu te grabesti, cam 3 ore jumate se face din Timisoara pana la Hajduszoboszlo.

La sosire Zoli nu era prin zona, dar am dat un telefon si prietena lui a coborat imediat si ne-a deschis. GPS-ul ne-a lasat fix in fata blocului. Ma pregateam s-o intreb daca pot sa las masnia acolo in fatza peste noapte, dar cand trag cu ochil la poarta, aceasta deja se deschidea. Din telecomanda, desigur. O astfel de telecomanda am primit si noi, cu setul de chei de la apartament. Asadar masina am bagat-o in parcarea din curtea interioara si nu i-am avut grija pana la plecare.

Dotari/conditii de cazare

Intre timp a aparut si Zoli, am urcat sus si ne-a prezentat apartamentul. O camera mai mare (sufragerie) cu un coltzar imens extensibil si cu o canapea suplimentara la fel extensibila – ideal pentru familiile cu copii. Masuta, dulap mare pentru haine si balcon. Si desigur, TV cu un decodor Digi si cu o lista de vreo 1000 si ceva de programe, printre care am vazut si multe romanesti (cam toate cele importante). A doua camera, mai micuta decat sufragerie – un dormitor clasic, cu pat matrimonial, noptiera, TV si sifonier mare. Intre cele doua camere – bucatariae. Compartimentarea foarte cu cap gandita, astfel incat treci doar prin bucatarie pentru accesul in sufragerie. De obicei la apartamentele din Romania este invers – pt a merge in dormitor treci prin sufragerie, aspect care poate deveni foarte incomod in cazul in care doarme cineva in sufragerie,

Bucataria – super dotata. Frigider, tacamuri, vase, hota, tigai, oale, filtru de cafea, expresor, plita electrica, cuptor. Ne-am simtit ca acasa. Doar ca nu a trebuit sa caram nimic dupa noi. Bine, noi nu stiam asta, asa ca am luat de-acasa ceva tacamuri si vase din plastic, insa am renuntat la ideea de a le folosi imediat ce am ajuns. Cu toate ca nevasta-mea are o idee destul de fixa, aceea ca in concediu nu are chef sa gateasca si sa spele vase, pana la urma si-a incalcat principiul pt ca desigur, e infinit mai OK sa manci din farfurii de ceramica si cu tacamuri din inox decat cu cele de plastic. Si de asemenea pe vremurile astea de criza e mai convenabil sa gatesti tu mai ales ca ai la dispozitie bucatarie utilata decat sa scoti bani din buzunar pt fiecare masa in oras. In plus, am ajutat-o si eu la spatul vaselor. : D

Baia, de asemenea OK. Nu avea cada, doar cabina de dus, insa in plus avea o extradotare care n-a surprins: masina de spalat. Deci pentru sejururile mai lungi nu trebuie sa iti indesi toate hainele la valiza de haine murdare, ci pur si simplu le bagi la spalat si ai scapat de-o grija. Si in plus, extra-dotarea foarte importanta care ne-a dat gata pentru ca ne place la nebunie: pardoaseala incalzita in spatiile cu gresie (bucatarie si baie). Foarte misto sa iesi din dush pe gresie calda, sa nu fii nevoit sa intinzi prosoape pe jos. In plus, caldura care altfel se distribuie din gresie. Cred ca in bucatarie era mai cald decat in dormitorul nostru, nu ca acolo ar fi fost frig, doar era caloriferul fierbinte non-stop. Ca parte negativa – centrala apartamentului avea un mod de operare cam ciudat. Datorita faptului ca gazul are o presiune foarte mare, robinetul de gaz de la intrarea in centrala trebuia inchis aproape la minim, pentru ca arderea sa nu fie prea exploziva. Daca nu il inchideai, temperatura in centrala ajungea de la 35 grade la 80 in cateva secunde, si iar se oprea pana cand temperatura scadea la 35. Deci robinetul trebuia inchis pentru ca arderea sa fie mai lenta, mai continua. Si dezavantajul era ca in aceste conditii arderea nu era suficienta pentru folosirea dushului. Deci daca vroiai dush, trebuia sa dai robinetul de la centrala la maxim din nou. Dar asta a fost un disconfort minim, care in comparatie cu restul beneficiilor pe care le-am avut a fost foarte usor de trecut cu vederea. In plus proprietarul foarte de treaba, la sosire am intrebat daca este undeva deschis sa cumparam o paine dar ne-au dat ei o paine, sa nu mai umblam dupa paine la ora aia. Oricum, la nici 10 min de mers pe jos este un supermarket de unde poti sa-ti iei toate cele necesare pentru self-catering.

Si inca o facilitate – proprietarul vinde si biletele la Aquapalace la acelasi pret cu cel de receptie, astfel ca am platit la el in euro, si nu a mai fost nevoie de forinti pt bilete. La Aquapalace am prezentat doar voucherele de la el. Totusi, este nevoie de ceva forinti pentru pranzul pe care se presupune ca-l iei la Aquapalace, daca stai o zi intreaga, sau pentru eventualele extraoptiuni ce le cumperi de acolo de la fatza locului. Dar despre asta in alt review, cel despre Aquapalace - data viitoare.

Ca sa va faceti o idee mai buna si despre celelalte apartamente pe care le are la dispozitie, am fost sa-mi arate inca un apartament (cel pentru care a fost creata aceasta sectiune), care era chiar la blocul de langa. In principiu este tot cam asa, ca asta in care am stat la noi, diferenta fiind ca acesta are in loc de sufragerie si dormitor doua dormitoare aproximativ identice, ambele cu paturi matrimoniale. Si avand in vedere ca acesta este mai demult inchiriat, este si mai bine dotat. In bucatarie sunt si mai multe chestii, pana la condimente, ceaiuri, ulei, etc. Curtea din spate la fel de verde, in plus, parcarea este subterana astfel ca in curte este loc pentru joaca pentru copii si eventual gratar. O sa adaug niste poze sa va faceti o idee mai ampla despre ce tot palavragesc eu aici.

Si un aspect important pe care am uitat sa-l mentionez: peste tot curatenie ca-n farmacie. Asta pot s-o afirm cu tarie atat daca ma refer la cartier in ansablu, strazi, trotuare, spatii verzi, etc. cat si daca vorbesc doar de apartamentul in care am stat noi. Atat inauntru, cat si in scara sau afara, in curtea interioara, totul era ca nou.

Per ansamblu o sedere foarte placuta, ceea ce va dorim si dumneavoastra!

Trimis de cristi_an3000 in 22.03.10 11:11:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Budapesta, Oroshaza, Hungaroring.

VIZUALIZĂRI: 4748 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 sufrageria (transformata in dormitor) in care am stat noi

[22.03.10 11:55:16]

Totul la superlativ, cristi_an3000! Frumoasa prezentare, descriere la obiect si concis, clar k m-ai convins! Isi merita din plin banii cazarea la acel apartament.

As avea o rugaminte sa-mi spui daca intr-un astfel de apartament se pot caza 2 familii cu cate 2 copii? mai concret cat de mare e patul din dormitor si cate locuri de dormit sunt in sufragerie daca am porni la un astfel de drum (din Ploiesti) sigur n-am pleca neinsotiti si de prieteni (care au si ei la randul lor tot 2 baieti) si sa stim sa ne facem socotelile la tot: drum, cazare, masa, distractia copiilor

De asemenea asteptam (mai ales copii nostri) cu nerabdare poze si detalii de la Aquapalace, te rog sa ne spui si cat costa intrarea acolo? Multumesc anticipat pentru tot si de la mine ai un mare vot!!!

[22.03.10 12:06:30]

Intre timp am incarcat si poze.

Hm.. doua familii cu cate doi copii fiecare.. nu stiu ce sa zic, cam greu. Din cate am vazut doar unu din cele doua dormitoare (cel putin mai mare) este echipat cu cate o canapea suplimentara pe care in mod normal incape 1 pers (sau poate doi copii zic eu). Nu stiu daca este dispus sa permita 8 persoane intr-un apartament. Dar din cate mi-a spus, mai are deja un apartament pe care il pregateste pt inchiriere, care este la mansarda si care are scara interioara si sus are doua dormitoare mici suplimentare, ideal pt copii, dar acesta zicea ca este pt 6 pers, nicidecul pt 8. Dar nu cred ca e foarte important cati incap intr-un apartament din moment ce tarifarea se face per persoana/noapte.

Despre Aquapalace o sa scriu cat mai curand posibil. Am si de acolo poze.

[22.03.10 12:15:06]

Despre Aquapark ce ne poti spune? Este mai fain in comparatie cu Gyula? Se poate merge pe Vama Cenad? In 2 saptamani se deschide la Szeged Aquaparkul si totusi este mai aproape de Timisoara.

Vot din partea mea

[22.03.10 12:25:53]

Mersi mult de informatii cristi_an3000 e clar ca trebuie sa fim civilizati si sa inchiriem 2 apartamente

Eu intrebasem asa, ca fapt divers, ca prietenii nostri vor ceva cat mai ieftin, cu costuri cat mai reduse

Interesanta si ideea aceea cu apartamentul cu scara interioara.

georgiana
[22.03.10 13:46:38]

Cristi,

felicitari pentru aceasta idee! as vrea sa te intreb, daca la intoarcere ati venit tot pe acelasi drum, ca la dus, ca ai precizat doar cat timp ai facut.

[22.03.10 13:50:13]

da, scuze, am uitat sa precizez: deoarece la intoarcere am pornit din Debrecen, am venit pe ruta clasica Bors-Oradea-Arad-Tm. plecare din Debrecen la 12:30. la 15:30 eram in Timisoara pe Calea Aradului.

pepsi70ro
[22.03.10 14:00:30]

Faina descriere, ce noroc aveti voi acolo cu Ungaria, bravo! Imi pare rau de cutu ca nu l-ati putut lua.

In rest, apartamentul este excelent iar raportul calitate/pret isi spune cuvantul din nou.

[22.03.10 14:04:29]

de fapt am fi putut lua si catelul pt ca am discutat asta in prealabil cu proprietarul si ne-a zis ca e ok, dar e indicat sa nu-l lasam singur in apartament pt ca daca latra deranjeaza vecinii.

Si avand in vedere ca nu aveam cum sa-l luam cu noi la Aquapalace, atunci am ales sa-l lasam aici la pensiunea canina. Pensiune care una peste alta a fost foarte OK pt catel, poate pun un review si despre asta))))))

georgiana
[22.03.10 14:08:07]

Cristi,

Multumesc frumos.

Tu ce zici, daca plecam prin Cenad, din Sannicolau, prin Bekescsaba, catre Hajdu, facem mai mult decat am face prin Tm-Oradea-Debretin?

Pentru catel iti trebuia si pasaport la vama,nu?

[22.03.10 14:43:08]

din cate vad pe maps.yahoo.com distanta Sannicolau-Mako-Oroshaza-Bekescsaba-Hajduszoboszlo este aprox aceeasi cu Tm-Oradea-Hajduszoboszlo. deci daca as fi in locul vostru as prefera sa merg pe acolo, prin Ungaria deoarece se circula foarte frumos si intins (cu toate ca trebuie sa mergi mai incet in special pe portiunile cu viteza limitata bicoz magyar politia foarte vigilent este.

da, catelul trebuie sa aiba pasaport cu toate vaccinurile la zi si microcip. cel putin al nostru asa are.

[23.03.10 11:29:17]

Frate timisorean imi raspunzi si mie la intrebare daca nu te superi?

[23.03.10 12:05:34]

am zis mai jos ca despre Aquapalace o sa scriu mai multe intr-un review separat. zilele astea.

dar punctual la intrebarile tale: nu as putea sa compar decat cu Oroshaza, pt ca doar acolo am fost. si daca ar fi sa-l compar as spune ca acesta de la Hajdu este in primul rand mai mare (deci si mai complex) si in al doilea mult mai modern.

pe la Cenad nu prea cred se merita sa iesi pt ca se ocoleste destul de mult din cate am vazut pe harta. (pierzi cred vreo 50-60 km). ar fi convenabil doar pt cei care locuiesc in Sannicolau, de-aia ii ziceam Georgianei ca pt ea ar fi mai bine pe acolo.

[23.03.10 12:09:33]

[23.03.10 13:04:31]

Cristi_an3000 de-abia asteptam review-ul si pozele de la Aquapalace.

Te rog frumos sa ne spui care sunt tarifele de intrare pentru adulti si pentru copii, caci ai mei baieti tare mult le-ar placea sa ajunga pe-acolo

Eventual sa ne spui daca se poate servi si masa chiar acolo, costuri, ma rog, ce stii tu mai bine c-ar avea interes pentru noi, oricum orice infomatii utile sunt de bun augur.

Multumesc anticipat !

creivean
[02.04.10 10:34:35]

@cristi_an3000

În avans faţă de mini întâlnirea de Rusalii, de la Hajduszoboszlo, am de gând să-mi iau familia întro scurtă excursie de o zi, pentru a vedea spaţiile de cazare la faţa locului (distanţa faţă de ştrand, Aqua Land, Aqua Palace, condiţii de cazare, etc. ), după Paşte, în 06. 04 şi aş încerca să iau masa de prânz acolo, din aceleaşi considerente, pentru a-mi forma o părere la faţa locului, în condiţiile în care şi la vară aş dori să-mi petrec o parte din concediu acolo.

De aceea, te rog, dacă poţi să-mi înşirui câteva hoteluri care merită văzute, cât mai aproape de ştrand, în afara de cele la care deja mă gândesc, adică Panoráma Wellness Apartman Hotel****, Apollo Thermalhotel & Apartments****, Aurum Hotel****, Hunguest Hotel Aqua-Sol**** şi în ultimul rând Silver Hotel****.

Mă interesează ceva similar şi în ce priveşte gastronomia, în sensul dacă îmi poţi recomanda unde se poate mânca bine, din propria-ţi experienţă.

Sper să nu se considere oftopic, dar eşti membrul comunităţii, care a fost acolo cel mai recent.

[02.04.10 10:45:41]

imi pare rau dar nu prea sunt in masura sa dau astfel de detalii din simplul motiv ca.. nu ma pricep.

nu as putea sa iti spun nume de "hoteluri care merita vazute" pentru ca nu m-a interesat subiectul chiar deloc. noi am mers pe jos de la apartamentul Zoli pana la Aquapalace (si inapoi) si intr-adevar am vazut mai multe hoteluri in zona Aquaparc-ului si a Aquapalace-ului, dar nici macar nu le retin numele, decum sa pot sa le recomand.

de asemenea nici in oras nu am mancat, asa ca nu prea am ce sa-ti recomand nici la acest capitol. singura masa ce am luat-o "afara" a fost pranzul de la acel restaurant-cantina al Aquapalace-ului. in rest am mancat la apartament, stiind ca nu avem mese incluse am venit de-acasa dotati la acest capitol cu tot felul de salate si mezeluri pt micul dejun, iar pt seara de sambata am avut tot de acasa cartofi, carne congelata, beri, chiar si un mujdei preparat si "imbuteliat" cu o zi inainte acasa. a fost o iesire mai neasteptata (la buget redus) astfel ca a trebuit sa minimizam cheltuielile pe cat posibil.

sorry!

creivean
[02.04.10 13:34:54]

Ok., nicio problemă.

O să mă lămuresc eu la faţa locului şi o să vă împărtăşesc şi vouă, mai ales din perspectiva mini întâlnirii.

terner
[01.05.10 19:40:01]

Foarte bun review-ul tau.

Multumesc din suflet deoarece intentionez si eu sa merg la Hajdu. Imi poti lasa o adresa de mail sau niste date de contact ale lui Zoli? Altfel nu stiu cum sa procedez cu rezervarea.

Multumesc anticipat!

creivean, dananecula, david, georgiana, terner
Alte impresii din această RUBRICĂZoli Apartmani: