ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2017
ÎNSCRIS: 28.06.10
DEC-2016

Revelion 2017

Anul acesta am decis sa dam o pauza la cabana noastra de la Gura Teghii pentru Revelion sa sa mergem unde sa fim servici. Pentru ca nu mai suntem tineri am cautat o statiune cu apa termala. La noi preturile erau mari pentru conditiile oferite, singura oferta competitiva a fost Hotelul Domnitei din Caciulata care la inceput de octombrie nu mai avea locuri. Pentru ca ne doream sa vedem marea iarna am ales rapid Sf. Constantin si Elena, iar sotia a decis sa mergem la Hotel Azalia unde am mai fost vara, pentru ca nu dorea experimente in care suntem cam specialisti. Stiam ca au un mini SPA, curat, cu piscina interioara cu apa termala si 2 tipuri de saune, toate inclus in pachet. De sarbatori nu este bine sa mergi singur asa ca am format un grup de 5 persoane (2 duble si un single)

Drum clasic prin Ruse si Varna, aproximativ 30 minute la vama si cam greu din apropiere de Razgrad pana pe autostrada pentru ca ningea viscolit. Autostrada in schimb era curata.

Cazarea sa facut rapid chiar daca era ora 13 si am primit camere alaturate la etajul 9, in corpul dinspre Varna, nu am obiectat pentru ca solicitasem camere la etajele superioare (cei drept ne gandam la etajele 6-7).

Camera parca mi s-a parut mai mica ca in 2014 (a fost alt corp), dar toate 3 camerele erau indentice. In camere caldura suficienta si in hotel.

Hotelul ne-a surprins placut, parca era alt hotel. Disparuse toata agitatia si galagia din timpul verii iar restaurantul nu mai semana a cantina si mirosea foarte putin a mancare (la unele mese chiar de loc). Patroana agentiei turistice mi-a spus ca Azalia nu umple hotelul de revelion decat pana la capacitatea restaurantului pentru masa festiva cand au lasat si un mic ring de dans. Fiecare avea masa rezervata in functie de numarul de persoane, am fost persoane am avut o masa de 5 persoane, am vazut si mese de numai 2 persoane dar si de 12 persoane. Din acest punct de vedere merita un plus. Masa era tot timpul pregatita cu tacamuri si servetele, cu fata de masa textila si scaune cu huse. Ospatari in uniforme curate care imediat debarasau masa de farfuriile inutile. Cei drept masa noastra a fost la intrarea in restaurant, dar stiam aceasta de la agentie caci am facut rezervarile la jumatatea lunii noiembrie cand Azalia se apropia de Stop salles. Exceptind masa de revelion mancarea a fost clasica pentru un hotel de 4* din Bulgaria, adica diversa, din ambundenta inclusiv fripturi pe plita de porc si de pui. In plus au mai organizat un bar cu bauturi de import si bulgaresti spre intrarea in restaurant. Nu erau cozi la platourile cu mancare si tot timpul se inlocuia o tava aproape epuizata, acesta era sarcina celor 2 manegeri. Ambele baruri au fost cu autoservire si se gaseau pahare curate de diverse forme. Nu sunt sigur ca toate bauturile de import erau originale, am anumite indoieli la Martini, desi sticla parea originala dar gustul nu prea. Acelasi bauturi se gaseau si la barul din holul hotelului dar acolo erai servit de barman. Tu are rost sa mai scriu despre calitatea sucurilor de la dozator, este ceva general in Bulgaria si fara sa fiu un bautor nici vinul alb nu era prea pe gustul meu.

De Revelion masele a fost pregatite cu farfurii cu aperitive speciale, sampanie, lumanari, un amestec de alune, fistic, migdale si caju. Deasemenea au fost si platouri cu aperitive clasice cu autoservire. Printre preparate am remarcat si 2 pesti enormi (cred ca erau nisetru) si 2 purcei la tava sau rotisor. Deasemenea au pregatit un tort special de ciocolata. Dincolo de ambudenta si diversitate s-a simtit si calitate.

Poate au fost mai slabuti la divertisment. In fiecare seara a fost DJ iar de revelion au avut un trio de 3 fete scolite, denumit Trio Soprano, cu trei episoade si un recital de vioara clasica. Prima aparitie a Trio Soprano a fost cu muzica clasica, a doua ceva intermediar iar ultima cu muzica pop dance cantata in acelasi stil. DJ a pus tot felul de muzica inclusiv romaneasca si macedoneasca. In program a fost trecut dupa ora 1 si un mini spectacol folcloric care nu stiu daca a avut loc. In holul hotelului in fiecare seara a fost un recital caffe concert la flaut si sasofon, desi au si pian la el nu canta nimeni. Parca as fi dorit mai multa muzica live.

Spre surprinderea noastra centru SPA nu era aglomerat, ma asteptam sa fim ca sardelele in conserva. Apa in piscina calda, parca mai calda ca vara. La piscina erau prosoape de baie gratuite iar culmea masajul si tratamentele contra cost a fost disponibile si pe 1 Ianuarie.

Am sarbatorit deasemenea pe 1 ianuarie (la cina), ziua de nastere a sotiei, iar in urma unei discutii cu manegerul hotelului acesta a pregatit un tort special de ciocolata si o sticla de sampanie pe care ni le-a adus personal la masa impreuna cu farfurii si tacamari, iar masa era pregatita cu pahare de sampanie. Totul a fost din partea hotelului.

Statiunea era pustie iar toate magazinele au fost inchise. Pe 1 si 2 ianuarie vremea a fost superba numai buna de plimbare.

Cine a fost la Azalia a remarcat ca manegementul hotelului este asigurat de persoane cu experienta trecute de prima tinerete. Mi-a placut in mod deosebit manegerul general, se vede un profesionist, un om stilat, care se impunea prin prestanta, era prezent peste tot in functie de ora, nu intra in panica chiar daca un ospatar mai tinar scapa o farfurie pe jos. Cred ca personalitatea si stilul de viata al acestuia au determinat programul artistic de revelion. Dupa masina pe care o conducea cred ca este unul din actionari lantului hotelier din care face parte Azalia si nu un simplu maneger.

Turisti au fost in majoritate romani de toate varstele, in general oameni cu bun simt si destui bulgari (aprox. 25%). Daca de Pasti nu ne-a placut in Bulgaria din cauza compatriotilor si nu vom mai merge, de Revelion a fost alceva. Nu am vazut turisti in stare de ebrietate, nici prea multe farfurii cu varf care ramaneau pline pe mese sau farfurii incarcate sau sticle cu bauturi luate in camere. Un singur lucru m-a deranjat cand un compatriot a luat o sticla de Jim Been la masa si apoi a disparut cu ea in camera. Sunt sigur ca manegerul a sesizat dar s-a facut ca nu vede. Sunt convins ca pretul platit sorteaza clientela. De Pasti pretul este l-a jumatate fata de Revelion.

Pot spune ca a meritat diferenta de pret platita pentru acest hotel comparativ cu celalalte hoteluri din oferta bulgareasca. Apropo in timpul plimbari am trecut pe langa Hotel Place 5* din Sunny Day si am constat surprins ca nu era macar o masina romaneasca in parcarea hotelului desi hotelul a fost si in oferta pentru Romania. Daca nu gresesc a fost mai scump cu 100 E/sejur/pers iar single cu peste 200 E/sejur, eu din cauza pretului pentru single l-am ocolit. In schimb erau numai masini bune bulgaresti, deci sa nu ne mai laudam ca noi romani mergem la hoteluri bulgaresti pe care bulgarii nu si le pot permite.

Pentru viitor daca va atrage un Revelion la Azalia va raspund punctual la intrebari.

Trimis de olteanul2010 in 03.01.17 12:20:27
Validat / Publicat: 03.01.17 14:19:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3823 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (olteanul2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Marea si plajea pe 31.12.2016
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 35.79 EUR pe cameră

[03.01.17 17:13:07]

@olteanul2010: Felicitari pentru reusita unui revelion in masura in care nu au avut toti acelasi noroc.

E o noapte importanta si care nu merita sa fie stricata de nimic cu atat mai mult cu cat urma si ziua sotiei careia ii transmit pe aceasta cale (chiar daca mai tarziu), un calduros La Multi Ani!

olteanul2010AUTOR REVIEW
    [03.01.17 18:28:06]

@mishu: Multumesc pentru urari si va doresc si eu un sincer "La multi ani! " si sa aveti parte in anul 2017 de numai de zile pline de soare si bucurie.

Am invatat de mult pentru a te simtii bine in concediu sau la o nunta trebuie sa vezi doar partea plina a paharului si sa nu cauti nod in papura. Bineinteles daca cititi impresiile mele postate din 2010 pana in prezent veti vedea ca au fost cazuri cand partea plina a paharului nu a existat.

Dupa cate stiu din 2014 in camerele hotelului nu exista internet, oare merita sa depunctezi drastic o locatie pentru acest inconvenient?

Nu am scris in articol dar camerista a trecut cu aspiratorul prin camere pe 31.12 si culmea si pe 1.01.2017 si a schimbat prosoapele, acest aspect mi se pare mai important.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [03.01.17 18:39:58]

@olteanul2010:

Camera parca mi s-a parut mai mica ca in 2014 (a fost alt corp),

Camerele de la etajul 9 cred că erau într-adevăr mai mici decât celelalte, deoarece par mai retrase spre interior.

Eu am avut camera la etajul 8 şi a fost absolut ok ca dimensiuni. De Crăciun camerele de la etajul 9 nu au fost ocupate.

Nu neapărat. Eu am fost de Crăciun când preţul a fost aproape la jumătate faţă de revelion, la aceeaşi agenţie, unde era mai mare cu 90 de euro faţă de cât ai plătit tu şi, cu toate acestea, oamenii s-au comportat civilizat, mai puţin cu vorbitul tare, chestie care m-a enervat mereu. Proporţia a fost diferită: bulgari 60% şi români doar 40%

mishu, olteanul2010
    Alte impresii din această RUBRICĂAzalia (Azaleea) Hotel & Spa: