ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2017
ÎNSCRIS: 15.04.15
JAN-2017

încărcat de pe telefon!

Revelion Madrid

Tocmai ne-an întors de la Madrid unde am petrecut sfarsitul de an. Am zburat cu Blueair (bilete luate din martie) si am ajuns la ora locală 17.30

De la aeoroport am achiziționat bilete de călătorie pe 5 zile (26 € adult si 13 copil)... merita sa luati daca stati minim 4 zile fiindcă doar de la aeroport in centru de viata 10 auto dus-întors iar o călătorie cu metroul e între 1.2 si 2 €. Am schimbat la Columbia si apoi am luat metroul pana la Ventillia. Metroul e f bine pus la punct si multe linii ce se întretaie... luati o harta de la aeroport.

Am gasit apartamentul printre străduțe... recomandat e sa aveti printata harta zonei. Desi stabilise ora de sosire am sunat proprietarul sa vina. Plata se face la inceput (daca nu ati avut plată nerambursabila) si am stabilit ora plecării cerand insa sa lăsăm bagajele pana la ora 15.

Apartamentul e ok... are 2 camere si un living baie si bucatarie utilata cam cu de toate (un ibric de incalzit lipsea dar am luat unul de la magazinul chinezesc din apropiere). Mergând Pina Alta gasiti magazine si intrati pe Bd Bravi Murilio ubde e o statie de metrou mai accesibile si multe magazine.

Pentru shopping recomand sa mergeți la Gran Via (mag Primark cu 4 etaje) sau la mallul La vigueta (cred ca asa se numeste) ce este la o statie de metrou (Barrio de Pilar) de apartament. De vizitat si mallul Xanadu din afara orasului (luati autobuz de la Principe Pio) unde va asteapta o pista de ski chiar in interior.

De revelion mergeți in Piata Sol unde au petrecerea si artificii super (dar metroul circula pana la 21 si apoi dupa 0.30).

Ps De vizitat Muzeul de ceara (deschis pe 1 ian)

Trimis de dragvladut in 05.01.17 20:01:49
Validat / Publicat: 05.01.17 20:43:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 1972 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dragvladut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.00 EUR pe cameră

[05.01.17 20:43:17]

@dragvladut: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 74&ridAnt=75665

Mutat în rubrica "Calle Jose Apartamentos, MADRID" (nou-creată pe sait)

Ps De vizitat Muzeul de ceara (deschis pe 1 ian)

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

cristina47*
    [05.01.17 22:04:14]

La multi ani si bine ati revenit pe plaiuri romanesti.

Biletele de 26 de euros erau valabile si de la Aeroport? Erau Zona A, zona T?? Fiindca Barajas este in afara Madrid-ului si e bine de precizat, fiindca sunt mai multe zone. Deci ati luat linia 8 de metro si ati schimbat cu linia 9.

Cat ati dat pe apartament? Vad ca zona este aproape de Plaza de Castilla, si Barrio del Pilar, cartiere considerate a fi zone bune.

Pentru cumparaturi cum ar fi alimente, apa, detergent... recomand lanturile Dia%, Eroski sau Simply. Preturile sunt mai mici decat in Romania.

Pentru altfel de cumparaturi, gen haine, incaltaminte, spaniolii prefera hainele de firma. Astel de magazine sunt pe Gran Via, cu preturile accesibile. Mai sunt si in Barrio Salamanca, insa acolo mi-a fost si teama sa intru, auzind ce preturi se practica.

Era multa lume in Sol? A fost frumos? Ca am vazut ca ei tot repetau "noaptea de revelion" si ziua la h 12, si noaptea la h 24, inca de la inceputul lui decembrie . Pentru turisti, desigur!

Una peste alta, felicitari pentru articol, votat cu placere. Asteptam si fotografii.

dragvladutAUTOR REVIEW
    [05.01.17 23:37:43]

@cristina47: La multi ani

1. Da biletele sunt pt zona A si erau valabile 5 zile, inclusiv metrou aeroport

2. Exista magazin Dia% la 150m si multe alte magazinute plus un supermarket langa metrou cu preturi bune si marfa mai diversificate

3. Erau multe reduceri la magazine pe Gran Via timp si bani sa ai. Reduceri erau si la malluri mai ales dupa 2 ian

4. Apartamentul cu living si 2 camere a fost 300€ pt 4 nopti si 50 am platit pt copil luate pe booking dar din aprilie caci si avionul l-am luat cand Blueair a introdus orarul de iarna adică la sf. lui martie

[06.01.17 10:15:59]

@dragvladut: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

cristina47*, dragvladut

• pagină generată în 0.041872024536133 sec