ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică
Sub orice critică

încărcat de pe telefon!

Revelion de groază (cu proprietarii)

In primul rand, imi pare rau ca am petrecut revelionul la vila fox valley (a. k. a foxy) din foarte multe motive

1. La inceput proprietarii ne au spus ca nu au o problema cu muzica distractia si mizeria ca vor sa ne distram in schimb ne au aratat contrariul pe parcursul sejurului.

Nu aveam voie cu boxe mari, nu aveam voie sa facem galagie (chiar daca vila era in pustietate probabil ii deranjam pe ei (Dn Lucica si sotul ei)

Legat de mizerie: ca in orice grup de tineri e normal sa se stranga dimineata dupa un chef dar nici nu ne dadea ocazia sa facem curat. Imediat dupa ce se termina petrecerea la 7 dimineata, moment in care ne duceam toti la culcare venea si facea curat si cand ne trezeam urla la noi si ne ameninta ca, cheama politia pentru dezordinea lasata in urma fara ca macar sa ne dea ocazia sa strangem cand ne trezim.

2. Totul este filmat 24/24, asa cum a mai spus altcineva in comentarile de mai jos; te simti ca la Big Brother

3. Avand in vedere ca am inchiriat toata vila am avut si niste invitati care evident nu au innoptat ci pur si simplu au venit sa ne salute. Acest lucru nu a putut decurge normal pentru ca atunci cand o alta persoana necunoscuta punea piciorul in curte (nici macar in casa), Dn grec sau chiar dn Lucica incepeau sa i ia la intrebari sa i faca sa se simta prost, spunandu le ca mai mult de 3 min nu au voie sa stea.

4. In cazul in care va imaginati ca o sa va bucurati de vila impreuna cu prietenii vostri acest lucru nu este posibil caci (...) dn Lucica isi facea aparitia in vila o data la 10 min sub diferite pretexte ba sa schimbe covorul ba sa mute mesele ba sa urle etc.

5. Pe langa 99% din timp cand spunea ca a luat extraveral, ca nu mai poate (parca nu avea o problema cu muzica si cu galagia), in restul timpului ne ameninta (ca ne bate si ca o sa vina polita, pe care a si chemat o)

Evident politistii n au stat mult pentru ca aveau treburi mai importante decat sa vada "mizeria"

5. Am avut un invitat care a venit in seara de revelion si caruia i a cerut 2 milioane doar ca sa stea in vila ceea ce ni s a parut absolut absurd avand in vedere ca noi am inchiriat toata vila si baiatul respectiv statea putin si pleca nu ramanea peste noapte.

6. Ne a jignit, a vorbit urat si s a comportat de parca am fi fost animale.

7. Tot ce s a stricat - 3 scaune (care erau putin strambe in nici un caz rupte) si un perete din rigips care s a spart printr un accident au fost platite fara ca macar sa primim bon pe "banii de stricaciuni" urmata de o gluma "oricum voiam sa renovam"

8. [...] au fost non stop prezente. La inceput cand am dat restul de bani ne a spus razand ca banii astia nu inseamna nimic pentru ea ca oricum are 7 apartamente in Atena si in bucuresti, ca ea isi permite orice.

Sa nu uitam de [...] doamnei care initial ne a lasat sa fumam in vila dupa care a spus ca nu se mai poate. (Desi ea si scumpul ei sot [...] fumau fara probleme)

9. Desi ne a spus foarte clar ca nu intra in camera fara permisiunea noastra, a intrat sa dea zapada si in unele camere au disparut niste bani (ca prin minune)

10. Desi camerele se elibereaza la ora 12 dn Lucica a insistat sa ne dea afara mai devreme de 10

In final nu va recomand asa cum nici ceilalti care au dat review uri proaste sa veniti la aceasta vila decat daca vreti sa invatati putina greaca.

Trimis de U82752 in 03.01.17 15:17:31
Validat / Publicat: 03.01.17 15:55:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 2547 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (U82752); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.01.17 15:39:40]

@U82752: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 04&ridAnt=75597

[06.01.17 09:36:41]

Si noua, clientilor fideli vilei ne pare rau ca ati fost voi acolo si ati distrus acel colt de rai unde noi ne gasim linistea si ne relaxam dupa o luna de munca.

Legat de mizerie priviti pozele...

Big Brother este peste tot … in metrou, pe sosea (te filmeaza si primesti amenda acasa), la locul de munca in cafena/bar… etc

Supravegherea video este permisă în scopul prevenirii şi combaterii infracţiunilor şi asigurării pazei şi protecţiei persoanelor, bunurilor şi a imobilelor private.

REGULILE DE ORDINE INTERIOARA au fost incalcate:

Fumatul ESTE INTERZIS in unitate;

Deteriorarea obiectelor din dotarea pensiunii/responsabilii datoreaza unitatii contravaloarea obiectului deteriorat.

- Este interzi accesul in pensiune a persoanelor care nu sunt cazate

- Gunoiul si resturile menajere se vor depozita in saci menajeri sau in cosurile de gunoi amplasate pe raza pensiunii;

-Intreaga incinta este supravegheta video in permanenta. Aceste inregistrari vor fi utilizate doar in cazuri de nerespecatre a regulamentului de ordine interioara.

Sunt reguli stiute si respectate de toti turisti care au bun simt. Bunul Simţ este contrariul prostiei, mai mult chiar decât inteligenţa. Bunul Simţ ne cere ca în orice situaţie să ne comportăm cu respect, față de noi înşine, față de toţi cei din jur, față de natură şi de mediu, față de tot ceea ce înseamnă viaţă şi suport al vieţii.

O pensiune de nota 10* cu un peisaj minunat, gazda calda şi primitoare, camere superbe şi extraordinar de curate, o curte mare, foarte frumoasă şi foarte îngrijită, plină cu pomi şi flori... Asa gazda nu am intalnit nicaieri, face totul cu pasiune si din suflet, se vede ca nu este doar o afacere din care sa-si doreasca un profit. Doamna Lucica este in permanenta la pensiune pentru a se asigura ca turistilor nu le lipseste nimic. Recomand cu foarte multă plăcere această pensiune, m-am simțit foarte bine şi aştept cu drag şi multă nerăbdare sa rervin! Vă mulțumesc pentru atmosfera frumoasă!

E pacat ca astfel de persoane (studenti) sa distruga munca altora! RUSINE, RUSINE SI RUSINE...

Nu imi vine sa cred!!! de cata rautate si cruzime pot da dovada unele persoane... TRIST, FOARTE TRIST! …

[08.01.17 13:49:16]

buna,

eu am incarcat si poze dc nu sunt publicate?

[08.01.17 14:17:19]

@AntonicaM: Pozele respective sunt luate de proprietari, fie direct, fie extrase din supravegherea video. Cf. Regulamentului, nu se publică poze care nu vă aparţin. Dealtfel acest lucru v-a fost deja comunicat.

Proprietarii pensiunii le pot însă încărca oricând, dacă doresc - în cazul eventualei lor luări de poziţie / drept de replică (aşa cum au procedat, de altfel, şi în trecut).

Exceptând cazul în care v-au "angajat" pe dvs ca "avocat" [ptr orice eventualitate, subliniez: e o glumă]

[08.01.17 16:16:17]

Buna,

Va multumesc pentru raspuns … partea cu “avocat” o i-au ca pe o gluma (poate am sa fac si Facultatea de Drept-nu se ştie niciodată…... ... am o facultate …. o fac si pe cea de-a doua, daca am nevoie... ) cu pozele (cu tinerii care distrug bunurile din vila) nu-i problema, vor fi publicate de proprietarii unitati turistice -Vila Fox valley.

Va rog ca impresiile mele sa fie inregistrate ca recenzie!!! nu la ecou [06.01.17 09:36:41]. Multumesc mult!

O seara buna!

[08.01.17 16:42:25]

@AntonicaM: Opiniile despre sejururile altor turişti NU se publică "ca recenzie", ci ca ecouri la impresiile acestora.

[08.01.17 17:11:32]

ok

o seara buna!

[08.01.17 23:23:07]

@U82752: In momentul rezervării am specificat condițiile unității noastre:nu dorim boxe profesionale deoarece structura casei nu permite, fapt pe care il menționam tuturor de a lungul anilor. Inplicit ați acceptat daca ați hotărât sa veniți. Cu toate acestea ați beneficiat de lăutarii angajați de Dvs care au adus boxe profesionale (fără voia noastră) si am acceptat (prin excepție) deoarece nu mai erau alți turiști in afara de Dvs in vila. Am greșit? Se pare ca DA?! 2) - Am specificat ca vila nu se închiriază la cheie (lucru care il puteți vedea informativ si pe un alt site turistic cu, care noi avem contract) 3) -Este supraveghiat video doar spațiul comun (spațiile comune -living, hol ,,curte) Exista un proces verbal conform legii (Atașat). De asemenea, pentru a evita orice interpretări:vi s-a adus la cunoștința de la început -exista avertizarea la intrarea in locație (foto). Dovezile sunt deranjante? se pare ca DA?! 4) -Daca faptul ca am făcut curățenie pana sa se trezească turiștii, fiecare dimineața... (mucuri de țigaretelor de pe jos -deși nu este permis fumatul, farfurii cu mâncare nestranse, pahare cu băutura si pereți murdari de alcool (mobila) lăsate de cu dimineața ,,seara "... pentru a găsi curat, constituie o greșeală, ne cerem scuze. Am înțeles ca ar fi trebuit sa lăsam mizerie, însă nu suntem obișnuiți cu asemenea imagine din partea altor grupuri care au fost la noi. 5) In ceea ce privește ,,lipsa banilor"-acuzația este extrem de gravă si necorespunzătoare realității. DECLARAM CA NICIODATĂ, NIMENI NU VA PUTEA SA DOVEDEASCĂ UN ASEMENEA FAPT PENTRU CA NICIODATĂ DE LA NIMENI NU AM FURAT NIMIC. Intelegem ca se dorește o răzbunare " pentru ca am acceptat sa restituim contravaloarea ultimei zile de sejur numai pentru ca turiștii sa elibereze vila, însă acuzația de furt nu este o gluma pe care o vom accepta. De altfel se vede non-sensul:acuza locația ca fiind ,,Big-Brother" ceea ce echivaleaza cu ,,a filma NON-stop peste tot " însă lipsa ,,banilor "ca prin minune nu este filmată. Ne întrebam retoric:cand a sosit poliția la fata locului deoarece turiștii noștri distrugeau bunuri (fotolii, mese, scaune, pereți... etc) de ce nu au reclamat ,,lipsa banilor". De ce nu o reclama acum?!?!?!?! No coment -pozele spun mai mult decât o mie de cuvinte!!!

Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
nrs †
[09.01.17 12:00:13]

pai unde sunt pozele?

[09.01.17 12:13:50]

@nrs: pozele au fost încărcate în această dimineaţă şi ataşate de noi prezentului articol - le poţi vizualiza în continuarea celor încărcate de autoare

[10.01.17 09:39:08]

[@AntonicaM] Buna ziua, in primul rand daca nu ati fost acolo in "minunatul" nostru sejur va rog sa nu faceti comentarii vis a vis de ce s a intamplat. Dar tare mi e ca in spatele acestei postari se ascunde altcineva. "TRIST... TRIST... FOARTE TRIST"

Multumesc!

In al doilea rand, sa luam regulile la puricat:

" nu se fumeaza" Doamna Lucica ne a lasat personal sa fumam in vila (sau asta nu se vede pe filmari?!)

Toate semnele cu "obiectiv supravegheat video "etc nu existau pe usa si nici in alt loc cand am fost acolo (avem si poze pentru a demonstra asta) dar ma bucur ca ati luat atitudine si ati semnalizat lucrul acesta in asa fel in cat poate urmatorii turisti vor stii ca sunt filmati non stop.

Pentru toate stricaciunile si pentru deranj ne cerem scuze dar am si platit pentru acestea deci este un subiect inchis.

Ma bucur in schimb ca ati evoluat si nu ati mai pus poze cu fetele noastre cum ati facut in postarile de pe facebook. Presupun ca ati realizat ca este ilegal.

Ps: KEEP UP #THEGOODWORK.

[10.01.17 09:52:45]

@foxy: Stiti ce e cel mai deranjant? Nu faptul ca veneati din 10 in 10 min peste noi, nici faptul ca ne ati lasat sa fumam si acum spuneti ca nu e adevarat, nici pozele cu "obiectiv supravegheat video " care nu existau, nici macar faptul ca in definitiv a fost groaznic (pacat de vila) ci doar faptul ca ati postat poze cu fetele noastre pe retelele de socializare arata clar ca nu aveti habar de nici o lege. Orice om care se respecta cunoaste acest lucru.

[10.01.17 10:02:07]

@U82752:

nici faptul ca ne ati lasat sa fumam si acum spuneti ca nu e adevarat

Nu am cum, evident, să mă pronunţ în privinţa afirmaţiei de mai sus - ar trebui dovedită. Îmi aduce însă aminte că - în cadrul unui proces în desfăşurare cu administratoarea acestei vile - aceaşi dnă a manifestat o neobişnuită "amnezie", negându-şi acţiuni şi spuse ale domniei sale.

Ah şi încă un lucru: în cadrul aceleiaşi proces, dna în cauză a susţinut în faţa instanţei că pozele încărcate de un turist "sunt trucate". Să sperăm că acelea încărcate mai sus de administratoarea vilei nu sunt

[10.01.17 10:12:19]

@U82752:

Dacă într-adevăr aşa stau lucrurile, vă invit să încărcaţi acele poze

Dacă într-adevăr situaţia este cum aţi prezentat-o, ar însemna că proprietarii au montat ulterior semnele prin care aduceau la cunoştinţa turiştilor situaţia (că sunt filmaţi), şi că au folosit filmările în care apăreţi voi în mod cel puţin incorect moral - poate chiar ilegal. Caz în care s-ar putea să fim nevoiţi (din punct de vedere legal) să le retragem de pe sait.

[10.01.17 16:47:06]

@U82752: 1) La afirmația ca v-am deranjat din 10'in 10' minute lucru de altfel exagerat si nereal, nu v-as fi deranjat niciodată daca v-ați fi comportat civilizat fără a fi procedat la distrugerea elementelor de mobilier din spațiul comun. 2) Cunoscând faptul ca petrecerea este ,,privată"si ca am acceptat sa se fumeze in spațiul convenit la cazarea grupului (Bucătărie), spațiu special amenajat pentru fumători, Dvs ați încălcat aceasta convenție fumând in toate spațiile unității noastre lucru care a generat un pericol de incendiu (vezi foto... țigaretelor pe mochete găsite ulterior in diferite locuri) De altfel fumatul in spații închise este interzis si de legiuitar. 3) In conformitate cu L 333/2003 republicata in 2016, organele de control a statului verifica in cadrul acțiunilor de protecție pentru siguranța bunurilor si a turiștilor existența si funcționarea elementelor de supraveghere si alarmelor in caz de pericol. Acest fapt a condus la Evidențierea acțiunilor care au condus la distrugerea echipamentelor si elementelor de construcție, evidențiate in probele video si foto ca si nota de constatare. PS:Vreau sa cred ca ne aflam aici pe un site de informare si nu in sala de unui tribunal. Sa lăsam organele competente ale statului sa se pronunțe asupra celor petrecute ????

CristinaCara
[12.01.17 00:31:46]

@U82752: O pensiune superba, cu un peisaj absolut de vis, foarte curata, camera a fost pe masura nevoilor noastre, oameni ospitalieri, cu mult bun simt, conditiile de cazare excelente, extrem de bine gatita. Foarte multumiti. Totul a fost super, nu am ce sa reprosez. Curatenie, liniste, camere frumoase si spatioase. Totul perfect, caldura in tot apartamentul, apa calda, paturile foarte confortabile, foarte curat, bucataria complet utilata, semnal wifi, locatie excelenta, numai cuvinte de lauda. O recomand total. Felicitari proprietarilor pentru bunul simt dovedit, respectul aratat permanent, preocuparea pentru detalii. Noi suntem inca la pensiune, din cauza ninsorii nu am putut pleca, iar ce ati lasat voi in urma a lasat de dorit, totul e vizibl. Si chiar recomand tuturor aceasta vila, ceea ce ai afirmat sus nu este adevarat.

Rosu90*
[12.01.17 00:44:00]

@U82752: Sunt la vila Fox Valley, si ma simnt tratat ca la un hotel de 5* personalul vilei sunt oameni foarte de treaba si amabili. P. S Ce s-a intamplat de revelion a fost ceva iesit din comun pentru niste persone de 20 de ani, "cu facultate" si eu am 20 de ani dar stiu sa fac diferenta intre distractie si vandalizare. Am platit cazarea dar nu si bunurile din ea...

CristinaCara
[12.01.17 18:40:14]

Chiar azi am plecat de la Vila Fox Valley, am fost un grup de prietenii, ne-am simtit excelent de bine, si foarte bine primti... nu am fost deranjati de proprierarii cu absolut nimic, sunt niste oamenii deosebiti si cu bun simt. Si da au origine greaca dar asta nu e nimic de judecat, faptul ca ei au facut ceva im viata si ceea ce au construit, e ceva de admirat. Si noi noi suntem tinerii si ne-am distrat foarte bime in incinta vilei, fara reprosuri ca fumam inauntru, sau ca ascultam muzica, sau ca stam in salon pan mai tarziu, dar am facut in limita bunului simt. In schimb ceea ce am gasit in urma voastra a lasat de dorit si vizibil, si da am vazut si pozele si filmarea si ne-ati lasat cu gura cascata, si noi suntem de varsta voastra, dar asa ceva e inadmisibil, oare asa faceti si acasa la voi? Pacat

[13.01.17 21:40:14]

1. V as ruga pe toti cei care au fost la vila foxy sa si lase comentarile intr un articol nou, nu la ecourile articolului nostru pentru ca pare ca si cand tocmai ati fost la vila si propietara va prezentat situatia favorabil ei. Multumesc

2. O sa postam pozele in care se vede clar ca nu era nici un semn in care ne atrageati atentia asupra faptului ca este non stop filmat.

3. Proprietara a fost de accord sa ne lase sa fumam SI IN LIVING SI IN BUCATARIE chiar daca asa cum spune dânsa nu aveam voie, ea a fost de accord. Ulterior cand a vazut chistoace pe jos (care bineinteles ca au cazut cel mai probabil din scrumiera si in nici un caz nu au fost aruncate pe jos deoarece ne a convenit foarte mult ca ne lasa sa fumam lucru pe care nu ni l doream sa ni l interzica)

[13.01.17 23:39:37]

Va rugam sa încărcați acele dovezi!!??)). Nu știu cât de grav este filmarea NON-stop (spațiu public -comun)... dar faptul ca ați distrus si vandalizat??!!!))) nu cred ca o sa aveți o explicație concretă. Aduceti dovezi nu vorbe... pana in prezent unitatea noastră a adus dovezi (foto)... VA RUGAM SA ÎNCĂRCAȚI ACELE DOVEZI...))))) ????

[14.01.17 07:44:20]

@foxy: aţi încărcat astă noapte mai multe fotografii (P04-P08), aproape toate (cu excepţia P07, deja publicată) obţinute prin extragerea din supravegherea video a turiştilor în cauză.

Cf art. 10, secţ. B, Cap. 2 din Regulament,

Fotografiile obţinute din sisteme de supraveghere video sunt acceptate spre publicare doar dacă sunt însoţite de dovada "consimţământului expres şi neechivoc" al eventualelor persoane care apar în acele fotografii.

Puteţi prezenta această dovadă?

Altfel - e caz penal, din câte ştiu.

[14.01.17 10:35:45]

Urmare probabil a solicitării de mai sus, am primit un email de la administratoare vilei prin care se solicita ştergerea respectivelor poze.

Acest lucru echivalează cu recunoaşterea faptului că nu au "acceptul explicit şi neechivoc" al turiştilor, aşa cum este definit acesta în Regulament şi în legea în vigoare.

Precizez că acele poze nu erau oricum publicate, în aşteptarea dovezii solicitate, cf Regulamentului (şi a legii)

[14.01.17 21:44:45]

@webmaster: Normal, nu ne asteptam la altceva. N ar fii prima data cand posteaza poze cu noi fara permisiunea noastra. Dar probabil ca acest lucru va fi inca o dovada f buna in tribunal. Multumim webmaster ca sunteti o echipa corecta.

[14.01.17 22:17:28]

Către webmaster! V-am trimis dovezile, va rog sa nu ne mai deranjați cu aceste mesaje trimise care nu își au rostul. Totul se va rezolva in instanța cu certitudine. Aici nu suntem intr-o sala de judecată ci pe un forum de informare turistică. Lăsați instanța sa lămurească aceasta problema! Mulțumim.

Piersinaru
[28.06.17 19:16:43]

@U82752: Hai noroc,

Incerc sa spun si eu ceva, fata de cele relatate de U82752:

- Am facut si eu cu prietenii mei vreo doua revelioane la aceasta vila, dar pe bune, nici vorba de cearta sau scandal cu propietarii. vezi impresii

Avem in grup vreo 4 barbati, care au au baut de au rupt, au strigat, au cantat, au facut ca toti dracii de pe pamant, dar nu s-a pus problema macar odata ca propietarii sa vina si sa ne faca scandal. ba chiar au venit si au petrecut alaturi de noi.

Ca sa nu mai zic ca doamna Lucica le-a ajutat pe sotiile nostre la spalat vase si la facut curatenie dimineata.

Dar noi am fost civilizati si nu am spart, rupt, denigrat locatia. Fiecare mai bea un pahar in plus in seara de revelion, dar voi ati sarit calul. Ati facut dezastru acolo si nu este ok. Daca sunteti asa rai, mergeti baieti in alta parte si lasati oamenii seriosi sa mearga sa se relaxeze la aceasta vila. Noi suntem 7 familii, si credeti-ma ca am fost la acesta vila (in afara de revelion) de vreo 12 ori, insa niciodata nu am creat neplaceri gazdelor. Si la noi au venit prietenii la gratar si la sprit, iar 2 familii au ramas peste noapte in vila, dar nu li s-a cerut niciun ban.

Prin urmare, va rog eu frumos, lasati oamenii cu suflet bun sa mearga la acesta locatie, iar voi alegeti sa mergeti unde vreti voi. Nu vreau sa supar pe nimeni, dar va spun ca ceea ce voi ati facut acolo de revelion, este peste puterea unui om normal sa inteleaga. Vad ca va tineti in clont cu toata lumea, cand cel mai simplu ar fi sa va cereti scuze, si toata lumea ar fi happy.

Ce sa va spun?

Da doamne Romanului, mintea cea de pe urma!

Sanatate la toata lumea!

Alex98
[31.07.17 00:07:52]

Sunt student si am fost impreuna cu prietena mea sa petrecem un weekend la Predeal. Sunt in total dezacord cu recenzia respectiva. Doamna s a purtat minunat cu noi si nu avem nimic de reprosat la adresa dânsei. A comunicat cu noi, ne a lasat sa stam cat vrem afara, ne a prezentar pisica ei (Biju), un motan cu adevarat superb care a fost gasit in padure, ne a pus la dispozitie tot ce am avut nevoie. Sunt de parere ca studentii care au lasat recenzia nu sunt adecvati pentru o societate normala si le recomand sa nu mai viziteze niciodata o vila cu standarde, cel putin nu in felul in care au facut o aici. Nota 10 din partea mea si a prietenei mele pentru vila Foxy.

[31.07.17 09:52:37]

@Alex98:

am fost impreuna cu prietena mea sa petrecem un weekend la Predeal.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Alex98, cosmin radu, CristinaCara, nrs, Piersinaru, Rosu90*, U82752
Alte impresii din această RUBRICĂVila Fox Valley: