ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.01.2017
ÎNSCRIS: 28.07.15
AUG-2016
2 AD. + 2 COPII

încărcat de pe telefon!

Beautiful Sunset, Crystal Sunset...

Pe când majoritatea conaționalilor noștri (și nu numai ei) se străduiau, pătrunși de o teamă amestecata cu informații confuze și cel puțin lacunare, sa-și anuleze sau măcar sa-si relocheze vacanțele pentruTurcia, noi prindeam un last-minute, cel puțin îmbietor, care avea sa însemne a doua vacanta pe litoralul turcesc în vara lui 2016, destinația Crystal Sunset Side.

Zborul s-a desfășurat ca de obicei, masuri suplimentare de securitate doar la ieșirea din aeroport unde erau filtre ce verificau fiecare mașină ce intra/ieșea din aeroport.

Transferul a durat o ora și 10 minute pentru ca ghida a uitat (Slava Domnului) sa ii ceara șoferului sa oprească la minimarketul/benzinăria lor obișnuită.

Prima surpriză a fost faptul ca hotelul e amplasat nu în mijlocul pustietatii asa cum eram deja obișnuiți cu hotelurile din Antalya și împrejurimi, ci intr-o zona populata cu magazine, case, hoteluri, restaurante, un orășel în miniatura. Sunset este primul hotel cu intrare de la strada principala, în continuarea acestuia fiind Sunrise Queen Hotel, poziționat chiar pe plaja. Hotelul arata bine spre foarte bine, e relativ nou, finisaje de calitate, bine întreținut și foarte curat.

Cazarea s-a făcut rapid, am primit upgrade o camera family cu vedere laterala la mare (o primeam și fără bacșiș, camera era pregătită pentru noi), deși plătise o camera standard și deja ne închipuiam cum ne vom înghesui ???? în 30 m și doar un pat dublu: 2 adulți și 2 copii.

Camera spațioasă împărțită în 2 zone: prima fiind camera părinților cu pat dublu și în continuare, separata de o ușă culisanta camera copiilor cu 2 paturi. În continuarea camerei copiilor se deschide balconul, spațios, vedere laterala la mare, dotat cu masa, scaune și uscător de rufe. Singurul dezavantaj ar fi faptul că, dată fiind configurația camerei, nu exista o sursa de iluminare/aerisire directa pentru zona părinților, aerisiea/iluminarea facandu-se prin camera copiilor. Ambele camere sunt dotate cu TV led, noptiere, paturi confortabile, pardoseala din gresie. Minibar-ul (umplut zilnic cu apa, racoritoare gama Coca Cola și bere Efes) se găsește în camera părinților ca și facilitățile pentru ceai și cafea. Dulapul spațios, poziționat pe holul camerei, prosoapele pentru plaja se găsesc în acest dulap.

Baia spațioasă, produse cosmetice bune (săpun lichid și gel de dus Dove în dozator, lotiune de corp și balsam minidoze), prosoape suficiente, curate, schimbate zilnic.

Curățenia s-a făcut zilnic, pana în prânz, lenjeria s-a schimbat la 2 zile, la fel ca și păturile din bumbac alb care țineau loc de pilota.

Micul dejun și cina se serveau în restaurantul principal. Mâncarea variata, cel puțin 3 alternative pentru gratar la cină (măcar un fel de peste la gratar), salate, garnituri, prăjituri (5-6 feluri de baclavale) fructe, minicorner cu mâncare pentru copii, storcătoare de citrice și munți de portocale pentru a-ți putea prepara propriul fresh la micul dejun. Băuturi servite la masa, gama Coca Cola, vin local, Bere Efes.

Prânzul se servea în restaurantul deschis din zona piscinei, pregăteau în fiecare zi grătar pe loc, constant erau 2 feluri de supe-creme/ciorbe (aproape zilnic ciorba de burta, știu, o surpriza ????) paste, 3-4 garnituri, 2-3 variante de fel principal). În continuarea restaurantului deschis era zona unde în intervalul 12-18 se preparau un hamburgeri, cartofi copți, shaorma, kebab, paste turcești, dar unde se găseau și salate și fructe, iar în continuarea acestei zone era patiseria cu biscuiți, fursecuri, prăjituri și înghețata pe parcursul întregii zile.

Piscina frumoasa, curata, cu piscina de relaxare poziționată în centrul piscinei principale (o poziționare ușor ciudata, m-as fi așteptat sa fie intr-o zona retrasa care sa permită intr-adevăr relaxarea), marcata interesant de un vapor care, seara găzduia restaurantul pescăresc (cel mai cautat dintre restaurantele a la carte, 2 vizite/saptamana la restaurantele a la carte incluse în concept). Aqua Park-ul foarte apreciat de turisti are 2 zone: pentru copii și adulti și King cobra, un tobogan uriaș care domina zona. Sub "gura" cobrei Cobra Bar servea de dimineata si pana seara băuturi locale, dar și de import de buna calitate. Zona piscinelor pentru copii, frumos amenajata, dar poziționată cumva sub toboganul mare era tot timpul în umbră ceea ce făcea ca apa sa fie cam rece pentru copii.

Șezlonguri, deși multe în aparență, trebuiau ocupate pana în 7.30-7.45 (hotelul are plăcute cu interzicerea rezervării șezlongurile pana în 8 30, nimeni nu respecta aceasta regula și după 8 greu mai găseai câteva șezlonguri libere)

Animația pe timpul zilei vioaie, animatori simpatici și dedicați, începea în zona piscinei la ora 10 cu dansul Crystal și continua pe parcursul zilei cu toate activitățile obișnuite plus competiții în piscina principala.

Amfiteatrul foarte mare, poate cel mai mare văzut intr-un hotel din Turcia și foarte bine dotat pe partea de lumini și sunet găzduia minidisco pentru copii de la 20.30 și apoi spectacole de calitate. Acesta e un mare plus al hotelului, calitatea spectacolelor de seara, trupe de profesioniști. Fiind la sfârșit de august, am prins și o sărbătoare națională a lor, a fost un spectacol grandios de dansuri, obiceiuri și... patriotism pe care nu-l descoperisem pana la acel moment la turci.

Zona piscinelor se continuă cu o zona verde cu palmieri și iarba deasa unde, o parte a turiștilor, preferau sa stea pe sezlonguri, iar apoi o alee cu portocali și lămâi la capătul căreia se deschidea plaja, la vreo 8 minute de mers pe jos, lejer. Pentru cei care nu vor/nu pot sa meargă pe jos la plaja, la fiecare 30 de minute, un tractoras făcea transferul la/către plaja. Plaja nu foarte lată, dar cu nisip fin, șezlonguri suficiente, intrare in mare lina, cu nisip. Marea, știți deja, caldă, frumoasă, turcoaz????. Interesant e ca, chiar alături de Sunset, asa cum am spus, e Sunrise și aici sunt atenționări la intrarea în mare în legătură cu pietrele ce se pot găsi în mare și care pot cauza răniri. Cei cazați la Sunrise făceau baie în mare în zona Sunset, la doi pași, deci, dar unde marea era perfecta.

Și că tot veni vorba de Sunrise, am profitat de oportunitatea oferita de a vizita hotelul vecin. Sunrise e, cum spuneam chiar pe plaja, probabil ca majoritatea camerelor sunt cu vedere la mare și priveliștea e, cel puțin spectaculoasa: iarba, palmieri, apoi nisip alb și marea de o culoare ireala... dincolo de asta, hotelul pare cel puțin vechi, îmbătrânit, are o dispunere în trepte, multe scări și pe zona de clădire, dar și pe cea de piscine, nu cred ca e o alegere potrivita pentru cei ce se deplaseaza greu sau pentru cei cu copii mici, de altfel nici nu prea am văzut copilași la Sunrise.

La Sunset pe de alta parte, copii au avut parte de activități interesante, competiții la locul de joaca special amenajat dar și pe pajiștea din spatele hotelului (intr-una din zile, de exemplu, angajații hotelului au lucrat câteva ore bune pentru a asambla Cursa lui Bob, au adus toate personajele din Sponge Bob Pantaloni Patrati- pentru cunoscatori- în mărime naturala, iar copiii s-au distrat pe cinste parcurgând toate probele ce i-au dus mai aproape de diplome și medalii).

Hotelul ocupat de britanici, câțiva romani, nemți și turci, multi turci.

Concluzionând, Crystal Sunset a fost o surpriză mai mult decât plăcută, a oferit mai mult decât am platit și a fost modul perfect de a ne încheia vara în așteptarea unei toamne lungi, lungi și atât????.

Trimis de Andryea in 07.01.17 18:45:05
Validat / Publicat: 07.01.17 20:09:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3674 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andryea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 balcon
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmaster45 [07.01.17 19:20:23] »

@Andryea:

Andryea [07.01.17 20:06:03] »

@webmaster45: e ok, webmaster. Mulțumesc!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.01.17 20:58:01] »

@Andryea: cred ca devin fan Crystal!!! Se pare ca serviciile sunt f bune la acest lant hotelier! Din tot ceea ce ai relatat, am gasit similitudini cu Parayso Verde! Poate ca diferenta consta in faptul ca Paraiso este un hotel mai vechi, insa si vegetatia mai bogata! A avut timp sa creasca! Compensa frumusetea aia de gradina...

Felicitari pt articol si reusita vacantei!

Andryea [07.01.17 21:04:11] »

@maria55: Pentru noi a fost prima experienta cu lantul Crystal, iar Sunset chiar a fost o surpriză frumoasa.

Multumesc pentru aprecieri!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.01.17 21:06:09] »

@Andryea: si la noi a fost prima experienta la Crystal Paraiso Verde... si tot o surpriza frumoasa!!!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.01.17 23:39:29] »

@maria55:

Înainte de a deveni fan Crystal, eu ţi-aş sugera să mai încerci şi altceva şi vorbim după aceea. Ştii cum se spune că "pofta vine mâncând" .

Serviciile oferite de acest lanţ de hoteluri sunt unele medii, bune doar raportat la banii plătiţi.

Andryea [07.01.17 23:44:34] »

@maria55: Tocmai ce am terminat de citit (și votat ????) review-ul dumneavoastră despre Paraiso Verde și, vorba dumneavoastră, cred că devin fan Crystal. Felicitări pentru articol dumneavoastră și bravo lor, celor din lanțul Crystal care demonstrează că se poate și pe bani mai puțini.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.01.17 23:49:25] »

@nicole33: eu intodeauna ma raportez la banii platiti, atunci cand laud vreo locatie! Normal ca am sa incerc si altceva, vorba ta, "pofta vine... "

Vânez deja oferte, doar sanatoase sa fim, ca ne dam din nou intalnire prin Belek!!!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [08.01.17 00:02:16] »

@maria55:

Şi eu sunt la vânătoare de oferte. Idei am multe, dar nu am găsit încă nimic să mă convingă. Şi mai vreau şi combinaţii

Ai promis! Atâta îţi trebuie să nu te ţii de promisiune. Mă faci să vin la Eforie după tine?

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [08.01.17 00:07:00] »

@Andryea: multumesc ????

Clau28 [27.01.17 11:05:21] »

Plaja era privata, cu nisip? Intrarea in apa era lina?

Andryea [27.01.17 18:26:39] »

@Clau28: Da, plaja e privata, cu nisip fin și intrare lina în mare.

calatorul [05.05.17 21:13:59] »

@Andryea: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare.

Andryea [05.05.17 21:28:28] »

@calatorul: Mulțumesc și eu pentru vizită și aprecierie!

calatorul, Clau28, maria55
    Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Sunset Luxury Resort [Kumkoy]: