ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2017
DEC-2016

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Revelion sub lupa - Vila Alina Predeal

Incep aceste randuri in ideea in care nu obisnuiesc sa las review-uri legate de cazari, de obicei ma bucur de sejur si las micile suparari departe de mine. De aceasta data, nu mai pot face asta. De ce? Pentru ca i-am obisnuit pe proprietarii vilelor, pensiunilor sa se comporte cu noi ca si cum nu am plati - si inca bani destui - pentru serviciile oferite.

In luna octombrie ne-am hotarat, ca in fiecare an, sa incepem cautarile pentru Revelion. Am gasit aceasta vila care corespundea cu dorintele grupului, nu foarte pretentioase de fel. Cautam sa fie decenta ca pret (in conditiile in care aducem noi mancarea) si sa incapem undeva la 30 de suflete. O persoana din grupul nostru a hotarat sa mearga acolo sa vada vila inainte de a da avansul- zis si facut. Din spusele domnului proprietar, totul era perfect acolo: amabil, camerele frumoase, living, bucatarie, locuri de parcare- chiar mai bine decat am sperat sa fie.

Pe data de 30 decembrie dimineata, am ajuns o parte din noi la vila. Am fost primiti in living cu amabilitate de catre proprietar, spunandu-ne totusi ca nu putem urca in camere pana nu apare persoana cu care a discutat despre inchiriere. Norocul nostru a fost ca am vorbit mai multi cu el si unul dintre baieti ajunsese cu noi atunci. Am urcat in camere, am ramas placut impresionati de faptul ca incaperile erau spatioase si calduroase . De aici incep nemultumirile.

Nu stiu cum digera lumea in general ideea de inchiriere, dar eu una nu pot accepta faptul ca proprietarul sta in acelasi living cu mine 24h din 24. Ba mai mult, imi pune ce muzica are el chef, se baga in seama constant, mai face si glume proaste, isi jigneste fostii chiriasi, da indicatii mereu, nu accepta pareri, ba mai mult, il si deranjezi din somnul lui de frumusete. Ne-am mai plimbat de fel, nu este nici primul, nici ultimul loc in care am fost, am mai avut parte de oameni cu simtul proprietatii dezvoltat, insa ca aici, nicaieri.

Am inteles poate ca omului ii era teama sa nu stricam ceva si de-aici dorinta de a sta cu noi in prima zi- sa vada ce fel de oameni suntem. A trecut prima zi, a trecut si a doua, el tot acolo pe canapea. Chiar nu mi se pare normal. Statea fie sa se uite la televizor, fie se uita la noi, alaturi de doamna care se ocupa de curatenie. Ne simteam tot timpul urmariti.

In alta zi, ne-ar fi sugerat sa ii dam 200 lei doamnei care se ocupa de curatenie pentru ca ne-a strans paharele de plastic dupa mese. Lucru care iar nu mi se pare in regula. De obicei facem ordine dupa noi, insa fiind totusi seara de Revelion, am lasat o parte din treaba pentru a doua zi. I-am specificat domnului ca nu era nevoie sa stranga masa, la care imi raspunde: "Ai ceva cu mine?".

Poate nici noi n-am fost chiriasii perfecti, in ideea in care da, am ascultat muzica pana tarziu, dar din moment ce am inchiriat integral vila, nu vedeam asta o problema.

Am primit remarci cum ca muzica noastra este galagioasa, ni s-a spus sa spalam bine oalele dupa folosire si cate si mai cate.

In ultima seara, au ajuns si niste prieteni din Bucuresti. In acel moment proprietarul si angajata lui nu erau de fata. La ceva timp, vizibil deranjat de muzica, a venit si observand fete necunoscute, i-a gonit efectiv pe acei prieteni. Consider ca trebuia sa ii atragem mai mult atentia cu privire la comportamentul lui, insa fiind "fragil" la comentarii, am evitat sa mai vorbim cu el.

Din fericire au fost si multe parti bune: apa calda, caldura in camere, spatios, bai decente, pozitia superba, linistea si privelistea din jur, locurile de parcare suficiente, wifi, spatiu pentru gratar, bucataria foarte utilata, scaune si mese destule. Cred ca daca am fi fost 2-4 persoane intr-o alta perioada din an si nu am fi stat in acel living, nu aveam prea mult contact cu proprietarul si ar fi fost o vacanta super reusita.

Imi doresc sa citeasca si proprietarul, poate isi mai schimba putin atitudinea, desi nu cred ca se poate asa ceva. Oamenii care au intrat in contact cu el, stiu despre ce vorbesc.

Clar este faptul ca ca nu as mai merge undeva unde sta inclusiv proprietarul. Lucru pe care il recomand tuturor.

Pentru a evita confuzia cititorilor, am lasat si adresa, stiu ca mai sunt vile in Predeal cu acelasi nume si nu as vrea sa fac un rau gratuit.

Predeal, str. 3 Brazi, nr. 39, jud. Brasov

Trimis de Adinacris in 02.01.17 20:25:56
Validat / Publicat: 02.01.17 21:42:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 1476 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adinacris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [02.01.17 21:35:17] »

Bun review de debut, merită remarcat

@Adinacris: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 59&ridAnt=75561

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vila Alina [str. 3 Brazi], PREDEAL" (deja existentă pe sait)

Adinacris [02.01.17 22:18:55] »

@webmasterX: Multumesc!

Pozele vor urma imediat ce le adun. Pozitionarea pe harta este corecta.

Aurici [04.01.17 16:04:32] »

@Adinacris: La multi ani, bine ai venit printre noi si te mai asteptam cu impresii mai fericite.

Mi se pare horor sa stea proprietarul cu tine tot timpul, mai ales intr-o zi de sarbatoare. Dar daca el a procedat asa iti dai seama ca nu va intelege ce ai transmis tu prin aceste randuri. In general scriem aceste articole pentru informarea turistilor dar ne asteptam sa ia aminte si proprietarii. In cazul unei asemenea gandiri mi se pare mai greu, din pacate.

Adinacris [06.01.17 00:20:23] »

@Aurici: La multi ani!

Stiu ca acest site este conceput in special pentru turisti, dar poate intra si proprietarii pe-aici, nu neaparat cel in cauza- si ceilalti sunt bineveniti. Sa stie si ei ce ne deranjeaza pe noi, turistii.

Sunt sigura ca urmatorul review va fi unul pozitiv.

Adinacris, Aurici

• pagină generată în 0.033685207366943 sec