ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2017
NOV-2016
single

Către satisfăcător

Binişor

"Reclama e sufletul comertului" sau "vorba dulce mult aduce" ar putea fi devizele acestui hotel. Este un hotel bunicel, nici mai mult, nici mai puţin. Personal amabil, plin de solicitudine, răspunde prompt la orice probleme.

Curat şi cald.

Însă hotelul e destul de mic şi izolat: dacă nu sunteţi cu masina, nu or să vă pice bine deplasările lungi până la cele mai apropiate obiective - de la mănăstirea Cozia sau izvoarele minerale până la cele mai apropiate magazine, care numai aproape nu sunt, într-o statiune care, deşi se adresează cu precădere persoanelor vârstnice aflate la tratament, tratează aproape ostil pietonul - notiunea de trotuar nu pare familiară autorităţilor locale de aici. Pe anumite porţiuni, mai ales de la mănăstirea Cozia spre nord, lipseşte cu desăvârşire.

Camerele sunt mici şi băile la fel: în faţa chiuvetei, dacă dai din coate în lateral loveşti cabina de duş într-o parte şi peretele în cealaltă. Când tragi apa, se stropeşte colacul, trebuie să ţii minte să-l ridici înainte - dar probabil asta a fost o problemă izolată, doar în camera mea.

Restaurantul e bun, cu mâncarea n-am avut probleme deşi mi s-a părut puţin cam scumpă comparativ cu alte hoteluri din zonă. Ce-i drept, sunt porţii generoase. Servirea promptă. Micul dejun exceptional, cu excepţia cafelei care mi s-a părut că are gust de instant.

Există bază de tratament la et. 5.

Spa-ul - este subdimensionat. Piscina cu apă rece (dar la o temperatură plăcută) e mică, dai din mâini şi din picioare de câteva ori şi ai făcut un lung de bazin. Cea cu apă sărată încălzită e minusculă, lăţimea o estimez cam la 3 m, lungimea poate în jur de 10-15 m. Cât am stat acolo, nu mi-a făcut impresia că s-ar fi schimbat apa, în niciuna dintre piscine. Aparatele din piscine - "cascada" sau cum s-o fi numind şi jeturile laterale din piscina cu apă sărată (duşuri subacvale? hidromasaj?) nu au presiune şi prin urmare nu au niciun efect, nu pot fi utilizate pentru masaj acvatic.

Trebuie precizat că apa nu este natural termală, ci încalzită - cea sărată la temperaturi mai înalte, cea dulce doar la o temperatură plăcută, cât să nu-ţi fie frig.

Căzile jacuzzi sunt foarte mici.

Duşurile (emoţionale?) sunt reci, deşi turiştii ar trebui să facă duş şi când sosesc, şi când trec din bazinul sărat în cel cu apă dulce. Am semnalat problema şi mi s-a spus să apăs de mai multe ori pe buton (comanda e cu buton şi curge cu porţia, ca la tren) ca să vină caldă. Am tot apăsat şi tot rece a venit, aşa că până la urmă am rărit duşurile, mai ales că am şi răcit. Doar duşul din incinta centrului spa propriu-zis (unde sunt saunele) furnizează apă caldă sau măcar călduţă.

Acela are mai multe opţiuni - ploaie tropicală, ceaţă umedă, duş obişnuit, masaj nu ştiu cum (apa ţâşneşte din lateral cu ceva presiune). Există saună umedă şi uscată, ambele funcţionale toată ziua fără costuri suplimentare, precum şi aparat de gheaţă.

La 15-20 de persoane, centrul spa este deja aglomerat.

Probabil, centrul este OK în condiţiile unui grad de ocupare modest al hotelului, dar în perioadele încărcate e prea mic. În zilele mai încărcate, eu m-am dus la ora mesei ca să evit aglomeraţia.

Există şi o (singură) salină: "grota cu sare de la Ocnele Mari" mentionată pe site e doar capătul îndepărtat al salinei, nu a doua salină cum înţelesesem eu.

Au mai mulţi maseuri (cred că patru), de care am fost mulţumit, deşi probabil am făcut prea multe masaje (chiar şi trei într-una din zile) şi prin urmare la sfârşit am făcut o uşoară iritaţie pe spate (dar mi-a trecut repede). Masajul se plăteşte separat (la barul piscinei sau în contul camerei) şi nu tocmai ieftin (parcă 25 -35 lei pe 20 min, în funcţie de ce masaj doreşti). Tot la bar se fac programări - în perioadele aglomerate e bine să faceţi programări cel puţin cu o zi înainte.

Nu în ultimul rând, trebuie menţionat că preţul întregului sejur de 5 nopţi, cu masa inclusă (bonurile valorice, deşi pentru "demipensiune", mi-au ajuns pentru toate mesele), a fost foarte accesibil, în jur de 1000 lei cu acces nelimitat la spa - doar masajele au costat separat.

În concluzie, probabil aş reveni, dar pentru o şedere mai scurtă. Merită o oprire pentru cei porniţi la drum lung spre/dinspre Ardeal, sau poate fi o bază confortabilă pentru vizitarea Olteniei de sub munte, dar un sejur e cam mult, afară de cazul în care utilizaţi baza de tratament.

Preferintele nu se discută - pentru cei care pun pe primul plan ospitalitatea personalului, e un hotel exceptional, poate cel mai bun din statiune şi nu numai. Pentru mine, care sunt dispus la unele concesii în privinţa personalului, pe primul plan fiind dotările mai ales în spa, nu aş putea să spun că e hotelul no. 1 din Călimăneşti- Căciulata.

Trimis de cod_gabriel in 02.01.17 18:40:44
Validat / Publicat: 02.01.17 20:44:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 1955 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cod_gabriel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 EUR pe cameră

[02.01.17 19:19:20]

@cod_gabriel: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 42&ridAnt=75552

nrs †
    [03.01.17 10:41:37]

eu am fost doi ani consecutivi cu un copil de 4 (5) ani si am fost pe jos de la hotel pana la manastirea Turnu fara sa avem vre-o problema, doar voiam sa facem miscare in natura si nu sa bifam niste obiective turistice care trebuie neaparat vizitate.

cat despre centrul spa el este dimensionat la nivelul hotelului (48 camere), nu cred ca la un astfel de hotel vei gasi piscina olimpica sa poti inota in voie (apropo in cea sarata nici nu e recomandat sa inoti), iar cu dusurile intr-adevar sunt ceva probleme pana reusesti sa intelegi modul de functionare, dar dupa aceea am avut mereu apa calda la dus.

PS hotelul a fost plin la capacitatea maxima noi mergand in vacanta intersemestriala a copiilor si era plin de parinti, bunici cu copii

[03.01.17 15:24:38]

@nrs: Vă felicit pt. curajul dv., având în vedere că o parte din drumul spre Turnu este de-a lungul şoselei intens circulate, fără trotuar. Sau poate ați ştiut dv. alt drum, iar eu nu l-am găsit.

Cât priveşte centrul spa, dv. aveți dreptul la standardele dv., eu la ale mele. Înțeleg ce spuneți dv. privind dimensiunile bazinelor, din perspectiva eficienței economice a hotelului. Dar eu scriu din perspectiva clientului, oricât aş empatiza cu investitorul. Un bazin pe care, fără exagerare, din 3-4 mişcări energice de crawl îl străbați în lungime, pe mine nu mă mulțumeşte. Până la urmă, e hotel, nu pensiune.

După logica dv., dacă hotelul avea 10 camere, trebuia să mă mulțumesc cu o cadă pe post de piscină. Partea cu înotul în apa sărată acum o aud prima dată, iar asta v-o scrie un brăilean care şi-a petrecut multe vacanțe în Lacu Sărat. E drept că nu poți înota la fel ca în apă dulce, dar asta nu înseamnă că nu poți face mişcare.

În privința duşurilor, se vede că nici personalul hotelului nu ştie să le folosească, deoarece am apelat la ei şi nu au rezolvat nimic, nici lor nu le-a venit apă caldă.

În fine, în privința aglomerației, evident că avem exigențe diferite.

Închei prin a vă asigura că am fost amabil în comentariul meu, ținând cont de bunăvoința personalului hotelului. Altminteri, mai erau destule lucruri pe care le-am păstrat pentru mine, în ideea de a nu lăsa comentarii distructive.

nrs †
    [03.01.17 21:00:11]

nu am gasit nici un alt drum. nu speram sa gasesc trotuar pe un drum national avand in vederea ca trotuarul dispare cand se iese din localitate.

despre piscina eu personal nu ma asteptam sa fie mai mare, am explicat de ce, nu inseamna ca daca era mai mare ma suparam. in general nu imi fac iluzii mai mari decat ce e normal sa gasesc intr-o locatie si astfel nu sunt deazmagit.

comparand ospitalitatea, pretul vs conditiile oferite mie mi-a dat cu +, si cred ca la multi le-a dat la fel avand in vedere ca in cele 2 vacante petrecute acolo am intalnit destui oameni care au repetat si ei experienta (era o familie din Constanta, cu 2 copii foarte mici, venita a 4 oara)

[03.01.17 21:55:50]

@nrs: Trotuarul dispare din păcate înainte de a ieşi din localitate, iar acolo unde este, dincolo de complexul Oltul-Cozia-Căciulata, arată de zici că eşti în Alep.

Şi mie mi-a dat cu plus, că de-aia am şi recomandat hotelul, dar totuşi realitatea e departe de entuziasmul cu care este prezentat.

Aurici
    [04.01.17 17:57:23]

@cod_gabriel: Hotelul este foarte cautat si laudat, cu note extraordinar de bune si aici, pe AFA. Si cu toate ca nu-I cunosc fizic, este putin probabil sa-i calc pragul.

Am vrut sa facem revelionul acum 2 ani acolo si am sunat pe la inceputul lui septembrie. Mi-au spus ca au locuri destule dar pana am vorbit cu grupul si am revenit peste vreo 2 zile, nu mai aveau nimic. N-a fost bai, nici ei nu ne-au zis ca locurile se epuizeaza rapid dar nici noi n-am fost mai fermi, considerand ca este destul de devreme.

Anul acesta am incercat din nou si am sunat pe la sfarsitul lui august. Ne-au spus ca ei sunt foarte solicitati si publica oferta fix pe 1 septembrie ca sa aiba toata lumea aceeasi sansa. Am asteptat oferta, am scris mail de rezervare, am spus ca suntem grup de 10-12 familii, ne-au raspuns ca da, dar la urmatorul mail cand am dorit detalii suplimentare, plata avans... ni s-a spus ca mai au doar 3-4 camere, nici nu mai imi amintesc exact. A urmat o intreaga tevatura pentru ca nu-mi place cand cineva ma ia de fraier. Am scris mesaje la ambii directori si trebuie sa apreciez ca amandoi m-au sunat si au incercat sa ma convinga ca nu inteleg de unde a aparut aceasta situatie si ca tocmai din cauza ca sunt foarte, foarte solicitati au decis sa puna oferta pe sait pe 1 septembrie ca toata lumea sa aiba aceeasi sansa si cei care platesc primii sa fie fericitii posesori de revelion. N-a fost chip sa ne intelegem ca si noi aveam un schimb de mailuri, o rezervare ferma pe mail, in timp util..., nu mai aveau ce sa faca pentru ca locurile erau ocupate toate.

Ca sa vedeti ce mica este lumea am intalnit chiar in ziua respectiva, intr-un anturaj, o persoana care era client al hotelului, fusese la alte revelioane, fusese si de Paste, iar pentru revelion primise oferta prin august, dar voia sa mai schimbe, n-o interesa. Deci transparenta aia cu 1 septembrie era doar pentru fraieri. Tipic romanesc, nu? Nu m-a rabdat sufletul, l-am sunat pe directorul cu care am vorbit cel mai mult si i-am transmis ceea ce aflasem.

Cam asta a fost experienta mea cu hotelul atat de laudat. Eu nu cred ca nu este asa cum spun turistii care se intorc de acolo, dar pe mine, experienta avuta ma face sa nu-mi doresc sa le trec pragul. Si nici cineva din grupul meu. Iar atata vreme cat avem de unde alege, nu va fi nici o pierdere, nici de o parte, nici de alta. In plus, grupul nostru de 41 de persoane (fara copii), a petrecut un revelion extraordinar, la un hotel de 4*, pe malul marii, cu SPA lejer si fix 1.000 de lei mai putin decat la Orizont.

La multi ani si bine ai venit printre noi. Te mai asteptam si cu alte impresii.

[05.01.17 23:09:14]

@Aurici: Mulţumesc!

[11.06.17 14:50:41]

@nrs: Am găsit eu alt drum către mănăstirea Turnu. Am revenit la hotel Căciulata în luna aprilie şi am descoperit singur drumul de pe malul opus al Oltului (se traversează podul de lângă parcul din Căciulata; cărarea începe din capătul peronului din halta Păuşa, înspre pădure şi merge de-a lungul Oltului, vizavi de staţiune, până la castrul Arutela, de unde se merge pe şosea, dar şoseaua de la baraj până la Turnu este foarte liberă).

Aurici, cod_gabriel, nrs
    Alte impresii din această RUBRICĂOrizont Cozia Hotel [Căciulata]: