ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2017
ÎNSCRIS: 23.07.15
SEP-2016

Către satisfăcător

Vacanta in Nidri la Vila Nidri Beach Port

In primul rand doresc sa va precizez pentru a nu confunda Vila Nidri Beach Port (Nidri Port Studios – denumirea locala) cu Hotel Nydri Beach, diferentele ar fi ca primul are piscina si nu se afla pe plaja fiind in sudul localitatii iar cel de al doilea este mai in centru si in apropiere de plaja, avand cateva sezlonguri “in proprietate”. Am precizat acest lucru deoarece mai multi turisti, printre care si noi, am fost putin derutati de catre oferta din agentie si pozele gasite “pe net”.

Deoarece am amintit de plaja doresc sa specific ca plaja din Nidri, pentru cei care nu vor sau nu au posibilitatea sa “colinde” pe la plajele de pe insula, este ingusta, 2-3 randuri de sezlonguri, linistita, cu pietre, “intesata” cu verdeata, mie mi-a placut, cu exceptia pietrelor, dar depinde de “gusturi”. Sezlongurile se iau ca deobicei "contra consumatie" de la tavernele aferente sau contra cost: 5 euro/2 “bucati”.

Cazarea la “Vila Nidri Beach Port” nu este pentru “pretentiosi” fiind la un minim de confort ca majoritatea locatiilor cu preturi de 250-400 euro sejurul (transport incus), dupa cum am scris si in iulie 2016 am preferat doua sejururi ieftine decat unul scump.

Minim confort insemnand: balcon, chicineta minim dotata, frigider, televizor mic cu programe grecesti (pt. mine ca si inexistent), lenjeria schimbata odata pe sejur, baia mica si cam atat. In schimb Wi-Fi-ul bate si hotelurile de 5 stele la care am fost fiind f. bun semnalul in camera.

Pentru masa nu poate fi o problema pentru nimeni deoarece Nidri este localitatea cu cele mai multe taverne dintre cele vizitate de mine cu oferte de toate felurile, de la ciorba de burta "romaneasca" pana la mancare chinezeasca, eu va sfatuiesc sa mancati delicioasele preparate grecesti incepand cu “fructele de mare” pentru ca pe celelate le gasiti si in Romania. Am mancat foarte bine la tavernele El Greco si Catamaran.

Este bine sa alegeti si o croaziera pentru ca este interesant sa vedeti insula Lefkada si din afara deoarece sunt niste peisaje superbe de la coloritul marii pana la plajele cu acces mai greu de pe uscat, dar mare atentie la aglomeratia de pe vapor, deobicei se vand mult mai multe bilete decat ar un minim de confort pe vapor, este de preferat sa alegeti un vas mai mic din port nu cel recomandat de agentie. In general a fost un sejur reusit si o locatie, insula Lefkada, de vazut dar pentru cei care doresc mai mult cofortul plajei se pot face alegeri mult mai bune decat Nidri.

Sejururi multe, frumoase si ieftine!!!

Trimis de goguta99 in 05.01.17 16:56:25
Validat / Publicat: 05.01.17 18:42:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Nei Pori Skala Potamia Rhodos Skiathos

VIZUALIZĂRI: 8078 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (goguta99); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Rasarit de soare vazut din balcon

[05.01.17 17:35:35]

@goguta99: rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=20394.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • monysh
    [08.01.17 19:33:31]

Buna seara, as vrea sa vizitez lefkanda anul acesta si am ca optiune si aceasta vila. Aveti cumva si poze din camera? Am vazut ca este aproape de plaja dar si de o piscina. Daca aveti o poza si cu camera, multumesc!

maria55 †
    [08.01.17 20:16:15]

@monysh: nuuuu! Cauta altceva! Nidri e mare si oferte multe! Nu este aproape de plaja, ci de mare???? si asta e cu totul altceva!!! Am vazut ca ai avut cazari bune prin Grecia, in anii trecuti! De ce vrei sa dai chics acum?! Sunt 3 articole, cu titluri pe masura! Adica, "Horror", "Jalnic"... mie-mieste suficient! Apoi citeste articolul colegei @cristinavo si ecourile de la acesta si te convingi! Are si cateva poze din camera!

Parerea mea sincera este sa te reorientezi!

goguta99AUTOR REVIEW
    [08.02.17 15:48:05]

@webmaster26:

Salut,

sper sa va ajute:

38°42'13.7"N 20°42'30.5"E

[08.02.17 18:38:29]

@goguta99: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

monysh
    [10.02.17 09:04:27]

@maria55: buna, m-am reorientat catre Perigiali. Am avut o retinere dar pana la urma merg si pentru frumoasa Grecie. Multumesc si vacante frumoase!

calatorul
    [05.05.17 20:55:46]

@goguta99: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare, si mie insula mi s/a parut incantatoare, mai ales pe partea opusa, unde peisajul este impresionant de frumos.

Aurel38
    [23.10.18 06:31:27]

@goguta99: Va. multumesc pentru precizare celor două locații cu nume asemănător... eu am achiziționat un sejur pentru septembrie 2019 si acum m-am documentat... se pare ca am luat vacanta mai buna la Vila Njdri port Studios cea ce ati avut si dumneavoaatra la Vila Nidri port studios cum aveti in foto la fel ca ale mele de pe siteul de unde am achizitionat vacanta... daca ma puteti anuta cu unele nelămuriri

Timp estimativ cu masina daca ati fost cu auto proprietate și unde este pretul motorinei mai Ok?

Daca se poate circula usor pe insula?

Incerc și sper să reușesc să pot să fiu cazat în cameră ca a dumneavoastra cu vedere la piscină și port... ce a trebuit făcut pentru asta...

Vă mulțumesc și aștept un răspuns... Vacante plăcuțe în continuare...

goguta99AUTOR REVIEW
    [23.10.18 09:54:05]

@Aurel38: Buna ziua, nu stiu ce rezistenta aveti dar cu masina este f. obositor, cel putin pt. mine deoarece am facut un drum pana la Nei Pori (muntele Olimp) si ne-a

"rupt", solutia ideala este avionul. Mai aveti varianta sa opriti o noapte pe drum pt. odihna, este obositor si pt. cei care nu conduc. Pe insula se circula oarecum usor ca pe niste sosele judetene de la noi, nu sunt autostrazi. Pentru o cazare "mai buna" va sfatuiesc, eu am facut-o intamplator, sa consumati in timpul eliberarii camerelor ceva de la barul de langa piscina, cateva beri, deoarece barmanul, in cazul meu, va va repartiza pe camere. In rest statiunea este cocheta si linistita. Vacanta placuta!

Aurel38
    [23.10.18 10:43:42]

@goguta99: multumesc frumos si vacante plăcuțe în continuare!!!

Aurel38, calatorul, goguta99, maria55, monysh
    Alte impresii din această RUBRICĂNidri Port Studios (Nidri Beach Port):
    • Jul.2022 De evitat — scris în 01.08.22 de ux126355 din IAşI - nu recomandă
    • Aug.2019 Infect! — scris în 26.09.19 de Vidok din TIMISOARA - nu recomandă
    • Sep.2016 Horror — scris în 26.09.16 de CristinaEla din BACăU - nu recomandă
    • Jun.2016 Jalnic! — scris în 10.06.16 de cristinavo din BUCUREşTI - nu recomandă