ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2017
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 02.06.15
JUN-2016

Trenurile Cercanias din Madrid

Trenurile Cercanias sunt trenuri pentru navetă, care fac legătura între Madrid și suburbiile sale. De ce sunt bune pentru turiști? Pentru că vă puteți caza într-o suburbie a Madridului, unde să găsiți hotel mai ieftin și mai bun decât în Madrid, și să vă deplasați la Madrid cu aceste Cercanias. Totul e să vă aflați în apropierea unei stații de Cercanias. M-am hotărât să scriu acest post pentru că a fost destul de dificil să adun aceste informații. De multe ori găseam doar frânturi de informații pe care a trebuit să le pun cap la cap. Iar de la spanioli e complicat de obținut informații, pentru că foarte puțini dintre ei vorbesc altă limbă decât spaniola. Doar la hotel, și aici nu toți recepționerii, vorbesc engleza.

Trenuri Cercanias sunt și în alte orașe din Spania (Barcelona, Valencia), deci ceea ce am scris mai jos probabil că se aplică și acolo. M-am referit la Madrid, pentru că pe acestea le-am folosit.

Harta Cercanias din Madrid o găsiți aici renfe.com/viajeros/cercan ... nos/madrid.html

În gări sunt automate dotate cu touch-screen de la care puteți procura bilete. Acestea știu să folosească și limba engleză. Dau rest. Noi le-am folosit și n-am avut probleme cu ele. Chiar și în gările mari, unde există case de bilete clasice cu personal, cred că este preferabilă utilizarea acestor automate, decât să încerci să te înțelegi cu casiera în spaniolă. Aveți grijă ca pe automat să scrie „Cercanias” sau „Renfe Cercanias”. Deci, să nu lipsească cuvântul „Cercanias”. În gările mari (Atocha, Sol) puteți găsi și automate Renfe (care sunt pentru trenurile obișnuite) sau automate de metrou. Arată cam la fel, deci sunt ușor de confundat. De asemenea, când căutați peroanele, căutațile pe cele de Cercanias, nu de metrou. Urmăriți simbolul „Cercanias”, care este un „C” întors și înclinat puțin spre dreapta.

Pe hartă sunt notate mai multe zone: 0, A, B1, B2, B3, C1, C2 desenate cu gri. De asemenea fiecare magistrală este notată de la C1 la C9. Nu confundați C1, C2 de la zone, care sunt gri, cu C1, C2 de la magistrale, care sunt colorate. Prețul unui bilet este în funcție de câte zone traversezi și nu în funcție de distanța pe care o parcurgi. În momentul în care cumperi biletul de la automat, acesta te intreabă până la ce stație vrei să mergi (stația de plecare e implicit cea curentă) și calculează el numărul de zone traversate și prețul, deci nu trebuie să vă bateți capul cu asta.

Informații despre bilete aici: renfe.com/EN/viajeros/cer ... ntos/index.html.

Biletele pot fi individuale, dus intors, sau o cartelă cu 10 călătorii. Biletele dus-întors (Ida y Regreso) nu prea merită, decât dacă nu vrei să ai bătăi de cap cu cumpărarea biletelor şi la întoarcere. Practic, costă dublul unui bilet individual, nu ai nici o reducere. La cartelele de 10 calătorii în schimb, reducerea e susbtanțială. Dacă sunteți mai multe persoane și mergeți în grup, e mult mai avantajos să cumparați cartele de 10 calatorii. De multe ori e mai avantajos, chiar dacă vă rămân călătorii nefolosite pe cartelă. În cazul acestor cartele, se validează la plecare de atâtea ori câte persoane sunteți, iar la ieșire la fel. Dacă schimbați magistrala în nodurile unde se intersectează mai multe magistrale nu e necesară o nouă validare, deoarece nu ieșiți, deci nu ajungeți la porți, ci schimbați doar peronul. Dacă faceți greşeala să ieșiți, atunci va trebui o nouă validare și deci se mai scade o călătorie. În toate gările există indicatoare peste tot legate de magistrală și direcția de mers. Practic e aproape imposibil să te rătăcești sau să iei trenul în sens invers. De asemenea, în tren se anunță stația care urmează în spaniolă și engleză.

Orarul trenurilor se poate afla de pe site-ul renfe, de aici renfe.com/EN/viajeros/cer ... drid/index.html sau din gări. Orarul se respectă.

Atenție! Biletele se validează atât la plecare cât şi la sosire. Dacă plecarea se face dintr-o stație mică e posibil să nu aveți porți ca la metrou. Căutați pe peron la linia 1 un aparat unde se validează biletele. Eventual urmăriți ce fac localnicii. După validare biletul e valabil un număr de minute (parcă 75 era când am fost noi). La ieșire, mai ales dacă e o gară mare, vă veți întâlni cu porți ca la metrou, unde trebuie să validați din nou biletul. Dacă nu l-ați validat la plecare (că era o gară mică și nu erau porți), atunci nu veți putea ieși. Sau trebuie să vă înțelegeți cu cei de la Securidad și, atenție că aștia nu vorbesc altă limbă decât spaniola. În plus, argumentul „N-am știut” nu cred că vă scutește de amendă. Deci nu aruncați biletul imediat ce ați coborât din tren, ci abia după ce ați ieșit în stradă, deci ați scăpat de porți.

Am să dau un exemplu, poate se înţelege mai clar cum se folosesc aceste bilete. Noi am stat lângă stația San Cristobal Industrial pe magistrala C3. Pentru a merge în Madrid am cumpărat de la automat o cartelă de 10 călătorii până la stația Sol. În felul acesta am putut, de exemplu, să coborâm la Atocha, care este înainte de Sol. Prețul era același deoarece Atocha și Sol sunt în aceeași zonă de Cercanias (zona 0).

În legătură cu biletele individuale, trebuie să fiți atenți la următorul lucru: validitatea acestora (numărul de minute în care le puteți folosi) începe din momentul cumpărării lor, nu din cel al validării, cum ar fi normal și cum te-ai aștepta. Deci nu vă gândiți să cumpărați azi bilete pentru mâine, sau dimineață pentru dupa-amiază. Cu toate acestea, validarea la plecare este absolut necesară. De asemenea, biletele individuale se folosesc strict de la stația de unde ați cumpărat, până la stația destinație declarată. Legat de acest lucru, noi am luat următoarea țeapă: mai aveam pe cartela de 10 doar 2 călătorii (adică doar de dus în Madrid). Am cumpărat de la automat 2 bilete individuale de la San Cristobal Industrial la Sol, cu gândul să le folosim după-amiază la întoarcere. Doar că atunci când am incercat să le validăm la Sol ele expiraseră ca timp și nici stația de plecare nu era bună (că erau de la San Cristobal Industrial). Dacă am fi folosit invers, biletele individuale la dus, imediat ce le-am cumpărat, și la întoarcere cele 2 călătorii de pe cartela de 10, nu ar fi fost nicio problemă. Doar că eu mi-am imaginat că biletul de Cercanias e la fel cu cel de tramvai la noi. Nu e, deci atenție!

Cartela de 10 călătorii se poate folosi timp de 30 de zile după momentul cumpărării, după cum doriți, între cele 2 stații declarate ca sosire și plecare. Cartela de 10 nu se reîncarcă. După ce se consumă, se cumpără o nouă cartelă. De unde ştiți câte călătorii mai aveti? La fiecare validare de plecare, automatul de validare imprimă pe cartelă data și ora (tipărite). Deci numărați câte astfel de inscripționări aveți pe cartelă și aflați câte călătorii ați consumat. (Întocmai ca la metrou, la Bucureşti.)

Cartela de 10 călătorii și biletul individual arată exact la fel, deci dacă aveți din amândouă, aveți grijă să nu le încurcați.

Ca impresie generală, trenurile Cercanias sunt curate, au aer condiționat și merg „ceas”. Sunt destul de dese, cam unul la 20 de minute/jumatate de oră. La ore de vârf pot fi aglomerate, dar nu ca metroul din București. Stațiile în zona centrală sunt subterane, ca la metrou. Atenție în gara Atocha, gara de Cercanias e o cladire separată de gara mare Atocha. Scrie mare pe clădire, Atocha Cercanias. Stațiile Atocha și Sol sunt chiar în centrul Madridului. De la acestea se poate explora Madridul pe jos, astfel încât noi nu am mai avut nevoie și de bilete de metrou.

Trimis de RoxanaGRS in 06.01.17 13:44:43
Validat / Publicat: 06.01.17 15:07:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona, Valencia, Granada, Costa del Sol, Bilbao

VIZUALIZĂRI: 4816 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RoxanaGRS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.01.17 14:10:18]

@RoxanaGRS: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Noi am stat lângă stația San Cristobal Industrial pe magistrala C3.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[06.01.17 15:47:01]

@RoxanaGRS: spui că:

... orarul se respectă

În principiu, așa e. Cu condiția să nu facă ăia grevă și să se afișeze prin stații un afiș de genul:

Cu regret vă informăm că din cauza grevei, doar 30% din serviciile de transport sunt asigurate. Ne cerem scuze pentru orice inconvenient... blablabla”, să vezi atunci trenuri aglomerate - aproape ca personalu' de miezul nopții (vara) spre Mangalia, din epoca de aur!

====

later edit: detalii aici: tuescapada.eu/servicios-m ... os-renfe-huelga

Detalii la zi - direct pe saitul lor oficial: renfe.com/empresa/comunic ... ncidencias.html

====

Mi-amintesc și acum cum am venit din Alcala de Henares la Atocha stând pe un picior, într-un balamuc interrasial și etnic de nedescris, cu infanți gălăgioși - o adevărată porție de viață „latino”! Sau cum am mers în câteva dimineți spre destinație tot ca sardelele. Din fericire, pe ultimele trei stații din drumul nostru, trenul se mai golea, lumea rămânând cu predilecție în zona metropolitană.

Apropo de hărți, orare etc. - e util pentru cei care vor folosi aceste trenuri să instaleze aplicația RENFE Cercanias pe mobil.

[06.01.17 16:22:50]

@RoxanaGRS: In primul rand: Bun venit! si spor la penita. Un prim articol foarte util si prezentata informatia detaliat, se vede ca te-ai informat bine, acum nu ne mai ramane decat sa o folosim.

Felicitari, votat cu placere.

[07.01.17 01:16:02]

@Dragos: Mereu strambati din nas la adresa Madridului. Daca nu va place, de ce mai scrieti?

[07.01.17 01:27:04]

Un articol excelent!!! Felicitari! Complet! Votat cu placere.

[07.01.17 01:30:11]

@cristina47: poți, rogu-te frumos, să-mi spui și mie unde scrie aici că aș „strâmba din nas” față de măreața capitală a fostului imperiu?!?

Da, recunosc: am spus-o (dar în altă parte! și o susțin în continuare) că eu nu am rezonat cu acest oraș. Dar nu am strâmbat din nas la adresa lui. Dimpotrivă, în ciuda „nepotrivirii de caracter”, am căutat să îi aflu și locurile frumoase, deosebite și culmea! mi-am permis să le și prezint pe aici pe parcursul câtorva articole.

Iar dacă o să revin sau nu, e Cineva acolo sus care numai El știe unde voi mai apuca să merg pe durata timpului ce mi-L mai acordă pe acest bulgăre de țărână. În niciun caz nu voi asculta sfatul tău, dacă se va decide altfel.

Oricum, cele menționate ceva mai sus de mine sunt lucruri trăite de subsemnatul acolo și care chiar au legătură cu acest topic, spre deosebire de ecoul tău.

PS și ca o ilustrare a subiectului, iată și vreo trei poze din gara Atocha Cercanias: vezi foto; vezi foto; vezi foto

PS 2: să înțeleg că avertizarea cu necesitatea de a verifica dacă programul de funcționare al trenurilor nu e cumva afectat de vreo grevă, sau recomandarea de folosire a unei aplicații care poate afișa în timp real rute, trasee, orare și alte informații pe un smartphone ar fi lucruri total inutile și off-topic?!? Felicitări! Mulțumesc pentru „votul cu plăcere”! (chipurile... „nu e adevărat”!!!)

[07.01.17 01:51:25]

@Dragos: Daca te mai iei de Madrid, ai de-a face cu mine. Sunt cu ochii pe tine.

Cu mult drag.

RoxanaGRSAUTOR REVIEW
[09.01.17 09:07:57]

@webmasterX, @cristina47, @mishu, @dragos: vă mulțumesc din suflet pentru aprecieri; chiar aveam emoții dacă o să placă cuiva post-ul meu. Acum, că am spart gheața, o să încerc să mai public și alte articole

[09.01.17 09:23:23]

@RoxanaGRS: Chiar și faptul că articolul tău a fost apreciat de utilizatori până la atingerea SuperBonus-ului arată că are informații utile și că a plăcut cititorilor.

Și fii sigură că așteaptă acum cu toții să povestești și restul impresiilor din vacanță - plimbări ȘI cazare.

Spor la povestit!

[24.02.17 16:57:47]

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Madrid, MADRID" (nou-creată pe sait)

cristina47*, mishu, RoxanaGRS
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Madrid: