ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2017
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 03.01.12
JAN-2017

A fost bine!

Tocmai ne-am intors de la revelionul petrecut la Hotelul Domogled din Baile Herculane. Abia dupa ce am achizitionat biletele de revelion am citit forumul, asa ca am plecat cu inima stransa si nestiind la ce sa ne asteptam. Mai multi ani la rand, am petrecut revelionul pe valea Oltului. Ne plac revelioanele cu trei petreceri- inclusiv carnaval, si acesta a fost principiul dupa care am ales.

Cat despre Domogled- ce pot sa spun- mancarea si cazarea au fost mult mai bune decat pe valea Oltului. In camere, mobilierul nou, mai elegant decat la hotelurile de pe valea Oltului (unde sa spunem drept, preturile au fost duble anul acesta- probabil ca Aqua parkul le-a dat curaj sa salte pretul) Mesele au fost gen bufet suedez, cu mancaruri traditionale romanesti- nu ca la bufetele suedeze de prin Bulgaria. Puteai alege orice fel de friptura- pui, vita, pork- fie la gratar, fie prajaite sau cu sos, ficatei, creier pane si garnituri sau mancaruri gen sarmale, ardei umplut, fasole cu ciolan, ciorbe. Prajituri diverse- fie placinte cu branza sau mere, fie prajituri cu frisca si ciocolata- choux a la creme, ecler, indiene. Deci mancarea a fost mult peste asteptarile noastre. Si la masa de revelion cat si la carnaval, am fost rasfatati cu prepaparate gustoase. La masa de revelion ni s-a servit pastrav, iar la masa de carnaval- salau- am vazut ca cineva s-a plans ca nu a fost peste la masa de revelion. Deci nu am ce sa comentez in ceea ce priveste mancarea. Camerele au fost ok, cald, apa era fierbinte. Un singur lift mic functional dar nu s-a blocat niciodata si nici nu am asteptat totusi prea mult la el.

Singurul lucru care nu ne-a placut a fost muzica. Era o orchestra- nu am inteles prea ine daca erau angajatii hotelului- lucru care ne va face sa nu mai mergem acolo anul urmator- formata dintr-un solist in varsta si o solista de muzica populara. Amandoi au fost foarte neinspirati. Aveau un repertoriu potrivit pentru pensionarii care isi petrec concediile acolo- melodii foarte vechi- drumurile noastre toate si Marina. Problema este ca nu au fost deloc flexibili. Macar in pauze, vazand ca era mai mult tineret, puteau pune si muzica mai noua pe laptop. Nu dadeau voie nimanui, nici macar celor din staff sa umble la laptopul lor, iar pe laptop aveau aceleasi 5 melodii pe care le-au pus in toate pauzele, timp de 3 zile: Meneito, pinguinul si trei melodii lalalite de la Gipsy Kings. A fost o revolta in ultima seara si un client nemultumit le-a furat foile cu cuvintele. Foarte incapatanati si neflexibili. Cantareata era mai mult axata pe culesul dedicatiilor si banilor... vedea ca toata lumea era dornica de dans, dar ea o tinea cu cantece de masa si de petrecere. Deci un mare minus pentru orchestra, Asta mai mult ca sigur ne va face sa nu mai mergem acolo. Ne-a distrat noi bine, pentru ca am fost un grup maricel si vesel, dar de fiecare data principalul punct in preferintele noastre este orchestra. In rest, peisajul este frumos, chiar daca era iarna, statiunea mare, veche. Ne-am plimbat mult, incercand sa asezam mai bine mancarurile. Hotelul are si o piscina. Unii dintre noi au facut si o baie. Noi nu am vazut-o deci nu pot sa exprima nicio parere.

Trimis de dorothea in 03.01.17 13:44:47
Validat / Publicat: 03.01.17 14:43:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE. A mai fost în/la: MULTE LOCURI

VIZUALIZĂRI: 2356 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dorothea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 HOTEL CERNA- UN HOTEL VECHI SI FRUMOS
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.00 EUR pe cameră

webmaster26 [03.01.17 14:43:11] »

@dorothea: rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... ap.php?hid=3745.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • mishu [03.01.17 17:27:30] »

@dorothea: Deci toate bune si frumoase pana la muzica si imi pare sincer rau ca nu le-ai facut si niste poze sa-i mai si vedem eventual "sclipiciosi". Imi sunt cunoscuti genul acesta de cantareti si vad ca din pacate nu au disparut.

Dar se poate si mai rau, voi ati avut macar 5 melodii cat de cat dansante sau macar ce sa lalai, in urma cu ceva ani am fost la o nunta unde un "menestrel" pe post de cantaret mi-a cantat toata noaptea "Au, au, au, au, mor toti tiganiiii, ca eu ma distrez si arunc cu baniiii" asta se intampla acum vreo 17 ani, iti dai seama cat m-a traumatizat de tin minte inca melodia?

Felicitari, votat cu placere.

dorothea [03.01.17 20:06:28] »

@mishu: Da... asa e! Macar am avut ceva melodii! Se putea si mai rau! ))))))))))

dorothea [03.01.17 20:10:43] »

@webmaster26: 44.880019,22.414382

dorothea, mishu